[Πανελλήνιες 2020] Αποτελέσματα βαθμολογιών

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ορίστε και τα δικα μου
16,7 έκθεση (83,84)
18,9 Φυσική (94,95)
19,6 Χημεία (98,98)
19,7 μαθηματικά (98,99)
Σύνολο 18.725 μόρια
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς να τα υπολογίσεις στον υπολογιστή μορίων. Δεν μου είναι ευχάριστο να τα γράψω, καθώς δεν έχω το κουράγιο και είμαι θλιμμένη.
Και εγώ θεωρώ ότι οι βάσεις με το παλαιό είναι αβέβαιες, αλλά όχι και τρομερά αβέβαιες όταν πρόκειται για υψηλόβαθμες σχολές...
Ροβέρτα, Νομική Κομοτηνής περνάς κατά πάσα πιθανότητα. Δεν αποκλείω και ΑΠΘ.
 

NikB

Νεοφερμένος

Ο NikB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους, ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τις βασεις, και γενικα πεφτω αρκετά μέσα.
Εχω αρχίσει να κοιτάω για το παλιο συστημα που ειναι πιο ευκολα συγκρίσιμο με τα περυσινα, και συγκρινοντας τα στατιστικά με τα περυσινα επίπεδα καταλήγω πως: η βιολογία με τον υπαρχοντα συντελεστή θα καθορισει τις βασεις.
Βλέπουμε >18 να έγραψε πέρυσι το 28,14% ενώ φέτος στο παλαιο συστξμα το 18,72%
Μιλάμε για πτώση 100 μορια μεσοσταθμικα.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ροβέρτα, Νομική Κομοτηνής περνάς κατά πάσα πιθανότητα. Δεν αποκλείω και ΑΠΘ.

Viedo, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είναι εντόνως παρηγορητική! Παρολ' αυτά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη...

Αναρωτιέμαι επίσης αν στις βάσεις των μετεγγραφών του παλαιού συστήματος θα ισχύει και η βάση του 2750 ή αν αυτό αφορά μόνο τους υποψηφίους που έδωσαν με το νέο σύστημα. Θα υπάρχουν δηλαδή δύο βάσεις μετεγγραφών μια για το παλαιό και μία για το καινούργιο, αλλά δεν γνωρίζω αν η βάση του 2750 στις μετεγγραφές θα ισχύει και για τα δύο συστήματα.
Επιπλέον, υποθέτω ότι οι κάτοχοι ενός πτυχίου έχουν δικαίωμα μετεγγραφής εφόσον βεβαίως πληρούν τις προϋποθέσεις. Δεν είμαι βέβαιη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.

Ας ανακοινώσω με τη σειρά μου και τις δικές μου βαθμολογίες (Παλαιό Σύστημα):

Έκθεση 16,4
Αρχαία 17,4
Ιστορία 16,5
Λατινικά 19,8

Είμαι βαθύτατα απογοητευμένη απ' την Ιστορία και την Έκθεση καθώς δεν ανέμενα τόσο χαμηλή βαθμολογία σε αυτά τα δύο μαθήματα.
Το ότι ανέλυσα πάρα πολύ τις πηγές στην Ιστορία (για την πηγή του προσφυγικού έγραψα τέσσερις σελίδες), αλλά και το γεγονός ότι ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να εμβαθύνω περισσότερο στη δεύτερη πηγή (το β υποερώτημα ειδικά με το νομισματικό κανόνα) ίσως έριξε τη βαθμολογία αλλά σε τέτοιο βαθμό δεν το φαντάστηκα...

Στην Έκθεση πάλι οι ασκήσεις της Θεωρίας ήταν σωστές, η περίληψή μου ήταν εντός του ορίου λέξεων (μάλιστα την έγραψα δύο φορές, καθώς την πρώτη φορά οι λεξούλες ήταν πολύ παραπάνω του ορίου), στην επιχειρηματολογία δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.
Τουλάχιστον ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 17 στην Έκθεση (85), ενώ ο άλλος 15,8 (79)...

