Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν είσαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Ζαμπονοκοπτικής της Καρδίτσας, προφανώς δεν μπορείς να δηλώσεις με το 10% ξανά το τμήμα Ζαμπονοκοπτικής της Καρδίτσας :P

Κατατοπιστικοτατο :Ρ

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είσαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Ζαμπονοκοπτικής της Καρδίτσας, προφανώς δεν μπορείς να δηλώσεις με το 10% ξανά το τμήμα Ζαμπονοκοπτικής της Καρδίτσας :P

Επειδή αν είσαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Ζαμπονοκοπτικής Καρδίτσας είναι παντελώς παράλογο να το ξαναδηλώσεις με το 10% (αφού έτσι κι αλλιώς φοιτάς εκεί), έχω την εντύπωση ότι εννοεί ότι δεν μπορείς να δηλώσεις το τμήμα Ζαμπονοκοπτικής οπουδήποτε αλλού κι αν βρίσκεται πχ. Αθήνα, Πάτρα κτλ. επειδή είσαι ήδη φοιτητής σε τμήμα με το ίδιο ακριβώς αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Όχι δεν ισχύει αυτο! Με το 10% μπορεις να περάσεις στην ιδια σχολή αλλα σε άλλη πολη :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν ισχύει αυτο! Με το 10% μπορεις να περάσεις στην ιδια σχολή αλλα σε άλλη πολη :).

Μιλάμε για τις αλλαγές που έγιναν με την καινούρια υπουργική απόφαση που δημοσιεύθηκε πριν μια εβδομάδα https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/08_02_18_ΦΕΚ_353_Β_2018_2_7_.pdf. Για ρίξε μια ματιά στη δεύτερη σελίδα. Εσύ πώς ερμηνεύεις αυτό που αναφέρεται στην 3η παράγραφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εξέδωσε το υπουργείο απόφαση διασαφηνιζοντας και αυτή την αλλαγη.Οι υποψήφιοι του 10% κάνουν απευθείας μηχανογραφικό δελτίο στο οποίο μπορούν να δηλώσουν σχολές 5 πεδίων κι όχι 4.Επίσης η τροποποίηση που αναφέρθηκε πιο πάνω λέει το εξης:
Αν σπουδάζεις νομική Αθηνών δεν μπορείς να την δηλώσεις παλι,μπορείς όμως να δηλώσεις νομική Θεσσαλονίκης και κομοτηνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εξέδωσε το υπουργείο απόφαση διασαφηνιζοντας και αυτή την αλλαγη.Οι υποψήφιοι του 10% κάνουν απευθείας μηχανογραφικό δελτίο στο οποίο μπορούν να δηλώσουν σχολές 5 πεδίων κι όχι 4.Επίσης η τροποποίηση που αναφέρθηκε πιο πάνω λέει το εξης:
Αν σπουδάζεις νομική Αθηνών δεν μπορείς να την δηλώσεις παλι,μπορείς όμως να δηλώσεις νομική Θεσσαλονίκης και κομοτηνης.

Ετσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ. Κι έχω την εντύπωση οτι αυτο ίσχυε πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ετσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ. Κι έχω την εντύπωση οτι αυτο ίσχυε πάντα.

Δεν ξέρω αν ίσχυε πάντα γιατί αναφέρεται ως τροποποίησή όσον αφορά το 10%...παρόλα αυτά βγήκε καινούργια απόφαση στην οποία δίνουν το παράδειγμα που ανεφερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Επειδή αν είσαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Ζαμπονοκοπτικής Καρδίτσας είναι παντελώς παράλογο να το ξαναδηλώσεις με το 10% (αφού έτσι κι αλλιώς φοιτάς εκεί), έχω την εντύπωση ότι εννοεί ότι δεν μπορείς να δηλώσεις το τμήμα Ζαμπονοκοπτικής οπουδήποτε αλλού κι αν βρίσκεται πχ. Αθήνα, Πάτρα κτλ. επειδή είσαι ήδη φοιτητής σε τμήμα με το ίδιο ακριβώς αντικείμενο.
Κι όμως, υπήρχαν περιπτώσεις που γινόταν αυτό, όταν κάποιος φοιτητής δεν παρακολουθούσε κατά το πρώτο έτος και δήλωνε την σχολή του για να εισαχθεί εκ νέου ως πρωτοετής, χωρίς να χάσει έτσι έναν ολόκληρο χρόνο της φοιτητικής του ιδιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Να ακούσω λίγο τα παιδάκια της θεωρητικής, πού είστε στην ύλη; (βασικά για ιστορία και γνωστό θέλω να μάθω)
Γνωστό έχω τελειώσει (ξεκίνησα την ύλη από μέσα Β' Λυκείου) και ιστορία τελείωσα την προηγούμενη εβδομάδα :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deamingofsummer

