Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Με 3000 εισακτεους οχι!! Με 3000 εγγεγραμενους φοιτητες πολλα ομως

Ναι το κατάλαβα δεν εννοούσα για εισακτέους απλά μου κάνει εντύπωση 3000 ΕΝΕΡΓΟΙ φοιτητές??
επειδή αν δεν είναι ενεργοί και δεν πατάνε ποτέ δεν υπάρχει πρόβλημα είναι σαν να μην υπάρχουν:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geosmi

Νεοφερμένος

Ο Geosmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά το θεωρώ υπερβολικό αυτό που λες για τους 3000 φοιτητές ,υπάρχουν πουθενά 3000????:eek:

3000+ είναι ο αριθμός των φοιτητών από το 1ο έως το ν-οστό έτος, όπου ν > 4 ή 5 ή 6

με δεδομένο ότι έχουμε και περίπου 400 εισακτέους (πρωτοετείς) σε κάθε χρονιά :P

Δεν είναι υπερβολικός ο αριθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
3000+ είναι ο αριθμός των φοιτητών από το 1ο έως το ν-οστό έτος, όπου ν > 4 ή 5 ή 6

με δεδομένο ότι έχουμε και περίπου 400 εισακτέους (πρωτοετείς) σε κάθε χρονιά :P

Δεν είναι υπερβολικός ο αριθμός.

Άσε με να μαντέψω είσαι μαθηματικός ή φυσικός???
το ν-οστό έτος χαχαχα:D ωραίο ήταν.......ααα και ο μέσος όρος εισακτέων είναι γύρω στα 150-200 όχι και 300 νομίζω μόνο η νομική έχει 300+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ΑΕΠΠ -θεωρία πού λεει για συντακτικά-λογικά λάθη?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άσε με να μαντέψω είσαι μαθηματικός ή φυσικός???
το ν-οστό έτος χαχαχα:D ωραίο ήταν.......ααα και ο μέσος όρος εισακτέων είναι γύρω στα 150-200 όχι και 300 νομίζω μόνο η νομική έχει 300+

Ναι. :D χαχαχ... Υπάρχουν πολλά περιφερειακά Τμήματα με υπεράριθμο πλήθος φοιτητών. Συνήθως η αδυναμία πρόσβασης μαθητών σε Πανεπιστήμια της πρωτεύουσας για διάφορους λόγους, φορτώνει αρκετά τα Τμήματα αυτά. Η λογική ύπαρξης περιφερειακών Τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ την εποχή του 70, που αρκετά εξ' αυτών ιδρύθηκαν, ήταν να σταματήσει η μετανάστευση του νέου επιστημονικού προσωπικού στο εξωτερικό! :) Δυστυχώς, οι κυβερνήσεις των τελευταίων 40 ετών, κινήθηκαν κάπως πελατειακά και όχι σύμφωνα με την ανάπτυξη της χώρας, εξαργυρώνοντας την ψήφο του γονιού, σε μια θέση στο Πανεπιστήμιο, για το παιδί του, αφού οι εκλογές ήταν πιο σημαντικές από την παιδεία, ασχέτως λειτουργικότητας του Τμήματος. Τμήματα με 150 θέσεις να δέχονται κάθε χρόνο σταθερά 500 φοιτητές και το διδακτικό προσωπικό να μειώνεται π.χ. λόγω συνταξιοδότησης! Από την άλλη, στο όνομα της κρίσης, δεν διορίζονται νέοι καθηγητές. Υπάρχει μια θολή ατμόσφαιρα και δυστυχώς οι μαθητές ζουν σε ροζ κόσμο. Προσανατολίζουν τη ζωή τους με βάση τις πανελλήνιες ενώ δεν θα έπρεπε.

