Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλό είναι να πας σε έναν σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού για να γνωρίζεις τι παίζει με τις σχολές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν δεις τη σχολή και το επάγγελμα με τα μάτια σου δεν θα ξέρεις αν σου αρέσει ή όχι :).
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Μήπως κανένας σας γνωρίζει τίποτα για το τμήμα Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών? Λέω να την βάλω και αυτή στο μηχανογραφικό διότι ακούγεται ενδιαφέρουσα και λατρεύω να μαθαίνω ξένες γλώσσες... αλλά δεν έχω ιδέα όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση της.
Το ίδιο και για τα τμήματα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών (ΠΑΠΕΙ), μπορείς να το συνδυάσεις με μεταπτυχιακό σε κάποιον τομέα διοίκησης (ανθρώπινο δυναμικό, μάρκετινγκ, μάνατζμεντ), μιας πολύ καλή φίλη το συνδυάζει με έναν τομέα της διοίκησης και πάει περίφημα επαγγελματικά.

Για το τμήμα ρωσικής φιλολογίας, δεν ξέρω στην Ελλάδα τι αντίκρισμα μπορεί να έχει και αξία επαγγελματική μια τέτοια σχολή. Στο εξωτερικό επίσης, με προβληματίζει η αποκατάσταση της συγκεκριμένης σχολής.

Συμβουλή δική μου, αν σου αρέσουν τα Ρωσικά, μπορείς να παρακολουθήσεις φροντιστήριο για εκμάθηση της γλώσσας.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Για το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών (ΠΑΠΕΙ), μπορείς να το συνδυάσεις με μεταπτυχιακό σε κάποιον τομέα διοίκησης (ανθρώπινο δυναμικό, μάρκετινγκ, μάνατζμεντ), μιας πολύ καλή φίλη το συνδυάζει με έναν τομέα της διοίκησης και πάει περίφημα επαγγελματικά.

Για το τμήμα ρωσικής φιλολογίας, δεν ξέρω στην Ελλάδα τι αντίκρισμα μπορεί να έχει και αξία επαγγελματική μια τέτοια σχολή. Στο εξωτερικό επίσης, με προβληματίζει η αποκατάσταση της συγκεκριμένης σχολής.

Συμβουλή δική μου, αν σου αρέσουν τα Ρωσικά, μπορείς να παρακολουθήσεις φροντιστήριο για εκμάθηση της γλώσσας.
Πολύ ενδιαφέρον ακουγεται η διεθνών και ευρωπαικών σπουδών! Σίγουρα θα την βαλω. Τώρα για την ρωσική φιλολογία, είναι πιο πολύ η τελευταία επιλογή εάν έχω χαμηλές βαθμολογιες. Αν περάσω κάπου αλλού, προτιμώ να πάω σε φροντιστήριο για ισπανικά.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών είναι ενδιαφέρουσα σχολή και έχει να μάθεις πραγματάκια. Για τη Ρωσική φιλολογία, η αποκατάσταση με προβλημάτιζει ιδιαίτερα. Αυτό θα σου πρότεινα, βάλε την ως έσχατη λύση σε περίπτωση που δεν συγκεντρώσεις τα απαραίτητα μόρια για τις υπόλοιπες σχολές. Ωστόσο, μέχρι την τελική υποβολή του μηχανογραφικού θα έχεις τις βαθμολογίες σου, άρα θα γνωρίζεις περίπου τι σχολές πιάνεις. Επαγγελματικά πάντως τα ρωσικά ίσως να είναι πιο χρήσιμα από τα Ισπανικά, δεν είμαι σίγουρος για τα δεδομένα της Ελλάδας. Αλλά νομίζω και εκεί τα ρωσικά έχουν μεγαλύτερο αντίκρισμα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Η Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών είναι ενδιαφέρουσα σχολή και έχει να μάθεις πραγματάκια. Για τη Ρωσική φιλολογία, η αποκατάσταση με προβλημάτιζει ιδιαίτερα. Αυτό θα σου πρότεινα, βάλε την ως έσχατη λύση σε περίπτωση που δεν συγκεντρώσεις τα απαραίτητα μόρια για τις υπόλοιπες σχολές. Ωστόσο, μέχρι την τελική υποβολή του μηχανογραφικού θα έχεις τις βαθμολογίες σου, άρα θα γνωρίζεις περίπου τι σχολές πιάνεις. Επαγγελματικά πάντως τα ρωσικά ίσως να είναι πιο χρήσιμα από τα Ισπανικά, δεν είμαι σίγουρος για τα δεδομένα της Ελλάδας. Αλλά νομίζω και εκεί τα ρωσικά έχουν μεγαλύτερο αντίκρισμα.

