eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,720 μηνύματα.
το συνχ=ριζα(1-ημ^2χ).ημχ=y ομως οποτε ριζα(1-y^2).Mετα το y μπορεις να το κανεις χ οπως βρισκεις τυπο αντιστροφης που το y το γυρνας χ στο τελος για ομορφια.Αν εννοεις αυτο.
 

Τζενη Σ

Νεοφερμένος

Η Τζενη Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έκανα προετοιμασία Γι την 3η λυκειου ηδη από την 2α λυκειου.Αλλα Γενικα στην 3η παρόλο που διαβαζα όσο μπορούσα δεν είχα καλες επιδόσεις,λόγω άγχους έγραφα 15-16 μπορεί και λιγότερο.Παρολα αυτα έχω ξεκινήσει εντατικό διαβασμα τον τελευταίο καιρο.Βγαζω 2η φορα την οικονομία...Μου έχουν μεινει πολιτικά που τα διαβαζα και πριν,αλλά προσωπικά δεν τα θυμαμαι τόσο καλα καθώς έχω να τα αγγίξω από τα Χριστουγεννα, και 8 μαθηματα στο προσφυγικό...Και μετα ξανά επαναλήψεις,στο άγνωστο είμαι αρκετα καλή,βεβαια έχω θεμα στην γραμματική αλλά όχι κάτι πολυ τραγικο...Επισης στην έκθεση τα πηγαινα σχετικα καλα.Γνωστο νομίζω είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος καθώς παρά ουι είναι 15 ενότητες ποτε ότι έγραφα δεν ήταν αρκετό...Ελπίζω να τα καταφέρω και να πιάσω 17.000 και... όσο δύσκολο και να είναι,αλλά σίγουρα είναι και να σε θέλει η τύχη!!!
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
cosx ειναι η αγγλικη ονομασια του συνχ για οποιον τον μπερδεψα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Φυσικη παρακαλαω να τα κανουνε οσο πιο μαθηματικοποιημενα γινεται ετσι ωστε οι παπαγαλοι που θελουνε ιατρικη και σνομπαρανε τα μαθηματικα να τιμωρηθουνε για αυτη την επιλογη τους

Μα τα μαθηματικά στη φυσική είναι το πιο εύκολο.Το θέμα είναι τα θέματα να προάγουν τη φυσική σκέψη .Να σκέφτονται οι μαθητές τα φαινόμενα .Αυτό είναι το δύσκολο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,720 μηνύματα.
Μα τα μαθηματικά στη φυσική είναι το πιο εύκολο.Το θέμα είναι τα θέματα να προάγουν τη φυσική σκέψη .Να σκέφτονται οι μαθητές τα φαινόμενα .Αυτό είναι το δύσκολο.
Kοιτα και γω οταν εδινα παρακαλαγα να μην εχουν φαινομενα γτ δεν γουσταρω καθολου τους φυσικους που λενε ειναι προφανες κτλπ.Αλλα πιστεψε με ο παπαγαλος που δεν εχει ιδεα απο μαθηματικα δεν θα χει καμια τυχη
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Σιγα τι μαθηματικά βάζουν στη φυσική. Το πιο δύσκολο είναι η τριγωνομετρία .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,720 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Παιδια γνωρίζει καποιος τι θα γίνει φετος με την κατηγορία του 5% η οποία μπαινει ενδοσχολικα εφόσον ενδοσχολικές δε θα γίνουν;
Θα μπουν με βαθμούςαπολυτηρίου ; οποιος γνωρίζει ας πει :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ντάξει άκυρο κατάλαβα ποσο αστοχο ήταν αυτο που ρώτησα😅
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Παιδια γνωρίζει καποιος τι θα γίνει φετος με την κατηγορία του 5% η οποία μπαινει ενδοσχολικα εφόσον ενδοσχολικές δε θα γίνουν;
Θα μπουν με βαθμούςαπολυτηρίου ; οποιος γνωρίζει ας πει :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ντάξει άκυρο κατάλαβα ποσο αστοχο ήταν αυτο που ρώτησα😅

Εγω δεν εχω καταλαβει καν τι συμβαίνει στην διαδικασια 6% 4% κτλ δλδ αντι να δωσουμε με το 10% εχουμε επιλογη να δωσουμε με το 6? 4? Αυτα πότε γινονται? Οι βασεις πως διαμορφώνονται σε αυτγ την περίπτωση
Υπάρχει τωρα και η κατηγορια 5%?

