[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γιατί σκέφτεσαι να ξαναδώσεις valous;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γιατί σκέφτεσαι να ξαναδώσεις valous;

Οχι, απλα δεν γνωριζω τι θελω να σπουδασω, και τα μορια μου, μου επιτρεπουν να κανω αρκετουτσικες επιλογες.. Σε περιπτωση που επιλεξω κατι το οποιο ομως δω οτι δεν μου ταιριαζει, να εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω κατι αλλο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που θα πάρει και Βιολογία Κατ. και Μαθηματικά Κατ. ή είμαι ο μόνος;;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
μόνο ένα απ'τα δύο φίλε εγώ.δεν παίρνω 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ωραίος!Εγω στην αρχή θα έπαιρνα μόνο βιολογία αλλά σκέφτηκα ότι θα είναι μεγάλο ρισκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αν και δεν δινω του χρονου, πιστευω οτι καλυτερα ειναι να παρετε και μαθηματικα, απο εκπαιδευτικης αποψης τουλαχιστον. Τα μαθηματικα σου ανοιγουν το μυαλο, σου αλλαζουν τον τροπο σκεψης, ακομα κι αν πατε σε σχολη χωρις μαθηματικα η νοοτροπια που σου καλλιεργουν πιστευω οτι θα σας φανει πολυ χρησιμη.
Περα απο την εκπαιδευτικη αποψη, καθαρα χρησιμοθηρικα, πιστευω οτι δεν αξιζει να τα επιλεξει καποιος αν στοχευει μονο σε επιστημες υγειας. Ομως ποιος στοχευει μονο σε επιστημες υγειας? Δηλαδη αμα γινει μια στραβη (που ειναι πολυ πιο ευκολο με 4 μαθηματα, στα 6 μαθηματα μια στραβη δεν στοιχιζει και τοσο, στα 4 ομως ειναι αλλιως) ειστε διατεθιμενοι να πατε σε καποια αλλη σχολη του πεδιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εγώ δεν παίρνω μαθηματικά γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα πολυτεχνεία και οι αντίστοιχες σχολές του 2ου πεδίου.Επίσης , τα μαθηματικά είναι πολλές ώρες σε σχέση με την βιολογία και απαιτείται καθημερινή επαφή με το μάθημα για να γράψεις έναν αξιοπρεπή βαθμό.Άρα πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αν και δεν δινω του χρονου, πιστευω οτι καλυτερα ειναι να παρετε και μαθηματικα, απο εκπαιδευτικης αποψης τουλαχιστον. Τα μαθηματικα σου ανοιγουν το μυαλο, σου αλλαζουν τον τροπο σκεψης, ακομα κι αν πατε σε σχολη χωρις μαθηματικα η νοοτροπια που σου καλλιεργουν πιστευω οτι θα σας φανει πολυ χρησιμη.
Περα απο την εκπαιδευτικη αποψη, καθαρα χρησιμοθηρικα, πιστευω οτι δεν αξιζει να τα επιλεξει καποιος αν στοχευει μονο σε επιστημες υγειας. Ομως ποιος στοχευει μονο σε επιστημες υγειας? Δηλαδη αμα γινει μια στραβη (που ειναι πολυ πιο ευκολο με 4 μαθηματα, στα 6 μαθηματα μια στραβη δεν στοιχιζει και τοσο, στα 4 ομως ειναι αλλιως) ειστε διατεθιμενοι να πατε σε καποια αλλη σχολη του πεδιου?