Νομική ΕΚΠΑ ήθελα να εισαχθώ και τώρα λόγω της Έκθεσης και της Ιστορίας δεν γνωρίζω αν τα μόρια μου επαρκούν για τη Νομική Κομοτηνής, απ' όπου ελπίζω να μπορέσω να πάρω μετεγγραφή αν περάσω εκεί.
Θα δώσω εκ νέου και του χρόνου αν δεν τα καταφέρω φέτος.
Τεράστια είναι η απογοήτευσή μου, καθώς η Ιστορία είναι ένα απ' τα λατρεμένα μου μαθήματα (αφού και η πτυχιακή μου στην Ιστορία στηρίχτηκε).
Το θέμα είναι ότι η Ιστορία της Θεωρητικής Κατεύθυνσης δεν ευνοεί την κρίση των υποψηφίων και τη συνθετική τους ικανότητα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Εύχομαι ολόψυχα ο καθένας και η καθεμιά να εισαχθεί στο τμήμα της πρώτης του επιλογής.



Αρχικά συγχαρητήρια,τα πηγες παρα πολυ καλά♥️
Καλε μη στεναχωριέσαι ! τσ τσ τσ.
Νομίζω οτι μεσα εισαι.
Ειναι αρκετά ψηλα μόρια.
Δεν νομίζω να αυξηθούν οι βάσεις με το παλιο απλα λογικά δεν θα πέσουν , τουλάχιστον οχι πολυ , στις υψηλόβαθμες.
Εγω και ΑΠΘ δεν θα το θεωρούσα απίθανο να μπεις.
Τώρα για μετεγγραφή θα εξαρτηθεί απο τα μόρια που έχεις.
Για παιδιά που έχουν αδερφο/αδερφή σε αλλη πόλη ειναι αρκετά εύκολα τα πράγματα.
Αλλιώς πρέπει να φαίνεται ότι έχεις πολυ χαμηλό εισόδημα.


Ειναι μεγαλη παγιδα οι πανελλήνιες για πτυχιούχους πάντως.
Ειναι πολυ πολυ πιο εύκολο να γράψεις οκ.
Ειναι εύκολα θέματα, βγάζεις γρήγορα την υλη κτλ.
Και φυσικά καταλαβαίνεις τα πάντα.
Αλλα δεν θελει να σκέφτεσαι με τον τρόπο του Πανεπιστημίου.
Δεν θα εκτιμηθουν οι πολλες σελιδες ανάλυσης μιας πηγής και ας ειναι ο.τι γράφεις σωστό.
Θελουν πιο μηχανικό τρόπο σκέψης.
Εμενα ο ενας μου εβαλε 10.2 στην έκθεση που αντικειμενικά ηταν τρελο.
Ιστορία δεν ειναι τιποτα παραπάνω απο παπαγαλία δυστυχώς και καλη διαχείριση του χρόνου.
Ολα τα αλλα ειναι μυθος.
Εγώ το πήγα αρκετά safe γράφοντας απλα κατα λέξη το βιβλίο (Σύμφωνα με την ιστορική αφήγηση...)
και μετα την πηγή( Σύμφωνα με την πηγή..)
Κι πηρα 18.1.
Γενικα θεωρούσα πολυ άθλιο το γραπτό μου αλλα ήξερα οτι στις πανελλήνιες θα παει σχετικά καλα.
Δεν ήλπιζα σε 19+ σε καμια περίπτωση !
Δεν μπορούσα να διαχειριστώ καθόλου το χρόνο(φταίνε και τα προβλήματα με τον υπνο που είχα) και ετσι ειπα ας ειναι παιδικο το γραπτό, μου ,ας παει χαμηλα παρα να μη προλαβω κάτι.

