Πανελλήνιες 2019

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Λέτε να υπάρξει μείωση στο ΔΕΣ παμακ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέτε να υπάρξει μείωση στο ΔΕΣ παμακ;


Κοίτα οι βάσεις διαμορφώνονται από τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων, από το πόσο καλά έγραψαν οι υποψήφιοι και από το πόσο ψηλά στις προτιμήσεις των υποψηφίων βρίσκεται το τμήμα. Φέτος οι θέσεις που δόθηκαν για τα τμήματα ΔΕΣ δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις από πέρσι. Δηλ. στο ΔΕΣ ΠΑΜΑΚ το 2018 είχαν δώσει 170 θέσεις και φέτος 176. Στο ΔΕΣ ΠΑΠΕΙ δόθηκαν και πέρσι και φέτος 159 θέσεις. Στο ΔΕΣ Παντείου επίσης δόθηκαν και πέρσι και φέτος 170 θέσεις. Στο ΔΕΣ ΟΠΑ το 2018 είχαν δώσει 143 θέσεις και φέτος 148. Υπάρχει όμως και το νεοϊδρυθέν τμήμα (φέτος θα λειτουργήσει για πρώτη φορά) ΔΕΣ στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) στο οποίο έχουν δώσει 320 θέσεις!!! Πιστεύω λοιπόν ότι όσοι υποψήφιοι μένουν στη Βόρεια Ελλάδα και συγκεκριμένα κοντά στην Κοζάνη και ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο αντικείμενο σπουδών, σίγουρα θα το δηλώσουν κατά προτεραιότητα για να μην τρέχουν στη Θεσσαλονίκη.΄Ετσι δεν αποκλείεται να υπάρξει μια μικρή πτώση στο τμήμα του ΠΑΜΑΚ. Δεν μένει παρά να το δούμε όταν με το καλό βγουν τα αποτελέσματα! Πάντως η περσινή βάση ήταν 12738 μόρια (μαζί με το ειδικό μάθημα της ξένης γλώσσας) πράγμα το οποίο πιστεύω ότι είναι απόλυτα εφικτό να το πετύχει κάποιος. Για κάνε μερικές δοκιμές στον υπολογιστή μορίων. Νομίζω ότι με σχετικά χαμηλούς βαθμούς μπορείς να το πετύχεις! Καλή επιτυχία!
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
παιδια για την χημεια σας έχουν πει τίποτα οι καθηγητές σας ή ακούγεται τίποτα??
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Θυμαται κανεις την τελευταια φορα που ειχα πει κατι για "ποσοστοση" επειδη ανηκεις σε μια κατηγορια; Τελικα οντως το ειχα μπερδεψει και με τοπου ειδα αυτο το αρθρο μου ηρθε φλασια οτι γι'αυτο ακριβως μας μιλησε μια γυναικα που ειχε ερθει μια φορα στο σχολειο μας απο το ΚΕΣΥΠ ωστε να μας μιλησει για τις σχολες.

https://www.thepressroom.gr/ellada/kykloma-plasta-diplomata-odigisis-eleytheroi-9-katigoroymenoi

Εγω λοιπον ανηκω στην ειδικη κατηγορια των χωρισμενων γονιων και της πολυτεκνης οικογενειας. Επισης και στην κατηγορια οτι ειμαι ορφανη απο πατερα (λογω οτι μας ειχε εγκαταλειψει πολλα χρονια πριν το διαζυγιο αλλα ειναι μεγαλη ιστορια. Δεν μπορω να πω πολλα πολλα για το παρελθον μου δημοσιως). Μπορω δηλαδη να παρω παραπανω μορια και απο αυτο ακομα και αν εχω πιασει η οχι την βαση της σχολης που θελω να περασω;

Επισης, εχω και την καρτα πολυτεκνων (την οποια και μου ειχε δωσει η μητερα μου λιγες εβδομαδες μετα απο την ενηλικιωση μου). Αρκει αυτο ως "στοιχειο" ωστε να μπορεσω να δηλωσω "αποδεικτικα" οτι ανηκω στις συγκεκριμενες ειδικες κατηγοριες;
 

