[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ενδοσχολικές θα είναι στις πλείστες περιπτώσεις γελοίες, ώστε να περνούν εύκολα οι μαθητές και να πέρνουν το απολυτήριό τους, όπως δίνουν και μεγάλους βαθμούς στην τρίτη λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex98

Νεοφερμένος

Ο alex98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εννοω οτι δεν θα ανεβουν παρα πολυ,δηλαδη θα ανεβουν πισω στα φυσιολογικα τους επιπεδα μετα την φετινη πτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά παπαγαλία παπαγαλία δεν πέφτει,αλλά δεν μπορώ να σου πω πως ξεφεύγω από τη διατύπωση του βιβλίου ούτω πως δεν χρησιμοποιώ τις φράσεις που έχει μέσα (το βιβλίο). Συγγνώμη αλλά ειδικά τα πρώτα πρώτα (στην εισαγωγή του Σωκράτη) που λέει πώς ξεκίνησε να φιλοσοφεί ο Σωκράτης (με το χρησμό και τις αηδίτσες εκεί),τα γράφει με μορφή ρητορικών ερωτήσεων.Ε,οκ όποιος γουστάρει να κάθεται να παπαγαλίζει τις ρητορικές ερωτήσεις και δεν μπορεί να αλλάξει την διατύπωση για να το κάνει κείμενο σε γ'ενικό είναι χαζός.:P
Μη φτάσεις και στο άλλο άκρο του να ξεφεύγεις από το νόημα να κόβεις στοιχεία. Θέλει κάτι ενδιάμεσο,μία "μεσότητα",όπως λέει και ο φίλτατος Αριστοτέλης:hehe:
Εγώ δεν έχω αγχωθεί με τις εισαγωγές,αλλά φοβάμαι μην ξεχάσω να γράψω στοιχεία σε μία ερώτηση,που αν δω μετά το βιβλίο θα πω "Αχ ναι μωρέ,ήταν και αυτό." Γενικά στο πρώτο διαγώνισμα της εισαγωγής του Πλάτωνα και του Πρωταγόρα δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένη μ'αυτό που έγραψα,αλλά θεωρώ πως είναι κάτι που θα φτιάξει γιατί θα ξαναγράψω σύντομα.:P

Ούτε εγώ έχω βγάλει Πρωταγόρα,chill,κανείς βασικά.:P
Αριστοτέλη εισαγωγή μπορεί κάποιοι να έχουν βγάλει,κείμενο όμως όχι.;)

--> Αυτό που εμένα με αγχώνει είναι η Ιστορία. Την θεωρώ πιο δύσκολη από το Άγνωστο.:whistle:

Η Ιστορία απλή κατανόηση χρειάζεται, καθώς και μια μικρή προαπαιτούμενη γνώση (μια γενική ιδέα για την κατάσταση της Ελλάδας στις περιόδους των θεμάτων που εξετάζονται). Αν μπεις σε έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης και αντιληφθείς αυτά που διαβάζεις, όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katep

Νεοφερμένος

Η katep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά καλο αγωνα σε ολους!!Εγω εχω επιλεξει επιστημες υγειας και στις 31 ανοιγει το φροντιστηριο μου και παλι.Μηπως οσοι εχετε τα μαθηματα μου μπορειτε να μου πειτε τι υλη εχετε κανει απο το καθενα και γενικα για τη δουλεια σας το καλοκαιρι?? θελω να δω πού βρισκομαι γιατι νομιζω οτι εχω μεινει πισω ...:(:redface::(:(:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εμεις βιολογια εχουμε κανει 1ο,2ο,4ο και 5ο κεαλαιο, εκθεση βια και παιδεια, φυσικη 1ο κεφαλαιο, χημεια 1ο και 7ο προσωπικα διαβαζα παρα πολυ βιολογια και τα θεματα της εκθεσης αλλα στη χημεια και στη φυσικη δεν χρειστηκε ιδιαιτερο διαβασμα μα πιο πολυ ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

margarita98

Νεοφερμένος

Η margarita98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τοσο πολυ εχετε προχωρησει στη βιολογια ??? Ποσο καιρο κανατε μαθημα ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katep

