[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
πάνο απο ελληνοεκδοτική σου προτείνω ανεπιφύλακτα το βοήθημα της έκθεσης από τους αδελφούς μήτσελου...είναι πολύ καλό και έχει πάρα πολλές ασκήσεις!επίσης έχει αρκετό υλικό για κάθε θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν τρέχετε Αλλά θα εκφράσω πάλι μια άποψη που δεν είναι τόσο αποδεκτή απ'το φόρουμ. Προσωπικά θεωρώ ότι καλό είναι την προετοιμασία για την γ λυκείου να την ξεκινάει κάνεις τον Ιανουαρίου της β Λυκείου. Αυτό, γιατί πιστεύω ότι η πρώτη φορά που θα βγάλεις την ύλη είναι η πιο σημαντική και όχι η επανάληψη. Ισα-ίσα που αν στην επανάληψη νιώθεις ότι τα ξέρεις τότε έχεις και καλύτερη ψυχολογία. Στα μαθηματικά θυμάμαι όταν τελείωσε το καλοκαιρινό είχαμε φτάσει συνεπείες Θ.Μ.Τ. Την ύλη την τελειώσαμε μέσα Δεκεμβρίου της Γ Λυκείου. Μπορεί να την τρέξαμε όμως θυμάμαι ένα αλλο παιδι που ξεκίνησε στα καλοκαιρινά ύλη γ λυκείου και την τελειωσε αρχές Φλεβάρη είχε κάνει ελάχιστες κατηγορίες ασκήσεων και είχε αφήσει αρκετά κενα γιατί έτρεχε την υλη για να βγει σε 6 μήνες. Και το να αφήνεις κενα δεν σημαίνει ότι θα τα καλύψεις στην επανάληψη. Πολλά παιδιά που δεν είχαν ασχοληθεί με ρυθμό μεταβολής την πρωτη φορά δεν τον έμαθαν ούτε στην επανάληψη. Για μενα λοιπόν παιδιά τώρα την πρώτη φορά που βγάζετε την υλη μην αφήνετε κενα, λύστε όσο πιο πολλές και δύσκολες ασκήσεις γίνεται και να ρίχνετε και μια ματιά στην θεωρία. Η επανάληψη μετά δεν είναι τίποτα όταν ξέρεις τέλεια το καθε κεφάλαιο ξεχωριστά που θα κολλήσεις να συνδιασεις ολα μαζί; Αντίθετα όμως αν κάποιος περιμένει την επανάληψη για να βγάλει καλα την υλη θα απογοητεύεται και θα νιώθει και τον χρόνο να τον πιέζει.
Αυτά από εμένα, Καλή επιτυχία στον αγώνα σας και καλό καλοκαίρι μετά τα θερινά!