Στην Ελλάδα σαν γλώσσα τα ρώσικα τα ζητάνε αρκετά στον τουρισμό και μάλιστα πολύ περισσότερο από τα ισπανικά. Αλλά σαν σχολή δεν ξέρω αν έχει αποκατάσταση.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Στην Ελλάδα σαν γλώσσα τα ρώσικα τα ζητάνε αρκετά στον τουρισμό και μάλιστα πολύ περισσότερο από τα ισπανικά. Αλλά σαν σχολή δεν ξέρω αν έχει αποκατάσταση.
Εάν τα ρωσικά τα ζητάνε στον τουρισμό τότε αυτο μου ειναι πολύ καλό επειδή στην τελική με τουριστικά θέλω να ασχοληθώ. Ο μόνος λόγος που δεν θα βάλω ως πρώτες επιλογές Α.Σ.Τ.Ε.Ρ και Α.Σ.Τ.Ε.Α.Ν είναι λόγω τοποθεσίας.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εάν τα ρωσικά τα ζητάνε στον τουρισμό τότε αυτο μου ειναι πολύ καλό επειδή στην τελική με τουριστικά θέλω να ασχοληθώ. Ο μόνος λόγος που δεν θα βάλω ως πρώτες επιλογές Α.Σ.Τ.Ε.Ρ και Α.Σ.Τ.Ε.Α.Ν είναι λόγω τοποθεσίας.

Απλά τα ρώσικα μπορείς να τα μάθεις και κάνοντας μαθήματα, γιατί στη συγκεκριμένη σχολή θα μάθεις και άλλα πράγματα, όχι μόνο τη γλώσσα. Αν θες τουριστικά θα μπορούσες να πας σε μια αντίστοιχη σχολή και ταυτόχρονα να κάνεις μαθήματα ρωσικών.
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Με το μόνο έτσι θα πετύχουμε και θα γίνουμε ευτυχισμένοι να ξέρεις γελασα μέσα από την καρδιά μου 😂😂😂
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το ειρωνικό σου ύφος....σε αυτά που είπα δεν υπήρχε τίποτα το χιουμοριστικό....η προσωπική μου άποψη είναι ,ότι πρέπει να ψάξουμε πολύ καλά τις σχολές που θα δηλώσουμε,γτ πραγματικά θα μας αρέσει κ θα γουστάρουμε το επάγγελμα κ όχι γτ το δηλώσαμε κατά σειρά κ ήταν κοντά στα μόρια που γράψαμε....για παράδειγμα εγώ αν δεν πιάσω ψυχολογία που είνα η πρώτη μου επιλογή θα βάλω μετά κοινωνική εργασία κ μετά δημοσιογραφία...κ δεν με ενδιαφέρει ποιο είναι πρώτο σε σειρά προτίμησης από τα άλλα παιδιά ....θα τα βάλω γτ με ιντριγκάρουν σαν επαγγέλματα.....κ δεν πρόσβαλαν πότε κανέναν , ούτε γελάω με κανενός τις απόψεις
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Απλά τα ρώσικα μπορείς να τα μάθεις και κάνοντας μαθήματα, γιατί στη συγκεκριμένη σχολή θα μάθεις και άλλα πράγματα, όχι μόνο τη γλώσσα. Αν θες τουριστικά θα μπορούσες να πας σε μια αντίστοιχη σχολή και ταυτόχρονα να κάνεις μαθήματα ρωσικών.
Δυστυχώς οι σχολές τουρισμου είναι σε μέρη που δεν με βολεύουν ιδιαίτερα.. θα τις βάλω σαφώς αλλα ξέρω πως σε τόσο άγνωστα μέρη για έμενα όπως ρόδος και Κρήτη θα μου πάρει πολύ καιρό να το συνηθίσω.. Μερικές φορές μετανιώνω που πήγα ανθρωπιστικών επειδή οι άλλες κατευθύνσεις έχουν περισσότερες επιλογές σε αυτόν τον τομέα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δυστυχώς οι σχολές τουρισμου είναι σε μέρη που δεν με βολεύουν ιδιαίτερα.. θα τις βάλω σαφώς αλλα ξέρω πως σε τόσο άγνωστα μέρη για έμενα όπως ρόδος και Κρήτη θα μου πάρει πολύ καιρό να το συνηθίσω.. Μερικές φορές μετανιώνω που πήγα ανθρωπιστικών επειδή οι άλλες κατευθύνσεις έχουν περισσότερες επιλογές σε αυτόν τον τομέα.

δεν μπορείς για αθήνα ή πάτρα εε??που έχουν σίγουρα τουριστικές σχολές. δεν θυμάμαι άλλες πόλεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στη Ρόδο και την Κρήτη έχει τουριστικές σχολές. Και τα δυο νησιά μαθαίνονται ιδιαίτερα εύκολα και ζεις πολύ καλή φοιτητική ζωή, απλώς είναι ακριβότερη η ζωή στη Ρόδο από ότι στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς να περάσεις από θεωρητική κατεύθυνση, αλλά απαιτεί να δώσεις ξένη γλώσσα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μπορείς να περάσεις από θεωρητική κατεύθυνση, αλλά απαιτεί να δώσεις ξένη γλώσσα.

