Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί ρε εφτάσε ο καιρος
Χτυπηστε τα σίγουρα μαθηματα και εκει που τα πραματα ειναι πιο αυθαιρετα καντε οτι καλυτερο μπορειτε και να χετε εφικτους στοχους!
Τι εννοείς με τους εφικτούς στόχους
Τι θα πει εφικτούς στόχους;Κατ' εμέ ότι αγαπάει ο καθένας να έχει ως στόχο. Αν κάτι σου αρέσει πολύ και προσπαθήσεις θα το πετύχεις.
Αυτό εννοείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ΟΕΦΕ τι επεσε ΑΟΘ και Μαθ.&Στατιστικη ? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Καλημέρα, θέλω να δώσω φέτος πανελλήνιες με το 10%,έπρεπε να είχα κάνει τα χαρτιά μου το Φεβρουάριο ? Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω? ( πανελλήνιες έδωσα το 2014)

Όχι, δεν έπρεπε να κάνεις τα χαρτιά σου τον Φεβρουάριο. Όσοι θέλουν να είναι υποψήφιοι με το 10% πάνε στο λύκειο της προτίμησής τους στα μέσα Ιουνίου για να φτιάξουν κωδικό, ώστε λίγο καιρό μετά να καταθέσουν μηχανογραφικό με την παλιά τους βαθμολογία. Κάνε ένα τηλέφωνο στο σχολείο να μάθεις αν πρέπει να έχεις μαζί σου κάποια δικαιολογητικά. Κατά τ' άλλα, χαλαρά μέχρι τον Ιούνιο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όσοι αναρωτιέστε αν 6 ή 10 ή 12 ωρες την ημερα ειναι αρκετές για να γράψετε καλά, θα σας έλεγα ΌΧΙ ! Είτε αρέσει είτε όχι όσοι δεν το κατέχουν και 24 ώρες να κατσουν πανω απ τα βιβλία καλό βαθμό δεν θα γράψουν. Σημασία έχει το ποιοτικό διαβασμα κι οχι το ποσοτικό, ακόμα και στη θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina2033

Νεοφερμένος

Η konstantina2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Κωνσταντίνα0506

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα0506 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τα επαναληπτικά Θέματα σε βιολογία Γενικής και κατεύθυνσης,είναι καμμένα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina2033

Νεοφερμένος

Η konstantina2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Όσοι αναρωτιέστε αν 6 ή 10 ή 12 ωρες την ημερα ειναι αρκετές για να γράψετε καλά, θα σας έλεγα ΌΧΙ ! Είτε αρέσει είτε όχι όσοι δεν το κατέχουν και 24 ώρες να κατσουν πανω απ τα βιβλία καλό βαθμό δεν θα γράψουν. Σημασία έχει το ποιοτικό διαβασμα κι οχι το ποσοτικό, ακόμα και στη θεωρητική.

Συμφωνώ με αυτό που λες για το ποιοτικό διάβασμα. Γιατί συνήθως οι περισσότεροι όταν λένε ότι διαβάζουν όλη μέρα εννοούν γύρω στις 1-2 ώρες actual διάβασμα και άλλες 3 ώρες συστηματικό κοίταγμα του ταβανιού και των λοιπών τοίχων του δωματίου. ;) Αλλά πιστεύω ότι ακόμη και αυτοί που λες ότι "δεν το κατέχουν" μπορούν να γράψουν καλά αν έχουν μπει σε σωστό πρόγραμμα και έχουν καλούς καθηγητές.

Όπως και να' χει θεωρώ ότι τώρα που φτάνει το τέλος αρκούν 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα.Να μην πάμε στις εξετάσεις και να βαριόμαστε να λύσουμε την άσκηση επειδή έχουμε λύσει την προηγούμενη μέρα άλλες 50 τέτοιες. Χαλαρώστε λίγο. Και αν είναι δυνατό προσπαθήστε να αντιμετωπίσετε τις ασκήσεις με ενθουσιασμό, σαν μια πρόκληση και τις εξετάσεις σαν απλό τσεκάρισμα της επίδοσής σας. Μην αγχώνεστε, υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα στη ζωή από τις πανελλήνιες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wip97