Πάντως αλήθεια , το θεωρώ απίθανο να μην μπεις.
Αν εχεις κι τα μόρια για μετεγγραφή στη θέση σου θα εκανα ηδη πάρτυυυυυ.
 

ros

Νεοφερμένος

Ο ros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
EΚΘΕΣΗ 12,2
ΦΥΣΙΚΗ 19,4
ΧΗΜΕΙΑ 20.0
ΜΘΜΑΤΑ 20.0

ΣΥΝΟΛΟ 17900
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους, ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τις βασεις, και γενικα πεφτω αρκετά μέσα.
Εχω αρχίσει να κοιτάω για το παλιο συστημα που ειναι πιο ευκολα συγκρίσιμο με τα περυσινα, και συγκρινοντας τα στατιστικά με τα περυσινα επίπεδα καταλήγω πως: η βιολογία με τον υπαρχοντα συντελεστή θα καθορισει τις βασεις.
Βλέπουμε >18 να έγραψε πέρυσι το 28,14% ενώ φέτος στο παλαιο συστξμα το 18,72%
Μιλάμε για πτώση 100 μορια μεσοσταθμικα.
Σωστή παρατήρηση αλλά θα πρέπει να πάρουμε και υπόψιν ότι οι θέσεις εισακτέων στο παλιό σύστημα είναι πολύ λίγες για αυτούς που δίνουν με Βιολογία. Συγκεκριμένα, το 16% των υποψηφίων που δίνουν Βιολογία φέτος είναι με το παλιό σύστημα (χωρίς να μετρήσω τα άτομα από 1ο και 4ο πεδίο που έδωσαν Βιολογία Γενικής) αλλά θα πάρουν μόνο το 9% των θέσεων
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.

Ας ανακοινώσω με τη σειρά μου και τις δικές μου βαθμολογίες (Παλαιό Σύστημα):

Έκθεση 16,4
Αρχαία 17,4
Ιστορία 16,5
Λατινικά 19,8

Είμαι βαθύτατα απογοητευμένη απ' την Ιστορία και την Έκθεση καθώς δεν ανέμενα τόσο χαμηλή βαθμολογία σε αυτά τα δύο μαθήματα.
Το ότι ανέλυσα πάρα πολύ τις πηγές στην Ιστορία (για την πηγή του προσφυγικού έγραψα τέσσερις σελίδες), αλλά και το γεγονός ότι ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να εμβαθύνω περισσότερο στη δεύτερη πηγή (το β υποερώτημα ειδικά με το νομισματικό κανόνα) ίσως έριξε τη βαθμολογία αλλά σε τέτοιο βαθμό δεν το φαντάστηκα...

Στην Έκθεση πάλι οι ασκήσεις της Θεωρίας ήταν σωστές, η περίληψή μου ήταν εντός του ορίου λέξεων (μάλιστα την έγραψα δύο φορές, καθώς την πρώτη φορά οι λεξούλες ήταν πολύ παραπάνω του ορίου), στην επιχειρηματολογία δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.
Τουλάχιστον ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 17 στην Έκθεση (85), ενώ ο άλλος 15,8 (79)...

Νομική ΕΚΠΑ ήθελα να εισαχθώ και τώρα λόγω της Έκθεσης και της Ιστορίας δεν γνωρίζω αν τα μόρια μου επαρκούν για τη Νομική Κομοτηνής, απ' όπου ελπίζω να μπορέσω να πάρω μετεγγραφή αν περάσω εκεί.
Θα δώσω εκ νέου και του χρόνου αν δεν τα καταφέρω φέτος.
Τεράστια είναι η απογοήτευσή μου, καθώς η Ιστορία είναι ένα απ' τα λατρεμένα μου μαθήματα (αφού και η πτυχιακή μου στην Ιστορία στηρίχτηκε).
Το θέμα είναι ότι η Ιστορία της Θεωρητικής Κατεύθυνσης δεν ευνοεί την κρίση των υποψηφίων και τη συνθετική τους ικανότητα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Εύχομαι ολόψυχα ο καθένας και η καθεμιά να εισαχθεί στο τμήμα της πρώτης του επιλογής.
Δεν ξέρω πόσες θέσεις έχετε αλλά νομίζω με τη βαθμολογία σου μπορείς να ελπίζεις για Νομική Κομοτηνής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ορίστε και τα δικα μου
16,7 έκθεση (83,84)
18,9 Φυσική (94,95)
19,6 Χημεία (98,98)
19,7 μαθηματικά (98,99)
Σύνολο 18.725 μόρια
Συγχαρητήρια για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι; Πάντως με τα θέματα χημείας που έβαλαν τα πήγες άψογα. Εύγε!!
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Τι εκτίμηση εχετε για τις Ιατρικες .Η Βάση Ιατρικής Αλεξανδρουπλης υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτω απο 18000 (ΝΕΟ)
 

