[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Α,καταλαβα
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παλιά τα τετράδια είχαν και μιλιμετρέ χαρτί :P
(είδαν ότι κανείς δεν το χρησιμοποιεί, ακόμη κι όταν το ζητάει η άσκηση, οπότε το 'βγαλαν:hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αν σου τελειωσει το τετραδιο των πανελληνιων ,τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Πως ειναι δυνατον να τελειωσεις 16 φυλλα (32 σελιδες); Αν το τελειωσεις παντως (που αποκλειεται) θα εχεις προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν σου τελειωσει το τετραδιο των πανελληνιων ,τι γινεται?
Ακόμη και γράμματα ελέφαντα να κάνεις, δε νομίζω να τελειώσει το τετράδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Intefina δεν διαφωνώ, αυτό πρέπει να το ρυθμίζει το κάθε τμήμα ανάλογα τις ανάγκες του. Προφανώς, για να αξιοποιούνται και τα 2 συστήματα, θα έχουν αποτέλεσμα. Βέβαια στο τέλος αυτό λίγο μετράει κατά τη γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Πολλοι δυσανασχετουν στην ιδεα της θερινης προετοιμασιας!Προσωπικα, δεν καταλαβα ποτε περασε και εχω και ενα κεφαλαιο ετοιμο για τον Σεπτεμβρη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν στις πανελληνιες ζητουνται καθολου γραφικες παραστασεις σε φυσικη και μαθηματικα

στη φυσικη εννοειται,γραφικες παραστασεις,σχηματα..γενικα πρεπει να σχεδιαζεις κι ας μη στο ζηταει καποιες φορες,πραγματικα βοηθαει πολυ
στα μαθηματικα υπαρχει μονο μια παραγραφος που θελει να σχεδιασει;,χαραξη γραφικης παραστασης..εχω την εντυπωση πως δεν εχει πεσει ποτέ (διορθωστε με αν κανω λαθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξερετε αν υπαρχει στην εκθεση αυστηροτητα σχετικα με τον αριθμο των λεξεων[λιγοτερες]και αν τις μετρανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Η εκθεση πρεπει να κυμαινεται απο 500-600 λεξεις, δεκα παραπανω δεκα παρακατω δεν εχει σημασια ! Τωρα δεν νομιζω να μπαινουν στην διαδικασια να τις μετρανε μια μια..Βλεπουν λογικα την εκταση του κειμενου και καταλαβαινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν μετράνε τις λέξεις,αλλά μπορούν χονδρικά να τις υπολογίσουν.Δηλαδή,μετρούν τον αριθμό των λέξεων σε μια πλήρη σειρά(για παράδειγμα όχι στην πρώτη της παραγράφου,αφού δεν ξεκινάς απ'την αρχή της σειράς) και ανάλογα με τον γραφικό σου χαρακτήρα(μικρά ή μεγάλα σε μέγεθος γράμματα) καταλαβαίνουν.Για παράδειγμα,ο
μέσος μαθητής γράφει περίπου 7-8 λέξεις στη σειρά.Το όριο των λέξεων είναι μεν 500 με 600,ωστόσο αν ξεπεραστεί(εντός ορίων πάντα, π.χ 50 -60 λέξεις) και το περιεχόμενο είναι ικανοποιητικό,δεν θα κοστίσει σε μόρια.Πάντως,όπως εξάλλου γνωρίζουμε,η έκθεση είναι ένα μάθημα που στη βαθμολόγησή του θα έχει διαβαθμίσεις.Αυτές αφήνονται στην κρίση του βαθμολογητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν μετράνε τις λέξεις,αλλά μπορούν χονδρικά να τις υπολογίσουν.Δηλαδή,μετρούν τον αριθμό των λέξεων σε μια πλήρη σειρά(για παράδειγμα όχι στην πρώτη της παραγράφου,αφού δεν ξεκινάς απ'την αρχή της σειράς) και ανάλογα με τον γραφικό σου χαρακτήρα(μικρά ή μεγάλα σε μέγεθος γράμματα) καταλαβαίνουν.Για παράδειγμα,ο
μέσος μαθητής γράφει περίπου 7-8 λέξεις στη σειρά.Το όριο των λέξεων είναι μεν 500 με 600,ωστόσο αν ξεπεραστεί(εντός ορίων πάντα, π.χ 50 -60 λέξεις) και το περιεχόμενο είναι ικανοποιητικό,δεν θα κοστίσει σε μόρια.Πάντως,όπως εξάλλου γνωρίζουμε,η έκθεση είναι ένα μάθημα που στη βαθμολόγησή του θα έχει διαβαθμίσεις.Αυτές αφήνονται στην κρίση του βαθμολογητή.
Και εγώ έγραφα 10-12 λέξεις σε κάθε σειρά.. Τι να πεις.. :P
Πάντως για το τελευταίο που λες ισχύει ποτέ δεν ξες τι θα σε βάλουν στην έκθεση.. Μας είχαν πει στο σχολείο ότι η έκθεση και η λογοτεχνία είναι τα μαθήματα που τα περισσότερα γραπτά πάνε σε τρίτο βαθμολογητή. Είναι να μην υπολογίζεις ούτε στο περίπου τι έχεις γράψει. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Και εγώ έγραφα 10-12 λέξεις σε κάθε σειρά.. Τι να πεις.. :P
Πάντως για το τελευταίο που λες ισχύει ποτέ δεν ξες τι θα σε βάλουν στην έκθεση.. Μας είχαν πει στο σχολείο ότι η έκθεση και η λογοτεχνία είναι τα μαθήματα που τα περισσότερα γραπτά πάνε σε τρίτο βαθμολογητή. Είναι να μην υπολογίζεις ούτε στο περίπου τι έχεις γράψει. :hehe:

