[Πανελλήνιες 2019] Μηχανογραφικό Δελτίο

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση του 10%. Εάν ξαναδώσεις γραπτές εξετάσεις, μπορείς να δηλώσεις ακόμα και το Τμήα στο οποίο είσαι ήδη φοιτητής. Κατά τα άλλα ισχύει ότι δεν υπάρχει περιορισμός να δηλώσεις αντίστοιχο αντικείμενο σε άλλη Σχολή.


Δες εδώ στη δεύτερη σελίδα στο τέλος των Γενικών Οδηγιών
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/1_ΜΗΧΑΝΟΓΡ_2019_4_ΠΕΔΙΑ_ΕΝΙΑΙΟ.pdf
Επίσης:
"Στο μηχανογραφικό δελτίο ο υποψήφιος μπορεί να
δηλώνει προτίμηση για όσες Σχολές ή Τμήματα επιθυ−
μεί, από αυτά που περιλαμβάνονται σε ένα ή δύο, κατ'
ανώτατο όριο, Επιστημονικά Πεδία του άρθρου 1 της
υπ’ αριθμ. Φ253/85476/Α5/2015 (ΦΕΚ 995 Β΄) υπουργικής
απόφασης και με οποιαδήποτε σειρά. Με τη δήλωση του
ο υποψήφιος προσδιορίζει για ποιες Σχολές ή ποια Τμή−
ματα επιθυμεί να συμμετάσχει στη διαδικασία επιλογής" ΦΕΚ 2647/9-12-2015 τ.Β΄
« Κατ’ εξαίρεση των
διατάξεων του παρόντος άρθρου, ο/η υποψήφιος/α δεν
δικαιούται να δηλώσει προτίμηση για Σχολή ή Τμήμα ή
Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος στο οποίο είναι ήδη
φοιτητής/τρια» ΦΕΚ 353/7-2-2018 τ.Β΄

Παιδια μια ερωτηση.. Εχω συγκεντρωσει 16.671 μορια και με ενδιαφερει η σχολη της οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ. Περσι ειχε βαση 15.000 μορια.Ειναι σιγουρο οτι θα μπω εκει αν την βαλω πρωτη επιλογη? Αν για παραδειγμα η σχολη εχει 250 θεσεις και οι 250 που τη δηλωσουν εχουν βγαλει περισσοτερα μορια εγω θα παω στην επομενη επιλογη? Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα απλα ειμαι λιγακι μπερδεμενος για το πως λειτουργει το συστημα αυτο

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην μπεις,παντως για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο δηλωσε 2 3 σχολες ακομη (αλλα νταξει να ανεβει τωρα 1672 μορια πανω ειναι απιθανο)


Αυτό που σου είπε ο ΄Αγγελος! Αλλά όσο σίγουροι κι αν είμαστε ότι "πιάνουμε" τη σχολή που θέλουμε, ποτέ μα ποτέ δεν δηλώνουμε μόνο αυτή. Πάντα βάζουμε 4-5 επιπλέον επιλογές για να είμαστε σίγουροι!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dm1276

Νεοφερμένος

Η dm1276 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Έδωσα δεύτερη φορά Πανελλήνιες και συγκέντρωσα 16.768 μόρια στο 1ο πεδίο. Ενδιαφέρομαι μόνο για το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας (ΠΑΔΑ) που έχει βάση 16.284. Πιστεύετε, ότι έχω πιθανότητες να μπω ή ότι θα ανέβει; Αν δεν κάνω λάθος, φέτος δε δέχεται περισσότερους από 100 εισακτέους..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Έδωσα δεύτερη φορά Πανελλήνιες και συγκέντρωσα 16.768.μόρια στο 1ο πεδίο. Ενδιαφέρομαι μόνο για το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας (ΠΑΔΑ) που έχει βάση 16.284. Πιστεύετε, ότι έχω πιθανότητες να μπω ή ότι θα ανέβει; Αν δεν κάνω λάθος, φέτος δε δέχεται περισσότερους από 100 εισακτέους..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Πέρσι το τμήμα δέχτηκε 119 εισακτέους. Φέτος θα δεχτεί 123 εισακτέους. Αν υπολογίσουμε και την αναμενόμενη πτώση των βάσεων, νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να εισαχθείς στη σχολή.
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για την Νομική Θράκης πως πιστεύετε θα κυμανθούν οι βάσεις. Γιατί σύμφωνα με τους εμπειρογνώμονες λένε θα πέσει ως υψηλόβαθμη σχολή καθώς και η ψυχολογία.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Το μηχανογραφικό μου περιλαμβάνει όλα τα Ιστορικά-Αρχαιολογικά( 1η επιλογή Αθήνα) της χώρας και το τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Πόσο χαίρομαι που μπορώ να κατεβάσω το μηχανογραφικό σου Αρχαίε :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το μηχανογραφικό μου περιλαμβάνει όλα τα Ιστορικά-Αρχαιολογικά( 1η επιλογή Αθήνα) της χώρας και το τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης.
Καλή επιτυχία, εγώ ποντάρω ότι θα είσαι στους πρώτους 5 στην Αθήνα, αν όχι 1ος!!;)
Βγάλε το συννημένο γιατί εκτός απο το ονοματεπώνυμο (αν δε σε νοιάζει να φαίνεται), φαίνεται ο αριθμός της ταυτότητας :)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλή επιτυχία, εγώ ποντάρω ότι θα είσαι στους πρώτους 5 στην Αθήνα, αν όχι 1ος!!;)
Βγάλε το συννημένο γιατί εκτός απο το ονοματεπώνυμο (αν δε σε νοιάζει να φαίνεται), φαίνεται ο αριθμός της ταυτότητας :)
Σε ευχαριστώ πολύ! Προσπάθησα να διαγράψω το συνημμένο, αλλά δεν μπορώ. Έχω απευθυνθεί ήδη στον Πέτρο και τη Χιμέλα, για να το διορθώσουν.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Χελλόου γκάιζ, κάτω από τις Φαρμακευτικές δεν έχω ιδέα με τι σειρά να τα βάλω..
Τι να δηλώσω πρώτα: χημικό ή βιολογικό; Τι έχει περισσότερες διεξόδους στην αγορά εργασίας σήμερα (εκτός από τον χώρο της εκπαίδευσης που δεν με ενδιαφέρει) ;
Ή να έβαζα πρώτα την Βιοχημεία-Βιοτεχνολογία που περικλείει κάπως και τους δύο αυτούς κλάδους που με ενδιαφέρουν;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Προσπάθησα να διαγράψω το συνημμένο, αλλά δεν μπορώ. Έχω απευθυνθεί ήδη στον Πέτρο και τη Χιμέλα, για να το διορθώσουν.


