Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Λοιπον, σημερα ετοιμαστηκα να παω στο λυκειο και πριν καλα καλα προλαβω να φυγω απ το σπιτι με πηραν τηλ στο κινητο για να μου υπενθυμισουν οτι η προθεσμια ληγει αυριο και να παω τα χαρτια μου.. τοση οργανωση (ή μαλλον αγχος) απο μερια τους δεν περιμενα.. επρεπε να πω τουλαχιστον 3 φορες οτι ειχα σκοπο να παω σημερα ουτως ή αλλως μεχρι να τ κλεισουν! :lol:

τωρα, για καποιους λογους δεν μπορεσα να βγαλω φωτο σημερα και να την παω μαζι με τ απολυτηριο και την ταυτοτητα οπως ειχα προσχεδιασει αλλα μου είπαν κιολας οτι δεν την χρειαζονται αμεσα κι οτι μπορω να την (γτ μια μου ζητησαν μονο) παω οποτε θελησω αρκει να μην αργησω εξεφτελιστικα πολυ (παραφραση λολ).. αα, και τις φωτοτυπιες που τους πηγα τις κρατησαν και τις δυο~ ^^ επισης ειχαν παραπανω απο μιση σελιδα γραμμενη με ονοματα ατομων που δεν εχουν παει ακομα τα χαρτια τους και ενιωσα καπως καλυτερα για τον εαυτο μου :lol:

οσο για την αιτηση η δικη μου δεν ειχε καποιο λαθος οποτε τσακ μπαμ τελειωσα μεσα σε 10' (απ τα οποια τον περισσοτερο χρονο πηρε μια αλλη δουλεια που ετυχε στην υποδιευθυντρια εκεινη την στιγμη λολ)

Ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Να σου πω ότι γενικότερα δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά η διαδικασία. Αν είχες τη φωτογραφία σίγουρα δεν θα χρειαζόταν να ξαναπάς αλλά αυτό είναι το τελευταίο. Άσχετο, σας άφηναν να μπείτε στο σχολείο και στο γραφείο της υποδιευθύντριας? γιατί σε εμάς είχαν πάει σε μια αίθουσα και μιλάγαμε απ το παράθυρο με τον διευθυντή. όχι μόνο με εμένα που ήμουν εκτός σχολείου αλλά και με παιδιά του σχολείου που ήρθαν για την αίτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εμένα μου είπαν μόνο φωτό και φωτοτυπία της ταυτότητας θέλει και υπέγραψα κάτι χαρτιά. Είμαι απόφοιτη δεν ξέρω τι φάση
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εμένα μου είπαν μόνο φωτό και φωτοτυπία της ταυτότητας θέλει και υπέγραψα κάτι χαρτιά. Είμαι απόφοιτη δεν ξέρω τι φάση

Και εγώ απόφοιτη είμαι και ενώ μου ζήτησαν φωτοτυπία απολυτηρίου και ταυτότητας, δεν τις κράτησαν. Για φωτογραφία δεν μου είπαν τίποτα αλλά είχα μαζί μου και τους την έδωσα. Έχω καταλήξει ότι κάθε σχολείο ζητάει και κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω γιατί.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Να σου πω ότι γενικότερα δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά η διαδικασία. Αν είχες τη φωτογραφία σίγουρα δεν θα χρειαζόταν να ξαναπάς αλλά αυτό είναι το τελευταίο. Άσχετο, σας άφηναν να μπείτε στο σχολείο και στο γραφείο της υποδιευθύντριας? γιατί σε εμάς είχαν πάει σε μια αίθουσα και μιλάγαμε απ το παράθυρο με τον διευθυντή. όχι μόνο με εμένα που ήμουν εκτός σχολείου αλλά και με παιδιά του χσολείου που ήρθαν για την αίτηση.