Θα διαφωνήσω με το πρώτο μισό του ποστ αλλά θα συμφωνήσω με το δεύτερο μισό. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να αρχίσει κανείς την ύλη από τόσο νωρίς στην β λυκείου. Στα μαθηματικά οι λογάριθμοι και οι εκθετικές/λογαριθμικές εξισώσεις/συναρτήσεις είναι βασικές έννοιες και τις διδάσκεσαι στα τέλη της β λυκείου. Ακόμα και τα πολυώνυμα απ ότι θυμάμαι χρειάζονταν σε κάτι ασκήσεις. Οι τριγωνομετρικές εξισώσεις είναι απαραίτητες για τη φυσική. Και εδώ που τα λέμε η ύλη σε κανένα μάθημα δεν είναι τόσο τεράστια για να χρειάζεται 1,5 χρόνο για να βγει. Ο μαθητής στη β λυκείου δεν γίνεται ταυτόχρονα να επεξεργάζεται την ύλη από δύο τάξεις, γιατί πολύ πιθανό να χάσει τη μπάλα. Προσωπικά έβγαλα σε όλα τα μαθήματα την ύλη από Μάρτη και μετά, αλλά παρόλα αυτά έγραψα μια χαρά.
Ωστόσο για να έχεις ασφάλεια και να τα πας καλά, θα συμφωνήσω ότι η ύλη με την πρώτη φορά θα πρέπει να βγει πολύ καλά. Από την πρώτη φορά μετά τις βασικές πρέπει να γίνονται δύσκολες ασκήσεις, ακόμα και τραβηγμένες. Δεν πρέπει να αφήνονται κατηγορίες ασκήσεων για το τέλος γιατί "υπάρχει και η επανάληψη". Ακόμα και η θεωρία πρέπει να διαβάζεται καλά από την πρώτη φορά, κάτι που βοηθά και στις ασκήσεις βέβαια. Η επανάληψη είναι για την πλήρη εμπέδωση της θεωρίας (μαζί με τα δύσκολα σημεία) και το φρεσκάρισμα κάποιων δύσκολων ή σημαντικών ασκήσεων. Δεν είναι σε καμία περίπτωση για να μάθεις καινούρια πράγματα ή για να μπαλώσεις μεγάλα κενά. Εξάλλου στην επανάληψη ο μαθητής πρέπει να αρχίσει περισσότερο να μπαίνει στη φιλοσοφία των εξετάσεων (διαγωνίσματα, εξοικείωση με τον χρόνο, πλήρεις αιτιολογήσεις, θεωρίες, αποδείξεις κτλ) κάτι που δεν γίνεται μέσα στη χρονιά.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Φωτη συγκεντρωσου στο να φτιαξεις ενα καλο μηχανογραφικο αυτες τις δυο εβδομαδες, εχεις χρονο για διαβασμα μετα. Ξεψαχνισε τον καταλογο με τις σχολες, ιδιως στο πεδιο σου πιανεις αρκετες ωραιες με τα μορια που εβγαλες! Δωσε στον εαυτο σου την ευκαιρια να περασει σε μια καλη σχολη που δεν σου ειχε περασει απο το μυαλο πρωτα!
Εκτος κι αν εχεις τετοια καψα για τη λοχρη πια :D ,εκει πασο, απλα μην ξεχασεις να ξεκουραστεις πρωτα, γιατι στο κατω-κατω, το δικαιουσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Εκπα εβαλα πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Για καποιο λογο παντα πιστευα οτι ησουν καμμενος λοχριτης :P Οπως και να'χει, καλη επιτυχια οπου κι αν περασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Unpopular opinion: θεωρώ το να ξεκινήσεις ύλη γ λυκείου πριν τα καλοκαιρινά υπερβολή. Ένας ολόκληρος χρόνος είναι υπεραρκετός για να βγουν άψογα όλα τα μαθήματα. Αν αρχίσεις να μπερδεύεις τις ύλες 2 τάξεων πολύ πιθανόν να τα κάνεις μαρμελάδα για ένα διάστημα. Βέβαια κατ' εμέ ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η κούραση. Είναι πάρα πάρα πολύ λίγοι αυτοί που έχουν τις αντοχές να διαβάζουν σταθερά για ένα χρόνο χωρίς καμία διακοπή ή "κοιλιά". Αυξάνοντας το διάστημα, απλά αυξάνεις και τις πιθανότητες να φτάσεις στο αμήν μία ώρα αρχύτερα.


Επίσης θεωρώ υπερβολή να ξεκινάει κάποιος προετοιμασία για να δώσει δεύτερη φορά από τώρα. Ξέρει ήδη την ύλη, την έχει διδαχτεί και γενικά είναι οικείος με τα κεφάλαιά της κάτι που, ακόμα και μεγάλα κενά να έχει, είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σύγκριση με κάποιον που έρχεται σε επαφή πρώτη φορά. Επίσης, θα έχει πολύ περισσότερο χρόνο για διάβασμα αν θέλει μέσα στην χρονιά για να ασχοληθεί όσο θέλει. Θα το ξαναπώ, δεν γίνεται να διαβάζει κανείς 2 χρόνια συνεχόμενα και μάλιστα τα ίδια πράγματα. Θα βαρεθεί, θα κουραστεί, θα τα αφήσει. Κατ'εμέ, θα έπρεπε να ξεκουραστεί τώρα και να τα ξαναπιάσει από Σεπτέμβρη και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Unpopular opinion: θεωρώ το να ξεκινήσεις ύλη γ λυκείου πριν τα καλοκαιρινά υπερβολή. Ένας ολόκληρος χρόνος είναι υπεραρκετός για να βγουν άψογα όλα τα μαθήματα. Αν αρχίσεις να μπερδεύεις τις ύλες 2 τάξεων πολύ πιθανόν να τα κάνεις μαρμελάδα για ένα διάστημα. Βέβαια κατ' εμέ ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η κούραση. Είναι πάρα πάρα πολύ λίγοι αυτοί που έχουν τις αντοχές να διαβάζουν σταθερά για ένα χρόνο χωρίς καμία διακοπή ή "κοιλιά". Αυξάνοντας το διάστημα, απλά αυξάνεις και τις πιθανότητες να φτάσεις στο αμήν μία ώρα αρχύτερα.