Εχει να κανει με τους βαθμολογητές του γραπτού σου... Αν ειναι..φυσιολογικοί άνθρωποι και οχι περίεργοι που κόβουν με το παραμικρό, ούτε αποκλίσεις θα εχεις και θα πάρεις τον βαθμό που περιμένεις. Εγω έπεσα σε...φυσιολογικους καθηγητές μαλλον και πήρα τον βαθμό που περίμενα, και ακομα παραπανω, χωρίς να έχω σημαντική απόκλιση. Ο,τι και να λεμε, αν ειναι καλός ο μαθητής στην εκθεση, δεν γίνεται να τα παει και τοσο χάλια :hmm: ναι μεν έχω ακούσει διάφορες περίεργες ιστορίες, αλλα οι περισσότεροι καλοί μαθητές που ήξερα τα πήγαν πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Μου φαίνονται πολύ πιο νορμάλ τόσο οι ώρες σου όσο και οι ασκήσεις σου στα μαθηματικά.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας πιέζει τόσο πολύ στα καλοκαιρινά!!! Κάθε εβδομάδα λύνουμε περίπου 85 ασκήσεις μαθηματικά... αδιανόητο. Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να παραμελεί τη χημεία για τα μαθηματικά!! :redface:
Κι εγω 20 ωρες την βδομαδα ειχα και δεν μας εβαζαν τοσες ασκησεις. Επρεπε να του ειχατε μιλησει για να του ζητησετε να γινει λιγο πιο χαλαρος σ αυτο το θεμα. Αν δειτε οτι απο σεπτεμβρη συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο ή αλλαξτε τον ή μιληστε του. Στην τελικα, εχετε και με αλλα μαθηματα να ασχοληθειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Στο σχολείο μάς είχε πει η καθηγήτρια της έκθεσης (που βαθμολογεί και στις πανελλήνιες) ότι κάθονται και μετρούν τις λέξεις της έκθεσης.
Δεν ξέρω, βέβαια, αν το κάνουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο σχολείο μάς είχε πει η καθηγήτρια της έκθεσης (που βαθμολογεί και στις πανελλήνιες) ότι κάθονται και μετρούν τις λέξεις της έκθεσης.
Δεν ξέρω, βέβαια, αν το κάνουν όλοι.

Χαχα αν μπορεί και μετράει τις λέξεις και στις 500 εκθέσεις που διορθώνει (κατ´ ελάχιστο) τη μέρα στο βαθμολογικό, τι να πω, υποκλίνομαι :P

