Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εμενα που μου ειπαν να μαι 7:30 εκει;
Λεω ειναι δυνατόν;
Μου λενε , ελα κανε ενα κόπο επειδή ειναι πρώτη μερα, τις αλλες μερες 8 να σαι εδω καλα ειναι 😅
Γενικα εγω τους εχω δώσει την εντύπωση πολυ χαλαρου ανθρώπου ενω δεν ειμαι.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα, από το σχολείο που θα δώσω αναρτήθηκαν οι εξής οδηγίες:

Οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων προσέρχονται στις 7.45 στο Σχολείο κατά τις ημέρες των Πανελλαδικών εξετάσεων
α) Προσερχόμενοι στις αίθουσες εξετάσεων επιτρέπεται να φέρουν μαζί τους στυλό ΜΟΝΟ ανεξίτηλης μελάνης (μαύρο ή μπλέ), μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα και μπουκαλάκι με νερό ή αναψυκτικό. ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ γενικά ΔΕΝ επιτρέπεται στις απαντήσεις, παρά ΜΟΝΟ αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων.
β) Γίνονται δεκτοί στις εξετάσεις με βασικό αποδεικτικό στοιχείο το Δελτίο εξεταζομένου – καρτελάκι και δεν είναι απαραίτητο να έχουν άλλο αποδεικτικό στοιχείο (ταυτότητα ή διαβατήριο).
γ)Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, οι μαθητές κατά την είσοδό τους στην αίθουσα της εξέτασης απαγορεύεται να φέρουν μαζί τους βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, διορθωτικό, κινητά τηλέφωνα, υπολογιστικές μηχανές και οποιαδήποτε άλλα ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης ή λήψης πληροφοριών ή επικοινωνίας καθώς και smart watches
δ) Συνιστούμε στους υποψηφίους να μη φέρουν μαζί τους κινητά και τους ενημερώνουμε ότι σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να μας τα παραδίδουν καθώς « η κατοχή κινητού (έστω και απενεργοποιημένου) μέσα στην αίθουσα συνιστά επαρκή λόγο μηδενισμού τους». (εγκύκλιος)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εμενα που μου ειπαν να μαι 7:30 εκει;
Λεω ειναι δυνατόν;
Μου λενε , ελα κανε ενα κόπο επειδή ειναι πρώτη μερα, τις αλλες μερες 8 να σαι εδω καλα ειναι 😅
Γενικα εγω τους εχω δώσει την εντύπωση πολυ χαλαρου ανθρώπου ενω δεν ειμαι.
Μήπως θα σε βάλουν είσοδο υποδοχής των μαθητών ως πιο έμπειρη; :P
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αυτά είναι τα εξεταστικά κέντρα για τα αγγλικά στην Αχαΐα. Λογικά πρέπει να έχουν αναρτηθεί και σε άλλες περιοχές αν ψάξετε. Αυτό είχε αναρτηθεί απ το σχολείο μου.
 

Συνημμένα

  • EEK-English.pdf
    552.4 KB · Εμφανίσεις: 95

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Εγώ έπαιρνα μαζί μου και μια μπάρα δημητριακών που την έτρωγα στο ενδιάμεσο της εξέτασης, καθώς και μπουκαλάκι νερό από αυτά που είναι λίιγο μεγαλύτερα από τα συνηθισμένα (500ml).

Η αλήθεια είναι ότι την ετικέτα το νερού δεν μου ζητήσανε ποτέ να τη βγάλω. Ταυτότητα έπαιρνα πάντα (μιλάμε για πέρυσι). Γεωμετρικά σχήματα πήρα μόνο στο ΑΟΘ και άντε και στα μαθηματικά (ένα μοιρογνωμόνιο το οποίο ούτως η άλλως είναι και μικρός χάρακας).
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Χαχα όχι, απλώς γιατί μπορεί να έχεις γραψει πάνω πράγματα από την ύλη. Σκονάκι δηλαδή
αχαχαχχα συγγνωμη αυτο δεν το ειχα σκεφτει οτι μπορει να γινει??Εσενα σου ειχαν ζητησει να βγαλεις την ετικετα?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν μου ζήτησαν να την αφαιρέσω, γιατί δεν είχα νερό μαζί μου...

Αλλά θυμάμαι το έλεγαν στο σχολείο να αφαιρούμε τις ετικέτες, σε πολλά είναι χάρτινες όχι διαφανείς πλαστικές και μπορείς να γράψεις πάνω κανονικά.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Εγώ έπαιρνα μαζί μου και μια μπάρα δημητριακών που την έτρωγα στο ενδιάμεσο της εξέτασης, καθώς και μπουκαλάκι νερό από αυτά που είναι λίιγο μεγαλύτερα από τα συνηθισμένα (500ml).