Επίσης θεωρώ υπερβολή να ξεκινάει κάποιος προετοιμασία για να δώσει δεύτερη φορά από τώρα. Ξέρει ήδη την ύλη, την έχει διδαχτεί και γενικά είναι οικείος με τα κεφάλαιά της κάτι που, ακόμα και μεγάλα κενά να έχει, είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σύγκριση με κάποιον που έρχεται σε επαφή πρώτη φορά. Επίσης, θα έχει πολύ περισσότερο χρόνο για διάβασμα αν θέλει μέσα στην χρονιά για να ασχοληθεί όσο θέλει. Θα το ξαναπώ, δεν γίνεται να διαβάζει κανείς 2 χρόνια συνεχόμενα και μάλιστα τα ίδια πράγματα. Θα βαρεθεί, θα κουραστεί, θα τα αφήσει. Κατ'εμέ, θα έπρεπε να ξεκουραστεί τώρα και να τα ξαναπιάσει από Σεπτέμβρη και μετά.


Δηλαδη εγω που πληττω ασχημα αυτον τον καιρο, ειναι υπερβολη αν κανω καμια εκθεση που και που? η να λυνω καμια ασκηση σε καποιο μαθημα για να τα επαναφερω λιγο στη μνημη μου? :loltooth: Κυριολεκτικα δεν εχω τι να κανω, ειχα συνηθισει να εχω ενα φουλ προγραμμα και τωρα που δεν εχω να κανω τιποτα βαριεμαι. Τις προαλλες ελυσα μερικες ασκησεις χημειας και ενιωσα ψηχικη γαληνη :loltooth::loltooth: (μονο εγω αυτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ό,τι θέλεις κάνεις εννοείται. Αν θες να λύνεις λίγες ασκήσεις για να κρατήσεις και επαφή, φυσικά, κάντο. Απλά όχι όπως πριν δώσεις, με πολλές ώρες και άγχος. Καλή τύχη σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εννοείτε η άποψη που εξέφρασα συνεπάγεται να έχει τελειώσει κάποιος μέχρι τα Χριστούγεννα την υλη της β Λυκείου πράγμα Όχι ακατόρθωτο (αν σκεφτεί κανείς ότι στα μαθηματικά τα δυο πρώτα κεφάλαια βγαίνουν τον Σεπτέμβρη και μετά ενας μήνας για την τριγωνομετρια, ενας για τα πολυωνυμα και ενας για εκθετική λογαριθμικη αρκουν) Προφανώς δεν έχει νόημα να κάνει κάποιος συναρτήσεις 1-1 και αντιστρόφες χωρίς να ξέρει την εκθετική και την λογαριθμικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ό,τι θέλεις κάνεις εννοείται. Αν θες να λύνεις λίγες ασκήσεις για να κρατήσεις και επαφή, φυσικά, κάντο. Απλά όχι όπως πριν δώσεις, με πολλές ώρες και άγχος. Καλή τύχη σου εύχομαι!


Ναι,κατι τετοιο εννοουσα και μαλλον αυτο θα κανω,για να μην θα ξεχασω τελειως. Σε ευχαριστω πολυυυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ επειδή εδώ κ έναν χρόνο συνεχώς άκουγα μαθητές, φίλους, καθηγητές κλπ να λένε ότι η ιστορία είναι ΔΥΣΚΟΛΗ, πρέπει να τα ξέρεις όλα ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ κλπ εγώ αγχώθηκα και επηρεάστηκε και εννοείται μου πήρε 2 μέρες να αποστηθισω το πρωτο μάθημα με τον πληθυσμό και τα σύνορα κλπ.. βέβαια το είπα στην καθηγήτρια μου και μου είπε να ηρεμήσω και να το μάθω όπως εγώ μπορώ. Ε, λοιπόν, το επόμενο μάθημα το έμαθα στον μισο χρόνο και πολύ ευκολότερα..

Άρα είναι όλα θέμα μυαλού και άγχους που επιβαλλουμε στους εαυτούς μας και στους άλλους...

