[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Παιδιά αντιμετωπίζει κάνεις δυσκολία στην βιολογία κατεύθυνσης ή είναι μόνο εγώ που δεν μπορώ να λύσω ορισμένες ασκήσεις με αριθμητικά δεδομένα όπως ποσοστά κτλπ; :read:
Εγώ προσωπικά τώρα δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα σε αυτού του είδους τις ασκήσεις, στην αρχή όμως μου φαίνονταν λίγο περίεργες... Ίσως είναι και θέμα εξάσκησης, πες στον καθηγητή σου να σου βάζει περισσότερες για να συνηθίζεις, έχω παρατηρήσει ότι στη βιολογία (όπως και στα αλλά μαθήματα) η συνεχής εξάσκηση βοηθάει πολύ!! Ουσιαστικά οι ασκήσεις με ποσοστά είναι απλή εφαρμογή της θεωρίας (κανόνας συμπληρωματικότητας κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Έχω ένα θέμα με τα Λατινικά... παρότι δεν δυσκολεύομαι καθολου σε θέματα μετάφρασης, συναντακτικου κλπ, έχω θέμα στις ασκήσεις που αφορούν μετατροπές, ενεργητική παθητική, ανάλυση απαρεμφατου και γενικά όλα αυτά που τα κανουμε στο πρώτο βιβλίο.

Γιατί πχ ξέρω να κλείνω ρήματα ενεργητικής, ξέρω της παθητικής, αλλά δεν μπορώ να κάνω την μετατροπή όταν βλέπω την άσκηση... το μπορώ να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γεια σας παίδες. Είμαι Θεωρητική Κατεύθυνση...Ποιο μάθημα από τα 4 της Θεωρητικής δεν σας αρέσει ή έστω δεν σας αρέσει όσο τα άλλα; Και ποιο σας αρέσει πιο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Έχω ένα θέμα με τα Λατινικά... παρότι δεν δυσκολεύομαι καθολου σε θέματα μετάφρασης, συναντακτικου κλπ, έχω θέμα στις ασκήσεις που αφορούν μετατροπές, ενεργητική παθητική, ανάλυση απαρεμφατου και γενικά όλα αυτά που τα κανουμε στο πρώτο βιβλίο.

Γιατί πχ ξέρω να κλείνω ρήματα ενεργητικής, ξέρω της παθητικής, αλλά δεν μπορώ να κάνω την μετατροπή όταν βλέπω την άσκηση... το μπορώ να κάνω?


Έχεις κάτσει με ηρεμία να επαναλάβεις τις προτάσεις που τίθενται προς μετατροπή, με ηρεμία, με το πάσο σου, να καταλάβεις πώς ακριβώς θα πρέπει να σκέφτεσαι σε τέτοιες περιπτώσεις; Σίγουρα με την επανάληψη και την εξάσκηση θα αρχίσεις να ξεπερνάς το πρόβλημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Έχω ένα θέμα με τα Λατινικά... παρότι δεν δυσκολεύομαι καθολου σε θέματα μετάφρασης, συναντακτικου κλπ, έχω θέμα στις ασκήσεις που αφορούν μετατροπές, ενεργητική παθητική, ανάλυση απαρεμφατου και γενικά όλα αυτά που τα κανουμε στο πρώτο βιβλίο.

Γιατί πχ ξέρω να κλείνω ρήματα ενεργητικής, ξέρω της παθητικής, αλλά δεν μπορώ να κάνω την μετατροπή όταν βλέπω την άσκηση... το μπορώ να κάνω?

Λοιπόν,αυτές οι μετατροπές με δυσκόλευαν και εμένα στην αρχή. Αρκεί να θυμάσαι δύο κανόνες μαζί με τη θεωρία:
1) Στη μετατροπή το πρόσωπο του ρήματος το δίνει πάντα το καινούριο υποκείμενο,δηλαδή η λέξη που στην αρχική πρόταση ειναι αντικείμενο.
2) Στην παθητική σύνταξη μπαίνει πρώτα το υποκείμενο,μετά όλα τα άλλα(π.χ. προσδιορισμοί),μετά το ποιητικό αίτιο και μετά το ρήμα.
Μην ανησυχείς,με την εξάσκηση θα τα καταφέρεις!Διάβασε ξανά τη θεωρία και γραπτώς και κάνε μετατροπές των κειμένων. Όλα θα είναι μετά πολύ πιο εύκολα,θα το δεις. ;)

Γεια σας παίδες. Είμαι Θεωρητική Κατεύθυνση...Ποιο μάθημα από τα 4 της Θεωρητικής δεν σας αρέσει ή έστω δεν σας αρέσει όσο τα άλλα; Και ποιο σας αρέσει πιο πολύ;
Γενικά και τα 4 είναι ωραία μαθήματα. Η θεωρία της έκθεσης ίσως την καταντάει λίγο βαρετή,το ίδιο ισχύει και με την αποστήθιση της ιστορίας και του Γνωστού κάποιες φορές. Αλλά τα έχω συνηθίσει τώρα. Το αγαπημένο μου είναι το Άγνωστο, μου αρέσει πάρα πολύ όταν <<αποκρυπτογραφώ>> κάθε κείμενο! Όσο για τα Λατινικά, έχω μια έφεση στις ξένες γλώσσεις και επειδή κάνω συχνά επαναλήψεις,μου είναι αρκετά εύκολα και ενδιαφέροντα!
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Εγώ αντιπαθώ την Έκθεση, το διάβασμα των θεματικών κύκλων κυρίως! Τα Αρχαία για μένα είναι Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Έχω ένα θέμα με τα Λατινικά... παρότι δεν δυσκολεύομαι καθολου σε θέματα μετάφρασης, συναντακτικου κλπ, έχω θέμα στις ασκήσεις που αφορούν μετατροπές, ενεργητική παθητική, ανάλυση απαρεμφατου και γενικά όλα αυτά που τα κανουμε στο πρώτο βιβλίο.

