UncleJ

Νεοφερμένος

Ο UncleJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό η μικρή υπέρβαση του ορίου των λέξεων στην περίληψη π.χ. αν αντί για 60-70 γράψω 80 λέξεις (όχι παραπάνω)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό η μικρή υπέρβαση του ορίου των λέξεων στην περίληψη π.χ. αν αντί για 60-70 γράψω 80 λέξεις (όχι παραπάνω)
Μην αγχώνεσαι για αυτό. Υπάρχει περιθώριο +/-10% ως προς το όριο λέξεων που σου δίνεται. Φαντάσου ότι εγώ στην Παραγωγή Λόγου πέρυσι έγραψα 800 λέξεις, ενώ ζητούνταν 600. Δεν επηρέασε τον βαθμό μου. Αν δεν υπάρχουν πολλά λάθη, κανείς δεν θα ασχοληθεί με τον αριθμό των λέξεων. Στην περίληψη, βέβαια, να είσαι λίγο πιο προσεκτικός.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα, αυτό που είπε ο αρχαίος +-10% των λέξεων. Αλλά αυστηρά στο όριο των λέξεων γιατί είναι μετρημένες αυτές που θέλουν ειδικά στην περίληψη.

Γενικά σε κάθε άσκηση που σου δίνει όριο λέξεων ισχύει το παραπάνω ποσοστό απόκλισης είτε προς τα άνω είτε προς τα κάτω.
 

UncleJ

Νεοφερμένος

Ο UncleJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, όσον αφορά αυτό που λέει η uni77 θα ήταν κακό να ξεκινήσω την περίληψη με τη φράση << Σύμφωνα με το απόσπασμα...>> και να επικεντρωθώ στο ζητούμενο χωρίς αναφορά για το θέμα ολόκληρου του κειμένου ;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, όσον αφορά αυτό που λέει η uni77 θα ήταν κακό να ξεκινήσω την περίληψη με τη φράση << Σύμφωνα με το απόσπασμα...>> και να επικεντρωθώ στο ζητούμενο χωρίς αναφορά για το θέμα ολόκληρου του κειμένου ;
Θεωρώ απαραίτητη την αναφορά στον θεματικό πυρήνα του κειμένου. Είναι σημαντικό να δώσεις στον διορθωτή να καταλάβει ότι κατανόησες το κείμενο στην ουσία του, ενώ θα βοηθήσει και εσένα να διαρθρώσεις την περίληψη σου με βάση το βασικό θέμα, το οποίο θα έχεις καταγράψει και στο οποίο θα ανατρέχεις διαρκώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αρχικά καλό είναι να καταγράψουν το τι εξετάζει το κείμενο στο σύνολό του. Αυτό αποτελεί την πληροφοριακή περίληψη του κειμένου και προϋποθέτει μεγαλύτερη αφαιρετική ικανότητα από τον μαθητή. Σε αυτή τη περίπτωση η Περίληψη ξεκινά ως εξής: «Το κείμενο αναφέρεται…», «Θέμα του κειμένου είναι…» κ.ά.

•Ωστόσο, οι μαθητές αν το επιθυμούν και αν τους διευκολύνει περισσότερο μπορούν να κάνουν και απλή περίληψη, δηλαδή να ξεκινήσουν χωρίς να δώσουν το κεντρικό νόημα όλου του κειμένου.•

Ειναι οντως προαιρετικο?


Πιστεύω οτι όλοι οι διορθωτές περιμένουν να δουν που αναφέρεται το κείμενο , καλύτερα μη το ρισκάρεις :)
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
καλημερα σε ολους!! 1 και σημερα παιδια εφτασε η μεγαλη μας στιγμη.πως πατε απο αγωνια? σημερα και αυριο θα διαβσετε επαναληψεις? εγω προσωπικα απο σημερα ωρα 4 κλεινω τα παντα ενοψει δευτερας
 

kvstas92

Νεοφερμένος

Ο kvstas92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καλημερα σε ολους!! 1 και σημερα παιδια εφτασε η μεγαλη μας στιγμη.πως πατε απο αγωνια? σημερα και αυριο θα διαβσετε επαναληψεις? εγω προσωπικα απο σημερα ωρα 4 κλεινω τα παντα ενοψει δευτερας
Η αληθεια ειναι πως εγω δεν περιμενω καποιο σπουδαιο βαθμο στην εκθεση. Επικεντρώνομαι στα αλλα μαθηματα. Πιστευω ομως, πως τα θεματα φετος της Εκθεσης θα ειναι περιεργα.. απο οτι βλεπουμε στις ενδειξεις του υπουργειου
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως εγω δεν περιμενω καποιο σπουδαιο βαθμο στην εκθεση. Επικεντρώνομαι στα αλλα μαθηματα. Πιστευω ομως, πως τα θεματα φετος της Εκθεσης θα ειναι περιεργα.. απο οτι βλεπουμε στις ενδειξεις του υπουργειου
Ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει ο καλός βαθμός :)
Νομίζω τουλάχιστον αύριο όχι επανάληψη μέχρι αργά. Είχα βαρεθεί από τις επαναλήψεις όταν έδινα που δεν μπορούσα να τα βλέπω άλλο τα ίδια και τα ίδια...
 