Αυτό που με δυσκολεύει βασικά είναι η εισαγωγή του Σωκράτη. Δεν έχω θέμα με τον Πλάτωνα, αλλά ακόμα δεν έχω μάθει καλά την διαλεκτική κλπ

Θα τα καταφέρουμε όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Εγώ επειδή εδώ κ έναν χρόνο συνεχώς άκουγα μαθητές, φίλους, καθηγητές κλπ να λένε ότι η ιστορία είναι ΔΥΣΚΟΛΗ, πρέπει να τα ξέρεις όλα ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ κλπ εγώ αγχώθηκα και επηρεάστηκε και εννοείται μου πήρε 2 μέρες να αποστηθισω το πρωτο μάθημα με τον πληθυσμό και τα σύνορα κλπ.. βέβαια το είπα στην καθηγήτρια μου και μου είπε να ηρεμήσω και να το μάθω όπως εγώ μπορώ. Ε, λοιπόν, το επόμενο μάθημα το έμαθα στον μισο χρόνο και πολύ ευκολότερα..

Άρα είναι όλα θέμα μυαλού και άγχους που επιβαλλουμε στους εαυτούς μας και στους άλλους...

Αυτό που με δυσκολεύει βασικά είναι η εισαγωγή του Σωκράτη. Δεν έχω θέμα με τον Πλάτωνα, αλλά ακόμα δεν έχω μάθει καλά την διαλεκτική κλπ

Θα τα καταφέρουμε όμως :P


Πίστεψε με θα κάνεις πολλέέέές επαναλήψεις σε όλα τα μαθήματα που από ένα σημείο και μετά θα πηγαίνει από μόνο του το μυαλό!
Επίσης το σχολείο λειτουργεί πολύ καλά στην επανάληψη αν δώσεις την πρέπουσα σημασία ;)
Κατανοώ απόλυτα το άγχος σου για το "αν θα βγει η ύλη" αλλά ο χρόνος φτάνει και περισσεύει :cool:
Όπως και να 'χει καλή δύναμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Galaxy σκοπεύεις να ξαναδώσεις; Βασικά εγώ θα έλεγα αραγμα σε θάλασσα να ξελαμπικαρεις. Ξέρεις πως λειτουργεί ο ανθρωπινις εγκέφαλος; Με συρταρακια. Κάθε συρτσρι έχει και ένα μάθημα. Το μάθημα δεν σβήνεται ούτε χάνεται... Απο Σεπτέμβριο που θα ξαναξεκινησεις αν δεν πετύχεις εκεί που θες όταν θα πας να διαβάσεις κάθε γνώση θα πεταγεται από το συρταρακι. Καλύτερα να κοιμασαι... Καλύτερα να βγαίνεις έξω... Καλύτερα να κάνεις κατι για ΣΕΝΑ . Επιξες στο διάβασμα.... Τώρα το δικαιουσαι. Πραγματικά! Καλή συνέχεια και καλά απότελεσματα!!!! ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Galaxy σκοπεύεις να ξαναδώσεις; Βασικά εγώ θα έλεγα αραγμα σε θάλασσα να ξελαμπικαρεις. Ξέρεις πως λειτουργεί ο ανθρωπινις εγκέφαλος; Με συρταρακια. Κάθε συρτσρι έχει και ένα μάθημα. Το μάθημα δεν σβήνεται ούτε χάνεται... Απο Σεπτέμβριο που θα ξαναξεκινησεις αν δεν πετύχεις εκεί που θες όταν θα πας να διαβάσεις κάθε γνώση θα πεταγεται από το συρταρακι. Καλύτερα να κοιμασαι... Καλύτερα να βγαίνεις έξω... Καλύτερα να κάνεις κατι για ΣΕΝΑ . Επιξες στο διάβασμα.... Τώρα το δικαιουσαι. Πραγματικά! Καλή συνέχεια και καλά απότελεσματα!!!! ;) :)


