uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
με λιγα λογια το υπουργειο εχει σαν στοχο 6 με 15 ιουλιου.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ασχετη ερωτηση, στην κοινωνιολογια μαθαινουμε απεξω τους ενδεικτικους μηχανισμους αμυνας σελ 56;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Βγαίνει ένας μαθητής στις ειδήσεις και λέει "Θέλουμε πανελλήνιες τον Ιούνιο". Απορώ αν μερικοί μαθητές έχουν κατανοήσει την κατάσταση που βιώνουμε. Απορώ...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Επισης ερωτηση, στην Εκθεση ειναι εντος υλης οι δραστηριοτητες δημιουργικης γραφης και αναγνωστικης ανταποκρισης?
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα!
Δίνω κατατακτήριες κοινωνικής εργασίας, και ένα από τα μαθήματα που δίνω είναι η κοινωνιολογία και από ότι είδα είναι η ίδια ακριβώς ύλη με εκείνη των πανελληνίων φέτος. Είναι πολύ ωραίο μάθημα και ενδιαφέρον, παρότι που όταν πρωτομπήκε στις πανελλήνιες, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν, ότι θα είναι βαρετό και δύσκολο, αλλά κάθε άλλο. Αλλά οκ, μερικές θεωρίες είναι δύσκολες να γίνουν κατανοητές ...

Η ερώτησή μου είναι η εξής, όσοι δίνετε αυτό το μάθημα, πώς έχετε προσεγγίσει την μελέτη του, και το διάβασμά του; Στο φροντιστήριο, τι σας έχουν πει σχετικά με αυτό το ζήτημα και γενικά στα διαγωνίσματα που έχετε γράψει, πέφτουν θέματα σαν της ιστορίας; Σίγουρα διαφορετικό διάβασμα των πανελληνίων από των κατατακτηρίων, αλλά εφόσον η ύλη είναι η ίδια θα ήθελα μία γνώμη, ευχαριστώ πολύ :)
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα!
Δίνω κατατακτήριες κοινωνικής εργασίας, και ένα από τα μαθήματα που δίνω είναι η κοινωνιολογία και από ότι είδα είναι η ίδια ακριβώς ύλη με εκείνη των πανελληνίων φέτος. Είναι πολύ ωραίο μάθημα και ενδιαφέρον, παρότι που όταν πρωτομπήκε στις πανελλήνιες, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν, ότι θα είναι βαρετό και δύσκολο, αλλά κάθε άλλο. Αλλά οκ, μερικές θεωρίες είναι δύσκολες να γίνουν κατανοητές ...

Η ερώτησή μου είναι η εξής, όσοι δίνετε αυτό το μάθημα, πώς έχετε προσεγγίσει την μελέτη του, και το διάβασμά του; Στο φροντιστήριο, τι σας έχουν πει σχετικά με αυτό το ζήτημα και γενικά στα διαγωνίσματα που έχετε γράψει, πέφτουν θέματα σαν της ιστορίας; Σίγουρα διαφορετικό διάβασμα των πανελληνίων από των κατατακτηρίων, αλλά εφόσον η ύλη είναι η ίδια θα ήθελα μία γνώμη, ευχαριστώ πολύ :)
Xωρις να ειμαι ειδημων, εγω ως αποφοιτη, με βαση αυτα που εχω ακουσει, το διαβαζω παπαγαλια οπως και την ιστορια. Δεν ξερω αν στις κατατακτηριες ωστοσο ζητανε αλλα πραγματα, ισως να εβρισκες καποια ομαδα στο φεις ή να ρωτησεις ειδικα για κοινωνικη εργασια σε δικο σου ποστ εδω.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Xωρις να ειμαι ειδημων, εγω ως αποφοιτη, με βαση αυτα που εχω ακουσει, το διαβαζω παπαγαλια οπως και την ιστορια. Δεν ξερω αν στις κατατακτηριες ωστοσο ζητανε αλλα πραγματα, ισως να εβρισκες καποια ομαδα στο φεις ή να ρωτησεις ειδικα για κοινωνικη εργασια σε δικο σου ποστ εδω.

