Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
σφαγη στη θεωρητικη; χαχαχα

Ε ναι ήταν πολύ εύκολα μέχρι τώρα..το άγνωστο, ο κρητικός, τα σημερινά λατινικά..
Δεν θα μπω σ'αυτό το τρυπάκι να κάνω συγκρίσεις κλπ.
Όποιος έχει μάτια βλέπει και δεν μιλάω για τον εαυτό μου στη προκειμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ε ναι ήταν πολύ εύκολα μέχρι τώρα..το άγνωστο, ο κρητικός, τα σημερινά λατινικά..
Δεν θα μπω σ'αυτό το τρυπάκι να κάνω συγκρίσεις κλπ.
Όποιος έχει μάτια βλέπει και δεν μιλάω για τον εαυτό μου στη προκειμένη.
τα θεματα δε θεωρουνται δυσκολα...πχ στα λατινικα ενας διαβασμενος εγραφ 19 και πανω χωρις δυσκολια..
η λογοτεχνια γιατι ηταν δυσκολη; επειδη οι περισσοτεροι πανε με σος,και αφησαν τον κρητικο εκτος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τα θεματα δε θεωρουνται δυσκολα...πχ στα λατινικα ενας διαβασμενος εγραφ 19 και πανω χωρις δυσκολια..
η λογοτεχνια γιατι ηταν δυσκολη; επειδη οι περισσοτεροι πανε με σος,και αφησαν τον κρητικο εκτος;;
Δεν θα μπω στη λογική (;) σου, ξαναλέω.
Δεν έδωσες, δεν έχεις άποψη.
End of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
τα θεματα δε θεωρουνται δυσκολα...πχ στα λατινικα ενας διαβασμενος εγραφ 19 και πανω χωρις δυσκολια..
η λογοτεχνια γιατι ηταν δυσκολη; επειδη οι περισσοτεροι πανε με σος,και αφησαν τον κρητικο εκτος;;

Μην κανετε συγκρισεις... Στα αρχαια ναι εγινε σφαγη στο αγνωστο και τα αρχαια οπως και τα μαθηματικα κατευθυνσης ειναι μαθημα βαρυτητας,δεν σε παιρνει να μην γραφεις καλα δηλαδη εστω ενα 15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 923421

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν πας στις επαναληπτικές, μηδενίζεσαι στα μαθήματα που έλειψες. Αν οι βαθμοί σου (μαζί με τα μηδενικά και τα ενδοσχολικά) βγάζουν τον απαραίτητο Γ.Μ.Ο. 9,5 , τότε παίρνεις κανονικά απολυτήριο. Διαφορετικά πας για τον Ιούνιο του επόμενου έτους, καθώς για τη Γ λυκείου δεν υπάρχει Σεπτέμβριος.




Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Μπορώ να πω ότι με καθησύχασε (γεγονός σημαντικό για την παρούσα κατάστασή μου). Ελπίζω μόνο να είναι εφικτό το 9,5. Όσο για το μέλλον μου, θα βρω τι θα κάνω και θα προσπαθήσω, αρκεί να πάρω το απολυτήριο χωρίς τις Πανελλήνιες, διότι άκουσα πως η παρουσία του εξεταζόμενου είναι υποχρεωτική για να μπορεί να βγει το απολυτήριο(και το άκουσα, δυστυχώς, από κάποιον έμπειρο,νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Hei συναγωνιστες, λοιπον, την ακουσα για τα καλα στις Πανελληνιες.Για καποιο λογο, Φυσικη , δεν το μυριζω καθολου, απο το Γυμνασιο ουσιαστικα.
Δεν μπορω να την καταλαβωωωω με τιποτα.Ετσι, την εγραψα και εγω τελειως, γνωριζοντας πως ειμαι καλος τοσο στα Μαθηματικα Κατευθυνσης οσο και Γενικης.Ετσι ειπα, σιγα, θελω να μπω Ναυτιλιακα Χιο, με ΑΟΘ, και 18+Μαθ.ΓΠ και Μαθ.Κατ 15 μπαινω ανετα.Ωστοσο, με τα θεματα που βαλανε Μαθ.ΚΑΤ/ΓΠ εχω γραψει 14 Μαθ Γεν και 12 Μαθ Κατ, αρκετα κατω απο οτι περιμενα.

