[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως θα σας έλεγα να συγκεντρωθείτε τώρα στο να κάνετε ένα καλό μηχανογραφικό ανεξαρτήτως μορίων. Συμπληρώστε το σαν να έχετε γράψει 20.000 και χωρίς να προδικάζετε καταστάσεις περιμένετε να δείτε που θα περάσετε. Όταν βγουν οι βάσεις, ακόμα κι αν δεν ήταν η 1η σας επιλογή, μην απορρίψετε την σχολή σας αμέσως. Καλά, προφανώς να γραφτείτε αλλά αν βολεύει εγώ θα πρότεινα με τα χίλια να παρακολουθήσετε μερικά μαθήματα, έτσι, να έχετε μια ιδέα. Μπορεί τελικά να σας αρέσει πάρα πολύ και να αποφασίσετε να μείνετε. πχ ο φίλος μου ήθελε ιατρική. Μόνο. Πέρασε εντέλει Μοριακή Βιολογία (Αλεξανδρούπολη κιόλας, τρέχα γύρευε). Είχε πει ότι σίγουρα θα ξαναδώσει, αλλά αποφάσισε τα πάει 1 μήνα να παρακολουθήσει έτσι απλά για να δει πως είναι. Ε, μη σας τα πολυλογώ, έκατσε.
Έχετε γράψει πολύ καλά και σίγουρα μπορείτε να πιάσετε πολύ καλές σχολές. Κι αυτό δεν σας το λέω για να σας αποθαρρύνω εννοείτε, απλά πολλές φορές κλειδώνουμε σε συγκεκριμένες σχολές (συνήθως στις πολύ υψηλές) χωρίς να ξέρουμε πραγματικά το αντικείμενό τους και κυρίως χωρίς να ξέρουμε τι προσφέρουν όλες οι υπόλοιπες.

Αυτά, και πάλι καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσετε <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδιά της Θεωρητικής ποιο βοήθημα χρησιμοποιείτε για το γνωστό; Εμάς μας πρότειναν του Πατάκη που έχει 2 τόμους. Το έχει δουλέψει κανείς; Γιατί πέρυσι χρησιμοποιούσα διαφορετικό, με σχόλια από το study4exams. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Παιδιά της Θεωρητικής ποιο βοήθημα χρησιμοποιείτε για το γνωστό; Εμάς μας πρότειναν του Πατάκη που έχει 2 τόμους. Το έχει δουλέψει κανείς; Γιατί πέρυσι χρησιμοποιούσα διαφορετικό, με σχόλια από το study4exams. :)

Καλησπέρα. Λοιπόν,στο δικό μου φροντιστήριο εχει φτιάξει η καθηγήτρια 2 βιβλία,ένα για Πλάτωνα και ένα για Αριστοτέλη και έχει εντάξει σχόλια δικά της,από βοηθητικά και απο το study4exams. Δεν γνωρίζω ποιο βοήθημα είναι καλό αλλά σίγουρα το study4exams είναι πολύ χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τέλειο είναι του Φλώρου εκδόσεις Ελληνοεκδοτική! Είναι 1 τόμος του Πλάτωνα με 460 σελίδες και 1 του Αριστοτέλη με 400. Πληρέστατο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλησπέρα. Λοιπόν,στο δικό μου φροντιστήριο εχει φτιάξει η καθηγήτρια 2 βιβλία,ένα για Πλάτωνα και ένα για Αριστοτέλη και έχει εντάξει σχόλια δικά της,από βοηθητικά και απο το study4exams. Δεν γνωρίζω ποιο βοήθημα είναι καλό αλλά σίγουρα το study4exams είναι πολύ χρήσιμο.

Κι εμάς κάπως έτσι ήταν το βοήθημα πέρυσι, αλλά φέτος ο καθηγητής επέλεξε να είναι καθαρά σημειώσεις που έχει συγκεντρώσει ο συγγραφέας από διάφορες πηγές (και το study4exams) και όχι δικές του.

Τέλειο είναι του Φλώρου εκδόσεις Ελληνοεκδοτική! Είναι 1 τόμος του Πλάτωνα με 460 σελίδες και 1 του Αριστοτέλη με 400. Πληρέστατο!!

Και μόνο που το ακούω φοβάμαι! 460 σελίδες μωρέ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τέλειο είναι του Φλώρου εκδόσεις Ελληνοεκδοτική! Είναι 1 τόμος του Πλάτωνα με 460 σελίδες και 1 του Αριστοτέλη με 400. Πληρέστατο!!

