Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Συνήθως αυτοί που καταφέρνουν να συγκεντρώσουν πάνω από 19.000 μόρια είναι αυτοί που πάνε σε ιδιωτικά και έχουν βγάλει την ύλη από το γυμνάσιο ;) Είναι τυχαίο που οι πρώτοι των πρώτων ΚΑΘΕ χρόνο είναι από ιδιωτικά και έχουν βγάλει 19.700+ μόρια;; Δε νομίζω...Δυστυχώς το δημόσιο σχολείο και το φροντιστήριο/ιδιαίτερα δε μπορούν να δώσουν τόσα μόρια,όση προσπάθεια κι αν καταβάλει ο μαθητής.Δεν είμαστε ρομπότ.Εκείνη την ώρα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία,και τα παιδάκια των ιδιωτικών (τα περισσότερα τουλάχιστον,μην παρεξηγηθώ) έχουν "ρομποτοποιηθεί" τόσο πολύ που λειτουργούν πιο μηχανικά από ποτέ,οπότε είναι λογικό να γράφουν τόσο.
Μην αγχώνεσαι,λοιπόν,εσύ έκανες ό,τι μπορούσες.Δυστυχώς αυτές οι θέσεις είναι προ πολλού κατειλημμένες.
Δεν δέχομαι όμως να εγκαταλείψω το όνειρό μου,είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω ξανά! Πως να δεχθώ να ξεκινήσω τη ζωή μου με εκπτώσεις και να πάψω να ονειρεύομαι?Δυστυχώς,αυτό που μας ''δίδαξαν'' για την επιλογή επαγγέλματος,εμμέσως πλην σαφώς,μας αναγκάζουν να το ξεχάσουμε.Δηλαδή δεν πρόκειται ποτέ να αισθανθώ τη χαρά της δημιουργίας σ'ένα επάγγελμα που ακολούθησα,επειδή έτσι έτυχε και μια ζωή θα αισθάνομαι δυστυχισμένη ή δεν θα αποκτήσω ποτέ εσωτερική πληρότητα.Τα ερωτήματα είναι πολλά κυρίως περί της αδικίας του συστήματος! Αυτό το σύστημα μόνο αξιοκρατικό δεν είναι!!! Όσο γι'αυτό που πέτυχα,αισθάνομαι πως είναι περισσότερο από αυτό που μου επέτρεψαν να γνωρίζω οι κύριοι βαθμολογητές!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν δέχομαι όμως να εγκαταλείψω το όνειρό μου,είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω ξανά! Πως να δεχθώ να ξεκινήσω τη ζωή μου με εκπτώσεις και να πάψω να ονειρεύομαι.Δυστυχώς,αυτό που μας ''δίδαξαν'' για την επιλογή επαγγέλματος,εμμέσως πλην σαφώς,μας αναγκάζουν να το ξεχάσουμε.Δηλαδή δεν πρόκειται ποτέ να αισθανθώ τη χαρά της δημιουργίας σ'ένα επάγγελμα που ακολούθησα,επειδή έτσι έτυχε και μια ζωή θα αισθάνομαι δυστυχισμένη ή δεν θα αποκτήσω ποτέ εσωτερική πληρότητα.Τα ερωτήματα είναι πολλά κυρίως περί της αδικίας του συστήματος! Αυτό το σύστημα μόνο αξιοκρατικό δεν είναι!!! Όσο γι'αυτό που πέτυχα,αισθάνομαι πως είναι περισσότερο από αυτό που μου επέτρεψαν να γνωρίζω οι κύριοι βαθμολογητές!!!!!!!

