[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδιά, δυο ερωτήσεις.
1)Η Νεοελληνική Γλώσσα (ύλη,θέματα) συνδέονται με τα Κείμενα Νεοελληνικής Γλώσσας;
2)Η ύλη των Μαθηματικών (Κατεύθυνσης/Προσανατολισμού) της Β' Λυκείου συνδέεται με την ύλη της Γ' Λυκείου; Πέρα από τις βάσεις που απαιτείται να έχει κανένας, η χρήση των γνώσεών του (π.χ., διανύσματα) είναι αναγκαία;
1)Απαντήθηκε
2)Μεχρι στιγμής στα μαθηματικά το μόνο που μου έχει χρειαστεί από την Β' είναι η ευθεία(σχετικές θέσεις/απόσταση/κοινά σημεία) .Το κύριοτερο μέρος καταλαμβάνει το αλγεβρικό κομμάτι(της Β')(οι βασικές γνώσεις όπως είπες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gbn

Νεοφερμένος

Ο Gbn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα...θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ειναι τα ατομικά τροχιακα(χημεία).Τα εχω μπερδέψει λίγο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ποσες ωρες σκοπευετε να διαβαζετε τη μερα μολις ανοιξουν τα σχολεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ποιοι ειστε ανθρωπιστικες ειστε ανθρωπιστικες ?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiannisPsyx

Νεοφερμένος

Ο GiannisPsyx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ποσες ωρες σκοπευετε να διαβαζετε τη μερα μολις ανοιξουν τα σχολεια?

Δες, αυτό εξαρτάται από τον μαθητή. Είχα ένα φίλο που για να μάθει μια παράγραφο ήθελε 2 ώρες ενώ άλλα άτομα ήθελαν μολις κάποια λεπτά. Καθαρά υποκειμενική ερώτηση.. εγώ προσωπικά με 4-5 ώρες την μέρα είμαι υπερκαλυμμένος:D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποιοι ειστε ανθρωπιστικες ειστε ανθρωπιστικες ?
:)

Εγώ είμαι ανθρωπιστικές και ελπίζω να μπορέσω να την παλέψω μέχρι του χρόνου...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gwgw_5

Νεοφερμένος

Η gwgw_5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
στο κεφαλαιο της οξειδοαναγωγης στη χημεια ποσες αντιδρασεις κανατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μήπως έχετε να προτείνετε ένα καλό βοήθημα Λατινικών και Βιολογίας Γενικής που να περιλαμβάνει την καινούργια ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
εμεις καναμε με πυκνο και αραιο,με υπερμαγκανικο καλιο και K2Cr2O7,και οξειδωση αλκοολων,αλδευδων,μυρμηκικου οξεος και ενα αλλο cooh-cooh.Ερωτηση στη θερμοχημεια μονο οι εξωθερμες ενδοθερμες ειναι μεσα στην υλη καθως κ ασκησεις με μιγματα?η προτυπη ενθαλπια και η ενθαλπια αντιδρασης ειναι εκτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos1908

Νεοφερμένος

Ο Nikos1908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια για να βγαλω φετος π.χ 8000 μορια ποσο θα πρεπει να γραψω στο καθε μαθημα?(ειμαι οικονομιας και πληροφορικης )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
παιδια για να βγαλω φετος π.χ 8000 μορια ποσο θα πρεπει να γραψω στο καθε μαθημα?(ειμαι οικονομιας και πληροφορικης )

Αρχικά δε ξέρουμε αν το άριστα θα είναι 20.000 ή θα μετριούνται κάπως αλλιώς. Όπως και να χει και στα τέσσερα μαθήματα να γράψεις γύρω στο δέκα αλλά είναι αναλόγως δες παράδειγμα * γιατί ποια σχολή θέλεις με τόσο χαμηλά μόρια;

*Μαθηματικά 10x1,3=13
Αοθ 14x0,7=9,8
Αεππ 10
Έκθεση 12
Σύνολο:44,8/4=11,2x1000= 11.200 μόρια (Κάπως έτσι θα είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Μαθηματικά 10x1,3=13
Αοθ 14x0,7=9,8
Αεππ 10
Έκθεση 12
Σύνολο:44,8/4=11,2x1000= 11.200 μόρια (Κάπως έτσι θα είναι)

Το πως θα υπολογίζονται τα μόρια δεν έχει προσδιοριστεί ακόμα,ωστόσο ο συγκεκριμένος υπολογισμός αποκλείεται να ισχύει,διότι το α.ο.θ. είναι μάθημα ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ,δεν γίνεται να μετράει λιγότερο από α.ε.π.π. και έκθεση.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πως θα υπολογίζονται τα μόρια δεν έχει προσδιοριστεί ακόμα,ωστόσο ο συγκεκριμένος υπολογισμός αποκλείεται να ισχύει,διότι το α.ο.θ. είναι μάθημα ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ,δεν γίνεται να μετράει λιγότερο από α.ε.π.π. και έκθεση.......

