efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Και κάπου εδώ δημιουργείτε στους περισσότερους αποφοίτους η εξής απορία: Με ποιο σύστημα με συμφέρει να δωσω;» Ιδιαίτερα για εμάς που στοχεύουμε στις υψηλόβαθμες σχολές είναι μεγάλο άγχος αυτή η απόφαση. Αν πάμε με το παλιό θα διεκδικούμε μικρό αριθμό θέσεων άρα πιο υψηλές βάσεις στις ιατρικές νομικές κτλ και αν πάμε με το νέο θα πρέπει να προετοιμαστούμε σε μια τεράστια ύλη. Πραγματικά ότι να ναι!

Καλημέρα, τεράστια με το νέο γιατί? Αφού δε δίνουμε 5ο μάθημα, μόνο 4 μαθήματα και επίσης η Λογοτεχνία φέτος δεν έχει ύλη, αφού εχει αδίδακτο κείμενο?

Καλημέρα, τεράστια με το νέο γιατί? Αφού δε δίνουμε 5ο μάθημα, μόνο 4 μαθήματα και επίσης η Λογοτεχνία φέτος δεν έχει ύλη, αφού εχει αδίδακτο κείμενο?
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλημέρα, τεράστια με το νέο γιατί? Αφού δε δίνουμε 5ο μάθημα, μόνο 4 μαθήματα και επίσης η Λογοτεχνία φέτος δεν έχει ύλη, αφού εχει αδίδακτο κείμενο?


Έτσι κι αλλιώς μόνο 4 μαθηματα θα έδινα γιατί δεν με ενδιαφερει κάποιο αλλο πεδίο. Η λογοτεχνία θα έχει αδίδακτο αλλά εγώ δεν θα χρειαστεί να κάνω κάποια έξτρα προετοιμασία για να ανταποκριθώ στην εξέταση; Επίσης στην δικιά μου την κατεύθυνση αυξήθηκε σημαντικά η ύλη γιατί προστέθηκαν 3 κεφαλαία στη βιολογία, 1 στη χημεία και 2 στη φυσικη(αφαιρέθηκαν όμως τα κύματα).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς μόνο 4 μαθηματα θα έδινα γιατί δεν με ενδιαφερει κάποιο αλλο πεδίο. Η λογοτεχνία θα έχει αδίδακτο αλλά εγώ δεν θα χρειαστεί να κάνω κάποια έξτρα προετοιμασία για να ανταποκριθώ στην εξέταση; Επίσης στην δικιά μου την κατεύθυνση αυξήθηκε σημαντικά η ύλη γιατί προστέθηκαν 3 κεφαλαία στη βιολογία, 1 στη χημεία και 2 στη φυσικη(αφαιρέθηκαν όμως τα κύματα).


Κοίτα, στη φυσική, έτσι όπως μπήκε ο ηλεκτρομαγνητισμός, για Β' θέμα τον βλέπω - έχουν μείνει εκτός ύλης πολλές από τις ασκήσεις που αναφέρονται στο κεφάλαιο (σκέψου τώρα τι κράτος έχουμε που το ΙΕΠ και το ΥΠΕΠΘ αφήνει εκτός ύλης ασκήσεις και όχι μόνο θεωρία). Αλλά μην το δένεις και κόμπο αυτό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεια σας, θα δωσω για δευτερη φορα το 2020 και φετος εχασα για 150 μορια την σχολη που ηθελα, λογω κυριως του βαθμου μου στην εκθεση. Μηπως εχετε καμια συμβουλη, ωστε να βελτιωθω φετος?

Υπάρχουν κάποιες πεπατημένες τις οποίες εαν ακολουθήσεις μπορείς να βελτιωθείς πολύ,προφανώς δεν θα αριστεύσεις σε σχέση με κάποιον που εξασκείται καιρό,αλλά μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο 15 ή και 16 ,το οποίο θεωρώ οτί είναι αρκετό για τις περισσότερες περιπτώσεις .

