Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Αριστέα δεν νομίζω και το 13.000 ταβάνι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristea_2000

Νεοφερμένος

Η aristea_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αριστέα δεν νομίζω και το 13.000 ταβάνι είναι;

Ταβάνι δεν είναι...δεν είναι όμως και πάτος..όπως έχει συζητηθεί πολλές φορές εδώ μια σχολή των 18000 δεν είναι απαραίτητα καλύτερη π.χ στην επαγγελματική αποκατάσταση από μία των 13000 ούτε σημαίνει ότι της "ταιριάζουν" τα μόρια αυτά αφού παίζει ρόλο και η ζήτηση της κάθε σχολής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Θα δω τι θε γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ πάντως μιλάω ότι θα ξαναδωσουν και άτομα που έγραψαν μεγάλους βαθμούς. Γνωστή μου που ήθελε ΣΜΑ έκανε κάποιες χαζομάρες όπως το Α4 στην φυσική, την ομογενή κατάλυση στην χημεια και τέλος παντων υπολογίζει γύρω στα 18500. Τεράστιος βαθμός Αλλά όχι για να περάσει εκεί που θέλει και ενώ περνάει σε τόσες σχολές λογικά θα επιλέξει να ξαναδώσει. Αριστέα συμφωνώ εν μέρει Αλλά αλλά η ζήτηση μιας Σχολής έχει τεράστια εξάρτηση από την επαγγελματική αποκατάσταση. Παλιά την εποχή των διορισμών τα παιδαγωγικά είχαν τις βάσεις που έχουν τα πολυτεχνεία ενώ πέρυσι είχαν βάσεις των 10000 μορίων στην επαρχία. Τι έγινε τότε ο κόσμος αγαπούσε περισσότερο τα παιδαγωγικά και τώρα Όχι; Σχολές όπως πχ η κοινωνιολογία έχουν κακη επαγγελματική αποκατάσταση πανω στο αντικείμενο και όσο ενδιαφέρον και αν έχουν σαν σχολές βγάζουν αποφοίτους που δεν θα δουλέψουν πάνω στο αντικείμενο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Και γω γνωριζω πολλα παιδια που ξαναδινουν. Και φετος απο οτι λενε οι καθηγητες στο σχολειο μου εδιναν πολλοι ξανα. Καθε χρονια ειναι και περισσοτεροι. Εντωμεταξυ οντως πολλα παιδια που ξαναδινουν εχουν γραψει πολυ καλα απλα οχι τοσο καλα ωστε να περασουν στις υψηλοβαθμες σχολες που θελουν. Για τη φετινη χρονια και για τη θετικη κατευθυνση το γενικοτερο κλιμα που επικρατει σε εμας ειναι καπως απογοητευτικο κυριως επειδη εγιναν πολλα λαθη απο ασαφειες και οχι απο ελλειψη γνωσεων.. νομιζω πως πανε να αλλαξουνε τον τυπο των θεματων ας πουμε και στη βιολογια κανενα θεμα καθαρο θεωριας δεν υπηρχε.. και εμεις τυχαμε να ειμαστε πανω σε αυτη τη μεταβαση- αλλαγη των θεματων ακομα και αυτη η δυσκολια των πολλαπλων επιλογων δεν ηταν χαρακτηριστικο των προηγουμενων χρονων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Και γω γνωριζω πολλα παιδια που ξαναδινουν. Και φετος απο οτι λενε οι καθηγητες στο σχολειο μου εδιναν πολλοι ξανα. Καθε χρονια ειναι και περισσοτεροι. Εντωμεταξυ οντως πολλα παιδια που ξαναδινουν εχουν γραψει πολυ καλα απλα οχι τοσο καλα ωστε να περασουν στις υψηλοβαθμες σχολες που θελουν. Για τη φετινη χρονια και για τη θετικη κατευθυνση το γενικοτερο κλιμα που επικρατει σε εμας ειναι καπως απογοητευτικο κυριως επειδη εγιναν πολλα λαθη απο ασαφειες και οχι απο ελλειψη γνωσεων.. νομιζω πως πανε να αλλαξουνε τον τυπο των θεματων ας πουμε και στη βιολογια κανενα θεμα καθαρο θεωριας δεν υπηρχε.. και εμεις τυχαμε να ειμαστε πανω σε αυτη τη μεταβαση- αλλαγη των θεματων ακομα και αυτη η δυσκολια των πολλαπλων επιλογων δεν ηταν χαρακτηριστικο των προηγουμενων χρονων.