Ναι,θα ξαναδωσω γιατι δεν πιανω την σχολη με τιποτααα. Και θαλασσα πηγαινω,και βολτες βγαινω.Αλλα οταν καθομαι σπιτι απλα βαριεμαι.. και σιγα σιγα φευγουν οι φιλες μου διακοπες, οποτε εγω θα μεινω μονη μου και δεν θα εχω τι να κανω :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχα! Σε αυτό δεν έχεις άδικο, όντως αν μείνεις μονη οκ, αλλά βρες κάτι να κάνεις! Πχ ταινία να δείς! Μην διαβάζεις αλλο, έστω και ασκ που λύνεις, σταματά το. Τώρα ισως να λες δεν κουράζομαι αλλά όταν θα έρθει η στιγμή να διαβάσεις όντως τότε θα αντιδράσεις κάπως! Αλλά πράξε όπως θέλεις. Κάτι εναλλακτικό δεν υπάρχει;;; Βσκ πόσα συγκεντρώσες; Και τι ήθελες; Εγώ ήθελα ιατρική..... Δυστυχώς δεν μπαίνω και θα πάω παραιατρικα και μετά κατατακτηριες.! Υπάρχουν πολλοί δρομοι, κανένας δρόμος δεν είν'ίδιος για όλους. Τον διαλέγουμε και τον ακολουθούμε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Χαχαχα! Σε αυτό δεν έχεις άδικο, όντως αν μείνεις μονη οκ, αλλά βρες κάτι να κάνεις! Πχ ταινία να δείς! Μην διαβάζεις αλλο, έστω και ασκ που λύνεις, σταματά το. Τώρα ισως να λες δεν κουράζομαι αλλά όταν θα έρθει η στιγμή να διαβάσεις όντως τότε θα αντιδράσεις κάπως! Αλλά πράξε όπως θέλεις. Κάτι εναλλακτικό δεν υπάρχει;;; Βσκ πόσα συγκεντρώσες; Και τι ήθελες; Εγώ ήθελα ιατρική..... Δυστυχώς δεν μπαίνω και θα πάω παραιατρικα και μετά κατατακτηριες.! Υπάρχουν πολλοί δρομοι, κανένας δρόμος δεν είν'ίδιος για όλους. Τον διαλέγουμε και τον ακολουθούμε!!!!


Γενικα εχω χομπυ και ασχολιες, αλλα νταξει αμα εχεις 12 ωρες ελευθερες την μερα δεν μπορεις ολη μερα να διαβαζεις εξωσχολικα,να ζωγραφιζεις και να βλεπεις ταινιες/σειρες. Ασε που ειναι δυσκολο να βρεις κατι ποιοτικο :Ρ

εβγαλα 16,483. Ηθελα βιοτεχνολογια ή χημικο,αλλα ουτε με σφαιρες δεν περναω :whistle:

Γιατι βρε να πας παραιατρικα και να "χαλασεις" 3-4 χρονια ενω μπορεις να ξαναδωσεις ρε συυ? Ειδικα αν δεν τα ειχες παει ασχημα φετος,που ηταν τσιμπημενα τα θεματα,σιγουρα θα γραψεις καλυτερα του χρονου που θα εισαι πιο πονηρεμενη και θα τα εχεις μαθει ολα ακομα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά .. δεν θέλω να ξαναδωσω. Υπήρχε αυτή η εκδοχή αλλ οχι δεν θέλω. Δεν χαλάω 3-4 χρόνια. Ίσα ισα θεωρώ ότι βγαίνεις πιο καταρτισμένη. Τα παιδιά που μπήκαν από κατατακτηριες ξέρω πήγαν δεύτερο έτος...αλλά πραγματικά αυτά τα παιδιά δεν ξέρω αν είναι τυχαίο πέρα από το πείσμα κλπ που έχουνε είναι Πάρα πολύ καταρτισμενα!! Ίσως οι κατατακτηριες είναι και ένας τρόπος να βάλεις πιο υψηλά τον πήχη για τον εαυτό σου Και το να τελειώσεις δύο σχολές σίγουρα είναι υπέρ σου.Με την ενοια καταρτισμένα
ρε ότι έχουνε πολλές γνώσεις και έχουν διαβάσει πάρα πολύ και έχουν προσπαθήσει πάρα πολύ λόγω των κατατακτηριες επειδή θέλανε να περάσουν ιατρική!! Και τους οφέλησε αυτό και ήταν κίνητρο. Βασικά δεν είν' μόνο οι κατατακτηριες. Μπορεί να ξαναδώσω και να τα πάω καλά. Οκ αλλά μπορεί αυτό το καλα να μην με οδηγήσει ιατρική. Θα δούμε , αλλ ως σκέψεις ειν αυτο κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Βασικά .. δεν θέλω να ξαναδωσω. Υπήρχε αυτή η εκδοχή αλλ οχι δεν θέλω. Δεν χαλάω 3-4 χρόνια. Ίσα ισα θεωρώ ότι βγαίνεις πιο καταρτισμένη. Τα παιδιά που μπήκαν από κατατακτηριες ξέρω πήγαν δεύτερο έτος...αλλά πραγματικά αυτά τα παιδιά δεν ξέρω αν είναι τυχαίο πέρα από το πείσμα κλπ που έχουνε είναι Πάρα πολύ καταρτισμενα!! Ίσως οι κατατακτηριες είναι και ένας τρόπος να βάλεις πιο υψηλά τον πήχη για τον εαυτό σου Και το να τελειώσεις δύο σχολές σίγουρα είναι υπέρ σου.Με την ενοια καταρτισμένα
ρε ότι έχουνε πολλές γνώσεις και έχουν διαβάσει πάρα πολύ και έχουν προσπαθήσει πάρα πολύ λόγω των κατατακτηριες επειδή θέλανε να περάσουν ιατρική!! Και τους οφέλησε αυτό και ήταν κίνητρο. Βασικά δεν είν' μόνο οι κατατακτηριες. Μπορεί να ξαναδώσω και να τα πάω καλά. Οκ αλλά μπορεί αυτό το καλα να μην με οδηγήσει ιατρική. Θα δούμε , αλλ ως σκέψεις ειν αυτο κατατακτήριες.


