[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
στην ιστορια πρεπει να μαθαινω ημερομηνιες, αριθμους κ.τ.λ απ'εξω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στην ιστορια πρεπει να μαθαινω ημερομηνιες, αριθμους κ.τ.λ απ'εξω???

Εννοειται! Ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αυτα. Για πιο κομματι μιλας συγκεκριμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Και αυτα. Για πιο κομματι μιλας συγκεκριμενα;

σημερα ξεκινησα να διαβαζω γενικα ιστορια...ειμαι στο αγροτικο ζητημα...εχει καποια ποσοστα για την αναδιανομη και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που ειναι σημαντικα...και καποιες ημερομηνιες...ειτε σε παρενθεση ειτε εκτος...απλως μεχρι φετος δεν χρειαστηκε να μαθω καμια ημερομηνια (περα απο τις βασικες) και εχω τρομαξει λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σημερα ξεκινησα να διαβαζω γενικα ιστορια...ειμαι στο αγροτικο ζητημα...εχει καποια ποσοστα για την αναδιανομη και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που ειναι σημαντικα...και καποιες ημερομηνιες...ειτε σε παρενθεση ειτε εκτος...απλως μεχρι φετος δεν χρειαστηκε να μαθω καμια ημερομηνια (περα απο τις βασικες) και εχω τρομαξει λιγο...

Δυστυχως χρειαζονται ολα,γιατι ετσι το καλο γραπτο θα ξεχωρισει. Μην τρομαζεις, με τις επαναληψεις που θα κανεις ολη τη χρονια στο τελος θα τα θυμασαι τελεια! Εγω ξεκινησα την ιστορια 15 μερες πριν ανοιξουν τα σχολεια και τελειωσα τελη Μαρτιου. Με τις ατελειωτες επαναληψεις ακομα τα θυμαμαι! Θα εχεις αρκετο χρονο και για επαναληψεις. (Που να δεις και τη σελιδα 248 4η παραγραφος...) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δυστυχως χρειαζονται ολα,γιατι ετσι το καλο γραπτο θα ξεχωρισει. Μην τρομαζεις, με τις επαναληψεις που θα κανεις ολη τη χρονια στο τελος θα τα θυμασαι τελεια! Εγω ξεκινησα την ιστορια 15 μερες πριν ανοιξουν τα σχολεια και τελειωσα τελη Μαρτιου. Με τις ατελειωτες επαναληψεις ακομα τα θυμαμαι! Θα εχεις αρκετο χρονο και για επαναληψεις. (Που να δεις και τη σελιδα 248 4η παραγραφος...) :P

πωπω...μολις την ειδα...εγκεφαλικο...ελπιζω να τα καταφερω..εσυ εγραψες καλα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κανεις εντατικες επαναληψεις , αν εισαι σιγουρη οτι την ξερεις και αν γνωριζεις πως να αναλυεις την καθε πηγη τοτε δεν θα εχεις προβλημα. Εγω σε αυτα τα απιστευτα θεματα της ιστοριας με τις 5 πηγες και εναν πινακα εγραψα 17,8 αν και περιμενα παραπανω. Αλλα ετσι ειναι στις πανελληνιες, αλλο περιμενεις και αλλο βλεπεις τις περισσοτερες φορες, ειδικα στη θεωρητικη. Τελικα θα πω αυτο που μας ελεγαν και οι παλιοι και με εκνευριζε αλλα ... κι εμεις τα περασαμε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Αν κανεις εντατικες επαναληψεις , αν εισαι σιγουρη οτι την ξερεις και αν γνωριζεις πως να αναλυεις την καθε πηγη τοτε δεν θα εχεις προβλημα. Εγω σε αυτα τα απιστευτα θεματα της ιστοριας με τις 5 πηγες και εναν πινακα εγραψα 17,8 αν και περιμενα παραπανω. Αλλα ετσι ειναι στις πανελληνιες, αλλο περιμενεις και αλλο βλεπεις τις περισσοτερες φορες, ειδικα στη θεωρητικη. Τελικα θα πω αυτο που μας ελεγαν και οι παλιοι και με εκνευριζε αλλα ... κι εμεις τα περασαμε! :)


ναι σωστα..μια χαρα εγραψες....θελω πολυ καλο βαθμο στην ιστορια..ελπιζω πως μεχρι τον σεπτεμβρη θα εχω τελειωσει την υλη...(αν και τωρα που εμαθα και για τους αριθμους δεν ειμαι σιγουρη)οποτε θα περασω ολη την χρονια κανοντας επαναληψεις και πολλες πηγες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Στη λογοτεχνία έχετε τελειώσει ήδη τον Κρητικό;; :hmm:

Εμας μας εχει μεινει το τελευταίο απόσπασμά ..εσεις?