Νεοφερμένος

Η deamingofsummer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εχω προβλημα: αρχισα να διαβαζω για πανελληνιες τον ιανουαριο, και ενω εχω καλυψει πολυ καλα ενα σημαντικο κομματι της υλης δεν μπορω να διαβασω για πανω απο τεσσερις ωρεσ την μερα. Κανω διαλειμματα, προσεχω τι τρωω, κοιμαμαι αρκετα αλλα απλα δεν μπορω. Καμια ιδεα? Χρειαζομαι περισσοτερες ωρεσ συγκεντρωμενου διαβασματος επειγοντωςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μια χαρά θα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Συγγνώμη που θα στο πω Αλλά το πρόβλημα είναι που άρχισες να διαβάζεις τον Ιανουάριο. Αν κατάλαβα δεν έχεις ξαναδώσει πανελλήνιες και πιο πριν διάβαζες πολύ λιγο; Όπως και να έχει κακα τα ψέματα εισαι σε κακη θέση. Αυτή την στιγμή μην περιμένεις πράγματα από την διατροφή και τον ύπνο όσον αφορά το διάβασμα. Βάλε έναν ρεαλιστικό στόχο Σχολής για τα δεδομένα σου και επικεντρωσου σε αυτό. Αυτά απο μένα. Οτιδήποτε του τύπου φταίει η διατροφή, φταίει ο ύπνος, φταίει η φασαρία είναι κυρίως "δικαιολογίες". Κανείς δεν εγραψε ασχημα στις πανελλήνιες επειδή δεν έτρωγε καλα. Προσωπικά επιβίωνω με φαγητό κακής ποιότητας, μιας και το μεσημέρι δουλεύει η μανα μου και το βράδυ τελειώνω αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συγγνώμη που θα στο πω Αλλά το πρόβλημα είναι που άρχισες να διαβάζεις τον Ιανουάριο. Αν κατάλαβα δεν έχεις ξαναδώσει πανελλήνιες και πιο πριν διάβαζες πολύ λιγο; Όπως και να έχει κακα τα ψέματα εισαι σε κακη θέση. Αυτή την στιγμή μην περιμένεις πράγματα από την διατροφή και τον ύπνο όσον αφορά το διάβασμα. Βάλε έναν ρεαλιστικό στόχο Σχολής για τα δεδομένα σου και επικεντρωσου σε αυτό. Αυτά απο μένα. Οτιδήποτε του τύπου φταίει η διατροφή, φταίει ο ύπνος, φταίει η φασαρία είναι κυρίως "δικαιολογίες". Κανείς δεν εγραψε ασχημα στις πανελλήνιες επειδή δεν έτρωγε καλα. Προσωπικά επιβίωνω με φαγητό κακης ποιοτητας μιας και το μεσημέρι δουλεύει η μανα μου και το βράδυ τελειώνω αργ
Dude, το κορίτσι δε ρώτησε αν συμφωνείτε με το πότε ξεκίνησε, ούτε ζήτησε shaming διαβάσματος. :confused: Ρώτησε κάτι συγκεκριμένο. Φίλη που ρωτάς, η απάντηση μου είναι το ότι από όλα, περισσότερο μετρά η ποιότητα διαβάσματος. 4 ωρες ποιοτικού διαβάσματος είναι καλύτερες από 6 μη συγκεντρωμένου. Βρες κάτι που σου αρέσει, κι επιβράβευε τον εαυτό σου όταν καταφέρνεις κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γεια σας πουλάκια μου! Ρίξτε λίγο φως και στα δικά μου σκοτάδια... Σας λένε τίποτα οι καθηγητές σας για πιθανές κατηγορίες θεμάτων σε βιολογία, χημεία, φυσική; Π.χ. κάποιος ανέφερε ότι είναι πιθανό να βάλουν 3ο θέμα ρευστά.... Αν γνωρίζετε κάτι ρίξτε το! Όχι ότι πρέπει να δίνουμε και πολύ σημασία σε αυτά, εξάλλου ποιος ξέρει τι θα "πέσει";...