ισχυει~ στεναχωρηθηκα καπως που δεν μπορεσα να παω για την φωτο γτ οπως λες αν ειχα κι αυτο δεν θα χρειαζοταν να ξαναπαω στο σχολειο μεχρι τις εξετασεις λολ αλλα τι να κανουμε, δεν πειραζει :P

και ναι κανονικα μπηκα μεσα στο γραφειο των καθηγητων, δειλα δειλα στην αρχη μηπως και μου ζητησουν να περιμενω εξω η αληθεια ειναι, αλλα ολα κουλ.. βρηκα την υποδιευθυντρια να καθεται στον κοινο χωρο κι μετα με φωναξε στο γραφειο του διευθυντη οπου μου ζητησε να ελεγξω και να υπογραψω τις δυο αιτησεις. Αν εξαιρέσουμε την ελλειψη μαθητων δεν υπηρχε κατι διαφορετικο στο σχολειο εκτος βεβαια απ την μυρωδια του αντισηπτικου που πλανιοταν στον αερα :lol:
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
ισχυει~ στεναχωρηθηκα καπως που δεν μπορεσα να παω για την φωτο γτ οπως λες αν ειχα κι αυτο δεν θα χρειαζοταν να ξαναπαω στο σχολειο μεχρι τις εξετασεις λολ αλλα τι να κανουμε, δεν πειραζει :P

και ναι κανονικα μπηκα μεσα στο γραφειο των καθηγητων, δειλα δειλα στην αρχη μηπως και μου ζητησουν να περιμενω εξω η αληθεια ειναι, αλλα ολα κουλ.. βρηκα την υποδιευθυντρια να καθεται στον κοινο χωρο κι μετα με φωναξε στο γραφειο του διευθυντη οπου μου ζητησε να ελεγξω και να υπογραψω τις δυο αιτησεις. Αν εξαιρέσουμε την ελλειψη μαθητων δεν υπηρχε κατι διαφορετικο στο σχολειο εκτος βεβαια απ την μυρωδια του αντισηπτικου που πλανιοταν στον αερα :lol:

χαχα.. νομίζω αυτή η μυρωδιά θα μας συντροφεύει και στις εξετάσεις, οπότε πρέπει να την συνηθίσουμε. 😂
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Και εγώ απόφοιτη είμαι και ενώ μου ζήτησαν φωτοτυπία απολυτηρίου και ταυτότητας, δεν τις κράτησαν. Για φωτογραφία δεν μου είπαν τίποτα αλλά είχα μαζί μου και τους την έδωσα. Έχω καταλήξει ότι κάθε σχολείο ζητάει και κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω γιατί.
μεγαλη χαζομαρα που ζητουν αντιγραφο απολυτηριου αφου αυτοι εκδωσαν το πρωτοτυπο αλλα τι να πει κανεις..... :upside:

χαχα.. νομίζω αυτή η μυρωδιά θα μας συντροφεύει και στις εξετάσεις, οπότε πρέπει να την συνηθίσουμε. 😂
αχαχα ναι ναι αλλα νταξει μονο τις πρωτες στιγμες ηταν εντονη η μυρωδια.. συνηθιζεται γρηγορα :P
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
μεγαλη χαζομαρα που ζητουν αντιγραφο απολυτηριου αφου αυτοι εκδωσαν το πρωτοτυπο αλλα τι να πει κανεις..... :upside:


αχαχα ναι ναι αλλα νταξει μονο τις πρωτες στιγμες ηταν εντονη η μυρωδια.. συνηθιζεται γρηγορα :P

Πήγα σε άλλο λύκειο από αυτό που είχα αποφοιτήσει. Θα έχουμε ένα διαφορετικό αρωματικό χώρου από τα συνηθισμένα. Έτσι για αλλαγή. 😂
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι θα είναι στο 10% με αυτούς που δεν δίνουν αλλά διατηρούν το βαθμό που έγραψαν ή είναι ξεχωριστό 10% για αυτούς που ξαναδινουν και αυτούς που δεν ξαναδινουν
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι απόφοιτοι θα είναι στο 10% με αυτούς που δεν δίνουν αλλά διατηρούν το βαθμό που έγραψαν ή είναι ξεχωριστό 10% για αυτούς που ξαναδινουν και αυτούς που δεν ξαναδινουν

