[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δεν εχω ιδέα.Παντως απο τις ασκήσεις δεν εχασα τίποτα.Ηταν ολοσωστες.Νταξει δεν θα κατσω να ασχοληθω κιολας.Ο,τι εγραψα εγραψα.Το κεφάλαιο "πανελλήνιες" τελειωσε οριστικα.

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στη δική μου περίπτωση. Βάσει των προτεινόμενων απαντήσεων του υπουργείου, είχα όλες σωστές τις ασκήσεις, η περίληψη μου ήταν ικανοποιητική κατ' εμέ και η έκθεση μου καλή! Τελικά βαθμολογήθηκα με 14,7. Τι να πω;:tongue: Τουλάχιστον καταφέρνω να μπω κατά 99,99..% στη σχολή που θέλω!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Φυσικα και η έκθεση δε ειναι ένα μάθημα που μπορείς να στηριχτείς απλα θεωρώ ότι όσο πιο καλη εξάσκηση σε μεγαλο ευρος θεματολογίας και στη παραγωγή λογου εχεις πιο πολλές πιθανότητες να παρεις καλυτερο βαθμο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος από το τρίτο πεδίο να μου πει τι κομμάτι της ύλης έχει τελειώσει;
Εγώ Βιολογία τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο, Φυσική τις κρούσεις, και Χημεία την οξειδοαναγωγή... Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μαθηματικά στα όρια, Φυσική στις ταλαντώσεις και χημεία χημική κινητική , αλλά έχω κάποια μαθήματα ακόμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntiSocial

Νεοφερμένος

Ο AntiSocial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ Βιολογία τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο, Φυσική τις κρούσεις, και Χημεία την οξειδοαναγωγή... Εσείς;

Βιολογία βρίσκομαι στο 5ο(είχα ξεκινήσει από πέρσι)φυσική τελείωσα αρμονικά κύματα και Χημεία τελειώσαμε τη χημική ισορροπία(δεν ξέρω αν έχεις το βοήθημα του Σαλτερη αλλά υποτίθεται πως το τελειώσαμε αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Οι των Ανθρωπιστικών πού βρισκεστε? Εγώ:
Αρχαία: Ενότητα 4 Πρωταγόρας.
Λατινικά: Ενότητα 15
Ιστορία: Τελείωσα όλο το πρώτο κεφάλαιο της οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αρχαία: αρχή 5ης ενότητας πρωταγόρα
Ιστορία: όπως έχω ξαναπεί τελείωσα την οικονομία
Λατινικά: τελείωσα το 25ο κείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bmcb

Νεοφερμένος

Ο Bmcb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όσοι είστε θεωρητικοί ποιο συντακτικό χρησιμοποείτε; Μέχρι τη Β λυκείου χρησιμοποιούσα αυτό του γυμνασίου της Μπίλλα αλλά προβληματίζομαι για το αν θα είναι αρκετό για τη γ λυκείου. Όσοι δώσατε προηγούμενες χρονιές ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω για τις πανελλήνιες. Μερικά συντακτικά φαινόμενα βέβαια δεν τα εξηγεί όσο καλά θα ήθελα και για αυτό χρησιμοποιούσα συμπληρωματικά και φωτοτυπίες (πλάγιος λόγος, υποθετικοί λόγοι, ρηματικά επίθετα πχ.). Αλλά χρησιμοποιούσα κυρίως αυτό, δεν είχα άλλο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάρε το συντακτικό του Βασιλάτου. Έχει ακριβώς όσα χρειάζεσαι για να δώσεις και είναι αρκετά καλογραμμένο.
https://savalas.gr/book/suntaktiko-tis-arxaias-ellinikis/
https://savalas.gr/book/askiseis-suntaktikoy-arxaias-ellinikis/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Το πληρέστερο ΜΑΚΡΑΝ συντακτικό είναι της Μπίλλα (δεν εννοώ του γυμνασίου): Μαθήματα Σύνταξης της Αρχαίας Ελληνικής. Έχει λεπτομερέστατη θεωρία, ασκήσεις για κάθε συντακτικό φαινόμενο και ανακεφαλαιωτικές ασκήσεις σε άγνωστο κείμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εγώ το φτωχαδάκι διάβαζα από το study4exams. Τσέκαρέ το, ειναι και δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εγώ το φτωχαδάκι διάβαζα από το study4exams. Τσέκαρέ το, ειναι και δωρεάν.