Νεοφερμένος

Ο Wip97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ρε παιδιά νιωθω οτι διαβάζω λιγότερο απο οτι πριν 2 μήνες και δεν το θελω αλλα χαζεύω λες κ αρνείται ο οργανισμός μ!!! Ειναι δικαιολογημένο ή φταίω εγώ; Εχω κατααγχωθεί και με πονάει ενίοτε το στομάχι... Επίσης θεωρείτε σος τον παπαδιαμαντη;
Λοιπον, θα αρχισω απο το τελος. Πραγματι ο Παπαδιαμαντης ειναι πιθανος φετος , τουλαχιστον αυτο μας ειπαν στο φροντιστηριο μαζι βεβαια με Ιωαννου , Δαρειο και λιγοτερο τον Ελεγκτη. Οσον αφορα την αποδοση σου στο διαβασμα και εγω πολλες φορες αφαιρουμε και διαβαζω με πολλα διαλειμματα. Αυτο, προσωπικα, θεωρω οτι οφειλεται στο γεγονος οτι ολη τη χρονια εδωσα τον καλυτερο μου εαυτο διαβαζοντας ανελλιπως και εχω εξαντληθει, επομενως μπορει να ισχυει το ιδιο και για σενα. Εχουμε σχεδον φτασει στο τελος , ο,τι ειναι να γινει θα γινει. Μη σε αγχωνει και τοσο η αποδοση σου τις τελευταιες μερες. Σε καμια περιπτωση ομως δεν λεω να τα παρατησεις και να αδιαφορεις. Διαβασε οσο μπορεις και βαλε τα δυνατα σου. Αλλωστε στο παρα πεντε δεν προκειται να κανεις και πολλα . Ο αληθινος αγωνας δινοταν τις καθημερινες που πνιγομασταν στο διαβασμα και παρ'ολη την κουραση , το αγχος επιμεναμε και δεν το βαζαμε κατω, γιατι ειχαμε εναν στοχο. Να εισαι αισιοδοξος και επαναλλαβανω χωρις αγχος! Τα καλυτερα ερχονται. :clapup::clapup:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantina2033

Νεοφερμένος

Η konstantina2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα επαναληπτικά Θέματα σε βιολογία Γενικής και κατεύθυνσης,είναι καμμένα θέματα;

Τον ΟΕΦΕ εννοείς, έτσι; 100% καμμένα δεν είναι ,απλώς είναι λιγότερο πιθανό να πέσουν. Γιατί οι εξετάσεις του ΟΕΦΕ είναι ιδιωτικές και υποτίθεται τις λύνουν μόνο αυτοί που πληρώνουν. Οπότε αν βάλουν για παράδειγμα στις πανελλήνιες τα στάδια του AIDS είναι σαν να ευνοούν αυτούς που έγραψαν ΟΕΦΕ και οι εξετάσεις προφανώς δεν είναι αδιάβλητες κλπ κλπ. Βέβαια για το αν οι εξετάσεις είναι πράγματι αδιάβλητες, διατηρώ πολλές αμφιβολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα0506

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα0506 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Όχι εννοώ τα επαναληπτικά θέματα του καλοκαιριού,που έγραψαν τα παιδιά που αρρώστησαν στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χ.Φ

Νεοφερμένος

Ο Χ.Φ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οι βάσεις των θεολογικών σχολών που περίπου θα κυμανθούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όπως και να' χει θεωρώ ότι τώρα που φτάνει το τέλος αρκούν 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα.Να μην πάμε στις εξετάσεις και να βαριόμαστε να λύσουμε την άσκηση επειδή έχουμε λύσει την προηγούμενη μέρα άλλες 50 τέτοιες. Χαλαρώστε λίγο. Και αν είναι δυνατό προσπαθήστε να αντιμετωπίσετε τις ασκήσεις με ενθουσιασμό, σαν μια πρόκληση και τις εξετάσεις σαν απλό τσεκάρισμα της επίδοσής σας. Μην αγχώνεστε, υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα στη ζωή από τις πανελλήνιες. :P
Σαφώς και δεν χρειάζεται άγχος, αλλά δεν αρκεί να το λες σε κάποιον, πρεπει και να το καταλάβει.:P Μπορεί να φανεί καπως γιατί είμαι εξω απο το χορό, αλλά αν ήταν να διαλέξω τα θεματα εγώ, θα έβαζα ό,τι πιο απρόβλεπτο είναι δυνατό, στα πλαίσια φυσικά των δυνατοτήτων των μαθητών λυκείου. Όσοι είχαν μαθει να λύνουν μηχανικά τις ασκήσεις ή να αποστηθίζουν με παπαγαλία ολόκληρα κατεβατά αναμφίβολα θα ναυαγούσαν. Όχι επειδή είμαι σαδιστής, αλλά μ'αυτόν τον τρόπο θα ξεχώριζαν οι άριστοι, οι καλοί, οι μέτριοι και οι αδυναμοι. Όσοι ειναι καλά προετοιμασμένοι δεν έχουν να φοβηθουν τίποτα ακόμα και παλουκοθέματα να πέσουν και κατεβουν οι βάσεις η διαφορά με τους άλλους θα ειναι η ιδια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μαθηματικα μόνο εγώ πιστεύω ότι πάω για βάση στη καλύτερη περίπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Οι βάσεις των θεολογικών σχολών που περίπου θα κυμανθούν;

Θα πατουσαμε dislike αλλα θα μας πουν κακους.
Λοιπον, δε μπορουμε να ξερουμε πριν δουμε τα γαμημενα θεματα, αν θες το περιπου βγαλε αν ΜΟ των δυο προηγουμενων ετων. Εδω τι να σου πουμε; να μυρισουμε τα νυχια μας;
Ελεος με τις προβλεψεις του κωλου πριν καν ξεκινησουν οι εξετασεις.