Εχω μπερδευτει😵
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έκανα προετοιμασία Γι την 3η λυκειου ηδη από την 2α λυκειου.Αλλα Γενικα στην 3η παρόλο που διαβαζα όσο μπορούσα δεν είχα καλες επιδόσεις,λόγω άγχους έγραφα 15-16 μπορεί και λιγότερο.Παρολα αυτα έχω ξεκινήσει εντατικό διαβασμα τον τελευταίο καιρο.Βγαζω 2η φορα την οικονομία...Μου έχουν μεινει πολιτικά που τα διαβαζα και πριν,αλλά προσωπικά δεν τα θυμαμαι τόσο καλα καθώς έχω να τα αγγίξω από τα Χριστουγεννα, και 8 μαθηματα στο προσφυγικό...Και μετα ξανά επαναλήψεις,στο άγνωστο είμαι αρκετα καλή,βεβαια έχω θεμα στην γραμματική αλλά όχι κάτι πολυ τραγικο...Επισης στην έκθεση τα πηγαινα σχετικα καλα.Γνωστο νομίζω είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος καθώς παρά ουι είναι 15 ενότητες ποτε ότι έγραφα δεν ήταν αρκετό...Ελπίζω να τα καταφέρω και να πιάσω 17.000 και... όσο δύσκολο και να είναι,αλλά σίγουρα είναι και να σε θέλει η τύχη!!!

Για γνωστο διαβασε απο study4exams
Εκτος κιαν το νεο συστημα δεν τα εχει στην υλη
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει καν τι συμβαίνει στην διαδικασια 6% 4% κτλ δλδ αντι να δωσουμε με το 10% εχουμε επιλογη να δωσουμε με το 6? 4? Αυτα πότε γινονται? Οι βασεις πως διαμορφώνονται σε αυτγ την περίπτωση
Υπάρχει τωρα και η κατηγορια 5%?

Εχω μπερδευτει😵

5% ειναι η κατηγορία των σοβαρών παθήσεων γι αυτο κι ειπα ποσο αστοχη ήταν η ερώτηση Μου😅
Ας έχεις διαβήτη πχ δίνεις ενδοσχολικα τα μαθήματα των πανελληνίων (δηλαδη με θέματα του σχολείου , αυτοι θα σε βαθμολογήσουν)αλλα τωρα στην εποχή αυτη θα ηταν τρελο να πανε αυτα τα παιδιά σχολείο.
τωρα το 10% χωριζεται σε 6% κι σε 4%
Αν κανεις 10%την πρώτη χρονα που έδωσες πανελλήνιες , δηλαδή οταν εισαι πρώτο πρώτος διεκδικείς 6% των θέσεων , αν το κάνεις την δεύτερη 4% των θέσεων :)
Μετα δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα.
Γενικα στο 4% πέφτουν συνήθως οι βάσεις γιατί λιγα ατομα αλλάζουν σχολη μετα απο 2 χρόνια.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
5% ειναι η κατηγορία των σοβαρών παθήσεων γι αυτο κι ειπα ποσο αστοχη ήταν η ερώτηση Μου😅
Ας έχεις διαβήτη πχ δίνεις ενδοσχολικα τα μαθήματα των πανελληνίων (δηλαδη με θέματα του σχολείου , αυτοι θα σε βαθμολογήσουν)αλλα τωρα στην εποχή αυτη θα ηταν τρελο να πανε αυτα τα παιδιά σχολείο.
τωρα το 10% χωριζεται σε 6% κι σε 4%
Αν κανεις 10%την πρώτη χρονα που έδωσες πανελλήνιες , δηλαδή οταν εισαι πρώτο πρώτος διεκδικείς 6% των θέσεων , αν το κάνεις την δεύτερη 4% των θέσεων :)
Μετα δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα.
Γενικα στο 4% πέφτουν συνήθως οι βάσεις γιατί λιγα ατομα αλλάζουν σχολη μετα απο 2 χρόνια.
Αααα τωρα καταλαβα! Δεν το ήξερα αυτο. Νομιζα ηταν εντελως διαφορετικες διαδικασιες μεταξυ τους🤦. Σε ευχαριστώ 😅
 

