[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ειναι γυρω στα 50!!! Ειναι δύσκολα τα αρχαια (γνωστό)εεεε;; Το αδίδακτο δεν εχει και τρομερή δυσκολία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Παιδιά εγώ από το φροντιστήριο δεν ήμουν ευχαριστημένη :mad:
Χίλιες φορές τα ιδιαίτερα...........!!!!!!!!!!!!!!
Καλύτερη δουλειά από όλες τις απόψεις!!!!!!
Διαφωνώ γιατί πρέπει να βρίσκεις extra 3ωρα να γράφεις διαγωνίσματα.Στο φροντιστήριο επίσης είσαι σε μια ομάδα με παιδιά που μπορεί να έχουν κάποιες απορίες που ούτε εσύ είχες καταλάβει ή δεν σου είχαν περάσει απο το μυαλό και να σε βοηθήσουν σε κάποια πράγματα.Μπορείς να πεις ότι είναι πιθανό να αναπτυχθεί και ένα κλίμα ανταγωνισμού(όχι με την αρνητική έννοια αλλά με την έννοια της προσπάθειας για να γίνεις καλύτερος).Βέβαια εξαρτάται και από τους καθηγητές που έχεις στα ιδιαίτερα ή στο φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ειναι γυρω στα 50!!! Ειναι δύσκολα τα αρχαια (γνωστό)εεεε;; Το αδίδακτο δεν εχει και τρομερή δυσκολία!!

Δεν ρώτησα ηλικία :P Ρώτησα αν σε κάνει απο την Β' Λυκείου ή από πιο παλιά!
Το γνωστό θέλει λίγο διάβασμα παραπάνω! Αλλά αν το έχεις με την παπαγαλία θα τα βρεις εύκολα.
Πρέπει να εισαι πολύ καλός!!!!!!!!!!!!!

Στοχεύεις σε κάποια σχολή - τμήμα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S0fiaa

Νεοφερμένος

Η S0fiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:hmm:Δεν μου λετε...? αυτη η πηγη θεωρειται εμπιστη για την εξεταστεα υλη γ λυκειου? https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies.html Για τις πανελληνιες του 15' θα μεινουν τα ιδια κεφαλαια ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
:hmm:Δεν μου λετε...? αυτη η πηγη θεωρειται εμπιστη για την εξεταστεα υλη γ λυκειου? https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies.html Για τις πανελληνιες του 15' θα μεινουν τα ιδια κεφαλαια ετσι?

Εδώ ανακοινώνεται επίσημα κάθε χρόνο η ύλη, όπως και πολλά άλλα εκπαιδευτικά θέματα!
Η ύλη για τις πανελλήνιες του 2015 θα βγει λογικά στα μέσα Αυγούστου!
Υπομονή μέχρι τότε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
εν καιρο κρισης εγω θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα για να δηλωσω στους γονεις μου οτι θελω να κανω ιδιαιτερα με 1.000 ευρω .εδω 290 εδινα στο φροντ και μου φαινοταν πολλα.παντως μην νομιζεις οτι ο καθηγητης με 40 ευρω θα σου εξασφαλισει μεγαλυτερη επιτυχια απο καποιον με 15..

Τι 15.. Κάνω και γω ιδιαίτερα και έχουμε πάρει από πέρσι με την ξαδέρφη μου καθηγήτρια, ήταν και γνωστή της οικογένειας και μας παίρνει και τους δύο μαζί 7 ευρώ :eek: Τα εξηγεί πολύ καλά όλα και γράψαμε και ικανοποιητικά στις εξετάσεις της β' ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Διαφωνώ γιατί πρέπει να βρίσκεις extra 3ωρα να γράφεις διαγωνίσματα.Στο φροντιστήριο επίσης είσαι σε μια ομάδα με παιδιά που μπορεί να έχουν κάποιες απορίες που ούτε εσύ είχες καταλάβει ή δεν σου είχαν περάσει απο το μυαλό και να σε βοηθήσουν σε κάποια πράγματα.Μπορείς να πεις ότι είναι πιθανό να αναπτυχθεί και ένα κλίμα ανταγωνισμού(όχι με την αρνητική έννοια αλλά με την έννοια της προσπάθειας για να γίνεις καλύτερος).Βέβαια εξαρτάται και από τους καθηγητές που έχεις στα ιδιαίτερα ή στο φροντιστήριο.

