[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
.Ομως δεν ειναι γνωστο τιποτα ακομα σχετικα με τη σχολες(αθληματα,ψυχομετρικα,ορια,ορια ηλικιας)
Θα ισχύουν ακριβώς τα ίδια με τις υπόλοιπες στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές.
οποτε το μονο που απομενει ειναι να περιμενεις να βγει ανακοινωση(το ποτε δεν ξερω..:P)
Προκήρυξη (των θέσεων) θα ανακοινώσει το Υπ. Δημόσιας Τάξης του χρόνου λίγο πριν την έναρξη των Πανελλαδικων εξετάσεων (όπως ακριβώς συμβαίνει με τις στρατιωτικές σχολές κάθε χρόνο)
Ελπίζω να βοήθησα
Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τον απρίλιο κάθε έτους κοινοποιούνται σε όλα τα σχολεία της χώρας και τα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού οι προκηρύξεις για τις στρατιωτικές σχολές(Υπουργείο Εθνικής 'Αμυνας) και αστυνομικές σχολές(Υπουργείο Προστασίας του πολίτη) το ίδιο θα γίνει και για την πυροσβεστική τον απρίλιο του 2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Η γραμματική είναι το παν, γιατί:
1.) Είναι μία ολόκληρη άσκηση αντικατάστασης τύπων (10 μονάδες)
2.) Βοηθάει στη σωστή μετάφραση του αγνώστου (όχι πια δικαιολογίες τύπου "νόμιζα ότι το «λύσασι» ήταν ρήμα, ενώ ήταν μετοχή, και έκανα λάθος μετάφραση")
3.) Βοηθάει στη σωστή απάντηση των συντακτικών φαινομένων (4-5 μονάδες)
4.) Βοηθάει στη λεξιλογική άσκηση του γνωστού (10 μονάδες)
5.) Βοηθάει στην απάντηση μία ενδεχόμενης ερώτησης για την αισθητική προσέγγιση του κειμένου (προβλέπεται από τις οδηγίες του υπουργείου. Οι ερωτήσεις του γνωστού δεν είναι κατ' ανάγκη σκέτες ερμηνευτικές :P)

Η γραμματική είναι το ψωμοτύρι της θεωρητικής κατεύθυνσης. Όλα βρίσκονται εκεί! Αν θέλετε να γράψετε καλό άγνωστο, δώστε εκεί βαρύτητα!

Ναι όμως και πάλι είναι κάτι που δεν είναι και τόσο σίγουρο, αν βάλουν δύσκολο άγνωστο (όπως φέτος) καλά κρασιά, ενώ στο γνωστό ότι και να γίνει μπορείς να γράψεις, ερμηνευτικές,μετάφραση,εισαγωγή και τα περισσότερα ομόρριζα. Σίγουρα πράγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Η γραμματική είναι το παν, γιατί:
1.) Είναι μία ολόκληρη άσκηση αντικατάστασης τύπων (10 μονάδες)
2.) Βοηθάει στη σωστή μετάφραση του αγνώστου (όχι πια δικαιολογίες τύπου "νόμιζα ότι το «λύσασι» ήταν ρήμα, ενώ ήταν μετοχή, και έκανα λάθος μετάφραση")
3.) Βοηθάει στη σωστή απάντηση των συντακτικών φαινομένων (4-5 μονάδες)
4.) Βοηθάει στη λεξιλογική άσκηση του γνωστού (10 μονάδες)
5.) Βοηθάει στην απάντηση μία ενδεχόμενης ερώτησης για την αισθητική προσέγγιση του κειμένου (προβλέπεται από τις οδηγίες του υπουργείου. Οι ερωτήσεις του γνωστού δεν είναι κατ' ανάγκη σκέτες ερμηνευτικές :P)

Η γραμματική είναι το ψωμοτύρι της θεωρητικής κατεύθυνσης. Όλα βρίσκονται εκεί! Αν θέλετε να γράψετε καλό άγνωστο, δώστε εκεί βαρύτητα!

