Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Όχι, όχι :P Εσάς άλλαξε μόνο το εξώφυλλο, οπότε klein :P Σε εμάς άλλαξε η διάταξη των σελίδων και προστέθηκαν χρώματα στο πάνω και το κάτω μέρος των βιβλίων για να ξεχωρίζεις τις ενότητες. Επίσης, άλλαξε και η γραμματοσειρά.

Το θέμα είναι ότι στην επίσημη ύλη οι σελίδες είναι δοσμένες σύμφωνα με τη διάταξη των βιβλίων του 2013 και πριν και όχι για τα δικά μας που εκτυπώθηκαν το 2014. (Όπως είπα πριν, το Δ2: Οι διαλεκτικές ιδέες του Σωκράτη [...], από το οποίο ξεκινά η ύλη των αρχαίων κατεύθυνσης, βρίσκεται στη σελ. 29 (αντί στη σελ. 34, όπως είναι στην επίσημη ύλη του σχολικού μας έτους, αλλά και των προηγούμενων βιβλίων που τυπώθηκαν από το 2013 και πριν).

Όχι, δεν άλλαξε.
Άλλαξε, όμως, η διάταξη των σελίδων στις εκδόσεις "2014" των βιβλίων, οπότε προσοχή μεγάλη. Μη το δένετε κόμπο ότι οι σελίδες του ΦΕΚ για την ύλη είναι σωστές:P
Σίγουρα δεν άλλαξε.Κάτι είδα ότι βγήκαν τα οικονομικά και κάτι κομμάτια από το προσφυγικό και από λογοτεχνία Σαχτούρης και 1 Ιωάννου. Το έβαλαν και σ άλλο thread εδώ στο ischool.Εδω το 'δα https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/140722_exetastea_uli_gel_d.pdf
Αν σας είπαν στο σχολείο ότι είναι όπως πέρυσι τότε πρέπει να ναι λάθος στην ανακοίνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σίγουρα δεν άλλαξε.Κάτι είδα ότι βγήκαν τα οικονομικά και κάτι κομμάτια από το προσφυγικό και από λογοτεχνία Σαχτούρης και 1 Ιωάννου. Το έβαλαν και σ άλλο thread εδώ στο ischool.Εδω το 'δα https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/140722_exetastea_uli_gel_d.pdf
Αν σας είπαν στο σχολείο ότι είναι όπως πέρυσι τότε πρέπει να ναι λάθος στην ανακοίνωση.
Αυτή είναι η ύλη της Δ' τάξης εσπερινού λυκείου. Σχεδόν πάντα έχουν μικρότερη ύλη από τα ημερήσια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αυτή είναι η ύλη της Δ' τάξης εσπερινού λυκείου. Σχεδόν πάντα έχουν μικρότερη ύλη από τα ημερήσια :P
Νιώθω χαζή τώρα. :redface: Και απόρησα. Λέω γιατί έτσι... :P

Καλό διάβασμα να έχετε λοιπόν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Άκυρο αλλά σε ποιο μάθημα νιώθεται σιγουριά??
Εγώ ΑΟΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Σε τιποτα δεν νοιωθω σιγουρια ... ολα θελουν τρελη προσπαθεια πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Άκυρο αλλά σε ποιο μάθημα νιώθεται σιγουριά??
Εγώ ΑΟΘ

στην Εκθεση!
(και στη Χημεια προς το παρον,αλλα δε το βλεπω να κραταει..:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας σε κάτι...φέτος δίνω, είμαι θετική απο επιλογή, επειδή μ'αρεσουν τα μαθήματα της.. Αλλά δεν έχω ,αμμεσο τουλαχιστον, σκόπο να ανοιξω τρίτο... Θέλω ΑΣΟΕΕ και έχω πάρει οικονομία λογο πέμπτου.. Μερικοί καθηγητές μου προτιμούν να αλλάξω σε τεχνολογική (απ'το σχολείο) αλλά ατο φροντιστήριο έχουμε κανει μπολικα απο χημεία και απο βιολογία... Και το ίδιο και οι τεχνολογικοί μας απο αοδε κ προγραμματισμό.... Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;; υπάρχει κάποιος που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα;;

Ειχα κ εγω αυτο το διλημμα καθως ηθελα να περασω χημικο.Ηξερα πως θα μπορουσα να περασω κ απο τις 2 κατευθυνσεις αλλα επελεξα θετικη γιατι μου αρεσαν τα μαθηματα.τελικα δεν μου βγηκε σε κακο και αν προτιμας την χημεια-βιολογια απο το αοδε-προγραμματισμο θα σου ελεγα να μεινεις θετικη 1000%.Οταν διαβαζεις κατι που σου αρεσει ,ας ειναι δυσκολο, εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να γραψεις καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ειχα κ εγω αυτο το διλημμα καθως ηθελα να περασω χημικο.Ηξερα πως θα μπορουσα να περασω κ απο τις 2 κατευθυνσεις αλλα επελεξα θετικη γιατι μου αρεσαν τα μαθηματα.τελικα δεν μου βγηκε σε κακο και αν προτιμας την χημεια-βιολογια απο το αοδε-προγραμματισμο θα σου ελεγα να μεινεις θετικη 1000%.Οταν διαβαζεις κατι που σου αρεσει ,ας ειναι δυσκολο, εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να γραψεις καλα.