Εαν μπορείς να βρείς κάποιον καθηγητή να σε βοηθήσει ,θα είναι πολύ καλό ,και κυρίως να σου δώσει υλικό να διαβάσεις και ασκήσεις να εξασκηθείς .
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
΄Οπως αναλύει ο Στρατηγάκης: "Αν επιλέξουν το παλιό σύστημα θα μπορούν να εξεταστούν με τους όρους, προϋποθέσεις , εξεταστέα ύλη και διαδικασίες, που ίσχυσαν το σχολικό έτος 2018-2019. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να εξεταστούν σε 5 μαθήματα και να διεκδικήσουν θέση σε σχολές δύο επιστημονικών πεδίων. Αν επιλέξουν να εξεταστούν με το νέο εξεταστικό σύστημα θα εξεταστούν σε 4 μαθήματα σύμφωνα με τα μαθήματα και την ύλη των εξετάσεων των Πανελλαδικών Εξετάσεων του 2020".
΄Εχεις δίκιο που προβληματίζεσαι και δεν μένει παρά να περιμένουμε λίγο ακόμα να ψηφιστεί η ρύθμιση και να εκδοθεί η εγκύκλιος με τις διευκρινίσεις. Πάντως προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι τα πράγματα θα είναι ξεκάθαρα!΄Η επιλέγεις το παλιό σύστημα και είναι τα πάντα ίδια σαν να έδινες πανελλαδικές το 2019 ή επιλέγεις το νέο σύστημα και ακολουθείς ο,τι έχει ανακοινωθεί γι αυτό και ο,τι θα κάνουν τα παιδικά που φοιτούν τώρα στην Γ΄Λυκείου.

Σ' ευχαριστώ. Ας ελπίσουμε ότι οι διευκρινίσεις θα δοθούν σύντομα καθώς χάνεται πολύτιμος χρόνος. Αν και το λογικό είναι αυτό που μου έγραψες και εσυ: παλιά ύλη- παλαιό σύστημα, νέα ύλη - νέο σύστημα.

Στο μεταξύ υπάρχουν απόφοιτοι στο φόρουμ που έχουν ήδη επιλέξει να εξεταστούν με το παλαιό σύστημα και έχουν δηλαδή ξεκινήσει την προετοιμασία τους ή λόγω της ποσόστωσης που θα υπάρξει (περιορισμένες θέσεις για τους αποφοίτους που θα επιλέξουν να διαγωνιστούν με το παλαιό σύστημα), οι περισσότεροι/ες θα επιλέξετε ή ίσως έχετε ήδη επιλέξει να εξεταστείτε με το νέο σύστημα?
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τελικά θα γίνει αυτή η πρώτη φάση δηλώσεων σχολών ("mini" μηχανογραφικό);
Είχε οριστεί για Οκτώβρη...
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Στο μεταξύ υπάρχουν απόφοιτοι στο φόρουμ που έχουν ήδη επιλέξει να εξεταστούν με το παλαιό σύστημα και έχουν δηλαδή ξεκινήσει την προετοιμασία τους ή λόγω της ποσόστωσης που θα υπάρξει (περιορισμένες θέσεις για τους αποφοίτους που θα επιλέξουν να διαγωνιστούν με το παλαιό σύστημα), οι περισσότεροι/ες θα επιλέξετε ή ίσως έχετε ήδη επιλέξει να εξεταστείτε με το νέο σύστημα?


Κι εγώ θα θελα να το μάθω αυτό γιατί βασανίζομαι
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά θα γίνει αυτή η πρώτη φάση δηλώσεων σχολών ("mini" μηχανογραφικό);
Είχε οριστεί για Οκτώβρη...


΄Οχι δεν θα γίνει. Δεν έχει πλέον νόημα αφού καταργήθηκαν οι σχολές ελεύθερης πρόσβασης.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ θα θελα να το μάθω αυτό γιατί βασανίζομαι


Το δύσκολο γι αυτούς που θα δώσουν με το παλιό σύστημα είναι ότι το ποσοστό των θέσεων θα γίνει γνωστό πολύ αργά αφού θα οριστεί μετά την οριστικοποίηση του αριθμού των αποφοίτων που θα το επιλέξουν. Αυτό γίνεται ώστε το ποσοστό να είναι όσο γίνεται πιο ανάλογο με τον αριθμό τους. Αν λάβουμε υπόψη μας ότι οι δηλώσεις συμμετοχής στις πανελλαδικές γίνονται μέσα στον Μάρτιο, μέχρι να τις εξετάσουν, να το συζητήσουν, να βγάλουν την απόφαση και να τη δημοσιεύσουν σε ΦΕΚ, δεν θα πάει τουλάχιστον τέλος Απριλίου;
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
΄Οχι δεν θα γίνει. Δεν έχει πλέον νόημα αφού καταργήθηκαν οι σχολές ελεύθερης πρόσβασης.