Οι πανελλήνιες ανέκαθεν δεν ήταν αξιοκρατικός θεσμός...Στη Βιολογία ΓΠ π.χ. ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 16,8 και ο άλλος 19,2 και σκέφτομαι να ζητήσω να δω το γραπτό μου γιατί κάτι δε μου κάθεται καλά.Κανείς δε ξέρει πώς βαθμολογούν αυτοί οι άνθρωποι,δυστυχώς μας έχουν μάθει να δεχόμαστε αυτό που βλέπουμε (άσχετα αν είναι δίκαιο ή όχι) και να κάνουμε μόκο.Welcome to Greece.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες ανέκαθεν δεν ήταν αξιοκρατικός θεσμός...Στη Βιολογία ΓΠ π.χ. ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 16,8 και ο άλλος 19,2 και σκέφτομαι να ζητήσω να δω το γραπτό μου γιατί κάτι δε μου κάθεται καλά.Κανείς δε ξέρει πώς βαθμολογούν αυτοί οι άνθρωποι,δυστυχώς μας έχουν μάθει να δεχόμαστε αυτό που βλέπουμε (άσχετα αν είναι δίκαιο ή όχι) και να κάνουμε μόκο.Welcome to Greece.
Έχεις δίκαιο κι εμένα δεν μου κάθονται καλά οι Βιολογίες και τα Μαθ/κα,θα ήθελα να τα δω αλλά φαντάζομαι πως εν τέλει θα πειστώ ότι αυτοί ήταν οι βαθμοί που άξιζα,κάτι που δεν νομίζω ότι ισχύει.Το καλύτερο,νομίζω.θα ήταν να πούμε ''Welcome to Elladistan''.Ο ΣΥΡΙΖΑ έφερε την ελπίδα και αυτή όπως ήρθε έφυγε....με αφόρμηση πάντα το προεκλογικό σποτ:ΣΥΡΙΖΑ,η ελπιδα έρχεται!!! Αν είχα τη δυνατότητα θα άνοιγα θέμα στη Βουλή........ανεξάρτητα αν θα με άκουγε κανείς ή όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν μας αφορά με ποιο τρόπο πέτυχαν οι υποψήφιοι από τα ιδιωτικά,αλλά δεν καταλαβαίνω ούτε τη δική σου αντίδραση.Θα σου πω ένα πράγμα που είναι δύσκολο να καταλάβεις: μη νομίζεις ότι όλοι έχουν τα ίδια μέσα.Κάποιοι δεν έχουν καν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν φροντιστήριο,άλλοι με το ζόρι κι άλλοι μπορεί να πάνε σε ιδιωτικό αλλά να κάνουν και ιδιαίτερα.Επίσης,μη νομίζεις πως και αυτοί που μπορούν να παρακολουθήσουν φροντιστήριο έχουν άμεση πρόσβαση.Προσωπικά ,έχω συγγενείς που μένουν σε περιοχές χωρίς φροντιστήριο και ανγκάζονται να κάνουν αγώνα δρόμου κάθε μέρα.Αν μη τι άλλο,όλα αυτά μόνον φθηνές δικαιολογίες δεν είναι.Και αν αυτό πιστεύεις άσε μας να βιώσουμε πλάνη και άγνοια.Συγχαρητήρια σε αυτούς που έχουν τη θέληση και τη δύναμη να κυνηγήσουν το όνειρο,πάντοτε άξιζαν! Από εκεί και πέρα,καθείς μπορεί να ισχυριστεί οτιδήποτε επιθυμεί.Φιλικά,

Αυτά τα ξέρουμε ήδη, δε μας λες τίποτα καινούργιο, ούτε δυσνόητο.
Απλά κάποιοι εδώ αρνούνται να δεχτούν πως άλλοι τα πήγαν καλύτερα και όχι επειδή είχαν λεφτά και πήγαιναν σε ιδιωτικά. Γιατί δεν πήγαιναν.
Haters gonna hate. ;)