Η αλήθεια είναι ότι την ετικέτα το νερού δεν μου ζητήσανε ποτέ να τη βγάλω. Ταυτότητα έπαιρνα πάντα (μιλάμε για πέρυσι). Γεωμετρικά σχήματα πήρα μόνο στο ΑΟΘ και άντε και στα μαθηματικά (ένα μοιρογνωμόνιο το οποίο ούτως η άλλως είναι και μικρός χάρακας).
εγω θυμαμαι παντως οταν εδινα οτι ειχαμε παρει ταυτοτητα την πρωτη μερα και μας ειπανε δεν χρειαζεται να την εχετε μονο το καρτελακι θελουμε και ετσι τις αλλες μερες δεν την ειχαμε παρα μονο καρτελακι.μπορει απο τοτε να εχουν αλλαξει τα πραγματα.πως μπορουσες να φας ενδιαμεσα της εξετασης??εγω απο την ενταση ουτε τσιχλα δεν μπορουσα να μασησω.εδω και νερο διακοσμητικο το ειχα με ζεστη 40 βαθμους και να πινα μια γουλια απο την πολλη ενταση!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Σιγά την ένταση βρε παιδιά! Εγώ έκανα ένα 5 λεπτο διαλειμματάκι να φάω την μπάρα δημητριακών και να κοιτάξω γύρω μου να καθαρίσει το μυαλό. :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Σιγά την ένταση βρε παιδιά! Εγώ έκανα ένα 5 λεπτο διαλειμματάκι να φάω την μπάρα δημητριακών και να κοιτάξω γύρω μου να καθαρίσει το μυαλό. :P
τι να σου πω,μπραβο για την ψυχραιμια σου!!Σε ζηλευω πραγματικα!Εγω ουτε νερο δεν μπορουσα να πιω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Φιλική πρόταση βάλτε λίγο ουίσκι στο μπουκαλάκι σας με το νερό, και θα δείτε με άλλο μάτι το γραπτό. Πιο εύκολο θα σάς φανεί.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
θυμαμαι οτι πριν δωσω επινα ντεπον για να μαι ηρεμος!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν θα ξαναέδινα πανελλήνιες στη ζωή μου σίγουρα ποτέ ξανά.

Και αν γνώριζα την διαδικασία τότε που θα περνούσα ψυχολογικά κυρίως και σωματικά, ίσως να μην έμπαινα καν στη διαδικασία...

Τώρα μπορεί να έχουν περάσει χρόνια και να λέω, δεν άξιζε ούτε στο ελάχιστο αυτή η αίσθηση και τα συναισθήματα και το άγχος, η ένταση όλο αυτό το ηφαίστειο που επικρατούσε τόσο μέσα μου όσο και στους γύρω μου, αλλά κάποιος που δίνει τώρα πανελλήνιες, δεν μπορεί να το σκεφτεί αυτό.

Πραγματικά όμως οι πανελλήνιες είναι απλώς μια διαδικασία, θα περάσουμε από πάρα πολλές. Δεν καθορίζει τη ζωή μας, με λυπεί που ακούω άτομα να προβαίνυον σε αυτοχειρία λόγω των εξετάσεων, αλλά ναι είναι πολύ πιεστική συνθήκη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Δεν θα ξαναέδινα πανελλήνιες στη ζωή μου σίγουρα ποτέ ξανά.

Και αν γνώριζα την διαδικασία τότε που θα περνούσα ψυχολογικά κυρίως και σωματικά, ίσως να μην έμπαινα καν στη διαδικασία...

Τώρα μπορεί να έχουν περάσει χρόνια και να λέω, δεν άξιζε ούτε στο ελάχιστο αυτή η αίσθηση και τα συναισθήματα και το άγχος, η ένταση όλο αυτό το ηφαίστειο που επικρατούσε τόσο μέσα μου όσο και στους γύρω μου, αλλά κάποιος που δίνει τώρα πανελλήνιες, δεν μπορεί να το σκεφτεί αυτό.