Μιας και είπα να γράψω μετά από πολύ καιρό ας πω και αυτό...
Φτάνουμε στο τέλος, αλλά αυτό δε σημαίνει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι δεν προλαβαίνουμε να καλύψουμε όσα περισσότερα κενά μπορούμε με την επανάληψη. Σίγουρα κάποιοι από εσάς πιστεύετε ότι πρέπει να τα γνωρίζετε όλα και άριστα όταν θα δώσετε εξετάσεις, αλλά επιτρέψτε μου να πω....καμία σχέση! Άνθρωποι είμαστε και μάλιστα το σύστημα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Οπότε, κάνουμε ό,τι μπορούμε. Κάθε μέρα έχει σημασία να διαβάζετε και στο τέλος της ημέρας να κάνετε μια ανασκόπηση. Εμένα με βοηθάει, διότι αναγνωρίζω στον εαυτό μου ότι προσπαθεί διαρκώς. Ίσως μερικοί παρατηρήσουν ότι χρειάζονται επιπλέον ώρες διαβάσματος και μεγαλύτερη προσπάθεια. Μην απελπιστείτε! Γράψτε σε ένα χαρτί τι σας έχει μείνει, πόσο καιρό έχετε μπροστά σας (αφήνοντας και χρόνο για επανάληψη) και μετά βουτήξτε στα βαθιά!!! Ξέρω φαίνεται δύσκολο, αλλά όταν φτάσετε στη στεριά θα νιώσετε υπέροχα!!! Σας το εγγυώμαι!!! Είτε περάσετε εκεί που στοχεύετε, είτε όχι, μόνο και μόνο που θα αναγνωρίσετε την προσπάθεια στον εαυτό σας και το ότι δεν παραδώσατε σκυτάλες, θα σας χαρίσει μοναδικό συναίσθημα. Και προς Θεού! Ποιος είπε ότι είναι κακό να ξαναδώσετε; Και δυο και τρεις και όσες θέλετε! Αλλά δεν χρειάζεται να το σκέφτεστε αυτό προς το παρόν, απλά το αναφέρω, γιατί τελευταία ακούω πολλά χαζά (για να μη πω τίποτα άλλο) πράγματα...

Οπότε:
1) Δεν τα παρατάμε! Κάνουμε ότι μπορούμε, όσο είναι αυτό. Στο τέλος θα νιώσεις καλύτερα και δε θα σκέφτεσαι ότι απλά τα παραιτήθηκες. (Μιλώ εξ ιδίας πείρας)
2)Αν αγχωνόμαστε πολύ, αποφεύγουμε συζητήσεις του τύπου, θα τα καταφέρω; προλαβαίνω; εσύ τι λες, διαβάζω αρκετά; Ειδικά το τελευταίο! Ο καθένας διαβάζει όσο αντέχει και όσο χρειάζεται φυσικά. Άλλος θέλει 1 ώρα και άλλος μισή. Τελικά θα γνωρίζουν και οι δύο τα ίδια.
3)Φτιάχνουμε προγραμματάκι και αν δεν μπορούμε ζητάμε βοήθεια από κάποιον καθηγητή ή τέλος πάντων από κάποιον που έχει περάσει τα ίδια, γιατί κακά τα ψέμματα, μόνο αυτοί μπορούν να καταλάβουν.
4) Μη σε νοιάζει τι θεωρούν οι υπόλοιποι (αυτό είναι λίγο γενικό). Θα ασχοληθούν για λίγο και μετά το μόνο που θα μείνει είναι οι αρνητικές επιδράσεις τους σε εσένα. Στην ουσία θα σε έχουν ξεχάσει, ενώ εσύ θα έχεις κολλήσει... (πάλι εξ ιδίας πείρας)
5) Η επανάληψη στο τέλος είναι σημαντική όχι μόνο για να καλύψουμε όσα κενά μπορούμε, αλλά μας προσφέρει και τη σιγουριά ότι αυτά που κάναμε στις αρχές δεν είναι και τόσο "μακρινά" και τελικά δε τα ξεχάσαμε (γιατί πολλοί νιώθουν έτσι και είναι απόλυτα λογικό).

