[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παρακαλώ; Καλά ρώτησες τους γονείς σου κατά πόσο εύκολα ή δύσκολα τα βγάζουν πέρα για να λες ότι δεν σε νοιάζει το κόστος; Ήξερα κοπέλα που δούλευε κατά τη διάρκεια των πανελληνίων (που είχε σχολείο-φροντ-δουλειά) για να βοηθήσει τους δικούς της. Λίγο σεβασμός στους ανθρώπους που κόβουν το λαιμό τους για μας δεν βλάπτει. Δεν είναι μηχανήματα ανάληψης μετρητών οι γονείς, έλεος.

Θέλω να πω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για το κόστος. Το μόνο σου μπορώ να κάνω είναι να διαβάσω για να αξιοποίησω τα χρήματα. Η δική μου δουλειά είναι να διαβάζω. Έλεος ρε παιδιά με φάγατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
εν καιρο κρισης εγω θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα για να δηλωσω στους γονεις μου οτι θελω να κανω ιδιαιτερα με 1.000 ευρω .εδω 290 εδινα στο φροντ και μου φαινοταν πολλα.παντως μην νομιζεις οτι ο καθηγητης με 40 ευρω θα σου εξασφαλισει μεγαλυτερη επιτυχια απο καποιον με 15..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Παιδια έβγαλα το 1ο κεφάλαιο πολυ καλα όπως το λέει και εγραψα διαγωνισμα και εγραψα 96 χάνοντας απο την πηγή φυσικά! :/ τα λατινικα τα προλαβαινω;;

Έχεις δουλέψει καθόλου λατινικά? (κείμενα και γραμματική-συντακτικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τους καθηγητές τους πήρα τώρα για τα θερινά. Τον Σεπτέμβρη θα αναθεωρήσω. Αρχική μου σκέψη ήταν να κάνω ιδιαίτερα στα μαθήματα βαρύτητας βιολογία και χημεία και στην έκθεση, που αποτελεί αδύναμο σημείο. Ωστόσο αν δεις τα πακέτα των φροντιστηρίων κάνουν την εβδομάδα 6 ώρες μαθηματικά και 4 ώρες φυσική, οπότε σκέφτηκα να κάνω και μαθηματικά-φυσική ιδιαίτερα για να μειώσω το χρόνο. Το κόστος είναι 1000 ευρώ τον μήνα περίπου. Εμένα δεν με απασχολεί το κόστος γιατί είναι υποχρέωση των γονιών μου να το πληρώσουν, η δουλειά μου είναι άλλη.

Ρε παιδιά τι ανόητο δηλαδή τι να πούμε για αυτούς που πηγαίνουν σε ιδιωτικό και πληρώνουν και από πάνω 1000 φροντιστήρια και ιδιαίτερα? Άλλωστε μόνο για μια χρόνια είναι, οι γονείς μου όσο και αν δυσκολεύονται θα τα δώσουν τα λεφτά για να τα καταφέρω.