Αυτό λύνεται με τον εξής απλό τρόπο: ιδιαίτερα δεν θα κάνεις σε όλα τα μαθήματα γιατί δεν είναι όλα ίδιας δυσκολίας. Μπορείς να γραφτείς σε φροντιστήριο για παράδειγμα στο μάθημα γενικής παιδείας και έτσι έχεις δικαίωμα να γράφεις όλα τα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου και θα τα διορθώνει καθηγητής που δεν γνωρίζεις πράγμα που σημαίνει αντικειμενικότητα. Δεν νομίζω να αρνηθεί κάνεις να διορθώσει ένα παραπάνω διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καλε τι ειναι τα σαραντάρια που διαβάζω; Πρεπει να εισαι το λιγότερο χαζός για να δίνεις τόσα λεφτά σε μαθηματα.
Εγω θεωρώ ότι για φροντιστήριο και ιδιαίτερα πρεπει οι τιμές να κυμαίνονται στα 10 και 15-βαριά 20 αντίστοιχα.
Είπαμε, συμπληρωματική βοήθεια προσφέρουν!
Εγω προσωπικά ήμουν σε φροντιστήριο και μια χαρά τα πήγαμε όλοι. Και μάλιστα το προτείνω έναντι των ιδιαίτερων για τέσσερις λόγους: 1. Ειναι πιο φθηνό (το μήνα έδινα γύρω στα 330 κάνοντας όλα τα μαθηματα) 2. Ακούς απορίες των άλλων που δεν τις είχες σκεφτεί εσύ 3. Προσφέρει ενα ευχάριστο διάλειμμα απο όλη την πίεση του διαβάσματος αφού εγω περίμενα πως και πως να πάω και να εκτονωθω στο διάλειμμα, να δω ενα φίλο, να πούμε και καμία σαχλαμάρα 4. Τα περισσότερα φροντιστήρια εχουν κάποιο προγραμμα που αναγκαστικά πρεπει να ακολουθήσεις οπότε αναγκάζεται και να διαβάσεις ενώ στο ιδιαίτερο μπορείς να αναβαλλεις συνέχεια τις υποχρεώσεις σου.
Βασική προϋπόθεση όμως ειναι να εισαι σε τμήμα με μαθητές ίδιου επιπέδου. Έτσι ουτε θα αργεις αν εσύ εισαι καλύτερος ουτε θα αποκτάς κενά αν ο ρυθμός σου ειναι πιο αργος απο των άλλων. Αν ειναι μπατε σκύλοι αλέστε σε καθε τμήμα τότε τα ιδιαίτερα ειναι η καλύτερη λύση (μια φίλη μου την πάτησε γιατι ηταν σε τμήμα με τεμπελοσκυλα και παρασύρθηκε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Αυτό λύνεται με τον εξής απλό τρόπο: ιδιαίτερα δεν θα κάνεις σε όλα τα μαθήματα γιατί δεν είναι όλα ίδιας δυσκολίας. Μπορείς να γραφτείς σε φροντιστήριο για παράδειγμα στο μάθημα γενικής παιδείας και έτσι έχεις δικαίωμα να γράφεις όλα τα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου και θα τα διορθώνει καθηγητής που δεν γνωρίζεις πράγμα που σημαίνει αντικειμενικότητα. Δεν νομίζω να αρνηθεί κάνεις να διορθώσει ένα παραπάνω διαγώνισμα.
Κοίτα λογικά δεν θα έχει αλλά πρέπει να συμβαδίζεις και στην ύλη.Προσωπικά πάντως πιστεύω είναι καλύτερο σε μια τάξη γιατί μπορείς να βελτιωθείς και μέσα απο τη δουλειά και τις απορίες των άλλων όχι μόνο με τις δικές σου.Ίσως να επηρεάζομαι και από παραδείγματα φίλων που είχαν καθηγητές για ιδιαίτερα για παραπάνω από 1 μάθημα και έκαναν το πρόγραμμα διαφορετικά κάθε βδομάδα δεν είχαν γράψει διαγωνίσματα ποτέ είχαν κενά...Είναι προτίμηση του καθενός πάντως,κάποιος μπορεί να προτιμά ιδιαίτερα κάποιος φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγω.....
Τα παιδιά της θεωρητικής που κάνουν ιδιαίτερα πόσες ώρες τη βδομάδα έχουν για το κάθε μαθημα?
Π.χ : Έκθεση 2ωρες, Γνωστό 2 ωρες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγω.....
Τα παιδιά της θεωρητικής που κάνουν ιδιαίτερα πόσες ώρες τη βδομάδα έχουν για το κάθε μαθημα?
Π.χ : Έκθεση 2ωρες, Γνωστό 2 ωρες ?

2ωρες εκθεση,2 γνωστο, 2 αγνωστο ,2 λογοτεχνια και 2 ιστορια (ο θειος μου κανει μάθημά, αλλα ουσιαστικά ιδιαίτερα θεωρούνται :P ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Α θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά της θετικής που ακριβώς βρίσκονται στην ύλη. Αν μπορεί κάποιος να μας πει.
Ειμαι θετικη και βιολογια ειμαστε ακομα στις αρχες του 1ου κεφαλαιου(μας τα κανει ΠΟΛΥ αναλυτικα). Χημεια κανουμε τις υποστοιβαδες,περιοδικο πινακα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ειμαι θετικη και βιολογια ειμαστε ακομα στις αρχες του 1ου κεφαλαιου(μας τα κανει ΠΟΛΥ αναλυτικα). Χημεια κανουμε τις υποστοιβαδες,περιοδικο πινακα κλπ

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μαθηματικά και φυσική? (Άντε και έκθεση αν μπορείς να μου πεις, αλλά εκεί ο καθένας κάνει διαφορετικά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Α θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά της θετικής που ακριβώς βρίσκονται στην ύλη. Αν μπορεί κάποιος να μας πει.