Πραγματικά όμως οι πανελλήνιες είναι απλώς μια διαδικασία, θα περάσουμε από πάρα πολλές. Δεν καθορίζει τη ζωή μας, με λυπεί που ακούω άτομα να προβαίνυον σε αυτοχειρία λόγω των εξετάσεων, αλλά ναι είναι πολύ πιεστική συνθήκη.
το να κανει καποιος αυτοχειρια ειναι κατι ακραιο και σιγουρα οφειλεται σε αλλα αιτια και οχι σε πανελλαδικες.αλλο να πλανταξει καποιος στο κλαμα,αλλο να προβει σε αυτοχειρια.εχει τεραστια διαφορα.εσυ ως ψυχολογος θα ξερεις
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά θα σου πως το χρονικό διάστημα της έντασης λόγω Πανελληνίων δεν είναι 1 μήνας αλλά περίπου 2 χρόνια, μεγάλο χρονικό διάστημα, το οποίο με την πάροδο του χρόνου αυξάνει την ένταση και τη δυσφορία του συμμετέχοντα...
Επομένως, αυτό το χρονικό διάστημα είναι αρκετό από μόνο του να προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα στον συμμετέχοντα και έτσι να τον οδηγήσει σε μία τέτοια πράξη, κυρίως μάλιστα τη 1-2 τελευταίες μέρες πριν την εξέταση.

Οι Πανελλήνιες είναι και διαγώνισμα ψυχικής και σωματικής αντοχής δυστυχώς. Γιατί υπομένεις πάρα πολλά, και όσο υψηλότερες προσδοκίες έχεις τόσο εσύ από τον εαυτό σου, όσο και οι υπόλοιποι για σένα εντείνουν αυτην τη δυσφορία.

Άλλες φορές πάλι, συνυπάρχει κάποιο άλλο θέμα και ενδεχομένως να λειτουργήσει ως πυροδοτικός παράγοντας η περίοδος των εξετάσεων και να ωθήσει το άτομο στη συγκεκριμένη ενέργεια.[Αυτό που λες, ότι δεν είναι μόνο το άγχος των εξετάσεων]
 

Mpilias

Νεοφερμένος

Ο Mpilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα,είμαι απόφοιτος του '13 και δίνω φέτος. Επειδή δεν κάνω φροντιστήριο μπορεί να μ πει κάποιος, υποψήφια θέματα για εκθεση;
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
καλησπέρα,είμαι απόφοιτος του '13 και δίνω φέτος. Επειδή δεν κάνω φροντιστήριο μπορεί να μ πει κάποιος, υποψήφια θέματα για εκθεση;

Αν το πάμε με βάση τις εξελίξεις μπορεί να είναι κάτι με υγεία, τρίτη ηλικία, εργασία ή τηλεργασία, τεχνολογία, πρόσφυγες(νομίζω πάντα επίκαιρο) ή κάποιον συνδυασμό αυτών. Αλλά μπορεί να κάνουν τη έκπληξη για κάτι τελείως άσχετο. Τώρα δεν ξέρω αν στα φροντιστήρια τους έχουν πει κάποιο πιθανό θέμα, καθώς ούτε και εγώ πάω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να αξιοποιήσετε πληροφορίες/ιδέες από το κείμενο για την έκθεση. Πάντα μπορείτε να συμπεριλάβετε πράγματα κατάλληλα προσαρμοσμένα στο κείμενο που σας ζητείται να αναπτύξετε.
Κι εγώ κάπου εκει υποθέτω θα περιστρέφεται το θέμα, βέβαια είναι εντελως τυχαίο αυτό που λέμε.

Τις ευχές θα τις γράψουμε και αύριο 🙂
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Να αξιοποιήσετε πληροφορίες/ιδέες από το κείμενο για την έκθεση. Πάντα μπορείτε να συμπεριλάβετε πράγματα κατάλληλα προσαρμοσμένα στο κείμενο που σας ζητείται να αναπτύξετε.
Κι εγώ κάπου εκει υποθέτω θα περιστρέφεται το θέμα, βέβαια είναι εντελως τυχαίο αυτό που λέμε.

Τις ευχές θα τις γράψουμε και αύριο 🙂

Πολύ σωστό. Πάντα υπάρχουν πληροφορίες που μπορείς να αντλήσεις από το κείμενο και να τις γράψεις στο κείμενο. Παραφρασμένες εννοείται. Υποθέσεις κάνουμε, αν ήταν να ξέραμε τι θα έπεφτε θα γράφαμε όλοι 20..
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αρχικά καλό είναι να καταγράψουν το τι εξετάζει το κείμενο στο σύνολό του. Αυτό αποτελεί την πληροφοριακή περίληψη του κειμένου και προϋποθέτει μεγαλύτερη αφαιρετική ικανότητα από τον μαθητή. Σε αυτή τη περίπτωση η Περίληψη ξεκινά ως εξής: «Το κείμενο αναφέρεται…», «Θέμα του κειμένου είναι…» κ.ά.

•Ωστόσο, οι μαθητές αν το επιθυμούν και αν τους διευκολύνει περισσότερο μπορούν να κάνουν και απλή περίληψη, δηλαδή να ξεκινήσουν χωρίς να δώσουν το κεντρικό νόημα όλου του κειμένου.•

Ειναι οντως προαιρετικο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top