Nαι,αλλα άλλο να θες χημικό και άλλο να θες οικονομικές σχολές. Εσύ έμαθες βασικά πράγματα από τη χημεία κατεύθυνσης που θα σου χρειαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
2 ώρες Φυσική και 2 ώρες χημεία είναι καλά για γ' λυκείου? για ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Αυτοι που εγραψαν εναν καλο βαθμο στην εκθεση , πως διαβαζαν τους θεματικους κυκλους??
Σαν να περνουν ιδεες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αυτοι που εγραψαν εναν καλο βαθμο στην εκθεση , πως διαβαζαν τους θεματικους κυκλους??
Σαν να περνουν ιδεες?

Εμάς μας είχε δώσει ο καθηγητής στο φροντ ένα βιβλίο με ιδέες σε διάφορα θέματα. Όταν έγραφα έκθεση έπαιρνα ιδέες από εκεί. Πριν δώσω, το είχα κάνει φύλλο και φτερό αυτό το βιβλίο. Δεν έμαθα απ'έξω, απλά τα διάβαζα πολλές φορές,σημείωνα ιδέες που μου άρεσαν κτλ και έτσι όταν δίναμε,είχα έμπνευση και τελειωσα τα πάντα σε μιάμιση ώρα :hehe: 17,9 έγραψα,ε,πες 18 :hehe: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμάς μας είχε δώσει ο καθηγητής στο φροντ ένα βιβλίο με ιδέες σε διάφορα θέματα. Όταν έγραφα έκθεση έπαιρνα ιδέες από εκεί. Πριν δώσω, το είχα κάνει φύλλο και φτερό αυτό το βιβλίο. Δεν έμαθα απ'έξω, απλά τα διάβαζα πολλές φορές,σημείωνα ιδέες που μου άρεσαν κτλ και έτσι όταν δίναμε,είχα έμπνευση και τελειωσα τα πάντα σε μιάμιση ώρα :hehe: 17,9 έγραψα,ε,πες 18 :hehe: :P


Η έμπνευση είναι κάτι δικό σου. Μια "αιφνίδια και αυθόρμητη διανοητική σύλληψη". Το να κρατάς ιδέες από κάπου και μετά να τις χρησιμοποιείς δεν είναι έμπνευση.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Εγω απλα δεν θα τα μαθω αυτα...μου φαινονται δυσκολο να τα θυμαμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Και να θέλεις , είναι δύσκολο να θυμάσαι 300 σελίδες γεμάτες με τις ιδέες κάποιου άλλου. Η έκθεση θέλει κοινή λογική , καλή σύνταξη , καλή γραμματική και καλό λεξιλόγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η έμπνευση είναι κάτι δικό σου. Μια "αιφνίδια και αυθόρμητη διανοητική σύλληψη". Το να κρατάς ιδέες από κάπου και μετά να τις χρησιμοποιείς δεν είναι έμπνευση.

Φιλικά.

Έλα,καταλαβαίνεις τι εννοώ,δεν χρειάζεται ολόκληρη ανάλυση :P Eννοώ ότι οι ιδέες που είχα διαβάσει μου είχαν μείνει τελικά. Δεν παπαγάλισα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα,καταλαβαίνεις τι εννοώ,δεν χρειάζεται ολόκληρη ανάλυση :P Eννοώ ότι οι ιδέες που είχα διαβάσει μου είχαν μείνει τελικά. Δεν παπαγάλισα τίποτα.

Πολλοί όμως θεωρούν πραγματικά ότι εμπνεύονται. :upside:

Ούτε εγώ παπαγάλισα. Εδώ ίσα που τα διάβαζα. :redface: :hehe:


Δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση. :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω απλα δεν θα τα μαθω αυτα...μου φαινονται δυσκολο να τα θυμαμαι:P

Kαλα κανεις και δε τα μαθαινεις ετσι...Το ζητημα ειναι να σου βγαινουν αβιαστα οι ιδεες και οι εκφρασεις οταν γραφεις ωστε να εχει ροη το κειμενο σου.Δεν ξερω,εγω απλα προσπαθω να καταλαβαινω καθε φορα το θεμα οσο καλυτερα γινεται, να συνδιαζω οσες γνωσεις εχω και να κανω ερωτησεις συχνα τον εαυτο μου για να βγαινω σε λογικα συμπερασματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra1997

Νεοφερμένος

Η dimitra1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Που θέλει ο καθένας σας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top