Έτσι είναι Χρήστο. Και ειδικά για εμάς του 3ου πεδίου που βασιζόμαστε στη βιολογία η απότομη αυτή αλλαγή του ύφους των θεμάτων ήταν αν μη τι άλλο καταστροφική. Μάθαμε όλο το βίβλο απέξω και καθαρή θεωρία είχε στο cri-du-chat. Επίσης τα πολλαπλής σε φυσική αλλά και βιολογία έκρυβαν παγίδες και ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ από το 18 ξέρω γω έφευγες στο 16. Γεγονός που σημαίνει ότι από εκεί που υπολόγιζες για φαρμακευτική-λέμε τώρα- πλέον έχεις αμφιβολία αν θα περάσεις φυσικοθεραπεία. Οκ, το γνωρίζαμε όλοι το ρίσκο του 3ου πεδίου αλλά κι αυτό πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έτσι είναι Χρήστο. Και ειδικά για εμάς του 3ου πεδίου που βασιζόμαστε στη βιολογία η απότομη αυτή αλλαγή του ύφους των θεμάτων ήταν αν μη τι άλλο καταστροφική. Μάθαμε όλο το βίβλο απέξω και καθαρή θεωρία είχε στο cri-du-chat. Επίσης τα πολλαπλής σε φυσική αλλά και βιολογία έκρυβαν παγίδες και ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ από το 18 ξέρω γω έφευγες στο 16. Γεγονός που σημαίνει ότι από εκεί που υπολόγιζες για φαρμακευτική-λέμε τώρα- πλέον έχεις αμφιβολία αν θα περάσεις φυσικοθεραπεία. Οκ, το γνωρίζαμε όλοι το ρίσκο του 3ου πεδίου αλλά κι αυτό πια...
Ναι ακριβως. Και καθε χρονια ο ανταγωνισμος για τις Ιατρικες μεγαλωνει.. κατι πρεπει να γινει για αυτο το θεμα. Επισης επειδη παρακολουθω και καποιες σελιδες που σχολιαζουν τα θεματα καθηγητες σε ολα τα μαθηματα ακομα και στην εκθεση που βγαινανε στην τηλεοραση και την ελεγαν βατη υπαρχουν διαφωνιες ακομα και λαθη. Φετος για καποιον που εδινε για πρωτη φορα και στοχευε υψηλοβαθμες σχολες εχοντας κανει και το αντιστοιχο διαβασμα νομιζω η 《τυχη》επαιξε καθοριστικο ρολο διοτι χανονταν πολλες μοναδες ευκολα για το τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Άντε να βγουν τα αποτελέσματα.Βαρεθηκα να περιμένω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι ακριβως. Και καθε χρονια ο ανταγωνισμος για τις Ιατρικες μεγαλωνει.. κατι πρεπει να γινει για αυτο το θεμα. Επισης επειδη παρακολουθω και καποιες σελιδες που σχολιαζουν τα θεματα καθηγητες σε ολα τα μαθηματα ακομα και στην εκθεση που βγαινανε στην τηλεοραση και την ελεγαν βατη υπαρχουν διαφωνιες ακομα και λαθη. Φετος για καποιον που εδινε για πρωτη φορα και στοχευε υψηλοβαθμες σχολες εχοντας κανει και το αντιστοιχο διαβασμα νομιζω η 《τυχη》επαιξε καθοριστικο ρολο διοτι χανονταν πολλες μοναδες ευκολα για το τιποτα.
Πες μου. Παθών είμαι και εγώ. Και άντε και λες ότι ξαναδίνεις. Εύκολο είναι; Για πολλούς η χρονιά αυτή ήταν τραγικότατη. Άγχος, πίεση και διάβασμα για ένα αβέβαιο αποτέλεσμα που εν τέλει κρίνεται στην τύχη. Όπως είπες και συ, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ήταν θέμα έλλειψης γνώσεων αλλά ασάφειες/παγίδες κλπ. Ποιός σου λέει λοιπόν ότι και του χρόνου δεν θα γίνει κάτι αντίστοιχο και θα βρεθείς στην ίδια θέση; (Το β' ενικό δεν είναι άμεση αναφορά σημειοτέον). Για να μη μιλήσω για την ψυχολογία που θα είναι χώμα. Για άλλη μια χρονιά υπήρξαμε πειραματόζωα. Τι να πω; Προσωπικά, δεν έχω καμια διάθεση να υποστώ την ίδια ψυχοφθόρα διαδικασία για ακόμη έναν χρόνο, πόσο μάλλον όταν το αποτέλεσμα στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στην τύχη και όχι στο διάβασμα. Καλή δύναμη σε αυτούς που το αποφάσισαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα. Κάποιοι μίλησαν για επαγγελματική αποκατάσταση πιο πάνω... Παιδιά ας μιλήσουμε λίγο ανοιχτά και ειλικρινά. Η επαγγελματική αποκατάσταση ειδικά σήμερα στην χώρα έχει πίασει πάτο. Ευτυχώς όχι σε όλα τα πεδία σπουδών και όχι σε όλες τις σχολές... Αυτό που σίγουρα δεν μπορεί να μπει ως γνώμονας επιλογής σχολής, είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Επιλέξτε μία σχολή της επιθυμίας σας. Σπουδάστε αυτό που κυριολεκτικά ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ. Δρόμοι για εργασία θα βρεθούν από οποιαδήποτε σχολή, αλλά πιθανότατα να μην σας ικανοποιούν πλήρως. Με λίγα λόγια, αξίζει για εσάς να αγαπάτε το αντικείμενο και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν. (αυτά τα γράφει ένας που δεν θα βρει δουλειά σε αυτό που σπουδάζει ούτε το 2050 :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οινοχοος