Baggelitsa36

Νεοφερμένος

Η Baggelitsa36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοριτσακί μου καλό δεν θα έχεις και δεν είναι δίκαιο να έχεις ελεύθερη πρόσβαση στις σχολές. Lets do some math shall we? *Χωρις βλάβη της γενικότητας*

Έστω λοιπόν οτι αποφασίζουμε να καταργήσουμε τις βάσεις σχολών και ο καθένας ανάλογα με τον βαθμό απολυτήριου θα μπορεί να μπει στην σχολή που του αξίζει. (Με άλλα λογιά όλα τα σχολεία αρχίζουν και χαρίζουν βαθμούς...)
Έστω τώρα οτι υπάρχουν γύρω στα 50 ιδιωτικά σχολεία(στανταράκι είναι πάνω απο 100 αλλά δεν χρειάζονται)στα οποία οι μαθήτες γ λυκείου παίρνουν 19-20 ΜΟ(μεταξύ μας αυτό γίνεται παντου και όχι μονο στα ιδιωτικά) και 100 φροντιστήρια(μην βαλούμε τον πραγματικό αριθμό δεν χωράει στην οθόνη!)
Αν από αυτά τα σχολεία έχουμε σε κάθε τάξη 15 παιδιά από τα οποία μόνο 4 θέλουν ηλεκτρολόγων μηχανικών και απο τα φροντιστήρια+ιδιαίτερα να πουμε 1000 τότε έχουμε εναν αριθμό υποψηφίων μόνο για σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών που ξεπερνάει τα 3000 (15*(100+50)+1000=3250 για την ακρίβεια).
Αν λοιπόν από αυτά ΜΟΝΟ 500 βάλουν πρώτη επιλόγη Μετσόβιο (πράγμα αδυνάτον) τότε πως ακριβώς θα διαμορφώσει βαση το Πανεπιστημίο; Έχοντας υπόψιν οτι και οι 500 μαθήτες αυτοί είναι άριστοι με τους ίδιους βαθμούς τι ακριβώς θα γίνει; Αφου το υπουργείο λεει ξεκαθάρα πως ο μαθήτης θα περάσει όπως του αξίζει γιατί λοιπόν δεν θα μπει Μετσόβιο;