NikB

Νεοφερμένος

Ο NikB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σωστή παρατήρηση αλλά θα πρέπει να πάρουμε και υπόψιν ότι οι θέσεις εισακτέων στο παλιό σύστημα είναι πολύ λίγες για αυτούς που δίνουν με Βιολογία. Συγκεκριμένα, το 16% των υποψηφίων που δίνουν Βιολογία φέτος είναι με το παλιό σύστημα (χωρίς να μετρήσω τα άτομα από 1ο και 4ο πεδίο που έδωσαν Βιολογία Γενικής) αλλά θα πάρουν μόνο το 9% των θέσεων
Σωστή η παρατήρηση αλλα η διαφορά του ποσοστοτος σε σχέση με πέρυσι ειναι μεγάλη. Έχει συνιπολογιστει το ποσοστο των θέσεων, και ο παράγοντας που αναφέρεις αλλα τα 100 μορια μεσοσταθμικα κάτω, θα τα δούμε.
Αυτό σημαίνει για παράδειγμα σε μια υψηλοβαθμη σχολή, πχ Ιατρική Αλεξανδρούπολης (ΠΑΛΑΙΟ) οτι θα την δούμε κάτω από 18.100 αλλα οχι κατω απο 18.000
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι εκτίμηση εχετε για τις Ιατρικες .Η Βάση Ιατρικής Αλεξανδρουπλης υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτω απο 18000 (ΝΕΟ)
Αν θες την αποψη μου, χωρίς να έχω τελειώσει την μελέτη των στατιστικών του 3ου για το νέο σύστημα, λόγω των αλλαγών στους συντελεστές πιστεύω ότι θα είναι κάπου στο 18.000.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
https://www.ipaidia.gr/paideia/panellinies-2020-poia-einai-i-diadikasia-tis-epideiksis-grapton Για την επίδειξη των γραπτών φέτος.

Το 2009 άλλαξε ο νόμος για την Επίδειξη γραπτών. Από τότε μπορούσες να το δεις.
σωστα το θυμομουν τοτε.το 2008 δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ορίστε και τα δικα μου
16,7 έκθεση (83,84)
18,9 Φυσική (94,95)
19,6 Χημεία (98,98)
19,7 μαθηματικά (98,99)
Σύνολο 18.725 μόρια
συγχαρητηρια τελειοι βαθμοι.στο ειχα πει θα γραψεις κατοσταρι στα μαθηματικα.θα σε μαλωσω που χασες 1 μοριο :laugh: .μπραβο και για τη χημεια και για την εκθεση που λενε οτι σας δυσκολεψαν φετος.εσυ στην εποχη τη δικη μου μαλλον θα βγαζες 19300 και θα περναγες ιατρικη.τα 18725 την εποχη τη δικη μου ειναι επι της ουσιας 19300-19400.τελικα τι θα δηλωσεις αποφασισες?
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
σωστα το θυμομουν τοτε.το 2008 δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