Γνωριζει κανεις απο Φροντ/Ιδιαιτερα καμια θεωρια που ειναι αρκετα ΣΟΣ και παιζει αρκετα ; Επισης τι ασκηση σας ειπαν να δωσετε προσοχη;
Δεν εκανα φροντ/ιδιαιτερα στη Φυσικη.
Ευχαριστω συναγωνιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν θα μπω στη λογική (;) σου, ξαναλέω.
Δεν έδωσες, δεν έχεις άποψη.
End of story.

εδωσα περυσι και μπορω να συγκρινω τα θεματα..θυμησου το οτι οι βασεις θα πεσουν ελαχιστα ή καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Νομίζω πως εννοείς το '11. Βασικά σήμερα τα θέματα του '11 μπορεί να μην φαίνονται στα παιδιά που δίνουν τόσο δύσκολα, γιατί νομίζω από τότε κι ύστερα κάνουν πολύ πιο γερή προετοιμασία γιατί άλλαξαν σε νοοτροπία αρκετά (σε σύγκριση με αυτά των προηγούμενων χρόνων).
Το 2011 ήταν η χρονιά που έδωσα πανελλήνιες. Δεν νομίζω ότι τα θέματα της χρονιάς εκείνης χαρακτηρίστηκαν σαν δύσκολα. Αν μιλάμε για τη Φυσική, τα θέματα ήθελαν ανάπτυξη που απαιτούσε αρκετά περισσότερο χρόνο από 3 ώρες. Θυμάμαι ότι έγραφα και ζωγράφιζα χωρίς ανάσα σαν τρελό ρομπότ και τελείωσα 2-3 λεπτά πριν τη λήξη, χωρίς να προλάβω να ξανακοιτάξω τίποτα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Στη θεωρητικη θεωρω κι εγω πως θα γινει σφαγη.ειδαμε κι εμεις ενα σ-λ στην εισαγωγη και χαρηκαμε και μας τον δωσανε στο χερι να πουμε με ολα τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Στη θεωρητικη θεωρω κι εγω πως θα γινει σφαγη.ειδαμε κι εμεις ενα σ-λ στην εισαγωγη και χαρηκαμε και μας τον δωσανε στο χερι να πουμε με ολα τα υπολοιπα.

Πες τα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εδωσα περυσι και μπορω να συγκρινω τα θεματα..θυμησου το οτι οι βασεις θα πεσουν ελαχιστα ή καθολου

Ήταν ευκολότερα πέρυσι από κάθε άποψη. Μην προσπαθήσεις να με πείσεις για το αντίθετο, έχω δει προ πολλού τα θέματα και τώρα μπορώ να τα συγκρίνω με ευκολία.
Οι βάσεις θα πέσουν γιατί σε μαθήματα όπως Λατινικά και Λογοτεχνία οι περισσότεροι δεν έγραψαν μεγάλο βαθμό, ενώ στα αρχαία που είναι βαρύτητας το άγνωστο τους δυσκόλεψε όλους. Η μείωση των εισακτέων δεν επηρεάζει όλες τις σχολές και δεν σημαίνει ότι σε κάθε σχολή θα μειωθούν κατά δεκάδες.