Γιατί πχ ξέρω να κλείνω ρήματα ενεργητικής, ξέρω της παθητικής, αλλά δεν μπορώ να κάνω την μετατροπή όταν βλέπω την άσκηση... το μπορώ να κάνω?

Πράγματι, στην αρχή τα Λατινικά είναι του τύπου "Λολα, να ένα μήλο", αλλά εν συνεχεια οι συντακτικες μετατροπές δημιουργούν δυσκολίες...
Εντούτοις, αν καταλάβεις και ακολουθήσεις το μοτίβο που διέπει κάθε μετατροπή, η όλη υπόθεση θα σου φανεί εξαιρετικά απλή. Γι αυτό χρειάζεται αρκετή εξάσκηση και επιμονή επανάληψη. Εξάλλου, η ύλη είναι πεπερασμενη, όποτε δε θα συναντήσεις καμια άσκηση που να μην την έχεις ξαναδεί. Πίστεψέ με, απο τον Απρίλη και μετά θα εισαι αλανθαστος(αν βέβαια διαβάσεις σοβαρά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodoras14

Νεοφερμένος

Ο Thodoras14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας.Φέτος Θα πάω τρίτη Λυκείου.Ο Σκοπός μου είναι να βγάλω απολυτήριο πάνω από 17 και δεν με πολυενδιαφέρουν οι πανελλήνιες.Θα ήθελα όμως να γράψω έτσι για την πλάκα,αν δεν πάω καλά στις πανελλήνιες θα παίξει ρόλο στο βαθμό του απολυτηρίου μου η όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γεια σας.Φέτος Θα πάω τρίτη Λυκείου.Ο Σκοπός μου είναι να βγάλω απολυτήριο πάνω από 17 και δεν με πολυενδιαφέρουν οι πανελλήνιες.Θα ήθελα όμως να γράψω έτσι για την πλάκα,αν δεν πάω καλά στις πανελλήνιες θα παίξει ρόλο στο βαθμό του απολυτηρίου μου η όχι;
Εννοείται πως οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodoras14

Νεοφερμένος

Ο Thodoras14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Α ωραία σε ευχαριστώ φίλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ εσάς τους τρεις που μου απαντήσατε!! Θα κοιτάξω να τα προσπαθήσω πιο ήρεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crybaby154

Νεοφερμένος

Η Crybaby154 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλή αρχή και καλό κουράγιο και από εμένα παιδιά!
Το ταξίδι είναι μακρύ οπότε να διαβάζετε με μέτρο και πάντοτε με την πρέπουσα σημασία
Εύχομαι κάθε επιτυχία και για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω τους θεωρητικούς του '01 θα είναι μεγάλη μου χαρά! :happy:

Ύλη ιστοριας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αν εννοείς που βρισκόμαστε, εγώ τελείωσα όλη την οικονομία!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά...Μπήκε Αύγουστος και αφού τελείωσα τις διακοπές μου άρχισα επαναλήψεις..έχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο που σας βοήθαει να κάνετε καλύτερα τις επαναλήψεις; (θετική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά...Μπήκε Αύγουστος και αφού τελείωσα τις διακοπές μου άρχισα επαναλήψεις..έχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο που σας βοήθαει να κάνετε καλύτερα τις επαναλήψεις; (θετική)


Καλό μήνα!
Πότε ξεκίνησες βρε καλοκαιρινα;
Πότε τελείωσες;
Πότε ξεκουραστηκες;
Εεε κοίτα εγώ ήμουν με βιολογία. Παντως φυσική κ χημεία ελυνα κάτι κριτήρια επαναληπτικά ότι είχα κάνει σε ύλη.
Ή επίσης έλυνα ασκησεις με αστερακι ή γενικότερα αυτές που θεωρούσα εγώ σημαντικές
Εξαρτάται από άτομο σε άτομο το πώς δουλεύει.
Αλλά γενικά προσπάθησε να φρεσκαρεις τις γνώσεις σου που απέκτησες και ταυτοχρονα ανέβα λίγο λεβελ!
Αυτά βοηθουν .
Προσωπικη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλό Μήνα Μαρία..Θερινά ξεκίνησα μόλις τελείωσαν οι εξετάσεις και συνέχισα επι 1 μήνα..Ευχαριστώ για τις συμβουλές..σκέφτομαι να διαβάζω πρώτα τη θεωρία και αργότερα να μπω σε ασκήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αν εννοείς που βρισκόμαστε, εγώ τελείωσα όλη την οικονομία!!!!!


Σαν πολύ γρήγορα να τελείωσες:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Έκανα από τον Ιανουάριο της Β' Λυκείου! Για αυτό!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό Μήνα Μαρία..Θερινά ξεκίνησα μόλις τελείωσαν οι εξετάσεις και συνέχισα επι 1 μήνα..Ευχαριστώ για τις συμβουλές..σκέφτομαι να διαβάζω πρώτα τη θεωρία και αργότερα να μπω σε ασκήσεις ;)

Ναι ναι
Έτσι πρέπει.
Θα το δεις και μόνος σου.δεν είν' κατι.
Ψυχραιμιααα.
Μην ακούς κανέναν.
Μόνο εσένα , τις αντοχές σου και τις δυνατοτητες σου.
Επίσης μην ξεχνάς να δίνεις χρόνο και για σενα.
Καλές επαναλήψεις.
Κάθε επιτυχία.
Όλα καλά.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έκανα από τον Ιανουάριο της Β' Λυκείου! Για αυτό!:D

Σαν πολύ γρήγορα να τελείωσες:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top