Καλησπέρα. Δίνεις πανελλήνιες ξανά; Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Τι σχολή θέλεις να πετύχεις;
Και η λογική των κατατακτηρίων είναι η ίδια λογική με των πανελληνίων πρέπει να γράψεις καλύτερα από τους άλλους, βαθμολογούνται τα γραπτά στα 20, με 3 βαθμολογητές κρύβουν στοιχεία και έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό εισακτέων επί το σύνολο των ατόμων που μπαίνουν οπότε είναι ακόμα πιο δύσκολο. Οπότε και οι κατατακτήριες είναι απαιτητικές. Καλά ναι έχω πάρει και από εκεί γνώμες, αλλά επειδή η ύλη είναι η ίδια λέω μήπως οι καθηγητές στο φροντιστήριο που κάνουν τα παιδιά έχουν πει κάτι το διαφορετικό, εάν και θα ρωτήσω και εκεί που πήγαινα όταν έδινα!
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνεις πανελλήνιες ξανά; Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Τι σχολή θέλεις να πετύχεις;
Και η λογική των κατατακτηρίων είναι η ίδια λογική με των πανελληνίων πρέπει να γράψεις καλύτερα από τους άλλους, βαθμολογούνται τα γραπτά στα 20, με 3 βαθμολογητές κρύβουν στοιχεία και έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό εισακτέων επί το σύνολο των ατόμων που μπαίνουν οπότε είναι ακόμα πιο δύσκολο. Οπότε και οι κατατακτήριες είναι απαιτητικές. Καλά ναι έχω πάρει και από εκεί γνώμες, αλλά επειδή η ύλη είναι η ίδια λέω μήπως οι καθηγητές στο φροντιστήριο που κάνουν τα παιδιά έχουν πει κάτι το διαφορετικό, εάν και θα ρωτήσω και εκεί που πήγαινα όταν έδινα!
Σ ευχαριστω, ναι ξαναδινω φετος απο το 2009, θα θελα να περασω Ψυχολογια ΕΚΠΑ. Μπορεις παντως να στειλεις και στους διδασκοντες του τμηματος, αν εχεις τα μειλ τους. Καλη επιτυχια και σε σενα!!
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σ ευχαριστω, ναι ξαναδινω φετος απο το 2009, θα θελα να περασω Ψυχολογια ΕΚΠΑ. Μπορεις παντως να στειλεις και στους διδασκοντες του τμηματος, αν εχεις τα μειλ τους. Καλη επιτυχια και σε σενα!!

Αδερφάκια τμήματα θέλουμε .....Και η ψυχολογία είναι τέλεια <3 αλλά θέλω να εξειδικευτώ σε θέματα παιδιών και εφήβων με το μεταπτυχιακό. <3
Ντρέπομαι να κάνω κάτι τέτοιο, άσε που θεωρώ ότι είναι και αθέμιτο!!

Πάντως όσοι δίνουν πανελλήνιες κοινωνιολογία ας πουν μερικά πραγματάκια, έχω ανοιχτά τα βιβλία του Πανεπιστημίου τα προτεινόμενα και το σχολικό ως βοήθημα :P
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αδερφάκια τμήματα θέλουμε .....Και η ψυχολογία είναι τέλεια <3 αλλά θέλω να εξειδικευτώ σε θέματα παιδιών και εφήβων με το μεταπτυχιακό. <3
Ντρέπομαι να κάνω κάτι τέτοιο, άσε που θεωρώ ότι είναι και αθέμιτο!!

