[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
διοτι δεν μου αρεσει ο τροπος αυτος διασκεδασης και τον βρισκω εντελως θλιβερο,ιδιως για 18 χρονους και μαλιστα για οργανωμενες σχολικες εκδρομες
Ούτε εμένα μου αρέσει πλέον αυτός ο τρόπος διασκέδασης και τον αποφεύγω, όμως όταν ήμουν μαθητής μου άρεσε και τον ήθελα που και που, ειδικά στις εκδρομές. Προφανώς τότε δεν μας ενδιέφεραν οι αρχαιολογικοί χώροι, αλλά η εκδρομή ήταν και η όλη φάση της και φυσικά και ο χαβαλές στο ξενοδοχείο. Παιδιά ήμασταν, τι να κάνουμε;
Λογικά κι εσύ που τώρα μάλλον κοντεύεις τα 40, εντάξει δε βρίσκεις του γούστου σου αυτή τη διασκέδαση. Όμως, από τη μαθητική σου ηλικία είχες ήδη κατασταλάξει ότι ο τρόπος αυτός διασκέδασης είναι θλιβερός;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι γι αυτο δεν πηγα πενταημερη,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αποστρεφομουν και την μουσικη που συνοδευει αυτες τις βραδιες εκτονωσης και γενικα ολο το..concept.

εχω λιγα χρονια ακομα για τα 40,αλλα σε καλο δρομο βρισκομαστε:D:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ναι γι αυτο δεν πηγα πενταημερη,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αποστρεφομουν και την μουσικη που συνοδευει αυτες τις βραδιες εκτονωσης και γενικα ολο το..concept.

Πραγματικά το έχω ακούσει ελάχιστες φορές αυτό(χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακό απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση):hmm:
Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ασχετο ,εχεις την καλυτερη υπογραφη που εχω δει εδω και καιρο

αν και γενικα τα σλογκαν και τα τσιτατα που εχουν κατακλυσει την εποχη μας κανουν να νομιζεις πως ζουμε μια τηλεοπτικη καθημερινοτητα και δεν,αυτο ομως αξιζει νομιζω ειναι αληθινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ασχετο ,εχεις την καλυτερη υπογραφη που εχω δει εδω και καιρο

αν και γενικα τα σλογκαν και τα τσιτατα που εχουν κατακλυσει την εποχη μας κανουν να νομιζεις πως ζουμε μια τηλεοπτικη καθημερινοτητα και δεν,αυτο ομως αξιζει νομιζω ειναι αληθινο

Να'σαι καλά ευχαριστώ και εμένα μου αρέσει πολύ και το πιστεύω.....
Αλήθεια τι είναι τσιτάτα???:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τσιτατο ειναι η ατακα :) ,ξενοφερτη προφανως διοτι ετσι πως την προφερει κανεις στην τσιτα και τον ταρζαν τρεχει ο νους ,δεν ηχει ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
τσιτατο ειναι η ατακα :) ,ξενοφερτη προφανως διοτι ετσι πως την προφερει κανεις στην τσιτα και τον ταρζαν τρεχει ο νους ,δεν ηχει ωραια

:confused: που τις βρίσκεις αυτές τις λέξεις???
Ευχαριστώ και για την ενημέρωση.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
νομιζα ειναι συνηθισμενη! τελος παντων το ταραξαμε στο οφ τοπικ το νημα:whistle::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wip97

Νεοφερμένος

Ο Wip97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εχοντας περασει απο την διαδικασια των πανελληνιων κατεληξα στο συμπερασμα οτι εκτος απο το διαβασμα που σαφως ειναι πολυ σημαντικο , εξισου σημαντικη ειναι και η ψυχολογια , κυριως λιγες μερες πριν ξεκινησεις να δινεις. Δεν πρεπει να τα παρατησεται , σε καμια περιπτωση. Σας το λεω αυτο , γιατι θα υπαρξουν πολλες στιγμες που θα πιεστειτε. Εκεινες τις ωρες θα επικεντρωθειτε στον στοχο σας. Οι πανελληνιες ειναι καθαρα αγωνας αντοχης και οσοι δεν υποκειψεται θα ανταμειφθειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτές οι ρημαδοβάσεις τι θα κάνουν;
Θετική εγώ με βιολογία 4ο και άγιος ο θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ότι και να κάνουν φέτος οι βάσεις εμάς δεν μας αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
θα προτιμούσα να ξέρω που είναι ο πήχης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Για τους παλιούς που θέλουν να ξαναδώσουν. Δε ξέρω αν υπάρχει χωριστό θέμα ή αν αναρτήθηκε ήδη.

Άρθρο 60
Απόφοιτοι Λυκείου του σχολικού έτους 2014-15
1. Απόφοιτοι Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων του σχολικού έτους 2014-#‐5 καθώς και προηγούμενων σχολικών ετών, οι οποίοι συμμετείχαν ή προετοιμάστηκαν για να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής των καταργηθεισών διατάξεων του ν.2525/1997 όπως ίσχυε, έχουν το δικαίωμα αν το επιθυμούν να διαγωνισθούν με
ανωτέρω καταργηθέν σύστημα εισαγωγής κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη (2015-#‐6 και 2016-#‐7) προκειμένου να εγγραφούν στο 10% των θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

2. Εναλλακτικά, οι ανωτέρω υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη (2015-#‐6 και 2016-#‐7) να επιλέξουν να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίσθηκε με το ν.4127/2015 (Α΄ 50).
Στην περίπτωση αυτή:
α) οι υποψήφιοι δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής σε κάποιο ειδικό ποσοστό θέσεων των Τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και β) οφείλουν να καταθέσουν μέχρι την 25η Φεβρουαρίου ενυπόγραφη αίτηση στη σχολική μονάδα από την οποία αποφοίτησαν, όπου θα δηλώνουν στους υποψήφιους ποιας Ομάδας Προσανατολισμού επιθυμούν να καταταχθούν και σε ποια μαθήματα πρόκειται να διαγωνισθούν.