Βγαινουν οι αλλοι και λενε αυξηση γιατι μειωνονται οι εισακτεοι. Ας τους εξηγησει καποιος πως διαμορφωνονται οι βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μαθηματικα μόνο εγώ πιστεύω ότι πάω για βάση στη καλύτερη περίπτωση?
Εγω θα παω για 20 :P
στα 100:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis10

Νεοφερμένος

Ο aristotelis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Φυσικη μπορειτε να λυσετε καμια ασκηση απο δευτερα θεματα η μονο εγω δεν μπορω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Βγηκε η προκηρυξη για τις στρατιωτικες σχολες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Φυσικη μπορειτε να λυσετε καμια ασκηση απο δευτερα θεματα η μονο εγω δεν μπορω;;;

Καλά τα δευτερα θεματα και εμενα με ζοριζουν παρα πολυ.

Θελω να δωσω να τελειωνουμε πλεον,δεν αντεχω αλλο,μ' αρεσει που ελεγα οτι θα ξαναδινα και του χρονου.Όπου περασουμε.

Αοδε σκεφτομαι την επικοινωνια να μην την ξαναδιαβασω καθολου,θα παω ξεροντας τις αλλες 35 σελιδες και ας παρω 15-16,ισα ισα δεν εχω προβλημα,παλι θεωρω πως θα πιασω τα μορια που θελω.

Και ΑΕΠΠ πάμε για ενα 10-11 και ειμαστε αρχοντες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Όσοι αναρωτιέστε αν 6 ή 10 ή 12 ωρες την ημερα ειναι αρκετές για να γράψετε καλά, θα σας έλεγα ΌΧΙ ! Είτε αρέσει είτε όχι όσοι δεν το κατέχουν και 24 ώρες να κατσουν πανω απ τα βιβλία καλό βαθμό δεν θα γράψουν. Σημασία έχει το ποιοτικό διαβασμα κι οχι το ποσοτικό, ακόμα και στη θεωρητική.

Πολύ περίεργο αυτό που λες. Και γενικά αυτό το "δεν το κατέχουν", πολύ αόριστο. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας μαθητής που όλη τη χρονιά είχε δυσκολία ή βαριόταν να διαβάσει θεωρία για ένα μάθημα, δεν μπορεί -ακόμη και την τελευταία εβδομάδα- να κάτσει 10 ώρες την ημέρα να βγάλει όσο το δυνατόν καλύτερα μπορεί αυτά που μπορεί για να βελτιώσει την απόδοσή του. Αυτό που λες, είναι μεν σωστό εκ της απόψεως ότι κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με μαθηματικά όλη τη χρονιά, δεν μπορεί να μάθει όλες τις μεθοδολογίες για να μπορεί να ανταποκριθεί σε ό,τι άσκηση πέσει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να προσπαθήσει και να μάθει έστω ότι προλάβει. Και δεν καταλαβαίνω και γιατί θα έλεγες κάτι τέτοιο στον οποιονδήποτε. Δηλαδή είναι προτιμότερο όποιος θεωρεί πως "δεν το κατέχει" τέτοιο καιρό να τα παρατήσει; Ή μήπως θεωρείς πως κανείς δεν μπορεί να κάνει ποιοτικό διάβασμα αυτόν τον καιρό; Προσπαθώ να καταλάβω την ουσία του μηνύματος σου, αλλά δεν μπορώ. Μου φαίνεται να βγάζεις μίσος, χωρίς λόγο.

Μαθηματικα μόνο εγώ πιστεύω ότι πάω για βάση στη καλύτερη περίπτωση?
Και εγώ κάπου εκεί πίστευα, αν και τελευταία λύνοντας θέματα πανελλαδικών έχει, κάπως, ανακάμψει το ηθικό μου, γιατί δεν μου φάνηκαν όσο δύσκολα περίμενα. Εκεί θα κριθούν όλα.
Πάντως, εγώ φοβάμαι περισσότερο για τη Φυσική, πλέον.

Φυσικη μπορειτε να λυσετε καμια ασκηση απο δευτερα θεματα η μονο εγω δεν μπορω;;;
Τα δεύτερα μου φαίνονται ψιλονορμάλ, τα τέταρτα με δυσκολεύουν. Μήπως δεν λύνεις πανελλαδικών, αλλά ΟΕΦΕ κλπ που βάζουν πιο καμμένα; Πανελλήνιες, αν ρίξεις μια ματιά στις λύσεις δεν είναι και τόσο περίπλοκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aristotelis10

Νεοφερμένος

Ο aristotelis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βλεπουμε και πανελληνιων δευτερα θεματα και παλι δεν μπορω δυσκολευομαι αρκετα ενω τριτα και τεταρτα θεματα μπορω ευκολα να κανω τα πιο πολλα υποερωτηματα... δεν ξερω μαλλον επειδη δεν εχω ψιλοκατανοησει τη θεωρια στη φυσικη να δυσκολευομαι στα δευτερα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top