συγχαρητηρια τελειοι βαθμοι.στο ειχα πει θα γραψεις κατοσταρι στα μαθηματικα.θα σε μαλωσω που χασες 1 μοριο :laugh: .μπραβο και για τη χημεια και για την εκθεση που λενε οτι σας δυσκολεψαν φετος.εσυ στην εποχη τη δικη μου μαλλον θα βγαζες 19300 και θα περναγες ιατρικη.τα 18725 την εποχη τη δικη μου ειναι επι της ουσιας 19300-19400.τελικα τι θα δηλωσεις αποφασισες?
Ευχαριστώ πολύ. Λέω ημμυ απθ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
σε κερδισε η μουρη δηλαδη και σενα.σου αρεσουν τα υπολογιστικα μαθηματα?
Σκέφτομαι μήπως πέρα από μαθηματικα ασχοληθώ και με νέες τεχνολογίες.
Τώρα ότι προκύψει πολλά φαίνονται ενδιαφέροντα.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αρχικά συγχαρητήρια,τα πηγες παρα πολυ καλά♥️
Καλε μη στεναχωριέσαι ! τσ τσ τσ.
Νομίζω οτι μεσα εισαι.
Ειναι αρκετά ψηλα μόρια.
Δεν νομίζω να αυξηθούν οι βάσεις με το παλιο απλα λογικά δεν θα πέσουν , τουλάχιστον οχι πολυ , στις υψηλόβαθμες.
Εγω και ΑΠΘ δεν θα το θεωρούσα απίθανο να μπεις.
Τώρα για μετεγγραφή θα εξαρτηθεί απο τα μόρια που έχεις.
Για παιδιά που έχουν αδερφο/αδερφή σε αλλη πόλη ειναι αρκετά εύκολα τα πράγματα.
Αλλιώς πρέπει να φαίνεται ότι έχεις πολυ χαμηλό εισόδημα.


Ειναι μεγαλη παγιδα οι πανελλήνιες για πτυχιούχους πάντως.
Ειναι πολυ πολυ πιο εύκολο να γράψεις οκ.
Ειναι εύκολα θέματα, βγάζεις γρήγορα την υλη κτλ.
Και φυσικά καταλαβαίνεις τα πάντα.
Αλλα δεν θελει να σκέφτεσαι με τον τρόπο του Πανεπιστημίου.
Δεν θα εκτιμηθουν οι πολλες σελιδες ανάλυσης μιας πηγής και ας ειναι ο.τι γράφεις σωστό.
Θελουν πιο μηχανικό τρόπο σκέψης.
Εμενα ο ενας μου εβαλε 10.2 στην έκθεση που αντικειμενικά ηταν τρελο.
Ιστορία δεν ειναι τιποτα παραπάνω απο παπαγαλία δυστυχώς και καλη διαχείριση του χρόνου.
Ολα τα αλλα ειναι μυθος.
Εγώ το πήγα αρκετά safe γράφοντας απλα κατα λέξη το βιβλίο (Σύμφωνα με την ιστορική αφήγηση...)
και μετα την πηγή( Σύμφωνα με την πηγή..)
Κι πηρα 18.1.
Γενικα θεωρούσα πολυ άθλιο το γραπτό μου αλλα ήξερα οτι στις πανελλήνιες θα παει σχετικά καλα.
Δεν ήλπιζα σε 19+ σε καμια περίπτωση !
Δεν μπορούσα να διαχειριστώ καθόλου το χρόνο(φταίνε και τα προβλήματα με τον υπνο που είχα) και ετσι ειπα ας ειναι παιδικο το γραπτό, μου ,ας παει χαμηλα παρα να μη προλαβω κάτι.

Πάντως αλήθεια , το θεωρώ απίθανο να μην μπεις.
Αν εχεις κι τα μόρια για μετεγγραφή στη θέση σου θα εκανα ηδη πάρτυυυυυ.


Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Και συγχαρητήρια και σε εσένα για τα εξαιρετικά σου αποτελέσματα και τον κόπο και την προσπάθεια που κατέβαλες.
Τα μόρια που συγκέντρωσα ναι μεν είναι σχετικά ικανοποιητικά, απλώς σε σχέση με τις απαιτήσεις που έχω απ' τον εαυτό μου και γνωρίζοντας τον τρόπο που γράφω απογοητεύτηκα απ' το τελικό αποτέλεσμα.