Νεοφερμένος

Ο Οινοχοος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ναι ακριβως. Και καθε χρονια ο ανταγωνισμος για τις Ιατρικες μεγαλωνει.. κατι πρεπει να γινει για αυτο το θεμα. Επισης επειδη παρακολουθω και καποιες σελιδες που σχολιαζουν τα θεματα καθηγητες σε ολα τα μαθηματα ακομα και στην εκθεση που βγαινανε στην τηλεοραση και την ελεγαν βατη υπαρχουν διαφωνιες ακομα και λαθη. Φετος για καποιον που εδινε για πρωτη φορα και στοχευε υψηλοβαθμες σχολες εχοντας κανει και το αντιστοιχο διαβασμα νομιζω η 《τυχη》επαιξε καθοριστικο ρολο διοτι χανονταν πολλες μοναδες ευκολα για το τιποτα.

Ακριβώς, με τα φετινά θέματα, ένας μέτριος μαθητής που στόχευε σχολές του 13-16.5 ας πούμε, με λίγη ατυχία κιόλας, έφυγε άκλαυτος.

Το τρίτο πεδίο σου δίνει πρόσβαση σε πόσες? 200 σχολές? Πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή η Ιατρική να καθορίζει όλο το ύφος των θεμάτων αυτού του πεδίου. Την πληρώνουμε και οι υπόλοιποι που δεν θέλουμε ιατρικές. Αλλά να, δες στα διάφορα άρθρα που μιλάνε για βάσεις κλπ. Όταν φτάνουν στο 3ο πεδίο, η ανάλυση 9/10 φορές, αφορά τις ιατρικές μόνο. Νισάφι πια. Σε αυτό φέρουν ευθύνη και οι μαθητές που όταν έρθει η ώρα, απλά επιλέγουν σχολές με βάση τα μόρια και με κάθε λογής ανόητα κριτήρια. Σαν λίγο μεγαλύτερος απ'το μέσο όρο εδώ, έχω χάσει το λογαριασμό απ'το πόσα άτομα γνωρίζω που μπήκαν σε σχολές του 18+(επειδή απλά τις έπιαναν), και είτε τα παράτησαν επειδή αυτό δεν ήταν το αντικείμενο που ήθελαν, είτε με τα χίλια ζόρια τελείωσαν και τελικά πάλι κατέληξαν σε κάποιο άσχετο αντικείμενο(και από επιλογή αρκετές φορές)

