Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδια για να γραψετε περιληψη ποσες φορες θα διαβασετε το κειμενο?
Α και θα το γραψετε στο προχειρο και μετα θα το μεταφερετε ή θα τογραψετε απευθειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα0506

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα0506 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κινητά τελικά να έχουμε στην τσάντα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Παιδια για να γραψετε περιληψη ποσες φορες θα διαβασετε το κειμενο?
Α και θα το γραψετε στο προχειρο και μετα θα το μεταφερετε ή θα τογραψετε απευθειας?

Θα το διαβάσω τουλάχιστον 2 φορές , μπορεί και 3 και θα την γράψω πρώτα στο πρόχειρο . Διαφορετικά το γραπτό μου θα γίνει τουλάχιστον χαοτικό:whistle:

Είμαι η μόνη που παρόλο που δεν έχω αρχίσει καν έκθεση δεν έχω άγχος? ? Πρέπει να ανησυχώ ?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
αντε το βραδακι Πασαλιμάνι και το πρωι κατευθείαν εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εγώ για τη περίληψη δε το διαβάζω ποτέ ολόκληρο..πάω παράγραφο παράγραφο και γράφω δίπλα το "ζουμι" και μετά παίρνω αυτά που έγραψα και τα συνδέω με συνδετικες λέξεις (Ε με τι άλλο :P ) και κομπλέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouloman

Νεοφερμένος

Ο Pouloman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια για να γραψετε περιληψη ποσες φορες θα διαβασετε το κειμενο?
Α και θα το γραψετε στο προχειρο και μετα θα το μεταφερετε ή θα τογραψετε απευθειας?

Ανάλογα το κείμενο, αν είναι εύκολο 3-4, αν είναι δύσκολο πάνω απο 5 φορές... αλλά σίγουρα 3 φορές για να το κατανοήσω καλά!
Εγώ προσωπικά την περίληψη θα τη γράψω απευθείας, γιατί δεν νομίζω να με παίρνει να τη γράφω 2 φορές.
Εκτός αν σκεφτώ 2 εναλλακτικόυς τρόπους να γράψω μια πρόταση, μπορεί να τους γράψω στα γρήγορα στο πρόχειρο να δω ποιό φαίνεται καλύτερα, για να μη κάνω πολλές μουτζούρες, όχι τίποτα άλλο...
Γενικά είναι χρονοβόρο να γράψεις όλη την περίληψη στο πρόχειρο και μετά να γυρίζεις μπρος πίσω να το αντιγράφεις, γιατί αργότερα μπορεί να μην έχεις όσο χρόνο ήθελες για την έκθεση που είναι πιο σημαντική.
Στην έκθεση το πρόχειρο μπορεί να το χρησιμοποιήσω για να κάνω ένα απλό "σχεδιάγραμμα", δηλαδή διάφορες ιδέες που μου έρχονται απλά να τις γράψω στα γρήγορα για να μη τις ξεχάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina2033

Νεοφερμένος

Η konstantina2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σήμερα θα διαβάσετε? :redface:

Εγώ θα διαβάσω λίγο βιολογία γενικής όχι έκθεση.

Παιδια για να γραψετε περιληψη ποσες φορες θα διαβασετε το κειμενο?
Α και θα το γραψετε στο προχειρο και μετα θα το μεταφερετε ή θα τογραψετε απευθειας?

Εγώ το διαβάζω πρώτα μία φορά όλο,μετά κάνω πλαγιότιτλους παράγραφο παράγραφο και τελικα το γράφω στο τετράδιο.

Κινητά τελικά να έχουμε στην τσάντα; :P

Κινητά να μην πάρετε καθόλου. Οι καθηγητές μου μου είπαν ότι φέτος και κλειστό κινητό να βρουν πάνω σου σου μηδενίζουν το γραπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Κινητά να μην πάρετε καθόλου. Οι καθηγητές μου μου είπαν ότι φέτος και κλειστό κινητό να βρουν πάνω σου σου μηδενίζουν το γραπτό.