Όντως είναι πολύ χρηστικά και κατατοπιστικά τα δύο αυτά βοηθήματα. Απλώς εμένα ο τόμος του Πλάτωνα είναι 490 σελίδες. Αλλά του Αριστοτέλη είναι 400 σελίδες. Αναφέρομαι και εγώ στους δυο τόμους του Σπύρου Φλώρου, εκδόσεις Ελληνοεκδοτική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάντως με το study είσαι καλυμμένος γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntiSocial

Νεοφερμένος

Ο AntiSocial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να σας μεταφέρω τις σκέψεις μου για κάτι που παρατήρησα πρόσφατα.Οταν κάνατε θερμοχημεια και κινητική ισορροπία κτλπ στην Χημεια αντιμετωπίσατε κάποια δυσκολία σε σχέση με την οργανική ή όχι;Στο φροντιστήριο μου παρ'οτι μας έβαλαν ασκήσεις από το εξωσχολικό του Σακλτερη τις βρήκα εξαιρετικά δύσκολες και μερικές δεν τις είχαμε δουλέψει καν εκεί.Θελω να πω είναι δικό μου το πρόβλημα ή του φροντιστηρίου;Εσάς με ένα μάθημα σας βάζουν κατευθείαν προχωρημένες ασκήσεις ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα. Λοιπόν,στο δικό μου φροντιστήριο εχει φτιάξει η καθηγήτρια 2 βιβλία,ένα για Πλάτωνα και ένα για Αριστοτέλη και έχει εντάξει σχόλια δικά της,από βοηθητικά και απο το study4exams. Δεν γνωρίζω ποιο βοήθημα είναι καλό αλλά σίγουρα το study4exams είναι πολύ χρήσιμο.

Το study4examς-μολονότι κακογραμμένο- είναι πληρέστατο. Εγώ μόνο από εκεί διάβαζα φέτος και στο γνωστό έγραψα 60/60.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να σας μεταφέρω τις σκέψεις μου για κάτι που παρατήρησα πρόσφατα.Οταν κάνατε θερμοχημεια και κινητική ισορροπία κτλπ στην Χημεια αντιμετωπίσατε κάποια δυσκολία σε σχέση με την οργανική ή όχι;Στο φροντιστήριο μου παρ'οτι μας έβαλαν ασκήσεις από το εξωσχολικό του Σακλτερη τις βρήκα εξαιρετικά δύσκολες και μερικές δεν τις είχαμε δουλέψει καν εκεί.Θελω να πω είναι δικό μου το πρόβλημα ή του φροντιστηρίου;Εσάς με ένα μάθημα σας βάζουν κατευθείαν προχωρημένες ασκήσεις ή όχι;

Εννοεις αν αντιμετωπισαμε δυσκολια στην περσινη υλη η στο 7ο κεφαλαιο φετος? Περυσι δε θυμαμαι να εντοπισα κατι εξαιρετικα δυσκολο
Εμας στο φροντιστηριο μας ειπαν να μην παρουμε το 1ο τευχος του Σαλτερη γτ ο,τι χρειαζομαστε για τις Πανελληνιες το εχουν μεταφερει στο βιβλιο του φροντιστηριου.Για 30 σελιδες υλη,δηλαδη,δε χρειαζεται να αγορασεις ολοκληρο βοηθημα. Παρ'ολ'αυτα εγω το αγορασα, και μπορω να πω οτι πολλες φορες μπαινει σε ανατριχιαστικες λεπτομερειες και απλα με αγχωνει περισσοτερο. Θα σου προτεινα να ριξεις εστω και μια ματια σε ολες τις ασκησεις,εκτος αν βρεις καμια πολυ δυσκολη που δεν εχεις ξαναδουλεψει το μαθημα. Εκει ρωτα τον καθηγητη σου αν χρειαζεται να τη ξερεις,μη χανεις το χρονο σου ασκοπα. Θεωρια αυστηρα μονο απο το σχολικο, θα εκπλαγεις αν δεις πως ο Σαλτερης καταφερνει να κανει τις 3 σελιδες υλη στη θερμοχημεια 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πάντως θεωρώ πως την πρώτη φορά που βγαίνει η υλη είναι 1000 φορές προτιμοτερο να διαβάζεις την θεωρία από τον σαλτερη γιατί ναι μεν μπορεί να έχει περιττές λεπτομέρειες όμως την καταλαβαίνεις καλυτερα. Την θεωρία πρεπει να την μάθεις απο το σχολικό Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα την κατανοήσεις κιόλας. Ειδικά στην οργανική δεν είναι καλογραμμένο όποτε για μένα το σχολικό στην χημεια μπαίνει στο παιχνίδι στην επανάληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδια του studyforexams οι σημειωσεις ειναι υπεραρκετες.Εγω απο αυτες διαβασα και εγραψα αρχαια 17,7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Το study4examς-μολονότι κακογραμμένο- είναι πληρέστατο. Εγώ μόνο από εκεί διάβαζα φέτος και στο γνωστό έγραψα 60/60.