Βέβαια, πολλά Τμήματα με κακοδιοίκηση, με απορρόφηση κονδυλίων σε "έρευνες" μεγαλοκαθηγητών-τσιφλικάδων, χρεωκόπησαν στον προϋπολογισμό τους και το αποτέλεσμα το πληρώνουν οι φοιτητές, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές αλλά και οι υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος. Δεν φταίει μόνο η χαμηλή χρηματοδότηση για την παιδεία, αλλά φταίει και η ενδο-Τμηματική νοοτροπία πολλών καθηγητών της Γ/θμιας εκπαίδευσης με συμμάχους την κομματοκρατία. Κλασικό παράδειγμα δυσλειτουργίας, αποτελεί το Τμ.Βιολογίας του ΕΚΠΑ που πέρυσι δήλωσε οικονομική ανεπάρκεια στην λειτουργία των εργαστηρίων του. Άλλα Τμήματα, λόγω έλλειψης εργαστηριακών επιμελητών, επιστημονικών συνεργατών κλπ, καταργούν μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών ή ακόμη, διδάσκουν και συνταξιούχοι καθηγητές χωρίς οικονομική ενίσχυση, εθελοντικά, για να μην τιναχθεί το πρόγραμμα σπουδών στον αέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι. :D χαχαχ... Υπάρχουν πολλά περιφερειακά Τμήματα με υπεράριθμο πλήθος φοιτητών. Συνήθως η αδυναμία πρόσβασης μαθητών σε Πανεπιστήμια της πρωτεύουσας για διάφορους λόγους, φορτώνει αρκετά τα Τμήματα αυτά. Η λογική ύπαρξης περιφερειακών Τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ την εποχή του 70, που αρκετά εξ' αυτών ιδρύθηκαν, ήταν να σταματήσει η μετανάστευση του νέου επιστημονικού προσωπικού στο εξωτερικό! :) Δυστυχώς, οι κυβερνήσεις των τελευταίων 40 ετών, κινήθηκαν κάπως πελατειακά και όχι σύμφωνα με την ανάπτυξη της χώρας, εξαργυρώνοντας την ψήφο του γονιού, σε μια θέση στο Πανεπιστήμιο, για το παιδί του, αφού οι εκλογές ήταν πιο σημαντικές από την παιδεία, ασχέτως λειτουργικότητας του Τμήματος. Τμήματα με 150 θέσεις να δέχονται κάθε χρόνο σταθερά 500 φοιτητές και το διδακτικό προσωπικό να μειώνεται π.χ. λόγω συνταξιοδότησης! Από την άλλη, στο όνομα της κρίσης, δεν διορίζονται νέοι καθηγητές. Υπάρχει μια θολή ατμόσφαιρα και δυστυχώς οι μαθητές ζουν σε ροζ κόσμο. Προσανατολίζουν τη ζωή τους με βάση τις πανελλήνιες ενώ δεν θα έπρεπε.

Βέβαια, πολλά Τμήματα με κακοδιοίκηση, με απορρόφηση κονδυλίων σε "έρευνες" μεγαλοκαθηγητών-τσιφλικάδων, χρεωκόπησαν στον προϋπολογισμό τους και το αποτέλεσμα το πληρώνουν οι φοιτητές, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές αλλά και οι υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος. Δεν φταίει μόνο η χαμηλή χρηματοδότηση για την παιδεία, αλλά φταίει και η ενδο-Τμηματική νοοτροπία πολλών καθηγητών της Γ/θμιας εκπαίδευσης με συμμάχους την κομματοκρατία. Κλασικό παράδειγμα δυσλειτουργίας, αποτελεί το Τμ.Βιολογίας του ΕΚΠΑ που πέρυσι δήλωσε οικονομική ανεπάρκεια στην λειτουργία των εργαστηρίων του. Άλλα Τμήματα, λόγω έλλειψης εργαστηριακών επιμελητών, επιστημονικών συνεργατών κλπ, καταργούν μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών ή ακόμη, διδάσκουν και συνταξιούχοι καθηγητές χωρίς οικονομική ενίσχυση, εθελοντικά, για να μην τιναχθεί το πρόγραμμα σπουδών στον αέρα!

Αυτό θα πει ολοκληρωμένη άποψη, εύγε:whistle: δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο παρά να συμφωνήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ΑΕΠΠ -θεωρία πού λεει για συντακτικά-λογικά λάθη?:confused:

Μπορεί να δώσουν ένα τμήμα αλγορίθμου και να μας πουν βρείτε τα συντακτικα και τα λογικά λάθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορεί να δώσουν ένα τμήμα αλγορίθμου και να μας πουν βρείτε τα συντακτικα και τα λογικά λάθη