Αυτά που λενε είναι βλακειες .. κάθε χρόνο τα ίδια λένε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κάθε χρόνο όμως ήταν λίγο θολο το τοπίο, φέτος βγήκε νόμος
6 μέρες είναι,θεωρω οτι μπορώ να ζήσω χωρίς κινητό για λίγες ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ενα καλο θεμα που, κατα τη γνωμη μου, θα μπορουσε να μπει στην εκθεση, λογω της επετειου των 70 χρονων απο την απελευθερωση απο το ναζισμο, θα ηταν κατι σχετικα με τα ανθρωπινα δικαιωματα ( το δικαιωμα στην ελευθερια, εκφραση κλπ) ή και τη θανατικη ποινη,ετσι ωστε να μη θιξει και πολιτικα/κομματικα ζητηματα. Εσας πως σας φαινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ενα καλο θεμα που, κατα τη γνωμη μου, θα μπορουσε να μπει στην εκθεση, λογω της επετειου των 70 χρονων απο την απελευθερωση απο το ναζισμο, θα ηταν κατι σχετικα με τα ανθρωπινα δικαιωματα ( το δικαιωμα στην ελευθερια, εκφραση κλπ) ή και τη θανατικη ποινη,ετσι ωστε να μη θιξει και πολιτικα/κομματικα ζητηματα. Εσας πως σας φαινεται;

Ωραίο θέματακι αλλά εγώ φοβάμαι μην μας βάλουν καμιά βλακεια με μνημεία .. το θεωρώ αρκετά επίφοβο

Ενα καλο θεμα που, κατα τη γνωμη μου, θα μπορουσε να μπει στην εκθεση, λογω της επετειου των 70 χρονων απο την απελευθερωση απο το ναζισμο, θα ηταν κατι σχετικα με τα ανθρωπινα δικαιωματα ( το δικαιωμα στην ελευθερια, εκφραση κλπ) ή και τη θανατικη ποινη,ετσι ωστε να μη θιξει και πολιτικα/κομματικα ζητηματα. Εσας πως σας φαινεται;

Ωραίο θέματακι αλλά εγώ φοβάμαι μην μας βάλουν καμιά βλακεια με μνημεία .. το θεωρώ αρκετά επίφοβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ωραίο θέματακι αλλά εγώ φοβάμαι μην μας βάλουν καμιά βλακεια με μνημεία .. το θεωρώ αρκετά επίφοβο
Λες για μνημεια,ε; Εχει αναφερθει και συζητηθει πολυ ειναι η αληθεια, αλλα μπορουν να το βαλουν σιγουρα, οπως λες, γιατι το θεμα αυτο μπορει να παρει πολλες μορφες. Μπορουν να το γυρισουν και στη σχεση των νεων με την ιστορια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Η θεωρία της διαφήμισης πως θα μπορούσε να ζητηθεί;

Και εγώ το ίδιο ρώτησα όταν πρωτοείδα πως αποτελεί ξεχωριστό κομμάτι θεωρίας. Η απάντηση που πήρα από την καθηγήτρια του σχολείο ήταν:
"Φυσικά. Μπορεί να σου ζητήσει να αναπτύξεις τα χαρακτηριστικά που διακρίνουν μια επιτυχημένη διαφήμηση"
Αφήνω τα συμπεράσματα πάνω σου.

Ορισμός:
Με τον όρο διαφήμιση χαρακτηρίζουμε την πράξη/ενέργεια, αλλά και το αποτέλεσμα αυτής της πράξης, που στοχεύει στη διάδοση πληροφοριών σχετικά με την προβολή οργανισμών, υπηρεσιών, και κυρίως αγαθών, με τρόπο που να προσελκύει το ενδιαφέρον του καταναλωτή.