Μην αρχίσω καν να λεω για το πόσο άδικο είναι αυτό για παιδιά που κάθονται και διαβάζουν και δεν είναι αραλίκι και instagram 24/7... Δεν φτάνει που μας ξεφτιλίσαν την ύλη στην μαθηματικά (και κατ'επέκταση σε όλα τα μαθήματα) θέλεις να μην δώσουμε ΚΑΝ; Μήπως θέλεις να μην σπουδάσεις καν και να σου δώσουμε έτοιμη δουλεία στην google? Ελέος πια με άτομα που τα θέλουν όλα έτοιμα σε χρυσό πιάτο... Και εγώ φετος δίνω και είναι ντροπή να ζητάς κάτι τετοιό ενώ έχουμε "διακοπές" 2 μήνες + και 20-50% μείωση της ύλης...
Καταρχας ηρεμησε λιγο το αρθρο μου δημοσιευθηκε πριν γινει η αφαιρεση υλης...Εγω κανονικα θελω να δωσω δεν ειναι δικαιο να εισαχθουμε ετσι απλα εκεινη την περιοδο μας ειχα στο περιμενε...γι αυτο ηρεμησε λιγο πριν κατσεις και κραξεις τον καθενα εδω μεσα...εφερα μια αποψη πριν βδομαδες καλο ειναι λοιπον αν θες να απαντας σε κατι απαντα στα νεοτερα ευχαριστω
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τρέχα γύρευε! Αν ανοίξουν 25,οι πανελλήνιες ίσως να διεξαχθούν στις 29. (Μακάρι κιόλας)
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας δινω με το παλαιο συστημα και κατι ακουσα πως εχουμε προσβαση μονο στο 10% των θεσεων
Τι σημαινει αυτο, μας οφελει καθολου?
Η Μαλακια εκανα που διαλεξα με το παλαιο γιατι ακομα την υλη δεν την εβγαλα τοσο καλα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,720 μηνύματα.
Κατι εντελως ακραιο.Πειτε ενας γραφει την τελεια εκθεση λεμε τωρα και στο τελος του φευγει ενα μπινελικι τον μηδενιζουνε??Το χω χρονια αυτη την απορια
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια σας δινω με το παλαιο συστημα και κατι ακουσα πως εχουμε προσβαση μονο στο 10% των θεσεων
Τι σημαινει αυτο, μας οφελει καθολου?
Η Μαλακια εκανα που διαλεξα με το παλαιο γιατι ακομα την υλη δεν την εβγαλα τοσο καλα
Οι θέσεις που κατακτούν οι υποψήφιοι πανελληνίων από Γενικά Λύκεια είναι 90% των συνολικών θέσεων των εισακτεων. Φέτος οι υποψήφιοι που δήλωσαν με το παλαιό σύστημα έχουν πρόσβαση στο 10% αυτών των θέσεων. Δηλαδή αυτοί του παλιού θα κατακτήσουν 9% των αριθμών εισακτεων φέτος και οι υπόλοιποι με το νέο κατακτούν το 81% των θέσεων. Θεωρητικά αυτό το ποσοστό 10% είναι ανάλογο του αριθμού αιτήσεων-δηλωσεων για τις πανελλαδικές που έχουν σταλθεί, οπότε για κάθε 9 υποψήφιοι από το νέο υπάρχει ένας υποψήφιος από το παλιό
 

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Οι θέσεις που κατακτούν οι υποψήφιοι πανελληνίων από Γενικά Λύκεια είναι 90% των συνολικών θέσεων των εισακτεων. Φέτος οι υποψήφιοι που δήλωσαν με το παλαιό σύστημα έχουν πρόσβαση στο 10% αυτών των θέσεων. Δηλαδή αυτοί του παλιού θα κατακτήσουν 9% των αριθμών εισακτεων φέτος και οι υπόλοιποι με το νέο κατακτούν το 81% των θέσεων. Θεωρητικά αυτό το ποσοστό 10% είναι ανάλογο του αριθμού αιτήσεων-δηλωσεων για τις πανελλαδικές που έχουν σταλθεί, οπότε για κάθε 9 υποψήφιοι από το νέο υπάρχει ένας υποψήφιος από το παλιό
Το θέμα είναι ότι μας προκαλεί εντύπωση που είναι τόσοι απόφοιτοι με το παλιό...
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι μας προκαλεί εντύπωση που είναι τόσοι απόφοιτοι με το παλιό...

Λογικα επειδη η υλη του νεου σύστηματος ηταν μεγαλύτερη

Εντωμεταξυ εξεταζω τον εαυτο μου σε διαγωνισματα προσομοίωσης πχ Αρχαια και οι ερωτησεις ειναι πιο κουλες απο αυτες που πεφτουν τελικα στις πανελληνιες.
Τωρα να διαβάσω παραπανω ? χρειαζεται?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γενικά στις πανελλαδικές, είναι πιο νορμάλ τα θέματα από αυτά που γράφετε στα φροντιστήρια..
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Γενικά στις πανελλαδικές, είναι πιο νορμάλ τα θέματα από αυτά που γράφετε στα φροντιστήρια..

φροντιστηριο ειχα κανει 3 χρονια πριν, τωρα δεν παω και απλα βλεπω τα θεματα που τα φροντιστηρια αναρτουν στις ιστοσελιδες τους και με αγχωνουν λιγο..
Αλλα ναι αυτό, μεχρι τωρα δεν εχει πεσει κατι εξωπραγματικο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατι εντελως ακραιο.Πειτε ενας γραφει την τελεια εκθεση λεμε τωρα και στο τελος του φευγει ενα μπινελικι τον μηδενιζουνε??Το χω χρονια αυτη την απορια

Υποθετω θα του αφαιρουσαν μοναδες. Δεν πιστεύω να του το μηδενιζαν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top