Σύμφωνα με τα παραπάνω οι απόφοιτοι του 1997 (και προηγούμενων ετών) που θα ξαναδώσουν πανελλήνιες το 2015-2016 θα διεκδικήσουν μόνο το 10% των θέσεων από το σύνολο. :eek: :eek: Κάτι τέτοιο δεν είναι άδικο, από τη στιγμή που οι απόφοιτοι του 2013, 2014 κλπ που ξαναέδωσαν, έχοντας προετοιμαστεί καλύτερα, θα πάρουν θέσεις από το 90% (που ήταν για την γενιά του 97) ?????

Και για κάποιον που επιλέξει να ξαναδώσει τι είναι προτιμότερο, να δώσει με το παλιό σύστημα έχοντας ελάχιστες πιθανότητες να περάσει εκεί που θέλει (λόγω του περιορισμού του 10%) ή να δώσει με το καινούργιο σύστημα κάνοντας προετοιμασία σε εντελώς διαφορετική ύλη, διαφορετικά μαθήματα, χωρίς προφορικούς βαθμούς (?) ????? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα παραπάνω οι απόφοιτοι του 1997 (και προηγούμενων ετών) που θα ξαναδώσουν πανελλήνιες το 2015-2016 θα διεκδικήσουν μόνο το 10% των θέσεων από το σύνολο. :eek: :eek: Κάτι τέτοιο δεν είναι άδικο, από τη στιγμή που οι απόφοιτοι του 2013, 2014 κλπ που ξαναέδωσαν, έχοντας προετοιμαστεί καλύτερα, θα πάρουν θέσεις από το 90% (που ήταν για την γενιά του 97) ?????

Ναι, απ'ότι φαίνεται...
Αλλά μην νομίζεις ότι είναι πάρα πολλοί αυτοί που δίνουν για 2η..ν φορά..
Δεν είναι καθόλου άδικο μιας και πάντα έτσι γίνεται. Και κάποιος του 2015 μπορεί να δώσει με το νέο σύστημα...που ήδη τα έχουν φρέσκα και όντας ως έμπειροι θα τα πάνε καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ κατάλαβα ότι οι απόφοιτοι που θα ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα θα πάρουνε μόνο το 10% των θέσεων. ??

edit: πόσα άτομα δίνουν περίπου για 2η χρονιά, υπάρχουν κάποια στατιστικά? για κάποια υψηλόβαθμη σχολή οι πιθανότητες να περάσει κάποιος δεν είναι σχετικά λίγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Άραγε το κλασσικό 10% δε θα υπάρξει καθόλου; ή έστω με άλλο ποσοστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου άδικο μιας και πάντα έτσι γίνεται. Και κάποιος του 2015 μπορεί να δώσει με το νέο σύστημα...που ήδη τα έχουν φρέσκα και όντας ως έμπειροι θα τα πάνε καλύτερα!

1) Ναι, αλλά θα υπάρξουν πιθανότατα αλλαγές στην ύλη (για παράδειγμα άκουσα πως στην χημεία θα εξετάζονται στην ύλη της χημείας κατ της β' και της γ', το αντίστοιχο για φυσική κλπ.), οπότε δεν συμφέρει.
2) Εφόσον άλλαξαν τα μαθήματα και η ύλη θα μπορεί κάποιος απόφοιτος να διατηρήσει τους προφορικούς του βαθμούς στα αντίστοιχα μαθήματα που θα δώσει με το νέο σύστημα? Αν όχι έχουν "πλεονέκτημα" όσοι δίνουν 1η φορά.
3) Το άδικο κατά την γνώμη μου είναι ότι περιορίζει τα παιδιά που θέλουν να ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα στο 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΡΕΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!
ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ 10%? ΑΝ ΝΑΙ, ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ?
Δεν καταλαβαινω τι εχει συμβει οτι και αν διαβασω.. πφφ :mad:
Ηρέμησε παλικάρι μου. Ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Όσα ξέρεις εσύ, τόσα ξέρει και ο υπουργός. Πάντως, καθώς δεν θέλει η κυβέρνηση να στενοχωρεί τον κόσμο για πράγματα που δεν κοστίζουν, μάλλον θα κρατήσουν το 10% χωρίς εξετάσεις που ίσχυε ως τώρα, το οποίο θα είναι άλλο από το 10% που μάλλον θα ισχύσει για όσους ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα. Δηλαδή το 2016 οι μαθητές της Γ λυκείου μάλλον θα έχουν δικό τους το 80% των θέσεων. Φυσικά και όλα είναι μάλλον...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ηρέμησε παλικάρι μου. Ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Όσα ξέρεις εσύ, τόσα ξέρει και ο υπουργός. Πάντως, καθώς δεν θέλει η κυβέρνηση να στενοχωρεί τον κόσμο για πράγματα που δεν κοστίζουν, μάλλον θα κρατήσουν το 10% χωρίς εξετάσεις που ίσχυε ως τώρα, το οποίο θα είναι άλλο από το 10% που μάλλον θα ισχύσει για όσους ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα. Δηλαδή το 2016 οι μαθητές της Γ λυκείου μάλλον θα έχουν δικό τους το 80% των θέσεων. Φυσικά και όλα είναι μάλλον...



Ευχαριστω, τουλαχιστον ξεκαθαρισε λιγο μεσα στο μυαλο μου η ολη φαση.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top