Edit:
Να πω εδώ πως κι εμείς κάναμε... δρομολόγια για να πάμε φροντιστήριο, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσαμε σαν δικαιολογία σε περίπτωση αποτυχίας, γιατί κι εγώ σε ένα κωλοχώρι μένω και σε ένα δημόσιο σαν όλα τα άλλα πήγαινα. Γι αυτό μη μου λες ότι μου είναι "δυσνόητο ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Αυτά τα ξέρουμε ήδη, δε μας λες τίποτα καινούργιο, ούτε δυσνόητο.
Απλά κάποιοι εδώ αρνούνται να δεχτούν πως άλλοι τα πήγαν καλύτερα και όχι επειδή είχαν λεφτά και πήγαιναν σε ιδιωτικά. Γιατί δεν πήγαιναν.
Haters gonna hate. ;)

Edit:
Να πω εδώ πως κι εμείς κάναμε... δρομολόγια για να πάμε φροντιστήριο, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσαμε σαν δικαιολογία σε περίπτωση αποτυχίας, γιατί κι εγώ σε ένα κωλοχώρι μένω και σε ένα δημόσιο σαν όλα τα άλλα πήγαινα. Γι αυτό μη μου λες ότι μου είναι "δυσνόητο ".
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!
Τωρα το να πιανουμε το παραμικρο ρε παιδια και να το πλασαρουμε σαν δικαιολογια για την οποια αποτυχια δε μας τιμα ιδιαιτερα..ειτε την δεχεσαι και εισαι κομπλέ είτε δε τη δέχεσαι και δε βρισκεις δικαιολογίες/καταστασεις που λιγο πολύ όλοι περνούσαμε!
Τέλος πάντων, ας περάσουμε όλοι στις σχολές που θέλουμε και ειμαστε κομπλέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Προσπαθώ να μπω στην σελίδα για το μηχανογραφικό αλλά μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμη. Μόνο σε εμένα συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Προσπαθώ να μπω στην σελίδα για το μηχανογραφικό αλλά μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμη. Μόνο σε εμένα συμβαίνει;

Αν δοκιμασες εδω-> https://exams.it.minedu.gov.gr/ ναι μπαινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι. Σίγουρα μπαίνεις στο σωστό link;

Edit:Με πρόλαβε ο Σπυράκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Οι βαθμοί των ΕΠΑΛ έχουν ανακοινωθεί ώστε να γίνεται οριστικοποίηση, ή μπορώ να κάνω μόνο προσωρινή αποθήκευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Οι βαθμοί των ΕΠΑΛ έχουν ανακοινωθεί ώστε να γίνεται οριστικοποίηση, ή μπορώ να κάνω μόνο προσωρινή αποθήκευση;

μπορει να γινει η οριστικοποιηση εχουν βγει οι βαθμοι στα επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μπήκα να δω πως είναι και ξαναβγήκα, μην πατήσω και τίποτα και το οριστικοποιήσω και μπλέξουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μπήκα να δω πως είναι και ξαναβγήκα, μην πατήσω και τίποτα και το οριστικοποιήσω και μπλέξουμε :P

Χαχα, τελικά οι περισσότεροι θα το κάνουμε σχολείο γιατί φοβομαστε μη κάνουμε καμία βλακεία μόνοι μας. :P
Αυτή η ανασφάλεια με τις πανελλήνιες με συνοδεύει μέχρι το μηχανογραφικό. :D
Αν καταλήξω ποτέ στην πόλη που θα βάλω πρώτα, θα πάω μάλλον σχολείο να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Χαχα, τελικά οι περισσότεροι θα το κάνουμε σχολείο γιατί φοβομαστε μη κάνουμε καμία βλακεία μόνοι μας. :P
Αυτή η ανασφάλεια με τις πανελλήνιες με συνοδεύει μέχρι το μηχανογραφικό. :D
Αν καταλήξω ποτέ στην πόλη που θα βάλω πρώτα, θα πάω μάλλον σχολείο να το κάνω.

Εγώ ή σχολείο ή στο σπίτι προσεκτικά με την βοήθεια των γονιών. :P
Στο φροντιστήριο δεν πάω γιατί θα με ζαλίσουν να βάλω τις σχολές όπως θέλουν αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athena11

Νεοφερμένος

Η Athena11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για το ειδικο μαθημα των γερμανικων;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν έχει βγει επίσημη ημερομηνία.