Σίγουρα όταν κλείσω θα μου έρθουν και άλλα, αλλά δε θέλω να σας φορτώνω. Εννοείτε πως όλα αυτά δεν τα γράφω για να το παίξω έξυπνη, απλώς όταν έδινα πρώτη φορά, ευχόμουν να είχα κάποιον να μου τα πει και να μη τα συνειδητοποιήσω μόνη μου μέσα από μια επίπονη διαδικασία...
Φιλάκια πολλά και με τσαμπουκά ρεεεε!!!!! :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γεια σας πουλάκια μου! Ρίξτε λίγο φως και στα δικά μου σκοτάδια... Σας λένε τίποτα οι καθηγητές σας για πιθανές κατηγορίες θεμάτων σε βιολογία, χημεία, φυσική; Π.χ. κάποιος ανέφερε ότι είναι πιθανό να βάλουν 3ο θέμα ρευστά.... Αν γνωρίζετε κάτι ρίξτε το! Όχι ότι πρέπει να δίνουμε και πολύ σημασία σε αυτά, εξάλλου ποιος ξέρει τι θα "πέσει";...

Μιας και είπα να γράψω μετά από πολύ καιρό ας πω και αυτό...
Φτάνουμε στο τέλος, αλλά αυτό δε σημαίνει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι δεν προλαβαίνουμε να καλύψουμε όσα περισσότερα κενά μπορούμε με την επανάληψη. Σίγουρα κάποιοι από εσάς πιστεύετε ότι πρέπει να τα γνωρίζετε όλα και άριστα όταν θα δώσετε εξετάσεις, αλλά επιτρέψτε μου να πω....καμία σχέση! Άνθρωποι είμαστε και μάλιστα το σύστημα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Οπότε, κάνουμε ό,τι μπορούμε. Κάθε μέρα έχει σημασία να διαβάζετε και στο τέλος της ημέρας να κάνετε μια ανασκόπηση. Εμένα με βοηθάει, διότι αναγνωρίζω στον εαυτό μου ότι προσπαθεί διαρκώς. Ίσως μερικοί παρατηρήσουν ότι χρειάζονται επιπλέον ώρες διαβάσματος και μεγαλύτερη προσπάθεια. Μην απελπιστείτε! Γράψτε σε ένα χαρτί τι σας έχει μείνει, πόσο καιρό έχετε μπροστά σας (αφήνοντας και χρόνο για επανάληψη) και μετά βουτήξτε στα βαθιά!!! Ξέρω φαίνεται δύσκολο, αλλά όταν φτάσετε στη στεριά θα νιώσετε υπέροχα!!! Σας το εγγυώμαι!!! Είτε περάσετε εκεί που στοχεύετε, είτε όχι, μόνο και μόνο που θα αναγνωρίσετε την προσπάθεια στον εαυτό σας και το ότι δεν παραδώσατε σκυτάλες, θα σας χαρίσει μοναδικό συναίσθημα. Και προς Θεού! Ποιος είπε ότι είναι κακό να ξαναδώσετε; Και δυο και τρεις και όσες θέλετε! Αλλά δεν χρειάζεται να το σκέφτεστε αυτό προς το παρόν, απλά το αναφέρω, γιατί τελευταία ακούω πολλά χαζά (για να μη πω τίποτα άλλο) πράγματα...

Οπότε:
1) Δεν τα παρατάμε! Κάνουμε ότι μπορούμε, όσο είναι αυτό. Στο τέλος θα νιώσεις καλύτερα και δε θα σκέφτεσαι ότι απλά τα παραιτήθηκες. (Μιλώ εξ ιδίας πείρας)
2)Αν αγχωνόμαστε πολύ, αποφεύγουμε συζητήσεις του τύπου, θα τα καταφέρω; προλαβαίνω; εσύ τι λες, διαβάζω αρκετά; Ειδικά το τελευταίο! Ο καθένας διαβάζει όσο αντέχει και όσο χρειάζεται φυσικά. Άλλος θέλει 1 ώρα και άλλος μισή. Τελικά θα γνωρίζουν και οι δύο τα ίδια.
3)Φτιάχνουμε προγραμματάκι και αν δεν μπορούμε ζητάμε βοήθεια από κάποιον καθηγητή ή τέλος πάντων από κάποιον που έχει περάσει τα ίδια, γιατί κακά τα ψέμματα, μόνο αυτοί μπορούν να καταλάβουν.
4) Μη σε νοιάζει τι θεωρούν οι υπόλοιποι (αυτό είναι λίγο γενικό). Θα ασχοληθούν για λίγο και μετά το μόνο που θα μείνει είναι οι αρνητικές επιδράσεις τους σε εσένα. Στην ουσία θα σε έχουν ξεχάσει, ενώ εσύ θα έχεις κολλήσει... (πάλι εξ ιδίας πείρας)
5) Η επανάληψη στο τέλος είναι σημαντική όχι μόνο για να καλύψουμε όσα κενά μπορούμε, αλλά μας προσφέρει και τη σιγουριά ότι αυτά που κάναμε στις αρχές δεν είναι και τόσο "μακρινά" και τελικά δε τα ξεχάσαμε (γιατί πολλοί νιώθουν έτσι και είναι απόλυτα λογικό).