Ευχαριστώ !
Βέβαια το είχα υποψιαστεί μιας και το Υπουργείο (!) συνηθίζει να μας εκπλήσσει.
 

Paulosthecaptai

Νεοφερμένος

Ο Paulosthecaptai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι μαθητής όπου δίνει φέτος πανελλήνιες, οι απόψεις τον αποφοίτων Λυκείου ποιες είναι για να μας βοηθήσουν λίγο
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια καλημερα στην συνεξεταση εκθεσης λογοτεχνιας εχει αφαιρεθει ο σχολιασμος χαρακτηρων και ψυχικων καταστασεων?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παιδια καλημερα στην συνεξεταση εκθεσης λογοτεχνιας εχει αφαιρεθει ο σχολιασμος χαρακτηρων και ψυχικων καταστασεων?

Επειδή τα ΦΕΚ συχνά δημιουργούν σύγχυση..
Το λογοτεχνικό κείμενο θα διαφέρει από το μη λογοτεχνικό (θεματολογία).
Θα κληθείς στο πρώτο να ερμηνεύσεις τις σκέψεις του δημιουργού όπως τις εκφραζει στο έργο του με αναφορές σε κειμενικούς δείκτες . Επιπλέον θα σου ζητηθεί (μας , τέλως πάντων) να εκφρασεις την αποψή σου στις σκέψεις που παρατίθενται (του συγγραφέως,του ποιητικού υποκειμένου ή οποιαδήποτε αλλού )
Καλό κουράγιο αδερφέ!
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στην Έκθεση, έχουν αλλάξει καθόλου οι θεματικοί κύκλοι? Επίσης, έχει μειωθεί το όριο λέξεων από 500-600 που ήταν?
 

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στην Έκθεση, έχουν αλλάξει καθόλου οι θεματικοί κύκλοι? Επίσης, έχει μειωθεί το όριο λέξεων από 500-600 που ήταν?


Για τις λέξεις νομίζω 300-400 αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
 

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Ειμαι αποφοιτος Γενικου Λυκειου με δεσμες.Θελω να δωσω πανελληνιες στο πεδιο των ανθρωπιστικων σπουδων.Δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηριο.Θα διαβασω μονος μου.Θα ηθελα να μου πειτε ποια βιβλια να παρω.Ευχαριστω.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Γεια σας~ ξέρω ότι είναι κάπως αργά για να σκέφτομαι αυτό το πράγμα αλλά όπως και να χει, όταν έδινα για πρώτη (και δεύτερη, αλλά την δεύτερη δεν την πολυμετράω γιατί τελικά διάβασα λιγότερο απ' ότι για την πρώτη) φορά πανελλήνιες δεν είχα ουσιαστικό πρόγραμμα διαβάσματος γιατί δεν είχα και ουσιαστικό στόχο. Φέτος, λοιπόν, έχω ήδη το ένα απ' τα δυο: τον στόχο :loltooth: Τέσπα, η ερώτηση μου είναι η εξής: με τι πρόγραμμα διαβάζετε; Και το βγάλατε μόνοι σας ή με την βοήθεια ενός καθηγητή σας; Κι αν μπορούσατε να το μοιραστείτε εδώ (σε γενικές γραμμές δηλαδή όχι με κάθε λεπτομέρεια) θα ήμουν ευγνώμων! :girl_angel:
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πως διαμορφώνονται οι βάσεις του 10% ; Έδωσα πέρσι και λέω να κάνω 10% φέτος για να περάσω στην σχολή που θέλω. Με τα μόρια μου είμαι 480 κάτω από την περσινή βάση. Υπάρχει πιθανότητα να περάσω ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως διαμορφώνονται οι βάσεις του 10% ; Έδωσα πέρσι και λέω να κάνω 10% φέτος για να περάσω στην σχολή που θέλω. Με τα μόρια μου είμαι 480 κάτω από την περσινή βάση. Υπάρχει πιθανότητα να περάσω ;


Στο θέμα "Σχετικά με το 10%" θα βρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top