Σήμερα ολοκληρωνόταν πάντως η βαθμολόγηση των γραπτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athena11

Νεοφερμένος

Η Athena11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οποτε λογικα μεχρι αρχες ιουλη θα ξερουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!
Τωρα το να πιανουμε το παραμικρο ρε παιδια και να το πλασαρουμε σαν δικαιολογια για την οποια αποτυχια δε μας τιμα ιδιαιτερα..ειτε την δεχεσαι και εισαι κομπλέ είτε δε τη δέχεσαι και δε βρισκεις δικαιολογίες/καταστασεις που λιγο πολύ όλοι περνούσαμε!
Τέλος πάντων, ας περάσουμε όλοι στις σχολές που θέλουμε και ειμαστε κομπλέ!
Βρε παιδιά δεν το λέω για δικαιολογία,απλά ήθελα να αντισταθμίσω αυτό που είπε η κοπέλα για τα ιδιωτικά.Ίσως, κάποιοι μαθητές αυτών των σχολείων έχουν περισσότερες προυποθέσεις επιτυχίας,από άλλους:κυρίως επειδή έχουν τρομερές,γνωστικές ικανότητες κι έπειτα ,επειδή (ενδεχομένως) είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν όποια ενισχυτικά μαθήματα ήθελαν.Σε κάθε περίπτωση,εύχομαι ολόψυχα συγχαρητήρια στα παιδιά αυτά,αλλά και σε κάθε άλλο φετινό υποψήφιο.Γνωρίζω καλά πως οι δικαιολογίες δεν αρμόζουν,σε όποιον σέβεται τουλάχιστον τη μαθητική,αν όχι την ανθρώπινη υπόστασή του.Καλή τύχη σε κάθε καινούριο μας βήμα,όποιο κι αν είναι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες ανέκαθεν δεν ήταν αξιοκρατικός θεσμός...Στη Βιολογία ΓΠ π.χ. ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 16,8 και ο άλλος 19,2 και σκέφτομαι να ζητήσω να δω το γραπτό μου γιατί κάτι δε μου κάθεται καλά.Κανείς δε ξέρει πώς βαθμολογούν αυτοί οι άνθρωποι,δυστυχώς μας έχουν μάθει να δεχόμαστε αυτό που βλέπουμε (άσχετα αν είναι δίκαιο ή όχι) και να κάνουμε μόκο.Welcome to Greece.

Απάντησέ μου σε κάτι... Θα τα έλεγες αυτά αν είχες βγάλει 19.500 μόρια και πέρναγες νομική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
.Δεν ειναι λιγο ''αδικο'' το γεγονος οτι επειδη δεν ημουν καλος παπαγαλος , δεν μπορω να περασω σε σχολες υπολογιστων, ενω εγραψα ΑΕΠΠ 99? Δηλαδη πιστευω οτι για ορισμενους βαθμους , σε ορισμενες σχολες θα επρεπε να κανουν καποιες εξαιρεσεις...Για παραδειγμα αν καποιος γραψει φυσικη 98 και θελει να μπει Φυσικο, αλλα τα συνολικα του Μορια δεν επαρκουν, τοτε ας του εδιναν το δικαιωμα να μπει σε οποιο φυσικο ηθελε, απο την στιγμη που διεπρεψε στην φυσικη και το θελει τοσο πολυ!

Καλώς ή κακώς κάτι τέτοιο δεν μπορεί να εφαρμοστεί με το ισχύον σύστημα.
Σκέψου μόνο ότι έτσι κάποιος που έχει αποφασίσει τι θέλει να σπουδάσει θα κάτσει να διαβάσει μόνο ένα μάθημα ώστε να πάρει το 20ρι και στα άλλα ούτε καν θα πατήσει το πόδι του.
Η πιο ακραία περίπτωση είναι του Α.Ο.Δ.Ε με σχολές Διοίκησης Επιχειρήσεων κ.ά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top