Σίγουρα όταν κλείσω θα μου έρθουν και άλλα, αλλά δε θέλω να σας φορτώνω. Εννοείτε πως όλα αυτά δεν τα γράφω για να το παίξω έξυπνη, απλώς όταν έδινα πρώτη φορά, ευχόμουν να είχα κάποιον να μου τα πει και να μη τα συνειδητοποιήσω μόνη μου μέσα από μια επίπονη διαδικασία...
Φιλάκια πολλά και με τσαμπουκά ρεεεε!!!!! :cool:

Φετος θα βαλουν πιο δυσκολα απο περυσι στην φυσικη,οποτε θεωρω ρευστα 3ο θεμα λιγακι δυσκολο (εκτος κι αν συνδιαζει με κανα ρευστο ή αντλια για να παρεις ΘΜΚΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οινοχοος

Νεοφερμένος

Ο Οινοχοος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σαν λίγο(λίγο!) μεγαλύτερος ξεκίνησα με αρκετή όρεξη, αλλά έπρεπε να τρέξουμε πάρα πολύ για να καλύψουμε κενά και να βγάλουμε την ύλη επαρκώς(συν δεν είχαμε το πλεονέκτημα των θερινών) και έχει αρχίσει να βγαίνει η κούραση και το μπούχτισμα γενικά...

Συν μια απογοήτευση κάπως γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω τους βαθμούς μου πάνω από 90-92 για την ώρα(αν και απ'ότι λένε οι καθηγητές τα θέματα είναι ελαφρώς πιο δύσκολα απ΄των πανελληνίων, αλλά απ'την άλλη δεν υπάρχει και το άγχος των πανελληνίων...)

Σε άλλα νέα, πως πιστεύετε θα επηρεαστούν οι βάσεις των παραϊατρικών τει(πχ Ιατρικών εργαστηρίων που θα με ενδιέφερε σαν μια 2η επιλογή) με την ίδρυση του νέου πανεπιστημίου? Είναι ήδη αρκετά ψηλά, αν μειωθεί κ'άλλο ο αριθμός των εισακτέων συν αναβαθμιστεί(στα χαρτιά έστω) το πτυχίο κιόλας...

Μου φαίνεται θα ανεβεί καμιά 800αριά μόρια, θα γίνει και καμιά στραβή με κανα θέμα και θα πάει τζάμπα ο κόπος μου...