Ξεχωριστό.
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες θα γίνουν τα διαγωνίσματα του ΟΕΦΕ. θεωρούνται ''καμμ'ενα'' τα θέματα που θα χρησιμοποιηθούν;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει πως θα ειναι περιπου τα θεματα στα Αρχαια; Δηλαδη, στην υλη δεν υπαρχει μεταφραση γνωστου κειμενου (πχ. οπως περσι που επεσε ο Προμηθεας) οποτε η μονη μεταφραση που θα χρειαστει να γινει θα ειναι για το αγνωστο;
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Σας εχει τυχει(οσοι ξαναδινουν) να περνετε τα θεματα στα χερια σας και ενω τα διαβαζετε νιωθετε οτι δεν ξερετε τιποτα, σαν να ειναι δυσνοητα και πως δεν εχετε ελπιδα να γραψετε ουτε φετος καλα?
Υπαρχει καποιος τροπος να ηρεμησεις τον εαυτό σου πριν τις εξετάσεις για να μην δημιουργηθεί τετοιος πανικος?
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Σας εχει τυχει(οσοι ξαναδινουν) να περνετε τα θεματα στα χερια σας και ενω τα διαβαζετε νιωθετε οτι δεν ξερετε τιποτα, σαν να ειναι δυσνοητα και πως δεν εχετε ελπιδα να γραψετε ουτε φετος καλα?
Υπαρχει καποιος τροπος να ηρεμησεις τον εαυτό σου πριν τις εξετάσεις για να μην δημιουργηθεί τετοιος πανικος?

Γενικά τυχαίνει, αν όχι σε όλους στους περισσότερους σίγουρα. Καλό είναι να προσπαθήσεις να χαλαρώσεις. Για παράδειγμα, μπορείς να κάνεις ένα διάλειμμα 1-2 μέρες και μετά να ξαναρχίσεις το διάβασμα. Επίσης μπορείς να φτιάξεις το ωράριο που διαβάζεις ώστε να έχεις κατάλληλα διαλείμματα και να ξεκουράζεσαι. Αυτό θα σε κάνει να ηρεμήσεις λίγο. Επίσης προσπάθησε να βρεις τι πιστεύεις ότι σε δυσκολεύει περισσότερο και να δώσεις περισσότερο βάση εκεί. Πέρα από το να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς έως τις εξετάσεις δεν νομίζω να γίνεται κάτι άλλο. Απλά να είσαι πιο χαλαρή. Επίσης αν την ώρα που διαβάζεις νιώθεις ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις, σταμάτα για λίγο, κάνε κάτι που σου αρέσει και μετά ξαναξεκινάς. Όσον αφορά την ώρα των εξετάσεων, γιατί και εκεί πολλές φορές τυχαίνει αυτό, καλό είναι να αφήσεις κάτω τα θέματα, να μείνεις 5 λεπτά χωρίς να κάνεις τίποτα, να προσπαθήσεις να χαλαρώσεις και μετά να ξαναπιάσεις τα θέματα και σιγά σιγά να αρχίσεις να γράφεις.
(Γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα παρότι χρησιμοποιώ 2ο ενικό).
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Σας εχει τυχει(οσοι ξαναδινουν) να περνετε τα θεματα στα χερια σας και ενω τα διαβαζετε νιωθετε οτι δεν ξερετε τιποτα, σαν να ειναι δυσνοητα και πως δεν εχετε ελπιδα να γραψετε ουτε φετος καλα?
Υπαρχει καποιος τροπος να ηρεμησεις τον εαυτό σου πριν τις εξετάσεις για να μην δημιουργηθεί τετοιος πανικος?
Ναι :( Το μόνο που με ηρεμεί κάπως είναι το να σκέφτομαι ότι και να αποτύχω δεν χάθηκε κι ο κόσμος! Σίγουρα θα απογοητευτώ γιατί προσπάθησα και είχα κι έναν στόχο (λέμε τώρα λολ) αλλά οκ, η ζωή συνεχίζεται και οι πανελλήνιες θα ξανάρθουν του χρόνου ^^

Μία καλή γενική συμβουλή πάντως είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο αφού διαβάσεις τα θέματα μέχρι να περάσει το πρώτο κύμα άγχους και με καθαρό(τερο) μυαλό μετά να κάτσεις και να γράψεις τις απαντήσεις σου. Κάτι ακόμα που με βοηθάει κάπως όταν δεν μπορώ κατευθείαν να θυμηθώ την απάντηση είναι να κάνω ένα μικρό μπρεινστορμ στο πρόχειρο μου μέχρι σιγά-σιγά να εμφανιστεί η απάντηση μπροστά μου :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top