Πάντως όσοι δίνουν πανελλήνιες κοινωνιολογία ας πουν μερικά πραγματάκια, έχω ανοιχτά τα βιβλία του Πανεπιστημίου τα προτεινόμενα και το σχολικό ως βοήθημα :P
Δεν ειναι αθεμιτο, υποψηφια φοιτητρια εισαι, δε στελνεις σε επιτροπη εξετασεων. Δε θα ρωτησεις τον τροπο που τα μαθαινεις, θα ρωτησεις απλα αν εχουν καποιες συμβουλες γ την εξεταση. Στη θεση σου θα το εκανα αν ηθελα να μαι σιγουρη αλλα οπως νιωθεις ανετα :)
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ειναι αθεμιτο, υποψηφια φοιτητρια εισαι, δε στελνεις σε επιτροπη εξετασεων. Δε θα ρωτησεις τον τροπο που τα μαθαινεις, θα ρωτησεις απλα αν εχουν καποιες συμβουλες γ την εξεταση. Στη θεση σου θα το εκανα αν ηθελα να μαι σιγουρη αλλα οπως νιωθεις ανετα :)

Μα οι καθηγητές βάζουν τα θέματα όχι κάποια επιτροπή για αυτό το θεωρώ αθέμιτο. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο :D ....

Με το διάβασμά σου πώς πας με την ύλη;
Με το διάβασμα στην κοινωνιολογία πώς πας;
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μα οι καθηγητές βάζουν τα θέματα όχι κάποια επιτροπή για αυτό το θεωρώ αθέμιτο. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο :D ....

Με το διάβασμά σου πώς πας με την ύλη;
Με το διάβασμα στην κοινωνιολογία πώς πας;
Ναι ναι το ξερω, το αντιπαρεβαλα με τις πανελληνιες και καλα :) Δε μου αρεσει σα μαθημα, το βιβλιο ειναι σχετικα κακογραμμενο και επαναλαμβανεται συνεχεια με διαφορετικες λεξεις πραγμα που καθιστα δυσκολη την αποστηθιση. Προτιμω αλλες δεκα ιστοριες να πω την αληθεια. Αλλα ενταξει, θεωρω οτι ειναι ευκολο σα μαθημα για βαθμο.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι ναι το ξερω, το αντιπαρεβαλα με τις πανελληνιες και καλα :) Δε μου αρεσει σα μαθημα, το βιβλιο ειναι σχετικα κακογραμμενο και επαναλαμβανεται συνεχεια με διαφορετικες λεξεις πραγμα που καθιστα δυσκολη την αποστηθιση. Προτιμω αλλες δεκα ιστοριες να πω την αληθεια. Αλλα ενταξει, θεωρω οτι ειναι ευκολο σα μαθημα για βαθμο.

Να σου πω την αλήθεια όταν πρωτομπήκε σαν μάθημα στις πανελλήνιες σκέφτηκα πόσο βαρετό θα είναι, αλλά ξαφνικά πρέπει να το δώσω και εγώ. Ωστόσο αρχίζει και μου αρέσει σαν μάθημα. Ναι το σχολικό είναι λίγο κακογραμμένο, αλλά μην φανταστείς και τα άλλα συγγράμματα είναι κάπως. Θεωρώ όμως ότι επειδή έχει κάποιες δύσκολες έννοιες και ειδικά πχ στην θεωρία των θεμελιωτών πχ του Μαρξ και της κοινωνιολογικής φαντασίας να γίνεται λίγο παλούκι. Εμένα δεν μου αρέσει η παπαγαλία και εάν δεν καταλάβω κάτι δεν το μαθαίνω. Σε εσάς είναι αυτολεξί; Εγώ προσπαθώ να μην το παπαγαλίσω, αλλά να τα μάθω με δικό μου τρόπο και να καταλάβω αλλά εννοείται όσο πιο κοντά στο βιβλίο. Θεωρητικά επειδή είναι σαν το μάθημα ιστορίας και δεν έχει και τόσο κριτική σκέψη εκτός των πηγών, ναι είναι ένα μάθημα που αν διαβάσεις θα γράψεις. Όμως είναι και ανάλογα τον βαθμολογητή και θέλει και καλή κατανόηση, εάν πέσουν συνδυαστικές ή παραθέσεις. Πχ τα λατινικά είναι μάθημα που απλά είναι για βαθμό και έχουν μία απάντηση, ιστορία, έκθεση, κοινωνιολογία είναι και στην κρίση του καθενός δεν είναι τελείως αντικειμενική!