Νεοφερμένος

Η katep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ??και ο φοβος μου γινεται πραγματικοτητα!Στο φροστιστηριο εμεις εχουμε κανει το 1ο κεφαλαιο μονο βιολογιας!και φυσικη και χημεια ουτε καν τοσα πολλα!! :worry::hmm::confused::confused::/::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Φυσικη ολο το1ο
Χημεια 1ο και αυτο με τα τροχιακα
Βιολογια 1ο,2ο,4ο και
Εκθεση ουτεξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Βιολογια εκανα εντατικα μαθηματα 8 ωρες την βδομαδα το καλοκαιρι αλλοι ειχαν αρχισει απο δεκεμβριο και φυσικη χημεια αρχισαμε μαρτιο η αληθεια ειναι οτι βιολογια ξεπατωθηκα στο διαβασμα μεσα σε 5 βδομαδες διαβαζα συνεχεια πραγματικα συνεχεια μην αγχωνεστε απλα εσεις θα τα κανετε πιο αραια να φανταστειτε μας ειπαν νοεμβριο θα εχουμε τελειωσει την υλη βιολογια οποτε ανετα προλαβαινετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μου φαινεται οτι στη βιολογια προχωρατε με πολυ γρηγορους ρυθμους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Οντως και ηταν αρκετα κουραστικο αν φανταστεις οτα ειχα το πρωι και το βραδυ μαθημα αλλα αξιζει τον κοπο θα κανουμε περισσοτερες επαναληψεις και θα λυσουμε περισσοτερες ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katep

Νεοφερμένος

Η katep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδη τα κεφαλαια που κανατε προλαβατε να τα καταλαβετε σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα?και ακομη χειροτερα,να τα μαθετε?wow μπραβο!ναι θα προλαβετε μια χαρα,εμας παντως δε μας βλεπω καθολου καλα...εδω μας εβαλε να διαβασουμε τα σταδια του κυτταρικου κυκλου!υπαρχουν αυτα πουθενα στην υλη της γ κ δεν το ξερω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εμας μας τα κανανε ξεχωριστα στο τετραδιο και τα αναφερει ελαχιστα στο πρωτο κεφαλαιο που αναφερεται στις διαφορετικες μορφες του DNA στον πυρηνα των ευκαριωτικων κυτταρων αναλογα με το σταδιο στον κυτταρικο τους κυκλο ουσιαστικα ειναι η μεσοφαση οπου τα ινιδια χρωματινης διπλασιαζονται και μετατρεπονται σε αδερφες χρωματιδες μετα ερχεται η μιτωση οπου οι αδερφες χρωματιδες συσπειρωνονται και αποτελειται απο 4 σταδια την προφαση την μεταφαση που οι αδερφες χρωματιδες αποκτουν τον μεγιστο βαθμο συσπερωσης τους την αναφαση που αρχιζουν να αποχωριζονται και την τελοφαση που αποχωριζοναται πληρως και προκυπτουν δυο γενετικα ομοια κυτταρα μεταξυ τους και με το αρχικο δεν ξερω αν σε καλυψα ψαξε μηπως βρεις και κατι στο ιντερνετ αλλιως τα εχει και στο βιβλιο της β χωρις πολλες λεπτομερειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katep

Νεοφερμένος

Η katep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι μας ειπε τι γινεται πανω κατω...απλα δεν καταλαβαινω γτ χρειαζονται αυτα αφου δεν υπαρχουν καν στο βιβλιο της γ...αρκει να ξερεις ποτε γινεται η αντιγραφη κ το βαθμο συσπειρωσης στη μεταφαση...θα προτιμουσα αντ'αυτου να εχουμε προχωρησει... :(:worry::confused::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ολοι το κανουν αυτο για να εχεις μια γενικη εικονα στο μυαλο σου και χρησιμευει στις ασκησεις και στην κατανοηση του βιβλιου που δεν τα αναλυει επαρκως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το πότε θα βγάλουμε την ύλη είναι το τελευταίο που θα πρέπει να μας αγχώνει. Οι καθηγητές στα φροντιστήρια έχουν εμπειρία τόσα χρόνια και γνωρίζουν πώς να κάνουν την δουλειά τους. Η ύλη θα βγει ότι και να γίνει, οπότε ας εμπιστευτούμε τους καθηγητές μας σε αυτό το κομμάτι. Πάντως αν σε κάποιο μάθημα πηγαίνουμε αργά τότε μπορούμε να το διαβάζουμε περισσότερο από μόνοι μας ώστε να είμαστε πιο έτοιμοι για τις επαναλήψεις αργότερα.
Εγώ βιολογία έχω κάνει μέχρι και γενετικό κώδικα και πιστεύω πως πηγαίνω με φυσιολογικούς ρυθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

margarita98

Νεοφερμένος

Η margarita98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ακριβως στο ιδιο σημειο ειμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννα17