Giannini's

Νεοφερμένος

Ο Giannini's αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το κοστος ευκαιρίας ειναι το κατα μονάδα κόστος. Σ ή Λ?τι λετε;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θυμαται κανεις την τελευταια φορα που ειχα πει κατι για "ποσοστοση" επειδη ανηκεις σε μια κατηγορια; Τελικα οντως το ειχα μπερδεψει και με τοπου ειδα αυτο το αρθρο μου ηρθε φλασια οτι γι'αυτο ακριβως μας μιλησε μια γυναικα που ειχε ερθει μια φορα στο σχολειο μας απο το ΚΕΣΥΠ ωστε να μας μιλησει για τις σχολες.

https://www.thepressroom.gr/ellada/kykloma-plasta-diplomata-odigisis-eleytheroi-9-katigoroymenoi

Εγω λοιπον ανηκω στην ειδικη κατηγορια των χωρισμενων γονιων και της πολυτεκνης οικογενειας. Επισης και στην κατηγορια οτι ειμαι ορφανη απο πατερα (λογω οτι μας ειχε εγκαταλειψει πολλα χρονια πριν το διαζυγιο αλλα ειναι μεγαλη ιστορια. Δεν μπορω να πω πολλα πολλα για το παρελθον μου δημοσιως). Μπορω δηλαδη να παρω παραπανω μορια και απο αυτο ακομα και αν εχω πιασει η οχι την βαση της σχολης που θελω να περασω;

Επισης, εχω και την καρτα πολυτεκνων (την οποια και μου ειχε δωσει η μητερα μου λιγες εβδομαδες μετα απο την ενηλικιωση μου). Αρκει αυτο ως "στοιχειο" ωστε να μπορεσω να δηλωσω "αποδεικτικα" οτι ανηκω στις συγκεκριμενες ειδικες κατηγοριες;
Αν ο πατέρας σου δεν έχει πεθάνει, τότε δεν θεωρείσαι ορφανή. Απλώς θεωρείσαι παιδί χωρισμένων γονιών.

Κατά τα άλλα, οι ειδικές κατηγορίες εφαρμόστηκαν τελευταία φορά στις πανελλήνιες του 2013. Από τις πανελλήνιες του 2014 και εξής δεν προβλέπεται ειδικό ποσοστό θέσεων για τριτεκνους, πολύτεκνους και κοινωνικά κριτήρια.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
παιδια υπάρχει κανένα Β ή Δ θεμα sos η κανένα πλεγμα είτε απο σχολικό είτε από τον σαλτερη??
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ένα μάθημα και τέλος!Σημερα θα διαβάσω 9 ώρες Αοθ!Τα λέμε αύριο και καλή επιτυχία σε όλους.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Τι είναι πλέγμα; :worry:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αν ο πατέρας σου δεν έχει πεθάνει, τότε δεν θεωρείσαι ορφανή. Απλώς θεωρείσαι παιδί χωρισμένων γονιών.

Κατά τα άλλα, οι ειδικές κατηγορίες εφαρμόστηκαν τελευταία φορά στις πανελλήνιες του 2013. Από τις πανελλήνιες του 2014 και εξής δεν προβλέπεται ειδικό ποσοστό θέσεων για τριτεκνους, πολύτεκνους και κοινωνικά κριτήρια.


Οκ.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Τώρα που το βλέπω πιο ψύχραιμα, αρκετά καλά, περιμένω 16-18, είναι στην κρίση του βαθμολογητή πόσο θα κόψει από τις βλακείες μου :P


Μπράβο!!!Τι σχολή θέλεις;

Εγώ έγραψα χθες Αεππ και περιμένω γύρω στο 15.5-16!
Αύριο Αοθ και τέλος!
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μπράβο!!!Τι σχολή θέλεις;

Εγώ έγραψα χθες Αεππ και περιμένω γύρω στο 15.5-16!
Αύριο Αοθ και τέλος!
Δεν έχω αποφασίσει.. ΗΜΜΥ θεσσαλονίκη/πάτρα/βόλος και αντίστοιχα χημικών μηχανικών. Μπορεί και να αποφασίσω κάτι άλλο, όλα είναι ρευστά τώρα.


Σου εύχομαι τα καλύτερα Φώτη μου.

Στη Θήβα πάντως μια λέξη αντηχεί σε όλη την πόλη.. "Πανωλεθρία".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top