στο βιβλίο ξέρεις πού βρίσκονται αυτά;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
αλανια κανα σος για φυσικη? πλζ δεν ξερω τι να διαβασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
στο βιβλίο ξέρεις πού βρίσκονται αυτά;:)
Εμενα (εχω το παλιο βιβλιο) βρισκονται στη σελιδα 130 στην παραγραφο 6.3 στο " Η γραμματικη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γεια και από εμένα! Ελπίζω να τα πήγατε καλύτερα από εμένα. Μαθηματικά υπολόγιζα τουλάχιστον μια βάση, αλλά δεν ξέρω. Στα προηγούμενα τρία, ήθελα 20αρι ΑΟΔΕ και Βιολογία,17+ Έκθεση και 18+ ΑΕΠΠ. Βιολογία 20 μάλλον, αλλά ΑΟΔΕ όχι 20 και Έκθεση δεν ξέρω. Και τώρα δεν έχω όρεξη για τα άλλα δύο. Τα έχω βάλει με εμένα και τεσπα. Δε θέλω να κλαφτώ άλλο. Πιστεύετε πως αξίζει να δώσω ξανά αν δεν περάσω στο τμήμα που θέλω (Εφ. Πληροφορική ΠΑΜΑΚ ή Πληροφορική ΟΠΑ);; Σε καμιά Κέρκυρα με βλέπω, ίσως πάρω μετεγγραφή. Το θέμα είναι ότι ζορίστηκα όλη τη χρονιά (ειδικά για τα θεωρητικά μαθήματα κ ΑΕΠΠ) για καλύτερα αποτελέσματα και γι' αυτό το λόγο θέλω να ξαναδώσω. Βασικά, οι απόφοιτοι δίνουν με το παλιό σύστημα του χρόνου ή όχι; Νομίζω πως ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όλγα (όπως megalicious :P ) κατ'αρχήν, χαλάρωσε. Ψυχραιμία και δες λίγο τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Η ζωή θέλει συνεχή αγώνα και τίποτα να ξέρεις, δεν σου χαρίζεται. Τώρα σε πονάει, επειδή σιγά-σιγά, βγαίνεις έξω από την γονεϊκή ομπρέλα και πρέπει να αναλάβεις τις ευθύνες σου. Δίπλα σε μια μίζερη σκέψη αποτυχίας, υπάρχει και το πάμε παρακάτω, γερά με τσαμπουκά. Θα δώσεις κανονικά και τα επόμενα μαθήματα. Τίποτα δεν κρίνεται μέχρι ώρας. Τίποτα δεν κρίνεται από τις πανελλήνιες. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george gal

Νεοφερμένος

Ο george gal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εχετε ακουσει καμια εκτιμηση για βασεις στις σχολες της θετικης κατευθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
nPb, από εκεί το έκλεψα. :P και δεν μπορώ να το αλλάξω κιόλας. Τα ίδια μου λέει και η οικογένειά μου. Ok, είμαι αγχώδης, κτλ., αλλά κυρίως έχω πεισμώσει με εμένα. Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
nPb, από εκεί το έκλεψα. :P και δεν μπορώ να το αλλάξω κιόλας. Τα ίδια μου λέει και η οικογένειά μου. Ok, είμαι αγχώδης, κτλ., αλλά κυρίως έχω πεισμώσει με εμένα. Ευχαριστώ! :)

Το υπερβολικό άγχος οδηγεί στην καταστροφή. Σκέψου θετικά. Πάντα θα σου τύχουν και δύσκολες εξετάσεις. Και λοιπόν; Θα έρθει το τέλος του κόσμου; :P:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physiart

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.
Έφτιαξα ένα βίντεο βοήθειας για τους μαθητές που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις την Παρασκευή στο μάθημα της Φυσικής. Το βίντεο αναφέρεται στο πως πρέπει να αντιμετωπίσουμε γενικά μία άσκηση ή ερώτηση από τη στιγμή που θα αρχίσει ο μαθητής να τη διαβάζει στο διαγώνισμα, μέχρι τη στιγμή που θα αρχίσει να τη λύνει. Σας το παραθέτω εδώ και αν νομίζετε ότι μπορεί να βοηθήσει και άλλους συμμαθητές σας μοιραστείτε το ελεύθερα.



Καλή επιτυχία και πάλι

Γιώργος Παναγιωτακόπουλος
καθηγητής φυσικός - συγγραφέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εμενα (εχω το παλιο βιβλιο) βρισκονται στη σελιδα 130 στην παραγραφο 6.3 στο " Η γραμματικη"

Ευχαριστώ!
Μεταγλωτιστής,συντάκτης και συνδέτης φορτωτής ελπίζω ρε παιδιά να μη πέσουνε:( Πεσανε περσι!Ας τα αφησουνε στην ησυχία τους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
γαμώτο πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα κάποια στιγμή, τα αρχαία με έκαναν να χαλαρώσω υπερβολικά...πάλι αγρυπνίες το βράδυ πφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα22

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αύριο Χημεία. Ένα μάθημα που μισώ όσο τίποτα :P Τρίτο 100στάρι στη σειρά δεν αντέχεται όμως, θα χάσω κάποιες μονάδες εσκεμένα πιστεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top