Η γραμματική είναι όντως ένα μεγάλο κομμάτι, αλλά δεν έρχεται και το τέλος αν δεν ξέρει κανείς τέλεια γραμματική. :redface: Θα έλεγα ότι περισσότερο μετράει η κατανόηση και η εμπειρία παρά η γραμματική (εκτός από την άσκηση που ζητούνται τύποι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimlar867

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα ισχύουν ακριβώς τα ίδια με τις υπόλοιπες στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές.
Ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις;Αν ναι απο που το εμαθες;..γιατι αν ειναι μονο φημες και δεν υπαρχουν αποδειξεις εγω προσωπικα δεν το πιστευω
Προκήρυξη (των θέσεων) θα ανακοινώσει το Υπ. Δημόσιας Τάξης του χρόνου λίγο πριν την έναρξη των Πανελλαδικων εξετάσεων (όπως ακριβώς συμβαίνει με τις στρατιωτικές σχολές κάθε χρόνο)
Ελπίζω να βοήθησα
Καλή επιτυχία
Προκηρυξη που βγαζει το υπουργειο ξερω οτι βγαινει πριν τις εξετασεις...εγω ομως ρωταω γιατι προς το παρον τιποτα δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι θα ισχυει, ουτε ποσα χρονια θα ειναι οι σχολες(εκτος απο την ανθυποπυραγων που ειναι 4) ουτε αν θα χρειαστει και αλλο μαθημα οπως π.χ χημεια για την εισαγωγη(υπαρχει και αυτη η φημη..) ουτε τα εισαγωγικα τεστ που θα χρειαστουν.Αν εχεις καποια αποδειξη ευχαριστως να μας την παραθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
εγω ομως ρωταω γιατι προς το παρον τιποτα δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι θα ισχυει
Σωστά ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,παρόλα αυτά προσπαθώ να βοηθήσω με κάποιες γνώσεις μου επί του θέματος.​
ποσα χρονια θα ειναι οι σχολες(εκτος απο την ανθυποπυραγων που ειναι 4)
Σχολή Πυροσβεστών ⇒5 εξάμηνα(2,5 χρόνια){ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ}
Σχολή Ανθυποπυραγών⇒8 εξάμηνα(4 χρόνια){-//-}
αν θα χρειαστει και αλλο μαθημα οπως π.χ χημεια για την εισαγωγη(υπαρχει και αυτη η φημη..)
Δεν θα χρειαστεί επιπλέον μάθημα,μιας και οι σχολές του ΠΣ θα βρίσκονται σε όλα τα επιστημονικά πεδία:https://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Secondary+Menu/Nea+-+Anakinosis/2015/06/sxoles_deltio_yp_paideias.csp
τα εισαγωγικα τεστ που θα χρειαστουν
Θα είναι τα ίδια με τις στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές
Ειδικότερα:
~Υγειονομικά
~Αθλητικά{ΠΙΣΤΕΥΩ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ :https://www.frontistirioproto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=31%3A2009-05-07-11-36-48&catid=23%3A2009-04-07-20-00-37&Itemid=39&lang=el}
~Ψυχοτεχνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
η σχολη πυροσβεστων διαρκει 4 μηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
η σχολη πυροσβεστων διαρκει 4 μηνες
Με τα τωρινά δεδομένα έχεις δίκιο,για το λόγο αυτό τόνισα τις αλλαγές.Κάτι ακούγεται τελευταία για αύξηση του χρόνου φοίτησης στις σχολές υπαξιωματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Πώς το κάνανε έτσι το σύστημα; Δηλαδή μιλάμε για μεγάλο μπέρδεμα.
Και είναι δυνατόν κάποιος που παίρνει π.χ Θετική με βιολογία και δε γράφει καλά, να μην έχει πλέον πρόσβαση στις θετικές επιστήμες μαθηματικά/φυσική/χημεία; Απαράδεκτο!
Παιδιά να παίρνετε βιολογία και μαθηματικά μαζί, μη βρεθείτε προ εκπλήξεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πώς το κάνανε έτσι το σύστημα; Δηλαδή μιλάμε για μεγάλο μπέρδεμα.
Και είναι δυνατόν κάποιος που παίρνει π.χ Θετική με βιολογία και δε γράφει καλά, να μην έχει πλέον πρόσβαση στις θετικές επιστήμες μαθηματικά/φυσική/χημεία; Απαράδεκτο!
Παιδιά να παίρνετε βιολογία και μαθηματικά μαζί, μη βρεθείτε προ εκπλήξεως...

