Πανελλήνιες 2019

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το συμπέρασμα είναι ότι τα μαθήματα δυσκολεύουν χρόνο με το χρόνο. Μαθήματα που ήταν φίλου ρουζ όπως η Χημεία γίνονται δύσκολα.

Τα παιδιά που φέτος Α Λυκείου να σκεφτούν να αρχίζουν φροντιστήρια για τα πανελαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα από Α Λυκείου. Όταν δίναμε εμείς Χημεία παλιά με τα 9 μαθήματα ήταν ένα μάθημα που στην κυριολεξία διάβαζες μετά από το Πάσχα 1 εβδομάδα και έπαιρνες 100.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Βαριόμουν τόσο σήμερα που γυάλισα όλο το μαγαζί. Υπερένταση. Αντίο πανελλήνιες :D
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Το αντίο στο σχολείο είναι δύσκολο.. Δεν το έχω χωνέψει ακόμη. Ήταν ωραία. Πάμε για άλλα τώρα!
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ε ι παιδιά γνωριζεί καποιος αν σαν παλια αποφοιτη του 14 θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες με το φετινό συστημα(4 μαθηματα) του χρονου;
Ξερω οτι λογικα θα ισχυει για αυτους που θα ξαναδωσουν αλλα για εμενα που εδωσα τοσα χρονια πριν δεν ξερω αν θα ισχυει .. :/
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
ε ι παιδιά γνωριζεί καποιος αν σαν παλια αποφοιτη του 14 θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες με το φετινό συστημα(4 μαθηματα) του χρονου;
Ξερω οτι λογικα θα ισχυει για αυτους που θα ξαναδωσουν αλλα για εμενα που εδωσα τοσα χρονια πριν δεν ξερω αν θα ισχυει .. :/
Μπαααα
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ε ι παιδιά γνωριζεί καποιος αν σαν παλια αποφοιτη του 14 θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες με το φετινό συστημα(4 μαθηματα) του χρονου;
Ξερω οτι λογικα θα ισχυει για αυτους που θα ξαναδωσουν αλλα για εμενα που εδωσα τοσα χρονια πριν δεν ξερω αν θα ισχυει .. :/


Αν πάρεις σε ένα φροντιστήριο τηλέφωνο σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν. Αλλιώς από Τρίτη στο λύκειο σου

4 μαθηματα νομίζω θα δώσεις σίγουρα. Το θέμα είναι αν θα δώσεις με την ύλη του 19 ή με την ύλη του 20
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ε ι παιδιά γνωριζεί καποιος αν σαν παλια αποφοιτη του 14 θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες με το φετινό συστημα(4 μαθηματα) του χρονου;
Ξερω οτι λογικα θα ισχυει για αυτους που θα ξαναδωσουν αλλα για εμενα που εδωσα τοσα χρονια πριν δεν ξερω αν θα ισχυει .. :/

ναι 100% μονο με το συστημα που εδωσαν τωρα μπορεις να δωσεις ακομη και να ηθελες να δωσεις με το νεο
Και η υλη που ειπε η παραπανω κοπελα θα ειναι η υλη που ειχαν φετος οσοι εδωσαν και οχι η νεα
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Αν πάρεις σε ένα φροντιστήριο τηλέφωνο σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν. Αλλιώς από Τρίτη στο λύκειο σου

4 μαθηματα νομίζω θα δώσεις σίγουρα. Το θέμα είναι αν θα δώσεις με την ύλη του 19 ή με την ύλη του 20


Nαι ναι αυτο εννοουσα αλλα μπερδευτηκα :p
Μακαρι να γινεται με την υλη του 19....
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ναι 100% μονο με το συστημα που εδωσαν τωρα μπορεις να δωσεις ακομη και να ηθελες να δωσεις με το νεο
Και η υλη που ειπε η παραπανω κοπελα θα ειναι η υλη που ειχαν φετος οσοι εδωσαν και οχι η νεα


Σαν το 16 δηλαδή. Άρα και περιορισμένος αριθμός θέσεων. Βλακεία.

Πού το διάβασες αυτό όμως;
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Σαν το 16 δηλαδή. Άρα και περιορισμένος αριθμός θέσεων. Βλακεία.

Πού το διάβασες αυτό όμως;


Το 16 πάντως εγινε πανηγυρακι με τις βάσεις .Μαθητες του 14 βρέθηκαν νομική.
Βεβαια να ξεκαθαρισω οτι κανενας δεν μου εγγυαται οτι θα συμβει το ιδιο και οτι ο ο μοναδικος λογος που προτιμω το παλιο ειναι οτι λογω σχολης δεν εχασα την επαφη μου με τα λατινικά.
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το 16 πάντως εγινε πανηγυρακι με τις βάσεις .Μαθητες του 14 βρέθηκαν νομική.
Βεβαια να ξεκαθαρισω οτι κανενας δεν μου εγγυαται οτι θα συμβει το ιδιο και οτι ο ο μοναδικος λογος που προτιμω το παλιο ειναι οτι λογω σχολης δεν εχασα την επαφη μου με τα λατινικά.


Η ιατρική πάντως ήταν εξαιρετικά ανεβασμένη.
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά , τι πιστευετε για τις φετινες βάσεις ;; έχω την εντύπωση οτι σε πολλές σχολες θα πέσουν , λόγω της αύξησης των εισακτεων , αλλά και της δυσκολίας των θεμςτων στα μαθήματα της θετικής κατευθηνσης...
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σαν το 16 δηλαδή. Άρα και περιορισμένος αριθμός θέσεων. Βλακεία.