Έχοντας δώσει 3 φορές, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι το study έχει τόσο καλές σημειώσεις για το άγνωστο. Εγώ μόνο για το γνωστό το χρησιμοποιούσα. Θα πρέπει να σε κάλυψαν πλήρως οι σημειώσεις του study, γιατί τώρα που τους ρίχνω μια ματιά συνειδητοποιώ ότι δεν υστερούν των καλών συντακτικών του εμπορίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μαν αρχαια και Λατινικά διαβαζα μόνο από κει. Έχουν κάνει καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Ειμαι 3ο πεδίο και θελω να περασω οπωσδήποτε οδοντιατρική.. Απο βοηθήματα στη φυσικη εχω Μαθιουδάκη αλλα πιστευω μπορω να επεκταθώ και σε πιο δύσκολες ασκησεις και για αυτο σκεφτομαι του κατσίκα ενα που εχει θεματα εξετάσεων.. Αν γνωρίζει κανεις να μου πει γνώμη
Α και για την εκθεση αν γνωρίζει κάποιος ενα πολυ καλο γιατι ειναι το χειρότερο μου.. Ευχαριστω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα! Ειμαι 3ο πεδίο και θελω να περασω οπωσδήποτε οδοντιατρική.. Απο βοηθήματα στη φυσικη εχω Μαθιουδάκη αλλα πιστευω μπορω να επεκταθώ και σε πιο δύσκολες ασκησεις και για αυτο σκεφτομαι του κατσίκα ενα που εχει θεματα εξετάσεων.. Αν γνωρίζει κανεις να μου πει γνώμη
Α και για την εκθεση αν γνωρίζει κάποιος ενα πολυ καλο γιατι ειναι το χειρότερο μου.. Ευχαριστω )

Άμα κάτσεις και λύσεις ασκήσεις από κάθε κατηγορία που έχει μέσα ο Μαθιουδάκης δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Μην κάθεσαι να μπλέκεις τα μπούτια σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια θελω να σας ρωτησω.. εσεις που ειστε των ιατρικων και γενικα που στοχευεται για υψηλες σχολες ( 18,5κ μορια +) ,με την εκθεση πως τα πατε; εγω ας πουμε κυνηγω το 17 αλλα γενικα χανομαι( μια θα πεσω 15 μια θα ανεβω 17). Πειτε μου πως νιωθετε για το μαθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κοίτα! Εγώ δεν στοχεύω για υψηλή σχολή, αλλά θέλω να γράψω άριστα! Αντιπαθώ το διάβασμα της έκθεσης (θεματικοί κύκλοι), αλλά μου αρέσει να γράφω διαγωνίσματα! Κυμαίνομαι ανάμεσα σε 85 με 93 (17 έως 18.6). Είμαι θεωρητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Τα πας τελεια δηλαδη.. υποθετω εχεις σχεδον ολες τις ασκησεις σωστες και χανεις μονο στην εκθεση και τη περιληψη( το πιο λογικο δηλαδη). Εχεις να μου προτεινεις τροπους να ανεβω στο επιπεδο αυτο; (17-18)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Η έκθεση απαιτεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σχεδιάγραμμα! Από τότε που καταγράφω τα επιχειρήματα μου με σχεδιαγραμματικό τρόπο έχω βελτιωθεί πολύ! Να γρπαφεις δηλαδή με bullets για κάθε ερώτημα όσα στοιχεία θα αναφέρεις! Αφού το κάνεις αυτό να κάνεις σωστή παραγραφοποίηση των επιχειρημάτων με την κατάλληλη θεματική περίοδο! Στην έκθεση το πλούσιο λεξιλόγιο είναι αρωγός. Αν έχεις θέμα λεξιλογίου μπορείς να διαβάζεις εφημερίδες και για την έκφραση σου λογοτεχνία.
Η περίληψη δε μου αρέσει ιδιαίτερα και θέλει πολύ εξάσκηση. Το σημαντικό είναι να έχεις κατανοήσει το κείμενο και να το αποδίδεις με ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΑ.
Παραδόξως χάνω συχνά 2 μόρια από τη θεωρία! Στην παραγωγή λόγου έχω μέσο όρο 34 με 35 στα 40 και περίληψη από 20 έως 22-23 στα 25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top