Έχω να ασχοληθώ από το 2007 με τις σχολές οπότε δεν ήξερα τι συμβαίνει τώρα. Για την ξένη γλώσσα ίσχυε και τότε.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το ειρωνικό σου ύφος....σε αυτά που είπα δεν υπήρχε τίποτα το χιουμοριστικό....η προσωπική μου άποψη είναι ,ότι πρέπει να ψάξουμε πολύ καλά τις σχολές που θα δηλώσουμε,γτ πραγματικά θα μας αρέσει κ θα γουστάρουμε το επάγγελμα κ όχι γτ το δηλώσαμε κατά σειρά κ ήταν κοντά στα μόρια που γράψαμε....για παράδειγμα εγώ αν δεν πιάσω ψυχολογία που είνα η πρώτη μου επιλογή θα βάλω μετά κοινωνική εργασία κ μετά δημοσιογραφία...κ δεν με ενδιαφέρει ποιο είναι πρώτο σε σειρά προτίμησης από τα άλλα παιδιά ....θα τα βάλω γτ με ιντριγκάρουν σαν επαγγέλματα.....κ δεν πρόσβαλαν πότε κανέναν , ούτε γελάω με κανενός τις απόψεις
Καταρχάς προσβαλλεσαι αρκετά εύκολα απ ότι βλέπω. Μη το παίρνεις προσωπικά. Δεύτερον νομίζω είσαι υπερβολική όταν λες ότι δεν γελάς με απόψεις άλλων... γιατί υπάρχουν πολλές απόψεις που είναι για γέλια και για κλάματα. Τρίτον, και έρχομαι στο ποιντ του λόγου που γελασα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πρέπει να προσέξουμε παρα πολύ για να κάνουμε ένα σωστό μηχανογραφικό και συμφωνώ μαζί σου όταν λες ότι και στις χαμηλόβαθμες υπάρχουν μαργαριτάρια (νομίζω εσυ το είπες) ΑΛΛΑ είναι αυταπάτη να πιστεύεις ότι αυτό θα σε κάνει επιτυχημένη και ευτυχισμένη. Μάλλον είμαστε δτην ίδια ηλικία... όποτε να ξέρεις υπάρχουν πολλαααα παιδιά που δεν ξέρουν τι θέλουν ή που νομίζουν ότι ξέρουν τι θέλουν και μετά καταλήγουν άλλου. Αυτα τα λίγα και take it easy
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Είναι μόνο οι σχολές ΑΣΤΕ που μπορεί να περάσει κάποιος από θεωρητική επειδή είναι καθαρά τουριστικές και διδάσκουν ξενοδοχειακά κλπ. Αντίθετα οι υπόλοιπες τουριστικές που είναι σε μεγάλες πόλεις είναι μόνο για το 4ο πεδίο διότι έχουν να κάνουν με διοίκηση και οικονομικά τουριστικών μονάδων. Το ΑΣΤΕ ήταν καλή σχολή όμως πλέον αντιμετωπίζει προβλήματα υποχρηματοδότησης οπότε και κάποια εργαστήρια δεν μπορούν να γίνουν ενώ η σχολή είναι 4ετης αλλά δεν αναγνωρίζεται ακόμα ως ΑΕΙ στην Ελλάδα (οι απόφοιτοι δεν μπορούν να εγγραφτούν σε μεταπτυχιακό στο ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο) ενώ οι φοιτητές δεν έχουν ούτε κανονικές ακαδημαϊκές ταυτότητες ούτε εστίες. Δηλαδή αν κάποιος ενδιαφέρεται για τα τουριστικά καλύτερο θα ήταν να πήγαινε σε ΙΕΚ πλέον παρά σε αυτές τις σχολές.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αυριο τέτοια ώρα Netflix and chill♥️
Τέτοια μου λεω μπας και ολοκληρώσω την επανάληψηηη
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυριο τέτοια ώρα Netflix and chill♥
Τέτοια μου λεω μπας και ολοκληρώσω την επανάληψηηη
Χαχαχα, πραγματικά χαμογέλασα με το σχόλιό σου. Αύριο, πέφτει η αυλαία των εξετάσεων για σένα :). Έχει πάει 23:30 σχεδόν, νομίζω ώρα να τα κλείσεις τα βιβλία, μια χαρά θα τα θυμάσαι. Ό,τι διαβάζεις τώρα δεν θα αλλάξει κάτι στο τι θα θυμηθείς αύριο. Μπορείς από απόψε να δεις Netflix.

Πολύ καλή τύχη :)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top