Πού το διάβασες αυτό όμως;


μονο που το 2016 αν ηθελες εδινες και με τον νεο συστημα , μπορουσες να διαλεξεις παλιο ή νεο

το νεο συστημα εν γενει δεν επιτρεπει τη συμμετοχη υποψηφιου που δεν ειναι μαθητης της Γ Λυκειου γιατι στα μορια προσμετραται και η επιδοση του σε ειδικου τυπου ενδοσχολικες εξετασεις με καθηγητη απο αλλο σχολειο να διορθωνει το γραπτο του , να καλυπτεται το ονομα του και μπλα μπλα

Οσο για την υλη δεν υπαρχει κανενας λογος να διαφοροποιηθει για τους αποφοιτους , αφου κανενας αποφοιτος Λυκειου πριν το 2020 δε θα μπορει να συμμετασχει ποτε σε αυτο το νεο συστημα , οποτε οσο υπαρχει αυτο το νεο συστημα παντα θα υπαρχουν οι εξετασεις για το παλιο συστημα (-2019)και το νεο συστημα(2020-).
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδιά , τι πιστευετε για τις φετινες βάσεις ;; έχω την εντύπωση οτι σε πολλές σχολες θα πέσουν , λόγω της αύξησης των εισακτεων , αλλά και της δυσκολίας των θεμςτων στα μαθήματα της θετικής κατευθηνσης...
Μετά από αυτό το "φιασκο" στην φυσική και στην χημεια + την αύξηση των εισακτέων + την ύπαρξη νέων τμηματων και εγω έτσι πιστεύω..κυριως στο δεύτερο και τρίτο πεδίο
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
μονο που το 2016 αν ηθελες εδινες και με τον νεο συστημα , μπορουσες να διαλεξεις παλιο ή νεο

το νεο συστημα εν γενει δεν επιτρεπει τη συμμετοχη υποψηφιου που δεν ειναι μαθητης της Γ Λυκειου γιατι στα μορια προσμετραται και η επιδοση του σε ειδικου τυπου ενδοσχολικες εξετασεις με καθηγητη απο αλλο σχολειο να διορθωνει το γραπτο του , να καλυπτεται το ονομα του και μπλα μπλα

Οσο για την υλη δεν υπαρχει κανενας λογος να διαφοροποιηθει για τους αποφοιτους , αφου κανενας αποφοιτος Λυκειου πριν το 2020 δε θα μπορει να συμμετασχει ποτε σε αυτο το νεο συστημα , οποτε οσο υπαρχει αυτο το νεο συστημα παντα θα υπαρχουν οι εξετασεις για το παλιο συστημα (-2019)και το νεο συστημα(2020-).


Η απόδοση του μαθητή στις ενδοσχολικές εξετάσεις νομίζω θα προσμετράται μόνο για τα ΤΕΠ. https://www.google.gr/amp/s/www.dik...sagogis-oles-oi-allages-sti-nea-g-lykeiou/amp
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Η απόδοση του μαθητή στις ενδοσχολικές εξετάσεις νομίζω θα προσμετράται μόνο για τα ΤΕΠ. https://www.google.gr/amp/s/www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/248025/panellinies-anakoinothike-to-neo-systima-eisagogis-oles-oi-allages-sti-nea-g-lykeiou/amp

Το Νομοσχέδιο για τις Πανελλήνιες 2020
"Για την εισαγωγή μέσω πανελλαδικών εξετάσεων ισχύουν τα εξής: α) προσμετράται σε ποσοστό ενενήντα τοις εκατό (90%) ο μέσος όρος των βαθμών στα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα του οικείου επιστημονικού πεδίου, σύμφωνα με το άρθρο 4Α, και σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) ο βαθμός του απολυτηρίου της Γ΄ Τάξης ΓΕ.Λ.. Κατ’ εξαίρεση, για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 υπολογίζεται μόνο ο μέσος όρος των τεσσάρων (4) πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων."

Δηλαδη μονο του χρονου θα μετρανε μονο οι Πανελλαδικες για τα μορια , ωστοσο αυτο δεν αλλαζει τα οσα ειπα πριν , δηλαδη το αρθρο που εβαλες λεει οτι οι αποφοιτοι θα δωσουν με το παλιο συστημα του χρονου και αρα γενικα αν εφαρμοστει κανονικα το νεο συστημα δε θα μπορει καποιος που εχει αποφοιτησει απο το Λυκειο πριν το 2019 να συμμετεχει στο νεο συστημα και με την υλη για τους παλιους να παραμενει η τωρινη υλη
 

tomkro

Νεοφερμένος

Ο tomkro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στις αστυνομικές πυροσβεστικες και λιμενικές σχολές τι λέτε να γίνει με τις βάσεις?
 

Dion

Νεοφερμένος

Ο Dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στις αστυνομικές πυροσβεστικες και λιμενικές σχολές τι λέτε να γίνει με τις βάσεις?


Φοβάμαι πως δεν θα πέσουν ,ίσως και να ανέβουν λίγο . Βλέπεις η θεωρητική εχει γράψει καλύτερα και σε αυτό το πεδίο δεν θα πέσουν οι βάσεις !
Έχω τον ίδιο προβληματισμό με τις παιδαγωγικές σχολές . Διάλεξα την θετική κατεύθυνση γιατί μου ταίριαζαν περισσότερο τα μαθήματα και τώρα έχω την ίδια αγωνία με εσένα !
Υπομονή και βλέπουμε !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top