Δεν συμφωνω για τον λογο οτι αυτος που εχει παρει μονο βιολογια εχει πιο πολυ χρονο να ασχοληθει με φυσικη,χημεια και βιολογια σε σχεση με καποιον που εχει βιολογια ΚΑΙ μαθηματικα.Το σωστο θα ηταν να εχουν ολοι και βιολογια και μαθηματικα ή να εχουν ολοι μονο το ενα απο τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εμεις δηλαδη πως βρησκαμε χρονο για 6-7 μαθηματα ; :hmm:
Αν καποιος θελει να ανοιξει και το 2ο και το 3ο πεδιο πρεπει να τα παρει και τα 2. Συμφωνω με την Peace οτι ειναι αδικο ενας ο οποιος εχει επιλεξει βιολογια να μην εχει προσβαση και στο 2ο πεδιο ή τουλαχιστον σε συγκεκριμενες σχολες του, π.χ. χημικο. Το καλο απ' ο,τι εμαθα ειναι τα μαθηματικα δεν επηρεαζουν τα μορια του 3ου πεδιου και το αντιστοιχο γινεται με την βιολογια και το 2ο πεδιο. Ειναι ενα πλεονεκτημα που δεν το ειχαμε εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εμεις δηλαδη πως βρησκαμε χρονο για 6-7 μαθηματα ; :hmm:
Αν καποιος θελει να ανοιξει και το 2ο και το 3ο πεδιο πρεπει να τα παρει και τα 2. Συμφωνω με την Peace οτι ειναι αδικο ενας ο οποιος εχει επιλεξει βιολογια να μην εχει προσβαση και στο 2ο πεδιο ή τουλαχιστον σε συγκεκριμενες σχολες του, π.χ. χημικο. Το καλο απ' ο,τι εμαθα ειναι τα μαθηματικα δεν επηρεαζουν τα μορια του 3ου πεδιου και το αντιστοιχο γινεται με την βιολογια και το 2ο πεδιο. Ειναι ενα πλεονεκτημα που δεν το ειχαμε εμεις.

Οκ ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του εγώ θα προτιμούσα να ήμουν με το παλιό σύστημα ,να πήγαινα θετική κατεύθυνση και δεν θα είχα ούτε διλήμματα ούτε τίποτα ενώ τώρα λέω να πάρω μαθηματικά ή μήπως θα χάσω πολύ χρόνο που θα μπορούσα να αφιερώσω στη φυσική-χημεία-βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον kramer123, όποιος πάρει τώρα βιολογία και μαθηματικά έχει σημαντικό μειονέκτημα σε σχέση με τους υπόλοιπους. Και παλιότερα ακόμα τα παιδιά έδιναν όλα τα μαθήματα πανελλαδικά (για 1-2 χρονιές πρέπει να έγινε), δεν είναι θέμα χρόνου, είναι θέμα ανταγωνισμού. Όταν οι υπόλοιποι υποψήφιοι δίνουν 4 μαθήματα και εσύ 5 έχεις μειονέκτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θετικό είναι πως για να μπεις χωρίς απώλεια στο 2ο δίνεις πάντα τα ίδια μαθήματα και δεν τίθεται θέμα ανισότητας λόγω διαφορών στη δυσκολία των θεμάτων μεταξύ θετικής/Τ1/Τ2, πράγμα που ήταν και κάπως δύσκολο να το ελέγξεις με το προηγούμενο σύστημα.