Υπάρχουν δύο συντελεστές βαρύτητας, ο ένας είναι 1,3 και ο άλλος 0,7. Αφού είναι τα Μαθηματικά και στις Οικονομικές, αλλά και στις Πληροφορικές σχολές σημαντικά, έχουν συντελεστή 1,3. Το άλλο μάθημα που έχει συντελεστή βαρύτητας είναι η ΑΕΠΠ, άρα θα πάρει τον άλλο συντελεστή, το 0,7. Γιατί σού φαίνεται περίεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Οι συντελεστές βαρύτητας έτσι μετριούνται;; βαθμός που έγραψες χ τον συντελεστή βαρύτητας;
ΓΤΦ, δεν μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή το μάθημα που έχει συντελεστή 0,7 σου δίνει λιγότερο μόρια από ότι έγραψες; (πχ γράφεις 20 αλλά παίρνεις μόνο 1,4 χιλιάδες μόρια)

Δεν έχω ιδέα πως οι βαθμοί που γραφείς μετριούνται σε μόρια, βασίζομαι απόλυτα στον παραπάνω υπολογισμό που είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι συντελεστές βαρύτητας έτσι μετριούνται;; βαθμός που έγραψες χ τον συντελεστή βαρύτητας;
ΓΤΦ, δεν μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή το μάθημα που έχει συντελεστή 0,7 σου δίνει λιγότερο μόρια από ότι έγραψες; (πχ γράφεις 20 αλλά παίρνεις μόνο 14 χιλιάδες μόρια)

Δεν έχω ιδέα πως οι βαθμοί που γραφείς μετριούνται σε μόρια, βασίζομαι απόλυτα στον παραπάνω υπολογισμό που είδα.


Αυτό είναι που ακόμη δεν γνωρίζουμε, αλλά ο Κουτρουμπελης (#####) είπε ότι θα γίνει μάλλον όπως έγινε ο παραπάνω υπολογισμός νομίζω. Πάντως θυμάμαι ότι το πρώτο μάθημα βαρύτητας (1,3) θα έχει το 33% του τελικού βαθμού, το δεύτερο (0,7) το 27% και τα άλλα δύο από 20%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Υπάρχουν δύο συντελεστές βαρύτητας, ο ένας είναι 1,3 και ο άλλος 0,7. Αφού είναι τα Μαθηματικά και στις Οικονομικές, αλλά και στις Πληροφορικές σχολές σημαντικά, έχουν συντελεστή 1,3. Το άλλο μάθημα που έχει συντελεστή βαρύτητας είναι η ΑΕΠΠ, άρα θα πάρει τον άλλο συντελεστή, το 0,7. Γιατί σού φαίνεται περίεργο;
Με το παλιό σύστημα:
μόρια=(σμ + 1ο_μάθημα_βαρύτητας*1,3 +2ο_μάθημα_βαρύτητας*0,7)*100
όπου σμ=τα_6_μαθήματα*κάποιον_συντελεστή(δεν θυμάμαι πόσο είναι)/6
οπότε κάπως έτσι περίπου θα είναι και σε εμάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Μαθηματικά 10x1,3=13
Αοθ 14x0,7=9,8
Αεππ 10
Έκθεση 12
Σύνολο:44,8/4=11,2x1000= 11.200 μόρια (Κάπως έτσι θα είναι)

Αυτό είναι που ακόμη δεν γνωρίζουμε, αλλά ο Κουτρουμπελης (#####) είπε ότι θα γίνει μάλλον όπως έγινε ο παραπάνω υπολογισμός νομίζω. Πάντως θυμάμαι ότι το πρώτο μάθημα βαρύτητας (1,3) θα έχει το 33% του τελικού βαθμού, το δεύτερο (0,7) το 27% και τα άλλα δύο από 20%

Αν ισχύει ο συγκεκριμένος υπολογισμός δεν θα ισχύουν τα ποσοστά που λες διότι:
συντελεστές=1(α.ε.π.π)+1(έκθεση)+0,7(α.ο.θ.)+1,3(μαθηματικά)=4
μαθηματικά=100/4*1,3=32,5%
α.ο.θ.=100/4*0,7=17,5%
έκθεση=100/4*1=25%
α.ε.π.π=100/4*1=25%
ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ισχύει ο συγκεκριμένος υπολογισμός δεν θα ισχύουν τα ποσοστά που λες διότι:
συντελεστές=1(α.ε.π.π)+1(έκθεση)+0,7(α.ο.θ.)+1,3(μαθηματικά)=4
μαθηματικά=100/4*1,3=32,5%
α.ο.θ.=100/4*0,7=17,5%
έκθεση=100/4*1=25%
α.ε.π.π=100/4*1=25%
ελπίζω να σε βοήθησα :)

Δεν ξέρω τί θα γίνει. Το θέμα είναι να μάς ενημερώσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
το πρώτο μάθημα βαρύτητας (1,3) θα έχει το 33% του τελικού βαθμού, το δεύτερο (0,7) το 27% και τα άλλα δύο από 20%
Για να βγαίνουν τα παραπάνω ποσοστά, το 1,3 και το 0,7 δεν θα ισχύουν. Ένας απλός τρόπος υπολογισμού των μορίων θα μπορούσε να είναι ο εξής:
1ο μάθημα βαρύτητας Χ 330
2ο μάθημα βαρύτητας Χ 270
3ο μάθημα ............. Χ 200
4ο μάθημα ............. Χ 200
Μέγιστο μορίων = 20.000

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top