Βιολογια κατ : Τωρα τελειωνουμε το 1ο κεφαλαιο.
Φυσικη κατ : Μπηκαμε ηλεκτρικες.
Μαθηματικα κατ : Αποσυνθεση.
Χημεια : Αρχη ελαχιστης ενεργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγω.....
Τα παιδιά της θεωρητικής που κάνουν ιδιαίτερα πόσες ώρες τη βδομάδα έχουν για το κάθε μαθημα?
Π.χ : Έκθεση 2ωρες, Γνωστό 2 ωρες ?

Μη με κραξετε αληθεια εκανα 7 ωρες τη βδομαδα Καλοκαιρι και Χειμωνα 8-10!1 Ανοιξη κανα ΣΚ αν τυχαινε ιδιαιτερα,μας ελεγε τι να διαβασουμε στα περισσοτερα και ολα κομπλε εβγαιναν!! +2 ωρες βεβαια ιδιαιτερο Βιολογια τη βδομαδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόνο εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τίποτα; Δεν ξέρω από που να αρχίσω. Συν του ότι δεν έχω τα βιβλία αλλά αυτό δεν είναι θέμα άμα θες τα βρίσκεις. Μάλλον θα αρχίσω με την γραμματική των αρχαίων και των λατινικών. Μόνο που το σκέφτομαι...με κάνει να νιώθω νυσταγμένη και το κακό είναι πως μερικές φορές με πονάει η κοιλιά μου από το άγχος, υποθέτω πως είναι για τις πανελλήνιες, αν και μέχρι στιγμής δεν τις έχω πολύ σκεφτεί. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia_g

Νεοφερμένος

Η georgia_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας!ειμαι νεα στο ischool..ειμαι θετικη κατευθυνση και ξεκκιναω προετοιμασια τον αυγουστο...μαθημα επιλογης ειμαι αναμεσα σε μαθηματικα γεν. η φυσικη γεν.ξερει κανεις ποιο ειναι πιο ευκολο να γραψω καλα στις εξετασεις?και κατι αλλο..ισχυει οτι υπαρχουν οικονομικες σχολες εκτοσ 5ου πεδιου?ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Βιολογια κατ : Τωρα τελειωνουμε το 1ο κεφαλαιο.
Φυσικη κατ : Μπηκαμε ηλεκτρικες.
Μαθηματικα κατ : Αποσυνθεση.
Χημεια : Αρχη ελαχιστης ενεργεια.

Από ότι κατάλαβα κάνεις ξεχωριστά Άλγεβρα και Ανάλυση.Στους μιγαδικούς που βρίσκεσαι?Μπήκες στο μέτρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μαθηματικά και φυσική? (Άντε και έκθεση αν μπορείς να μου πεις, αλλά εκεί ο καθένας κάνει διαφορετικά.)
Μιγαδικους εχουμε τελειωσει το μετρο και κανουμε ασκησεις.Αναλυση κανουμε συνθεση συναρτησεων και το αντιστροφο και πολλες ασκησεις.Φυσικη μπηκαμε ελατηρια.Εκθεση καναμε οολη τη θεωρια πειθους,αναπτυξη παραγραφων κλπ και το πρωτο θεμα που ειναι η παιδεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Γεια σας!ειμαι νεα στο ischool..ειμαι θετικη κατευθυνση και ξεκκιναω προετοιμασια τον αυγουστο...μαθημα επιλογης ειμαι αναμεσα σε μαθηματικα γεν. η φυσικη γεν.ξερει κανεις ποιο ειναι πιο ευκολο να γραψω καλα στις εξετασεις?και κατι αλλο..ισχυει οτι υπαρχουν οικονομικες σχολες εκτοσ 5ου πεδιου?ευχαριστω..
Και στα δύο είναι εύκολο να γράψεις καλά.Η ύλη της φυσικής γενική είναι μικρή σχετικά αλλά δεν προτιμάται γιατί παρουσιάζει κάποιες δυσκολίες έχει και παράξενες πράξεις.Αυτό το λέω με βάση τι έχω ακούσει από παιδιά που έδωσαν φυσική γενικής.Τώρα μαθηματικά γενικής πάλι δεν υπάρχει ιδιαίτερη δυσκολία.Τον διαφορικό λογισμό τον διδάσκεσαι στην κατεύθυνση και στη γενική είναι ένα μικρό κομμάτι του μόνο.Στατιστική αρκεί να έχεις κατανοήσει καλά τους τύπους που χρησιμοποιείται ο καθένας και μετά είναι και απλή λογική κάποιες φορές.Πιθανότητες έχετε κάνει στην 1η λυκείου πάλι και ουσιαστικά αρκεί να ξέρεις τους τύπους και χρειάζεται και κάποια στοιχειώδης σκέψη και λογική για τη λύση των ασκήσεων.Έχοντας δει όλα τα θέματα που έχουν πέσει δεν θα έλεγα ότι κάποιο είναι πολύ δύσκολο ή εκτός λογικής με εξαίρεση του 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top