Και φυσικά παύει να υπάρχει ο εύκολος δρόμος της θεωρητικής για το 5ο χωρίς απώλεια όπως γινόταν μέχρι τώρα.

Αρνητικό θεωρώ το ότι η Πληροφορική πακέτο με το ΑΕΠΠ πήγαν μαζί με τα οικονομικά. Αναγκάζεται έτσι ο μαθητής που θέλει να ασχοληθεί με υπολογιστές να αποφασίσει ποια ακριβώς τμήματα θέλει. Βλέπω οι καθαρές Πληροφορικές, Πληροφορικής&Τηλεπικοινωνιών μαζί με ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής πηγαίνουν 5ο, ενώ ΗΜΜΥ, ΗΜΤΥ, Μηχανικοί Η/Υ και Πληροφορικής, Πληροφορικής&Τηλεπικοινωνιών καθώς και ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής πηγαίνουν 2ο.
Ένα μπάχαλο.
Θα έπρεπε να υπάρχει ένα ενιαίο μάθημα Πληροφορικής/Επιστήμης Η/Υ που να περιλαμβάνει προγραμματισμό και κάποια στοιχεία ηλεκτρονικής και θα τελείωνε η υπόθεση. Στη Μπανανία του 2015 βέβαια η Πληροφορική μάλλον θεωρείται περιττή ως μάθημα. Και μη χειρότερα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinachris

Νεοφερμένος

Η christinachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα. Περσι τετοια μερα ποτε δεν θα πιστευα οτι θα εδινα "συμβουλες" για τις πανελληνιες. Και ομως τωρα μου φαινεται πως η περσινη χρονια ηταν απλως ενα μακρυ...ονειρο..σε εισαγωγικα. Μην κανετε υπερβολες, μην ακουτε οποιονδηποτε λεει πως διαβαζει 30 ωρες το 24ωρο και αγχωνεστε, μην συγκρινετε τον εαυτο σας. Φροντιστε να καλυπτετε τα κενα που ενιοτε αφηνετε και προγραμμα, προγραμμα και παλι προγραμμα!! Γενικοτερα βρειτε τον τροπο μελετης που βολευει εσασ προσωπικα και οχι ολους τους υπολοιπους. Ειμαι βεβαιη πως εαν βαλετε εναν στοχο θα τον πετυχετε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros997

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχην σου ευχομαι καλη τυχη.Εδωσα φετος ηθελα να βγαλω περιπου 12,500 αλλα εβγαλα 8,800 επειδη ΑΟΔΕ και μια βλακεια μου στα μαθηματικα ΔΕΝ θελω να σου κοψω την ελπιδα ισα ισα που θα σου δωσω καποιες συμβουλες,ποτε ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ πρωτα η υγεια και μετα τα αλλα,να κοιμασαι κανονικα και να φτιαξεις ενα προγραμμα.Εγω ειχα ενα τελειο προγραμμα αλλα δεν καταφερα να το υλοποιησω διοτι με αγχωσαν στο φροντιστηριο απο το Δεκεμβρη και μετα και τα εχασα,προσπαθησα να κανω κατι αλλα πλεον ηταν καπως αργα,τελος παντων πανω απο ολα να μην εχεις αγχος και ολα θα πανε καλα ;)