kvstas92

Νεοφερμένος

Ο kvstas92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει ο καλός βαθμός :)
Νομίζω τουλάχιστον αύριο όχι επανάληψη μέχρι αργά. Είχα βαρεθεί από τις επαναλήψεις όταν έδινα που δεν μπορούσα να τα βλέπω άλλο τα ίδια και τα ίδια...
Δυστυχως με την εκθεση δεν το εχω καθολου... απλα θα παω να γραψω οτι μπορω και θα στοχεύσω για το μεγαλυτερο δυνατο βαθμο
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Δυστυχως με την εκθεση δεν το εχω καθολου... απλα θα παω να γραψω οτι μπορω και θα στοχεύσω για το μεγαλυτερο δυνατο βαθμο

Σε νιωθω! Δεν μπορω καθολου την εκθεση. Χιλιες φορες να δωσω αρχαια..

Συμφωνα με τις ενδειξεις του Υπουργειου? Τι εννοεις? Εχουν αναφερει κατι σχετικά με την εκθεση?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τι σχολή/ές θα σε ενδιέφεραν ;

Η αλήθεια είναι με την έκθεση τώρα μπήκε και η Λογοτεχνία, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, είναι και ανάλογα το θέμα που θα βάλουν...
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
καλημερα σε ολους!! 1 και σημερα παιδια εφτασε η μεγαλη μας στιγμη.πως πατε απο αγωνια? σημερα και αυριο θα διαβσετε επαναληψεις? εγω προσωπικα απο σημερα ωρα 4 κλεινω τα παντα ενοψει δευτερας

Εγώ κάνω μόνο μία χαλαρή επανάληψη την θεωρία της έκθεσης.Γενικά δεν χρειάζεται άγχος παιδιά , ότι ήταν να μάθουμε το μάθαμε , θα πάμε , θα γράψουμε ο,τι ξέρουμε και θα τα πάμε όλοι μια χαρά !
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θυμάμαι, είχα αρκετό άγχος αλλά, λόγω κούρασης, κατάφερα και κοιμήθηκα. Βόλτα να πάτε, να δείτε καμία ταινία να κάνετε κάτι ευχάριστο, για τα δικά σας δεδομένα, σήμερα -αύριο. Φθάσατε στο τέλος σχεδόν του αγώνα.
 

kvstas92

Νεοφερμένος

Ο kvstas92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τι σχολή/ές θα σε ενδιέφεραν ;

Η αλήθεια είναι με την έκθεση τώρα μπήκε και η Λογοτεχνία, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, είναι και ανάλογα το θέμα που θα βάλουν...
Θα ηθελα να περασω Πληροφορικη στην ΑΣΣΟΕ σαν πρωτη επιλογη, αλλα σκεφτομαι και για μαρκετινγκ κατι τετοιο τελος παντων
Σε νιωθω! Δεν μπορω καθολου την εκθεση. Χιλιες φορες να δωσω αρχαια..

Συμφωνα με τις ενδειξεις του Υπουργειου? Τι εννοεις? Εχουν αναφερει κατι σχετικά με την εκθεση?
Αυτο που θελω να πω ειναι πως το Υπουργειο σε διαφορα διαγωνισματα που εχω δει αντι για παραδειγμα να σου πει για τροπο πειθους, στο παει πιο εμμεσα. Ακομα, ζητανε απο τον μαθητη να αξιοποιησει την θεωρια σε καποια ασκηση. Πχ αντι να σου πει για τα ρηματικα προσωπα οπως παλιοτερα να σε ρωτησει " Το κειμενο βρισκεται σε α προσωπο να μετατρέψετε μια προταση σε γ προσωπο" κατι τετοια.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
[
Αυτο που θελω να πω ειναι πως το Υπουργειο σε διαφορα διαγωνισματα που εχω δει αντι για παραδειγμα να σου πει για τροπο πειθους, στο παει πιο εμμεσα. Ακομα, ζητανε απο τον μαθητη να αξιοποιησει την θεωρια σε καποια ασκηση. Πχ αντι να σου πει για τα ρηματικα προσωπα οπως παλιοτερα να σε ρωτησει " Το κειμενο βρισκεται σε α προσωπο να μετατρέψετε μια προταση σε γ προσωπο" κατι τετοια.

Καταλαβα ναι! Ισχυει αυτο..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Ένας βαθμός από μόνος του δεν λέει κάτι, :)
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μονογονεϊκή είναι αρκετό κριτήριο για μεταγραφή Θεσσαλονίκη?
Και μέσο προς χαμηλο εισοδημα
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Με τον καινουργιο νομο αλλαξε κατι στις μεταγραφες??
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με τον καινουργιο νομο αλλαξε κατι στις μεταγραφες??
Ναι υπάρχουν αλλαγές.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top