Σκεφτείτε τι πραγματικά θέλετε να σπουδάσετε και ακόμα περισσότερο να δουλέψετε. Η άποψη των γονιών, της γειτόνισσας ή το κύρος που αποπνέει μια σχολή, δεν πρέπει να αποτελούν κριτήρια. Ειδικότερα στις πιο υψηλόβαθμες σχολές(Με τη νομική ίσως ως πιο χαρακτηριστική) ο κορεσμός είναι τέτοιος που όχι μόνο οι προοπτικές αποκατάστασης είναι άθλιες, αλλά και οι μισθοί είναι πενιχρότατοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ακόμα και στην κακη επαγγελματική αποκατάσταση όμως υπάρχουν βαθμίδες και άλλες σχολές δίνουν λιγότερο και άλλες περισσότερο κακη επαγγελματική αποκατάσταση. Θα φέρω πάλι ως παράδειγμα την ξαδέρφη μου. Ήθελε ψυχολογία Αλλά δεν την έπιασε και έτσι σπούδασε κοινωνιολογία στο Πάντειο. Τελικά της άρεσε το αντικείμενο της Σχολής και τα πήγαινε καλα(Δεν χρωστούσε μαθήματα συνέχεια και δεν τα πέρναγε με 5αρια μόνο και μονο για να τα περάσει). Από όταν τελείωσε την σχολή έχει δουλέψει σε super-market, ως σερβιτόρος, έχει μοιράσει φυλλάδια, έχει δουλέψει σε ξενοδοχείο στην Ιο και αυτή την στιγμή δουλεύει σε ένα βιβλιοπωλείο. Δεν είναι άνεργη και δεν έχει υπάρξει άνεργη για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί να λέμε και του στραβού το δίκιο έχει πολλές γνωριμίες και η ίδια και η οικογένειά της. Όμως όλα οσα έκανε θα μπορούσε να τα κάνει και χωρίς να είναι απόφοιτος κοινωνιολογίας. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η σχολή επαγγελματικά δεν την βοήθησε. Ούτε ήταν από τους φοιτητές που την έχουν παρατημένη και την βγάζουν στα 10 χρόνια. Δεν θέλω να πω ότι το τμήμα είναι άχρηστο Αλλά προφανώς όταν απο τα 100 άτομα με αυτό το αντικείμενο ασχοληθούν τα 10 τότε η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ κακή. Δουλειά ουσιαστικά θα βρουν μόνο οι πραγματικά "πορωμενοι" με το αντικείμενο. Δικιά μου άποψη για τις σχολές είναι να μην πάτε σε κάποια σχολή που δεν σας αρέσει αλλά θεωρώ ότι αν γενικά νιώθετε χλιαρά με όλες τις σχολές χωρίς να σας ξετρελενει κάτι τότε επιλέξτε κάποια σχολή με επαγγελματική αποκατάσταση( όπως στρατιωτικές). Αλλιώς αν αγαπάτε πολύ κάτι το οποίο δεν έχει καλη αποκατάσταση τότε μόνο να το επιλέξετε γιατί οι ευκαιρίες θα είναι λίγες και μόνο για αυτούς που το θέλουν πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάθε χρόνο πολλοί λένε ότι θα ξαναδώσουν, λίγοι κάνουν αίτηση, πιο λίγοι προσέρχονται τελικά στις εξετάσεις και πολύ πιο λίγοι τελικά γράφουν καλύτερα από πέρυσι. Γιατί: Βολεύονται στη σχολή που πέρασαν και δεν θέλουν να ξαναζήσουν τα ίδια. Επίσης τη δεύτερη φορά είναι πιο δύσκολο να στρωθούν στη μελέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οινοχοος

Νεοφερμένος

Ο Οινοχοος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Είναι πρακτικά αδύνατο να περιμένει κανείς να υπάρχει μεγάλη απορρόφηση ειδικά σε ειδικότητες, πως να το πω, θεωρητικές/ακαδημαϊκές(Όπως η κοινωνιολογία που αναφέρεται) Απλά υπάρχει μια μανία εδώ και δεκαετίες τώρα όλοι να μπουν σε ένα "πανεπιστήμιο" Και μετά γκρινιάζουν πως δεν βρίσκουν δουλειά στο αντικείμενο τους, πως γενικά σαν χώρα δεν παράγουμε πράματα και λοιπά τέτοια. Το γεγονός πως μετά το λύκειο, οι μαθητές χωρών όπως η Γερμανία πχ επιλέγουν τεχνικές σχολές(αντίστοιχες των δικών μας επαλ/ιεκ κλπ) στην πλειονότητα τους ενώ λιγότεροι επιλέγουν τον ακαδημαϊκό δρόμο, θα έπρεπε να ήταν ενδεικτικό. Εδώ βέβαια καλύτερα να πεις πως κλοτσάς γατάκια παρά πως θες να πας σε πχ επαλ...