Νεοφερμένος

Η Αννα17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδιά ... Πως θα είναι ΤΡ το χειμώνα το πρόγραμμα σας στο διάβασμα ?? Δώστε καμία ιδέα για ποιο αποτελεσματικό διαβασμα ...
Ευχαριστώ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδιά ... Πως θα είναι ΤΡ το χειμώνα το πρόγραμμα σας στο διάβασμα ?? Δώστε καμία ιδέα για ποιο αποτελεσματικό διαβασμα ...
Ευχαριστώ !!!

Εγω θα διαβαζω πρωτα του φροντιστηριου ασκησεις μεθοδολογιες και τετοια και μολις τα καταλαβα πληρως θα κανω απο βοηθημα μερικες εξτρα (αλλα οχι να ξεσκιστω οπως β λυκειου) .Για το σχολειο θα διαβαζω (δεν θα το εχω γραμμενο) για να βγαλω καλο απολυτηριο. Τωρα θα σκιζομαι το σαββατοκυριακο στο διαβασμα και καθημερινες θα κουραζομαι (αλλα σ/κ θα διαβαζω περισσοτερ). Απο οτι εχω καταλαβει απο ολα αυτα τα χρονια το παν για μενα για να καταλαβεις κατι πληρως ειναι να το διαβασεις καλα την πρωτη φορα που το βλεπεις.Αν αυτο το κανεις στραβα μετα κουραζεσαι περισσοτερο στις επαναληψεις για να το διορθωσεις. Τωρα δεν ξερω για μουσικη.Συνηθως μαθηματικα ακουω μουσικη γιατι σπαει την μονοτονια. Εσεις διαβαζετε με μουσικη;;; :hmm: Ακουω συνηθως instrumental,ambient,contemporary,post-modern που ειναι χαλαρωτικα και αμα ειμαι στα κεφια μου βαζω και κανα ροκ. :D
Για πειτε και εσεις συμβουλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννα17

Νεοφερμένος

Η Αννα17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγω θα διαβαζω πρωτα του φροντιστηριου ασκησεις μεθοδολογιες και τετοια και μολις τα καταλαβα πληρως θα κανω απο βοηθημα μερικες εξτρα (αλλα οχι να ξεσκιστω οπως β λυκειου) .Για το σχολειο θα διαβαζω (δεν θα το εχω γραμμενο) για να βγαλω καλο απολυτηριο. Τωρα θα σκιζομαι το σαββατοκυριακο στο διαβασμα και καθημερινες θα κουραζομαι (αλλα σ/κ θα διαβαζω περισσοτερ). Απο οτι εχω καταλαβει απο ολα αυτα τα χρονια το παν για μενα για να καταλαβεις κατι πληρως ειναι να το διαβασεις καλα την πρωτη φορα που το βλεπεις.Αν αυτο το κανεις στραβα μετα κουραζεσαι περισσοτερο στις επαναληψεις για να το διορθωσεις. Τωρα δεν ξερω για μουσικη.Συνηθως μαθηματικα ακουω μουσικη γιατι σπαει την μονοτονια. Εσεις διαβαζετε με μουσικη;;; :hmm: Ακουω συνηθως instrumental,ambient,contemporary,post-modern που ειναι χαλαρωτικα και αμα ειμαι στα κεφια μου βαζω και κανα ροκ. :D
Για πειτε και εσεις συμβουλες...
Τι κατεύθυνση είσαι ?? Πόσες ώρες δλδ ημερησίως σκέφτεσαι να διαβάζεις ?? Και εγώ τα μαθηματικά τα διαβάζω με μουσική όταν τα εχω κατανοήσει πλήρως ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top