Αυτό που οι απόφοιτοι γίνεστε ''ταξιτζήδες'' και έχετε άποψη για τα πάντα γύρω από τις πανελλήνιες, είναι κουραστικό και αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Απ' ό,τι είδα στην ιστορία γενικής, δεν άλλαξε η δομή του διαγωνίσματος από πέρυσι (πχ καμια συμπλήρωση κενών :hehe:), οπότε πιστεύω ότι και η ιστορία κατεύθυνσης θα κυμανθεί στα ίδια επίπεδα. Νομίζω ότι τα θέματα θα είναι εύκολα και θα μπορέσουμε να γράψουμε ικανοποιητικό βαθμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
jj νομίζω είσαι αρκετά αισιόδοξος.. :P
Όμως το γεγονός ότι ήσουν ο μόνος που πίστευες ότι θα πέσει κρητικός με κάνει να εχω ελπίδες :hehe:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι και στην ιστορία θα υπάρξει κάτι δύσκολο πχ εικόνα αντί για πηγή... αν γίνει κάτι τέτοιο λογικά οι ερωτήσεις Α και Β θέματος θα ειναι σχετικά εύκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Οι πανελληνιες μου εχουν δημιουργησει ψυχολογικα:P
Βαζω στο μυαλο μου πραγματα οπως αν χθες στη χημεια στο πολλαπλης εβαλα δ ενω ηξερα οτι ειναι το γ και τετοια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Το 2011 ήταν η χρονιά που έδωσα πανελλήνιες. Δεν νομίζω ότι τα θέματα της χρονιάς εκείνης χαρακτηρίστηκαν σαν δύσκολα. Αν μιλάμε για τη Φυσική, τα θέματα ήθελαν ανάπτυξη που απαιτούσε αρκετά περισσότερο χρόνο από 3 ώρες. Θυμάμαι ότι έγραφα και ζωγράφιζα χωρίς ανάσα σαν τρελό ρομπότ και τελείωσα 2-3 λεπτά πριν τη λήξη, χωρίς να προλάβω να ξανακοιτάξω τίποτα.


Κι εγώ το '11 έδωσα κι απ'όσο θυμάμαι είχε γίνει χαμός στα γενικής (μαθηματικά/βιολογία) αλλά και στην κατεύθυνση (αρχαία/μαθηματικά & φυσική/λογοτεχνία). Αλλά όπως προείπα ακόμη κι αν τα θέματα αυτά φαίνονται εύκολα στα παιδιά σήμερα επειδή κάνουν καλύτερη προετοιμασία, η πτώση που έιχε σημειωθεί στις βάσεις είναι ενδεικτική, ειδικά αν αναλογιστούμε πως τότε δεν είχαν ξεκινήσει ακόμα οι περικοπές σε εισακτέους. Πλείστες οι σχολές που έπεσαν 1000+ μόρια, όπως έγινε και το '13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Έχω ακόμη 2ο-3ο-4ο-5ο ιστορία που να με πάρει, λέτε αύριο να δούμε 4 πηγές και 1 ή 2 ανάπτυξης των 5-6 σειρών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Έχω ακόμη 2ο-3ο-4ο-5ο ιστορία που να με πάρει, λέτε αύριο να δούμε 4 πηγές και 1 ή 2 ανάπτυξης των 5-6 σειρών?

Επειδη και εγω τοσα εχω να βγαλω,πιστευεις οτι βγαινουν? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Επειδη και εγω τοσα εχω να βγαλω,πιστευεις οτι βγαινουν? :/:

άκου, εγώ από πάσχα και μετά τα έβγαλα μια φορά όλα τέλεια (λέγοντας τα σε κάποιο δικό μου) και πάνω κάτω μου έχουν εντυπωθεί. Υπολογίζω 4ο-5ο να μου πάρουν (να διευκρινίσω ότι μιλάω μόνο για καλή ανάγνωση πλέον, δεν προλαβαίνω να τα ξαναπω) γύρω στις 2.5 ώρες, 2ο γύρω στις 3, το ίδιο και το 3ο...Εσύ σε τι φάση είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
άκου, εγώ από πάσχα και μετά τα έβγαλα μια φορά όλα τέλεια (λέγοντας τα σε κάποιο δικό μου) και πάνω κάτω μου έχουν εντυπωθεί. Υπολογίζω 4ο-5ο να μου πάρουν (να διευκρινίσω ότι μιλάω μόνο για καλή ανάγνωση πλέον, δεν προλαβαίνω να τα ξαναπω) γύρω στις 2.5 ώρες, 2ο γύρω στις 3, το ίδιο και το 3ο...Εσύ σε τι φάση είσαι?

Νταξει τα ειχα κανει κι εγω αλλα δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα..... Τι να πω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Νταξει τα ειχα κανει κι εγω αλλα δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα..... Τι να πω... :(
μη μένεις στην αυστηρή παπαγαλία πάντως, ας το θυμάσαι και με δικά σου λόγια, αυτό είναι το φυσιολογικό
επίσης αν θες να πάρεις ρίσκο εξαίρεσε τα περσινά κομμάτια όπως και τα κομμάτια οεφε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top