Δυστυχως χρειαζονται ολα,γιατι ετσι το καλο γραπτο θα ξεχωρισει. Μην τρομαζεις, με τις επαναληψεις που θα κανεις ολη τη χρονια στο τελος θα τα θυμασαι τελεια! Εγω ξεκινησα την ιστορια 15 μερες πριν ανοιξουν τα σχολεια και τελειωσα τελη Μαρτιου. Με τις ατελειωτες επαναληψεις ακομα τα θυμαμαι! Θα εχεις αρκετο χρονο και για επαναληψεις. (Που να δεις και τη σελιδα 248 4η παραγραφος...) :P

Ο θειος μου που ειναι φιλολογος και βαθμολογητής μου ειπε οτι οι παρενθέσεις δεν ειναι υποχρεωτικές και δεν κοβουν τιποτα αν δεν τις γραψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
σιγουρα?????μακαρι θεε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλησπέρα!!να σας ρωτήσω!! Στο φιλοσοφικό λόγο, η εισαγωγή πρεπει να μαθευτεί όπως και η ιστορια; Δηλαδή λέξη λέξη; Ήρθα σε πρώτη επαφή σήμερα και μου φαίνεται δύσκολο! Εντούτοις στην ιστορια εχω μάθει νερό ενάμισυ κεφάλαια ...την εισαγωγή πως να την χειριστώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε παιδιά διαβάζω πλέον περίπου 6-6,5 ώρες τη μέρα και πάλι αισθάνομαι πως δεν έχω κάνει όσες ασκήσεις ήθελα.Όλο λέω θα κάνω έξτρα ασκήσεις Μαθηματικά και Φυσική και δεν προλαβαίνω.

Πίστεψε με και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ με 7,5 ώρες ιδιαίτερο προλαβαίνω ναι να ξεκουραστώ και να διαβάσω και να πάω γυμναστήριο. Μειώστε τις ώρες που κάνετε φροντιστήριο γιατί θα σας καταστρέψουν. Ένας που κάνει 20 45λεπτα κάνει δλδ 15 ώρες. Η διαφορά είναι τεράστια. + ότι κάνω μαθήματα που αν ακολουθούσα το πρόγραμμα του φρο δεν θα έκανα, όπως χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panossalonika

Νεοφερμένος

Ο panossalonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Καλησπέρα!!να σας ρωτήσω!! Στο φιλοσοφικό λόγο, η εισαγωγή πρεπει να μαθευτεί όπως και η ιστορια; Δηλαδή λέξη λέξη; Ήρθα σε πρώτη επαφή σήμερα και μου φαίνεται δύσκολο! Εντούτοις στην ιστορια εχω μάθει νερό ενάμισυ κεφάλαια ...την εισαγωγή πως να την χειριστώ;

Ναι ειναι ασφαλεστερη οδος να το μαθεις οπως το βιβλιο .ειναι λιγο περιεργη η εισαγωγη αλλα διαβαζοντας τη θα μπεις στο νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλησπέρα!!να σας ρωτήσω!! Στο φιλοσοφικό λόγο, η εισαγωγή πρεπει να μαθευτεί όπως και η ιστορια; Δηλαδή λέξη λέξη; Ήρθα σε πρώτη επαφή σήμερα και μου φαίνεται δύσκολο! Εντούτοις στην ιστορια εχω μάθει νερό ενάμισυ κεφάλαια ...την εισαγωγή πως να την χειριστώ;

Είναι πολύ δύσκολη όντως, θέλει συνέχεια να την κάνεις, με μία φορά δε μαθαίνεται :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε παιδια ;) Οι πανελλήνιες είναι περιέργη κατάσταση. Η αρχή είναι το πιο περίπλοκο κομμάτι. Οπως είχε πει και ο μαθηματικός μου , χρειάζεται νεα νοοτροπία. Όπως αλλάξατε νοοτροπία όταν απο γυμνάσιο πήγατε λύκειο έτσι θα αλλάξετε και νοοτροπία σιγα σιγα και στην 3η λυκείου.
Και εγώ στην αρχή στα μαθηματικά ,για παράδειγμα , μας έβαζε 10 ασκήσεις και έλυνα τις 6. Ήρθε όμως η ώρα που αν έβρισκα άσκηση που δεν μπορούσα να λύσω την πάλευα μέχρι που έβρισκα τον τρόπο. Όλα καλα θα πάνε ;) Υπομονή, επιμονή και καλο διάβασμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Βοηθήστε με λίγο να κάνω το πρόγραμμά μου (ιδιαίτερα οι παλιοί).
Μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία πρέπει να μάθω με το νι και με το σίγμα τις γραμματικές (αρχαίων/λατινικών), δηλαδή να μην υπάρχει κάποιο κενό από πρηγούμενες τάξεις. Έως τώρα έχω κάνει μια γερή επανάληψη εφ' όλης της ύλης στη γραμματική των αρχαίων. Έχω αφήσει μόνο τους αορίστους β' που κλίνονται κατά τα εις -μι (έβην, έδραν κλπ) και το είμι, φημί, κείμαι, κάθημαι, οίδα και το δέδοικα. Τη γραμματική των λατινικών δεν την άγγιξα ακόμη.

Θέλω να ξεκινήσω παράλληλα και τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης. Εσείς τι προτείνετε; (κυρίως οι παλιοί) Μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία πόση έκταση της ύλης πρέπει να καλύψω, πάνω κάτω; Εσείς πόση καλύψατε;
Γενικά, αν κάποιος ποστάρει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα που ακολουθεί/ακολουθούσε ο ίδιος θα του ήμουν αιώνια υπόχρεος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
σιγουρα?????μακαρι θεε μου...
Ετσι μου ειπε ,αλλα εγω σου λεω προσωπική μόυ αποψη τις πολύ βασικές παρενθέσεις πχ για τό Κιλελέρ να τις ξερεις οχι για τιποτα άλλο,απλα για να μπορεσεις να κατανοήσεις τα γενικοτερο ιστορικό κλίμα καλύτερά...αλλα νταξει μωρε,τοσες επαναλήψεις που θα κάνουμε την ιστορια θελοντας και μη θα τις μάθουμε...στην τελική τι ψυχή εχει μια παρενθεσουλα? ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top