εχεις δικιο, ειναι δυσκολο να ξαναπερασεις την ολη διαδικασια των ελληνιων,το αγχος και την πιεση. Εγω γενικα ημουν χαλαρη ολη τη χρονια, δεν ειχα σκιστει ιδιαιτερα στο διαβασμα, και μια χαρα εγραψα. Που φαντασου αν δεν ειχα χασει απο βλακειες (μια λαθος πραξη πχ, ή λαθη απροσεξιας για τα οποια μισω τον εαυτο μου) θα την επιανα την σχολη. Θελω να πω, δεν ειναι οτι δεν διαβασα οσο επρεπε, αλλα εχασα απο λαθη απροσεξιας. Εχω και το κυοραγιο και την ορεξη να ξαναδωσω για να πετυχω τον στοχο μου.

Αυτο που λες με τα 2 πτυχια ισχυει,ειναι ενα μεγαλο συν και γενικα θα οφεληθεις. Χαρα στο κουραγιο σου που θες και ιατρικη, εγω ακομα κι αν επιανα τα μορια δεν θα πηγαινα ποτε για γιατρος, δεν μ'αρεσει ιδιαιτερα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι , κατανοώ τι λές! Και γω έχω το κουράγιο και την όρεξη να μάθω καινούργια πράγματα να εξελιχθω και να πετύχω κάποια στιγμή στην ιατρική. Αυτό το κάποια στιγμη θα ναι λίγο μακριά αλκ είν' ένας στόχος που θα ΤΟΝ ΠΕΤΎΧΩ :D εγώ από την άλλη δεν έχω το κουράγιο να διαβάζω ότι διάβαζα όλη την χρονιά, να λύνω ασκησεις που λυνα όλη την χρονιά και να κάνω αυτα που έκανα όλη την χρονιά για κάτι πάλι αβέβαιο ( αβέβαιο για μένα) . Τέλος πάντων, ευχομαι τα καλύτερα για σενα και να πετύχεις έστω κ με τη δεύτερη φορά τον στόχο σου ! Και είμ σίγουρη ότι θα πετύχεις αλλά ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ τώρα, το χεις αναγκη. ;) Καλή συνέχεια και να χαμογελάμε!!!!!!!! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ναι,θα ξαναδωσω γιατι δεν πιανω την σχολη με τιποτααα. Και θαλασσα πηγαινω,και βολτες βγαινω.Αλλα οταν καθομαι σπιτι απλα βαριεμαι.. και σιγα σιγα φευγουν οι φιλες μου διακοπες, οποτε εγω θα μεινω μονη μου και δεν θα εχω τι να κανω :cry_x:

Εγω που ξαναδωσα πηρα ανασες μεχρι τελη αυγουστου.Μετα ξεκινησα διαβασμα μονος μεχρι φεβρουαριο(τον δεκεμβριο ξανα ενα ταιμ αουτ για να μην καψει) και ιδιαιτερα απο φεβρουαριο μεχρι τελη μαιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top