Παιδια του studyforexams οι σημειωσεις ειναι υπεραρκετες.Εγω απο αυτες διαβασα και εγραψα αρχαια 17,7

Μόλις είδα το βιβλίο του φροντιστηρίου και το study. Τα σχόλια και των δύο συμπίμπτουν αρκετά οπότε πιστεύω θα είμαι καλυμμένος. Ευχαριστώ παιδιά και συγχαρητήρια για την επιτυχία σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina_00

Νεοφερμένος

Η lina_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εμένα με αγχώνει αρκετά το βοήθημα του Σαλτερή στη Χημεία με τις τόσες λεπτομέρειες και ασκήσεις και παρόλο που είναι καλό αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να είχα πάρει κ καποιο πιο περιεκτικό για καθοδήγηση στο τι να κανω απο τον Σαλτερή :P Nτάξει υπερβολή το ξερω. Απλά επειδη θα αρχίσω προετοιμασία με καθοδήγηση απο Σεπτέμβρη και κάνω ότι μπορώ μόνη μου προς το παρών εχω χαθεί κάπως. Εσείς μέχρι που έχετε φτάσει? Εγώ τώρα κατάφερα να τελειώσω θερμοχημεια και αναρωτιέμαι μηπως εχω αναλωθεί πολύ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Και εμένα με αγχώνει αρκετά το βοήθημα του Σαλτερή στη Χημεία με τις τόσες λεπτομέρειες και ασκήσεις και παρόλο που είναι καλό αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να είχα πάρει κ καποιο πιο περιεκτικό για καθοδήγηση στο τι να κανω απο τον Σαλτερή :P Nτάξει υπερβολή το ξερω. Απλά επειδη θα αρχίσω προετοιμασία με καθοδήγηση απο Σεπτέμβρη και κάνω ότι μπορώ μόνη μου προς το παρών εχω χαθεί κάπως. Εσείς μέχρι που έχετε φτάσει? Εγώ τώρα κατάφερα να τελειώσω θερμοχημεια και αναρωτιέμαι μηπως εχω αναλωθεί πολύ :/

Πρεπει να βιαστεις λιγακι. Μην αγχωνεσαι για τη θερμοχημεια, η υλη της στο σχολικο ειναι κυριολεκτικα λιγοτερη απο 3 σελιδες. Λιγους ορισμους να ξερεις, τις διαφορες εξωθερμων-ενδοθερμων αντιδρασεων,τι παιζει με την μεταβολη ενθαλπιας-θερμοτητα,να τα αναπαριστας σε σχημα (αυτο θα το δεις στο επομενο κεφαλαιο πιο αναλυτικα βεβαια) και θα εισαι κομπλε. Προσπαθησε μεχρι το τελος του καλοκαιριου να εχεις καλυψει τα κεφαλαια 2-4 (δωσε πολλη βαση στο 4). Ξερω πολλα φροντιστηρια που εχουν τελειωσει και το 1ο κεφαλαιο,αλλα αυτα ξεκινησαν απο πολυ νωρις.Ετσι κι αλλιως,παρολο που το συγκεκριμενο κεφ εχει πραγματα να μαθεις απ'εξω,ειναι μικρουλι,οποτε δε βλεπω το λογο να αγχωθεις. Καλο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina_00

Νεοφερμένος

Η lina_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σήμερα ξεκίνησα το 3ο! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Καλό διάβασμα και σε εσένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγω παντως για γνωστο δεν θα παρω βοηθημα. Το φροντιστηριακο μου ειναι 400 σελιδες και περιλαμβανει μεταφρασεις ασκήσεις και σχολια (νομιζω με βαση το study4exams) και μου φαινονται ηδη πολλα. Εαν υπαρξει και βοηθημα προσθετο πιστευω πως θα χαθω. Το μεγαλυτερο αγχος μου τα ερμηνευτικα σχολια που ειναι και παρα πολλα και δεν περιλαμβανονται στο σχολικο και φυσικα ειναι λιγο δυσνοητα και δυσκολα στην αποστηθιση ορισμενα.
Φυσικα το αδιδακτο γιατι ειναι αγνωστο αλλα και οι πηγες στην ιστορια (κυριως απο αποψη χρονου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntiSocial

Νεοφερμένος

Ο AntiSocial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά αντιμετωπίζει κάνεις δυσκολία στην βιολογία κατεύθυνσης ή είναι μόνο εγώ που δεν μπορώ να λύσω ορισμένες ασκήσεις με αριθμητικά δεδομένα όπως ποσοστά κτλπ; :read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
AntiSocial κι εγώ στην αρχή δυσκολευόμουν σε αυτά.Ωστόσο,το θετικό της υπόθεσης είναι πως αριθμητικές ασκήσεις βιολογίας δεν έχουν πέσει στις πανελλήνιες(κι αν έχουν πέσει σίγουρα θα είναι λίγες φορές).Βέβαια,αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να είσαι έτοιμος/η για αυτές.Για οποιαδήποτε απορία μπορείς να ρωτήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και επισήμως πλέον τέλος για εμένα τα θερινά!✔ Καλό καλοκαίρι και δύναμη σε όλους παιδιά♥️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top