Είδη:
α) Εμπορικές-τεχνικές: Απευθύνονται, μέσω κυρίως ειδικών περιοδικών, σ'ένα περιορισμένο κοινό επαγγελματιών ή ερασιτεχνών που χρησιμοποιούν τα διαφημιζόμενα είδη
β) Διαφημίσεις γοήτρου, οικονομικών επιχειρήσεων: Στοχεύουν στην προβολή μιας εταιρείας αυτής καθαυτής, και όχι τόσο των ειδών που κατασκευάζει. Ενδιαφέρονται για τη γνωριμία της εταιρείας/επιχείρησης με το ευρύτερο κοινό και την ενίσχυση μιας μακροπρόθεσμης εμπιστοσύνης προς αυτήν
γ) Κυβερνητικές και "ανθρωπιστικές" διαφημίσεις: Πρόκειται για μη κερδοσκοπικές διαφημίσεις/ανακοινώσεις που στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σε θέματα σχετικά με την προστασία της υγείας, το περιβάλλοντος, των ηλικιωμένων, των παιδιών με ειδικές ανάγκες κτλ.
δ) Καταναλωτικές: Είναι το πλέον διαδεδομένο διαφημιστικό είδος και ενδιαφέρεται για την προβολή ενός προϊόντος με στόχο την αύξηση των πωλήσεών του.

Επίσης διακρίνονται σε:
α) Έντυπες διαφημίσεις (εφημερίδες, περιοδικά, αφίσες)
β) Ηλεκτρονικές διαφημίσεις (τηλεοπτικές, ραδιοφωνικές, διαδικτυακες)

Βασικό χαρακτηριστικό της διαφήμισης είναι πως αποτελεί μια μορφή μαζικής επικοινωνίας. Απευθύνεται έμμεσα σ'ένα πολυπληθές και ανομοιογενές κοινό, στοχεύοντας στον προσανατολισμό του δέκτη στην αγορά του διαφημιζόμενου προϊόντος και στην αλλαγή του τρόπου συμπεριφοράς, των αξιών και της γενικότερης νοοτροπίας του. Παράλληλα, εκτός από τα προϊόντα στις διαφημίσεις προβάλλονται κοινωνικά πρότυπα και αξίες, μάλιστα σε ένα εξιδανικευμένο και εξωραϊσμένο περιβάλλον. Επιτυχημένη μια διαφήμιση μπορεί να θεωρηθεί όχι μόνο πρακτικά (δηλαδή με την αγορά του προϊόντος), αλλά και γλωσσικά με την υιοθέτηση φράσεων ή λέξεων (κυρίως νεολογισμών), του διαφημιστικού κειμένου από το κοινό.
ΠΗΓΗ: ΚΟΥΤΣΟΥΛΕΛΟΥ-ΜΙΧΟΥ Σ. (2004), Η Γλώσσα της Διαφήμισης, Κειμενογλωσσολογική Προσέγγιση του Διαφημιστικού Κειμένου, Αθήνα: Gutenberg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Λες για μνημεια,ε; Εχει αναφερθει και συζητηθει πολυ ειναι η αληθεια, αλλα μπορουν να το βαλουν σιγουρα, οπως λες, γιατι το θεμα αυτο μπορει να παρει πολλες μορφες. Μπορουν να το γυρισουν και στη σχεση των νεων με την ιστορια κλπ.

Ακριβώς.. ή έστω καμιά παραλλαγή του δλδ παραδοση:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ακριβώς.. ή έστω καμιά παραλλαγή του δλδ παραδοση:hmm:
Βατο θεμα μου φαινονται αυτο, γιατι λιγο πολυ απο μικρα ακουμε για τα ηθη, τα εθιμα και τις παραδοσεις. Οτι και να πεσει παντως θα το παλεψουμε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ανεργία παιδιάαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μπορεί να πέσει οτιδήποτε. Η αναφορά σε συγκεκριμένα θέματα πιο πολύ εντεινει το άγχος πάρα βοηθάει. Άλλωστε όποιος έχει δουλέψει όλο το χρόνο μπορεί να διαπραγματευτει ο, τι και να πέσει(θέλω να πιστεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλους σας!! :D:):):D;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τουρισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top