Το θέμα είναι ότι τώρα με την καραντίνα υπάρχει αποπροσανατολισμός και βγαίνουμε εκτός προγράμματος.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αδερφάκια τμήματα θέλουμε .....Και η ψυχολογία είναι τέλεια <3 αλλά θέλω να εξειδικευτώ σε θέματα παιδιών και εφήβων με το μεταπτυχιακό. <3
Ντρέπομαι να κάνω κάτι τέτοιο, άσε που θεωρώ ότι είναι και αθέμιτο!!

Πάντως όσοι δίνουν πανελλήνιες κοινωνιολογία ας πουν μερικά πραγματάκια, έχω ανοιχτά τα βιβλία του Πανεπιστημίου τα προτεινόμενα και το σχολικό ως βοήθημα :P


Απόφοιτή του 14' εδω :)
Κι εγω στόχευώ για ψυχολογία κι δίνω κοινωνιολογία. Το χα ψάξει πολυ για τις κατατακτήριες αρα θα σόυ πώ που κατέληξα.
Λοιπόν αρχικα οι πανελλήνιες απευθύνονται σε παιδιά 17 χρόνων ενω οι κατατακτήριες σε αποφοίτους.
Δεν μπορεί οι απαιτήσεις να ειναι οι ίδιες.
Σε μας δυστυχώς οσο πιο αυτούσια τα γράψεις τοσο πιο ψηλο βαθμο.
Βεβαια σε αυτό το μαθημα δεν γραφείς χωρις κατανόηση , κι πιστεύω ειδικα με την παλια υλη θα υπήρχαν πολλα κουφά γραπτα.Γενικα διορθώνάν οι γονεις μόυ κοινωνιολογία στις πανελλήνιες παλία κι μου λενε οτι έβλεπες πολλα παιδια να γράφουν ο.τι να ναι.
Τωρα πιστεύω ενα παιδι που διαβαζει αρκετο καιρο δεν θα εχει θεμα .
Εσυ θα κληθείς να απαντήσεις σε πιο συνδυαστικά θεματα.
Επιβάλλεται να μπεις στη σελιδα της Σχολής να βρεις παλια θεματα εξαμήνου κι αν εισαι τυχερή κι κατατακτήριων.
Δεν αρκεί μονο κατανόηση κι παπαγαλία . :)
Εγω προσωπικά ΠΡΙΝ το πιάσω στα χέρια μου το θεωρούσα α piece of cake.
Οταν ειδα πρώτη φορά την @efi25 να λεει σε ενα thread πως να τα βγάλει περα με αυτο το μαθημα , σκέφτηκα μα αφού ειναι Απόφοιτη και μάλιστα νομικής πως γίνεται.
Ε όταν το έπιασα κατάλαβα😅
Κι μιλαω σαν άνθρωπος που δεν δυσκολεύεται στην αποστήθιση κι αγαπά να διαβάζει θεωρίες.
Ομως ειναι τοσο κακογραμμένο βιβλίο κι επειδή παω με λογική πανελληνίων διαβάζω πράγματα που ξερω οτι σε εξεταστική εξαμήνου δε θα τα διαβάζα καν.
Πλεον μου έκατσε κουτι η μείωση της υλης κι αν μ δώσουν κι μια παρατασουλα αισθάνομαι αρκετά αισιόδοξη( τα πρωινά τουλάχιστον😅)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, καλησπέρα!
Δίνω κατατακτήριες κοινωνικής εργασίας, και ένα από τα μαθήματα που δίνω είναι η κοινωνιολογία και από ότι είδα είναι η ίδια ακριβώς ύλη με εκείνη των πανελληνίων φέτος.

Σοφούλα, αν μπορέσεις να βρεις θέματα κατατακτηρίων από προηγούμενες χρονιές ή αν μπορέσεις να επικοινωνήσεις με επιτυχόντες μέσω κατατακτηρίων, θα σε βοηθούσε πολύ!
Καλή επιτυχία γλυκιά μου!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top