(ΥΓ: Το έχω ακούσει κι εγώ από κάμποσους καθηγητές κιόλας αυτό για το 3ο θέμα με ρευστό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ σας το λέω... Όσο θετική και αν είμαι, αν βάλουν 3ο θέμα ρευστό θα πέσω από το παράθυρο!
Πρώτη φορά θα ασχοληθώ με το κεφάλαιο αυτό ( το άφηνα για το τέλος και πάντα τα παρατούσα... anyway...) και οι μόνες σημειώσεις-ασκήσεις που έχω είναι των δύο προηγούμενων ετών, που ήταν δεδομένο ότι θα μπει 2ο. Οπότε δε ξέρω αν οι ασκήσεις αυτές θα με καλύψουν...
Καμιά ιδέα από από που θα μπορούσα να βρω καλές ασκησούλες στυλ 3ου; Στο διαδίκτυο φυσικά, αλλά γνωρίζετε καμιά καλή αξιόπιστη σελίδα;
Thank you!!!! :thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τα βοηθήματα σαββαλα, παναγιωτακοπουλου-μαθιουδακη και τα επαναληπτικά του παναγιωτακοπουλου τα έχεις δει; Νομίζω πραγματικά ότι καλύπτουν οτιδήποτε θα μπορούσε να μπει 3ο θέμα ρευστά. Είναι κάποια πράγματα που είναι sos όπως τα venturometra, δοχεία που εξέρχεται το νερό και ψάχνεις βεληνεκές κλπ., δοχεία που περιέχουν δυο ρευστά , ρευστό σε ισορροπία (αν και μπορεί περισσότερο να χρησιμοποιηθεί σαν θέμα β). Ακομα μπορεί να μπει συνδιαστικο 4ο που να υπάρχει ρευστό με ελατήριο είτε στο έμβολο , είτε κάποιο στέρεο να εκτελεί ταλάντωση που να εισέρχεται σε ρευστό. Οπως και να έχει αν κατανοήσεις κάποια στάνταρ πράγματα στο κεφάλαιο των Ρευστών δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί ο αριθμός των πιθανών θεμάτων είναι σχετικα μικρός. Απ'την αλλη πάλι αν κρίνω απ'τα θέματα που μπαίνουν φυσική τα τελευταια Χρόνια δεν νομίζω να μπει κάτι υπερβολικα δύσκολο φέτος Αλλά και να μπει ποτέ μην ξεχνάς ότι δεν μετράει ο βαθμός Αλλά να γράψεις καλύτερα απ τους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ σας το λέω... Όσο θετική και αν είμαι, αν βάλουν 3ο θέμα ρευστό θα πέσω από το παράθυρο!
Πρώτη φορά θα ασχοληθώ με το κεφάλαιο αυτό ( το άφηνα για το τέλος και πάντα τα παρατούσα... anyway...) και οι μόνες σημειώσεις-ασκήσεις που έχω είναι των δύο προηγούμενων ετών, που ήταν δεδομένο ότι θα μπει 2ο. Οπότε δε ξέρω αν οι ασκήσεις αυτές θα με καλύψουν...
Καμιά ιδέα από από που θα μπορούσα να βρω καλές ασκησούλες στυλ 3ου; Στο διαδίκτυο φυσικά, αλλά γνωρίζετε καμιά καλή αξιόπιστη σελίδα;
Thank you!!!! :thanku:

Το ρευστο ειναι λιγη θεωρια,η εξισωση συνεχειας & η αρχη διατηρησης της ενεργειας που εκφραζεται απο την εξισωση bernoulli(Ο τορικελι ειναι θεωρημα και μπορεις να λυσεις με bernoulli χωρις να τον ξερεις.Απλα ισως αργησεις σε ορισμενα σημεια παραπανω).Αυτα ειναι ολα τα απαραιτητα που πρεπει να μαθεις.Επειδη λοιπον δεν ειναι τοσα πολλα,μπορεις ανετα να λυσεις παραπανω ασκησεις σε σχεση με αλλα κεφαλαια.Ps.Μεγαλη προσοχη στην παραγραφο των ρευστων με τριβη.
Και για SoS θεματα που ειχε πει καποιος να αναμενεται κρουσεις ως Β εαν μπει ρευστο ως 3ο και λογικα θα εχετε ταλαντωση η κυμα για 4ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το ρευστο ειναι λιγη θεωρια,η εξισωση συνεχειας & η αρχη διατηρησης της ενεργειας που εκφραζεται απο την εξισωση bernoulli(Ο τορικελι ειναι θεωρημα και μπορεις να λυσεις με bernoulli χωρις να τον ξερεις.Απλα ισως αργησεις σε ορισμενα σημεια παραπανω).Αυτα ειναι ολα τα απαραιτητα που πρεπει να μαθεις.Επειδη λοιπον δεν ειναι τοσα πολλα,μπορεις ανετα να λυσεις παραπανω ασκησεις σε σχεση με αλλα κεφαλαια.Ps.Μεγαλη προσοχη στην παραγραφο των ρευστων με τριβη.
Και για SoS θεματα που ειχε πει καποιος να αναμενεται κρουσεις ως Β εαν μπει ρευστο ως 3ο και λογικα θα εχετε ταλαντωση η κυμα για 4ο.

Κι εγω απο περυσι βασικα περιμενα κυμα 4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top