Πράγματι στη μετεγγραφή είναι καθοριστικός παράγοντας τα οικονομικά κριτήρια. Μόνο από εκεί δυστυχώς συγκεντρώνω και τα έξι μόρια (πληρώ δηλαδή τα εισοδηματικά-οικονομικά κριτήρια), αλλά είμαι μοναχοπαίδι οπότε δεν μπορώ να λάβω μόρια απ' την κατηγορία των κοινωνικών κριτηρίων.
Επιπλέον, ίσως η βάση μετεγγραφής στην Αθήνα να είναι υψηλή, οπότε μπορεί να μην επαρκεί η βαθμολογία που συγκέντρωσα. Με βάση τα οικονομικά κριτήρια ίσως επομένως καταφέρω να μετεγγραφώ στην Αθήνα.
Ας βγουν και οι βάσεις για να διαπιστώσω αν εισάγομαι ή όχι στην Κομοτηνή...

Πράγματι στην Ιστορία όπως το είπες επιθυμούν έναν μηχανικό και αυτοματοποιημένο τρόπο σκέψης. Και Έκθεση ευτυχώς που μπήκε και τρίτος βαθμολογητής στην περίπτωσή σου. Γενικά είναι παράλογο να υπάρχουν τέτοιες ακραίες αποκλίσεις, όσο υποκειμενισμό και αν έχει ένας βαθμολογητής στο μάθημα της Έκθεσης.

Η διαχείριση του χρόνου είναι τελικά καθοριστικός παράγοντας στην Ιστορία αλλά και η συμπύκνωση των απαντήσεων στις πηγές.

Και πάλι σ' ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια και χαίρομαι πολύ που πραγματοποιείς το όνειρό σου και συνεχίζεις για ένα δεύτερο πτυχίο !!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Σκέφτομαι μήπως πέρα από μαθηματικα ασχοληθώ και με νέες τεχνολογίες.
Τώρα ότι προκύψει πολλά φαίνονται ενδιαφέροντα.
παντως το χεις πολυ με τα μαθηματικα.μην το αφησεις σε καμια περιπτωση.σε θυμαμαι και απο τις λυσεις που εδινες εισαι αρκετα ξυπνια.αμα τελειωσεις ημμυ δωσε κατατακτηριες και για μαθηματικο μην παει χαμενο το ταλεντο που εχεις.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσες θέσεις έχετε αλλά νομίζω με τη βαθμολογία σου μπορείς να ελπίζεις για Νομική Κομοτηνής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Συγχαρητήρια για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι; Πάντως με τα θέματα χημείας που έβαλαν τα πήγες άψογα. Εύγε!!
Οι θέσεις για το παλαιό σύστημα στη Νομική ΕΚΠΑ είναι 39, για ΑΠΘ 33 και για ΔΠΘ 43 απ' ότι τις είχα υπολογίσει (επίσημα δεν διάβασα κάπου τις θέσεις για το παλαιό και τις υπολόγισα με βάση τις προσφερόμενες θέσεις για το νέο σύστημα). Συνολικά δηλαδή είναι 115 θέσεις.

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
παντως το χεις πολυ με τα μαθηματικα.μην το αφησεις σε καμια περιπτωση.σε θυμαμαι και απο τις λυσεις που εδινες εισαι αρκετα ξυπνια.αμα τελειωσεις ημμυ δωσε κατατακτηριες και για μαθηματικο μην παει χαμενο το ταλεντο που εχεις.
Προτεινεις στον κοσμο να ακολουθησει μια μη κυριλατη σχολη? Τι θα πει η γειτονια?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1594395614141.png


@Ροβερτα, τη βάση τα 2750 δεν θα έχεις απόκλιση από Νομική ΈΚΠΑ. Κριτήρια αποκλεισμού δεν έχεις αν κατάλαβα ορθά, συν του ότι έχεις αρκετά μόρια από άλλες κατηγορίες. Επαναλαμβάνω, Νομική Κομοτηνής την πιάνεις βρε. Και ΑΠΘ μη σου πω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top