Ακριβώς όπως το λες είναι π.χ. κάποιος που στοχεύει ιατρική είναι πολύ πιθανό να του τύχει μία στραβή στη φυσική ή στην έκθεση και να μην τα καταφέρει ενώ αν έχει και μαθηματικά θα μπορεί να πάει και στο χημικό...Εγώ προσωπικά αν έδινα θα έπαιρνα και μαθηματικά και βιολογία.Από την άλλη βέβαια τα μαθηματικά θέλουν πολύ ενασχόληση για να γράψεις καλά και θα στερούν πολύτιμο χρόνο που θα μπορούσες να διαβάζεις φυσική ή βιολογία.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αν γίνει μια στραβή που είναι πιθανόν ειδικά με τέσσερα μαθήματα στο 3ο πεδίο θα είμαι ''τελειωμένος''.Από την άλλη δε με ενδιαφέρουν πολυτεχνικές σχολές αλλά οι χαμηλόβαθμες και υποτιμημένες στα μάτια του 'Ελληνα θετικές επιστήμες (μαθηματικό,χημικό)..Οπότε πιστεύω ότι έχω κάνει ένα καλό συνδιασμό μαθημάτων..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αν γίνει μια στραβή που είναι πιθανόν ειδικά με τέσσερα μαθήματα στο 3ο πεδίο θα είμαι ''τελειωμένος''.Από την άλλη δε με ενδιαφέρουν πολυτεχνικές σχολές αλλά οι χαμηλόβαθμες και υποτιμημένες στα μάτια του 'Ελληνα θετικές επιστήμες (μαθηματικό,χημικό)..Οπότε πιστεύω ότι έχω κάνει ένα καλό συνδιασμό μαθημάτων..:P

Λογικό μου φαίνεται ...Με το παλαιό σύστημα (μέχρι και φέτος) όποιος δεν έμπαινε ιατρική,οδοντιατρική πήγαινε πολιτικούς μηχανικούς μόνο και μόνο για το όνομα αντί να πάει π.χ. χημικό ..Αυτό είναι τελείως παράλογο και ευτυχώς θα σταματήσει γιατί σε όποιον δεν αρέσουν τα μαθηματικά απλά δεν θα τα πάρει ενώ με αυτό το σύστημα τα μαθηματικά ήταν ένα αναγκαίο κακό .Μην σε νοιάζει για αυτά που λένε το χημικό είναι τέλειο αα και οι χημικοί μηχανικοί.:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αν δεν παρεις μαθηματικα μπορεις να πας σε σχολες του σημερινου 2ου πεδιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αν δεν παρεις μαθηματικα μπορεις να πας σε σχολες του σημερινου 2ου πεδιου?

όχι αυτό λέω εάν σε κάποιον δεν αρέσουν τα μαθηματικά δεν θα τα επιλέξει απλά ....Μόνο στο βιολογικό μπορείς να πας και από 2ο και από 3ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Με αγχώσατε τώρα...όχι οτι θα πάρω και μαθηματικά,αλλά με αγχώσατε...
Αλλά δεν μπορεί,έχει βιολογικά,φαρμακευτικές,ιατρικές,οδοντιατρικές,κάπου θα μπούμε...(η μήπως όχι? :( :( :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Με αγχώσατε τώρα...όχι οτι θα πάρω και μαθηματικά,αλλά με αγχώσατε...
Αλλά δεν μπορεί,έχει βιολογικά,φαρμακευτικές,ιατρικές,οδοντιατρικές,κάπου θα μπούμε...(η μήπως όχι? :( :( :( )

Μην αγχώνεσαι βρε......δεν τα λέω για να αγχωθείς απλά σου λέω πως θα σκεφτόμουν εγώ.......Για να μπεις σε μία υψηλόβαθμη σχολή εκτός από πολύ διάβασμα θα χρειαστείς και τύχη....Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που λέει πριν γράψει....Σιγά το δύσκολο τα 19000 τα έχω για πλάκα...ακόμα και αυτός που γράφει 19999 δεν νομίζω ότι το είχε σίγουρο.Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα και μαθηματικά χωρίς να το σκεφτώ(όχι ότι μου άρεσαν) αλλά θα προτιμούσα να έμπαινα χημικό παρά ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων (χωρίς να τα υποτιμάω... εννοείτε ).Το θετικό είναι ότι και 12 αν γράψεις μαθηματικά δεν θα μετράει ο βαθμός για το 3ο .Τώρα αν είσαι της άποψης ιατρική ή τίποτα μην πάρεις μαθηματικά απλά είναι ρίσκο.....Παρόμοια κατάσταση υπήρχε με το σύστημα των δεσμών όπου έμεναν εκτός πανεπιστημίου άριστοι μαθητές.
Ξαναλέω δεν σε αποθαρρύνω απλά σου λέω την αλήθεια ...
Καλή επιτυχία να έχεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Για να είμαι πλήρως ειλικρινής,είμαι της άποψης ιατρική και ας μπω με την 4η φορά(λέμε τώρα).Κοίτα,δεν θα αγχωθώ,θα βάλω τα δυνατά μου και ότι πετύχω.Όπως είπα,κ μετά την ιατρική με ενδιαφέρουν οι παρεμφερείς σχολές.Αν δεν μπω ούτε στο τελευταίο βιολογικό,έπαιξα και έχασα.Όλοι δικαιούνται μια 2η ευκαιρία.Σε ευχαριστώ για την στήριξη και σου εύχομαι ότι καλύτερο.Η σχολή σου θα είναι και η 2η επιλογή μου παρεμπιπτόντως :)

Καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για να είμαι πλήρως ειλικρινής,είμαι της άποψης ιατρική και ας μπω με την 4η φορά(λέμε τώρα).Κοίτα,δεν θα αγχωθώ,θα βάλω τα δυνατά μου και ότι πετύχω.Όπως είπα,κ μετά την ιατρική με ενδιαφέρουν οι παρεμφερείς σχολές.Αν δεν μπω ούτε στο τελευταίο βιολογικό,έπαιξα και έχασα.Όλοι δικαιούνται μια 2η ευκαιρία.Σε ευχαριστώ για την στήριξη και σου εύχομαι ότι καλύτερο.Η σχολή σου θα είναι και η 2η επιλογή μου παρεμπιπτόντως :)

Καλή συνέχεια

Να'σαι καλά και δεν αξίζουν μόνο δεύτερη ευκαιρία αλλά και τρίτη και τέταρτη και πέμπτη.......
Αν δεν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου τίποτα άλλο εκτός από γιατρό και το θέλεις υπερβολικά πολύ θα το καταφέρεις σίγουρα.Τώρα αν ο τρόπος αυτός θα λέγετε πανελλήνιες ,κατατακτήριες,2η φορά πανελλήνιες ή Χ φορές πανελλήνιες δεν έχει και τόσο σημασία........;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν διαλέγονται τα μαθήματα από την αρχή. Τα παρακολουθεί κάποιος ΟΛΑ και αργότερα (μάλλον κατά Φεβρουάριο) διαλέγει ποια επιθυμεί να εξεταστεί πανελλαδικά.
Έτσι, θα μπορούσε κάποιος μαθητής να ξεκινήσει προετοιμαζόμενος σε 5 μαθήματα και μέχρι να έρθει ο καιρός της δήλωσης, να αποφασίσει αν θα τα δώσει και τα 5 μαθήματα ή αν θα δώσει μόνο 4 και ποιο θα είναι αυτό το 4ο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Dr.K Στην βιολογία γίνεται να γράψεις καθαρό 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Dr.K Στην βιολογία γίνεται να γράψεις καθαρό 20?

Γιατί να μην γίνετε βρε......Εδώ γράφουν 20 μαθηματικά κατ. στην βιολογία δεν θα γίνετε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JayTheKing

Νεοφερμένος

Ο JayTheKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Να'σαι καλά και δεν αξίζουν μόνο δεύτερη ευκαιρία αλλά και τρίτη και τέταρτη και πέμπτη.......
Αν δεν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου τίποτα άλλο εκτός από γιατρό και το θέλεις υπερβολικά πολύ θα το καταφέρεις σίγουρα.Τώρα αν ο τρόπος αυτός θα λέγετε πανελλήνιες ,κατατακτήριες,2η φορά πανελλήνιες ή Χ φορές πανελλήνιες δεν έχει και τόσο σημασία........;)
Μπορείς να δώσεις κάποια-ες συμβουλές για του χρονου σε μας που θελουμε ΑΕΙ 3ου πεδίου?Φυσικά εκτός απο πολύ διάβασμα(φροντιστήριο ή ιδιαίτερα έκανες αλήθεια?)
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=159325 να και μια δημοσκόπηση για το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top