Edit: εδώ πολλοί δεν διαβάζουν καν ολόκληρη την έκθεση αναλυτικά, σιγά μη μετράνε και τις λέξεις. Δεν θα τελείωναν ποτέ. Αν υπάρχει προβλημα με τις λέξεις, φαίνεται χωρίς μέτρημα για έναν βαθμολογητή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εχει να κανει με τους βαθμολογητές του γραπτού σου... Αν ειναι..φυσιολογικοί άνθρωποι και οχι περίεργοι που κόβουν με το παραμικρό, ούτε αποκλίσεις θα εχεις και θα πάρεις τον βαθμό που περιμένεις. Εγω έπεσα σε...φυσιολογικους καθηγητές μαλλον και πήρα τον βαθμό που περίμενα, και ακομα παραπανω, χωρίς να έχω σημαντική απόκλιση. Ο,τι και να λεμε, αν ειναι καλός ο μαθητής στην εκθεση, δεν γίνεται να τα παει και τοσο χάλια :hmm: ναι μεν έχω ακούσει διάφορες περίεργες ιστορίες, αλλα οι περισσότεροι καλοί μαθητές που ήξερα τα πήγαν πολυ καλα.
Διαφωνώ κάπως.. Πραγματικά δεν ξες που θα πέσεις.. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που τόσα πολλά γραπτά πάνε σε τρίτο βαθμολογητή ούτε οι αποκλίσεις που υπάρχουν. Οι ίδιοι οι φιλόλογοι που διορθώνουν μας τα λένε αυτά. Τώρα ντάξυ αν ο άλλος δεν έχει γράψει ούτε μισή έκθεση στη ζωή του δεν είναι να περιμένει και πολλά στις πανελλήνιες αλλά γενικά τώρα δεν είσαι σίγουρος ότι έγραψες αυτό που υπολογίζεις. Δηλαδή μπορεί να έχεις διαβάσει και για τον χ,ψ λόγο να πατώσεις γιατί δεν σε πέτυχε το θέμα ήταν στραβός ο βαθμολογητής και χίλιους δύο λόγους. Ειδικά φέτος με την "ανθρωπιά" όλοι βγαίναν με χαρά και οι περισσότεροι βρέθηκαν προ εκπλήξεως στα αποτελέσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με παραξενεύει λίγο η τακτική των φροντιστηρίων στις μεγαλουπόλεις, το να ξεκινούν, δηλαδή, τα παιδιά τα μαθήματα αμέσως μετά το τέλος των ενδοσχολικών της Β, αλλά ο καθένας έχει και το πρόγραμμά του. Απλά εγώ, επειδή με κούρασαν πάρα πολύ οι φετινές εξετάσεις, είμαι σίγουρος ότι θα είχα τρελαθεί μέχρι τώρα αν ξεκινούσα απευθείας.
Κάνω ιδιαίτερα και με τη φιλόλογο μου θα ξεκινήσουμε στις 12 Αυγούστου. Φυσικά, από την 1η Αυγούστου ξεκινώ στο σπίτι τις επαναλήψεις μου σε γραμματική και συντακτικό Αρχαίων/Λατινικών. Είχα δύο μήνες διακοπών, τους οποίους απόλαυσα και χάρηκα. Ξεκουράστηκα και γέμισα τις μπαταρίες μου για το χειμώνα. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να μου δίνουν μονάχα 20 μέρες διάλειμμα, προκειμένου να βγουν τα πρώτα κεφάλαια της ύλης. Εξάλλου, θα έχω εννέα ολόκληρους μήνες μπροστά μου για να διαβάσω, νομίζω ότι δικαιούμαι λίγη ξεκούραση.
Να ρωτήσω τους θεωρητικούς, υπάρχει κάτι άλλο στο οποίο πρέπει να εμβαθύνω κατά την επανάληψή μου εκτός από τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα; Εννοείται πως θα κοιτάξω και το λεξιλόγιο στα Αρχαία, αλλά μήπως πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με παραξενεύει λίγο η τακτική των φροντιστηρίων στις μεγαλουπόλεις, το να ξεκινούν, δηλαδή, τα παιδιά τα μαθήματα αμέσως μετά το τέλος των ενδοσχολικών της Β, αλλά ο καθένας έχει και το πρόγραμμά του. Απλά εγώ, επειδή με κούρασαν πάρα πολύ οι φετινές εξετάσεις, είμαι σίγουρος ότι θα είχα τρελαθεί μέχρι τώρα αν ξεκινούσα απευθείας.
Κάνω ιδιαίτερα και με τη φιλόλογο μου θα ξεκινήσουμε στις 12 Αυγούστου. Φυσικά, από την 1η Αυγούστου ξεκινώ στο σπίτι τις επαναλήψεις μου σε γραμματική και συντακτικό Αρχαίων/Λατινικών. Είχα δύο μήνες διακοπών, τους οποίους απόλαυσα και χάρηκα. Ξεκουράστηκα και γέμισα τις μπαταρίες μου για το χειμώνα. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να μου δίνουν μονάχα 20 μέρες διάλειμμα, προκειμένου να βγουν τα πρώτα κεφάλαια της ύλης. Εξάλλου, θα έχω εννέα ολόκληρους μήνες μπροστά μου για να διαβάσω, νομίζω ότι δικαιούμαι λίγη ξεκούραση.
Να ρωτήσω τους θεωρητικούς, υπάρχει κάτι άλλο στο οποίο πρέπει να εμβαθύνω κατά την επανάληψή μου εκτός από τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα; Εννοείται πως θα κοιτάξω και το λεξιλόγιο στα Αρχαία, αλλά μήπως πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο;

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες!
Ίσως θα μπορούσες να δουλέψεις κάποιους αρχικούς στα αρχαία που ήδη έμαθες από τη Β' Λυκείου...γιατί θα μάθεις περισσότερος φέτος! Κάνεις καλή δουλειά με το συντακτικό και τη γραμματική! Δεν θα υπάρχουν κενά έτσι :clapup: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S0fiaa

Νεοφερμένος

Η S0fiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
απο πρωτο κεφαλαιο χημειας τι ειδους ασκησεις πεφτουν στις εξετασεις? γιατι εχω ψηλοτρομαξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top