Τέλος, η συμβουλή για σχολές όπως στρατιωτικές/αστυνομικές με κύριο γνώμονα την αποκατάσταση επίσης θεωρώ πως είναι ατυχέστατη. Μιλάμε όχι για επαγγέλματα, αλλά για λειτουργήματα, για έναν νέο και προκαθορισμένο τρόπο ζωής. Το γεγονός πως ακούς κοπελίτσες 17 χρονών να θέλουν πχ αστυνομικές σχολές για τα φράγκα και με τελικό στόχο να χωθούν σε κάποιο γραφείο, είναι το λιγότερο θλιβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δυστυχως ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.... Νομιζεις οτι ο καθε γονιος / ελληνας, με την κλασσικη οποσθοδρομικη αντιληψη, θελει το παιδι του να σπουδασει σε ιεκ/τει? φαντασου εμενα μου ειπαν ολοι στην οικογενεια μου, δεν θελω να λεω οτι η ειρηνη σπουδασε σε καποιο ΤΕΙ , αλλα θελω να λεω στο πανεπιστημιο ταδε ταδε ταδε.... Ακομα... ειναι πολυ ψυχοφθορο ... εγω αντιμετωπιζω κρισεις αγχους ακομα και τωρα μετα τις εξετασεις, γιατι φοβαμαι τους βαθμους που θα δω, με μονο σιγουρο καλο αποτελεσμα στο αοθ, αντε και ισως στα μαθηματικα, επειδη διαβασα πολυ παραπανω απο περυσι.... φοβαμαι ομως στην εκθεση, και στο αεππ, γιατι εκει εχω κανει βλακειες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λενε παντως οτι στις βαθμολογίες δεν θα αναγράφονται τα ονοματα των υποψηφίων αλλα μονο ο κωδικος και η βαθμολογια τους.Κριμα.Και εγω πως θα κοροϊδευω αυτους που δεν εγραψαν ? :P :P(αστειεύομαι φυσικα)

Μαλλον αυτο γίνεται για να προφυλαχθούν τα προσωπικά δεδομένα του καθενός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Λενε παντως οτι στις βαθμολογίες δεν θα αναγράφονται τα ονοματα των υποψηφίων αλλα μονο ο κωδικος και η βαθμολογια τους.Κριμα.Και εγω πως θα κοροϊδευω αυτους που δεν εγραψαν ? :P :P(αστειεύομαι φυσικα)
Πράγματι, στάλθηκε εγκύκλιος του υπουργείου στα λύκεια.
https://www.esos.gr/arthra/57709/ho...ykeia-ton-vathmologion-ton-ypopsifion-ton-aei
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται πάντως ως μια κίνηση χωρίς ουσία η οποία ικανοποιεί το κόμπλεξ που έχει η συγκεκριμένη κυβέρνηση με την αριστεία κτλπ . Σημειωτέων ότι εγώ θα έχω γράψει κοντά 14,000 (ελπίζω :p ) αρά δεν το λέω αυτό επειδή στεναχωρήθηκα που δεν θα φανεί η " επιτυχία" μου .,.. ίσα ίσα το αντίθετο ..


Στο κάτω κάτω ... τον Αύγουστο θα βγει ανακοίνωση σε ποια σχολή πέρασε ο καθένας .. άρα μπορείς να υποθέσεις πόσο έγραψε ο καθένας .. αρα ποιο το νόημα ??? εκτός άμα το κρύψουνε και αυτό .. τι να πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
στις βαθμολογίες δεν θα αναγράφονται τα ονοματα των υποψηφίων αλλα μονο ο κωδικος και η βαθμολογια τους.
Άλλη μια κυβερνητική (να το πω ευγενικά) αστοχία.
1) Οι Πανελλήνιες είναι ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ. Σε έναν διαγωνισμό το τι έγραψε ο καθένας δεν μπορεί να θεωρείται προσωπικό δεδομένο, αλλά κάθε υποψήφιος θα έπρεπε να βλέπει τους βαθμούς των άλλων και να συγκρίνει. Το πιο σωστό θα ήταν να είναι διαθέσιμες στο ίντερνετ οι βαθμολογίες όλων.
2) Δεν νομίζω αυτό να έχει σχέση με την "αριστεία" που κάποιος ανέφερε.
3) Βέβαια σε ένα σχολείο από τους κωδικούς και μόνον δεν θα είναι δύσκολο να αναγνωριστεί κάποιος από τους συμμαθητές του.
4) Επειδή ζούμε σε κράτος της κεντρικής Αφρικής, δεν θα είναι παράλογο να σκεφτεί κάποιος ότι ανοίγει παραθυράκι αδιαφάνειας.
5) Μάλλον έχουμε μπερδέψει μερικά πράγματα. Για παράδειγμα, οι βαθμοί θεωρούνται προσωπικό δεδομένο, αλλά το "θρήσκευμα" είναι φλάμπουρο που θα το δείχνουμε παντού.
6) Παρά τα παραπάνω, καλά αποτελέσματα σε όλους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top