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Τέλειωσα φέτος εγώ απο θεωρητική κατεύθυνση! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους σας! Αν έχετε κάποια απορία και μπορώ να την λύσω στείλτε προσωπικό μήνυμα! Πέρυσι με βοήθησε πολύ να με βοηθά κάποιος που έχει βιωσει την εμπειρία των πανελληνίων και κατα συνέπεια προσφέρω τη βοήθειά μου.. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Λοιπον:hmm:.....
Κι εγω φετος τελειωσα και η εντυπωση που αποκομισα ειναι οτι η ολη ιστορια των πανελληνιων μεγαλοποιειται αδικως...:)
Δεν θα καταλαβετε πως θα περασει ο καιρος!!!!
Επιμονη,υπομονη και προσηλωση στο στοχο σας..(το κυριοτερο!!!):P
Αγωνιστειτε μεθοδικα και θα δικαιωθειτε!!!
Ααα εγω ημουν θεωρητικη κατευθυνση και αυτο που εχω να πω ειναι προσοχη στην ιστορια..!!:D
Οποιος θελησει να με ρωτησει το οτιδηποτε με χαρα μου να του απαντησω!!
Καλη επιτυχια σε ολους,και ουτε που θα καταλαβετε πως θα φτασει η στιγμη που εσεις θα δινετε συμβουλες στο θεμα "πανελληνιες 2016-2017...":clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι όμως και πάλι είναι κάτι που δεν είναι και τόσο σίγουρο, αν βάλουν δύσκολο άγνωστο (όπως φέτος) καλά κρασιά, ενώ στο γνωστό ότι και να γίνει μπορείς να γράψεις, ερμηνευτικές,μετάφραση,εισαγωγή και τα περισσότερα ομόρριζα. Σίγουρα πράγματα :)
Η γραμματική είναι όντως ένα μεγάλο κομμάτι, αλλά δεν έρχεται και το τέλος αν δεν ξέρει κανείς τέλεια γραμματική. :redface: Θα έλεγα ότι περισσότερο μετράει η κατανόηση και η εμπειρία παρά η γραμματική (εκτός από την άσκηση που ζητούνται τύποι).
To be honest, εγώ φέτος καλύτερα έγραψα άγνωστο παρά γνωστό:redface: Βασικά, όποιος έχει γερές βάσεις από αρχαία Α' Λυκείου και από τον επιτάφιο της Γ' Λυκείου, γράφει άνετα Θουκυδίδη :P
Πάντως, η γραμματική βοηθάει στο δύσκολο άγνωστο. Πέρα από του τύπους και τις καταλήξεις, υπάρχουν και πολλοί άλλοι κανόνες που βοηθούν στην καλύτερη κατανόηση των λέξεων και κατ'επέκτασιν του κειμένου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ειδα καποιους να λενε οτι η χημεια κατ. ειναι δυσκολη. Ενας καθηγητης μου ειπε οτι ειναι αρκετα ευκολο μαθημα αν το προσεξεις απο την αρχη και μπορει να σε βοηθησει πολυ στο τελος. Εγω βεβαια δεν εχω διαβασει ακομα χημεια για να δω πως μου φαινεται αν και ειχα ενα θεμα με αυτη τα τελευταια 2 χρονια, κυριως λογω της καθηγητριας που ειχαμε. Φετος φανταζομαι θα εχουμε αλλο καθηγητη αλλα εαν εχουμε την ιδια θα υπαρξει προβλημα!! Η φυσικη πως σας φαινεται; Εχω αρχισει ιδιαιτερα και μπορω να πω οτι ειναι ψιλοευκολη αλλα δεν παυει να ειναι φυσικη. Το προβλημα ειναι οτι νομιζεις οτι την καταλαβαινεις και κανεις λαθος...αυτο αποκομισα απο τις αλλες χρονιες αλλα ελπιζω να μην ισχυει και φετος..!! Αυτο που βρηκα περιεργο ειναι οτι εχουμε μονο 3 ωρες την εβδομαδα φυσικη και 5 μαθηματικα. Μου φανηκε περιεργο εως παρεξηγηθηκα γιατι μου αρεσει η φυσικη. Νομιζετε πως βγαινει φετος; Και τι γνωμη εχετε εσεις του 2ου πεδιου για τα μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top