Αν κάνεις επεξεργασία μηνύματος, δεν μπορείς να το σβήσεις;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Χελλόου γκάιζ, κάτω από τις Φαρμακευτικές δεν έχω ιδέα με τι σειρά να τα βάλω..
Τι να δηλώσω πρώτα: χημικό ή βιολογικό; Τι έχει περισσότερες διεξόδους στην αγορά εργασίας σήμερα (εκτός από τον χώρο της εκπαίδευσης που δεν με ενδιαφέρει) ;
Ή να έβαζα πρώτα την Βιοχημεία-Βιοτεχνολογία που περικλείει κάπως και τους δύο αυτούς κλάδους που με ενδιαφέρουν;

Θα δήλωνα Χημικό ως προς περισότερο συγγενές τμήμα τμήμα με την Φαρμακευτική. Εκτός από τα εργαστήρια, μπορεί ως Χημικός να ασχολήσε καλυντικά, να δίνεις δικό σου Χημεία και να εξειδικευτείς στην συνέχεια στην Βιοτεχνολογία με ένα μεταπτυχιακό. Δε θα βρεις εύκολα δουλειά ως υπάλληλος απλά θα μπορείς να ανοίξεις κάτι δικό σου.

Το τμημα της βιοτεχνολογίας στην Λάρισα είναι εξαιρετικό αλλά σε περιοσρίζει.

Σκεψου σοβαρά να δηλώσεις και ένα τμήμα διατροφολογίας ως επιλογή κάτω από τις φαρμακευτικές.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Όλα τέλεια Αρχαίε.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Θα δήλωνα Χημικό ως προς περισότερο συγγενές τμήμα τμήμα με την Φαρμακευτική. Εκτός από τα εργαστήρια, μπορεί ως Χημικός να ασχολήσε καλυντικά, να δίνεις δικό σου Χημεία και να εξειδικευτείς στην συνέχεια στην Βιοτεχνολογία με ένα μεταπτυχιακό. Δε θα βρεις εύκολα δουλειά ως υπάλληλος απλά θα μπορείς να ανοίξεις κάτι δικό σου.

Το τμημα της βιοτεχνολογίας στην Λάρισα είναι εξαιρετικό αλλά σε περιοσρίζει.

Σκεψου σοβαρά να δηλώσεις και ένα τμήμα διατροφολογίας ως επιλογή κάτω από τις φαρμακευτικές.


Γιατί διατροφολογία; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό το αντικείμενο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί διατροφολογία; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό το αντικείμενο.


Έχει Χημεία ..... και τώρα που το Fitness είναι της μόδας υπάρχει και δουλειά.
Επίσης υπάρχουν πολλές εξειδικεύσεις.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Παιδιά, αρχίζω να κοιτάω και εγώ το μηχανογραφικό μου αλλά δεν έχω σχεδόν καμία πληροφορία για το νέο στο Βόλο, πολιτισμού, δημιουργικών μέσων και βιομηχανιών. Δεν θέλω να μιλήσουμε για την αγορά εργασίας, θέλω απλώς να μου πείτε
(αν ξέρετε) τι αντικείμενο είναι αυτό; Ναι, οκ καταλαβαίνω τον πολιτισμό και τη βιομηχανία αλλά τι είναι τα δημιουργικά μεσα; Πρώτη φορά το ακούω σαν όρο..
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Παιδιά, αρχίζω να κοιτάω και εγώ το μηχανογραφικό μου αλλά δεν έχω σχεδόν καμία πληροφορία για το νέο στο Βόλο, πολιτισμού, δημιουργικών μέσων και βιομηχανιών. Δεν θέλω να μιλήσουμε για την αγορά εργασίας, θέλω απλώς να μου πείτε
(αν ξέρετε) τι αντικείμενο είναι αυτό; Ναι, οκ καταλαβαίνω τον πολιτισμό και τη βιομηχανία αλλά τι είναι τα δημιουργικά μεσα; Πρώτη φορά το ακούω σαν όρο..
Δεν υπάρχουν σαφείς περιγραφές των νέων τμημάτων, πόσο μάλλον σαιτ για να ενημερωθείς γι'αυτά. Μου θυμίζει ακριβώς αυτό που έγινε πέρυσι με το ΠΑΔΑ. Θέλαμε να κάνουμε μηχανογραφικό κι δεν ξέραμε τι είναι αυτά τα νέα τμήματα, τι επαγγελματικά δικαιώματα δίνουν για να τα δηλώσουμε.
Fingers crossed ότι το uth θα οργανωθεί γρηγορότερα απ'το παδα. Κοίτα κάθε μέρα το σάιτ του uth σε περίπτωση που ανεβάσουν κάτι idk.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top