Ααα και η προετοιμασία ιδιαίτερο σε σχέση με φροντιστήριο δεν είναι ίδια, επειδή έχω κάνει την σύγκριση στο λέω, στο ιδιαίτερο σου βάζει ΠΑΡΑ πολύ δουλειά, ενώ στο φροντιστήριο το ελάχιστο για να μην έχει να διορθώνει ο καθηγητής.
Δεν θα αναφερθώ στο οικονομικό, αν εχουν οι γονείς σου τη δυνατότητα να πληρώσουν αυτα τα ποσά οκ.
Όμως αυτο που λες για τα ιδιαίτερα ΔΕΝ ισχύει. Δεν ξέρω τι φροντιστήρια υπάρχουν στην περιοχή σου και αν δεν κανει κανένα απο αυτα καλη δουλειά, όπως λες. Εδω σε εμάς όμως, γνωρίζω άτομα που έκαναν ιδιαίτερα και τα πήγαν χάλια. Άλλες φορές ο καθηγητής ήταν αδιάφορος και νοιαζόταν μόνο για τα λεφτά, άλλες φορές δεν επεκτεινόταν στην ύλη οσο έπρεπε (φιλη μου έχασε όλο το τέταρτο θεμα στη φυσικη το 2013 γιατι δεν το είχε ξαναδεί, ενώ ο φυσικός μας στο φροντ μου που ήρθε μετα το είχε διδάξει στα παιδιά) και επισης, όταν εισαι σε τμήμα ακούς απορίες άλλων, γίνεται διάλογος, ακομα και θεματα μπορείτε να πετύχετε. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες, μπορω να σου πω ο,τι θες. Γι αυτο μην εισαι τοσο απόλυτη, οχι οτι δεν υπάρχουν καλοί καθηγητές για ιδιαίτερα, αλλα μην βγάζεις ολα τα φροντιστήρια άχρηστα (και συγκεκριμενα, αναφέρομαι σε μικρότερα φροντιστήρια,οχι σε τεράστιες αλυσίδες που δεν ξέρεις καν ποιος τα διοικεί και ποιος ειναι υπεύθυνος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αυτο που διαβασα σημερα ειναι ο ορισμος του εγωισμου....αν πιστευεις ετσι πολυ απλα θα γυρισει ο τροχος ....και ξερεις τι λενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για το κόστος. Το μόνο σου μπορώ να κάνω είναι να διαβάσω για να αξιοποίησω τα χρήματα. Η δική μου δουλειά είναι να διαβάζω. Έλεος ρε παιδιά με φάγατε.

Μπορεις:
α) να βρεις καθηγητες με κατω απο 18 (πιστεψε με, υπαρχουν!!)
β) να ρωτησεις τους γονεις σου αν εχουν να καταθετουν 1000 το μηνα για τα μαθηματα σου
γ) να αναθεωρησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Της γ οχι ακόμα!! Στην Δευτέρα τα πήγα πολυ καλα! Αλλα η καθηγητρια μου θεωρεί ότι προλαβαίνουμε ξεκινώντας απο Σεπτέμβρη!! Και ειναι της γνώμης το καλοκαίρι να μην περιπλέκω όλες τις γνώσεις αλλα να αποδίδομαι σε ενα το πολυ δυο μαθήματα και επιλέξαμε αυτά που μέχρι τωρα μου ήταν ανοικεια δηλ, λογοτεχνια και ιστορια! Θεωρείς ότι δεν προλαβαίνω λατινικα και γενικά τα αλλα;;

Παιδια ειμαι απο κινητο και το τ9 αλλάζει κάποιες λέξεις! ΑΝ δεν καταλαβαίνετε όσα γράφω να μου λέτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν είμαι πλούσιοπαιδο. Τα ιδιαίτερα τα κάνω προσωρινά τον σεπτέμβρη θα το ξανασκεφτώ, δεν έχω δώσει ακόμη τόσα λεφτά, ηρεμήστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Της γ οχι ακόμα!! Στην Δευτέρα τα πήγα πολυ καλα! Αλλα η και μου θεωρεί ότι προλαβαίνουμε ξεκινώντας λαό απο Σεπτέμβρη!! Και εμπειρία ειναι της γνώμης το καλοκαίρι να μην περιπλέκω όλες τις γνώσεις αλλα να αποδίδομαι σε ενα το πολυ δυο μαθήματα και επιλέξαμε αυτά που μέχρι τωρα μου ήταν ανοικεια δηλ, λογοτεχνια και ιστορια! Θεωρείς ότι δεν προλαβαίνω λατινικα και γενικά τα αλλα;;

Αρχαία είναι καλό να τα ξεκινήσεις! Για να τελειώσεις μέχρι τέλη Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου!
Λατινικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα,αλλά αναλόγως πόσα κείμενα θα δουλεύετε τη βδομάδα! Αν είναι 2 κείμενα κάθε βδομαδα καλώς.... Αλλά και παλι αν θες να κανεις μετα καλές επαναλήψεις ίσως πρέπει να αρχίσεις. Εσύ αποφασίζεις.... Ποτε θες να βγάλεις την ύλη?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Θελω να την εχω βγάλει Ιανουάριο !!! Η καθηγήτρια λέει πως προλαβαίνω, γιατι εχω την δυνατότητα να απομνημόνευω μεγαλη υλη σε μικρό διάστημα όπως επίσης προσαρμόζομαι εύκολα στα νεα δεδομένα που καθορίζουν τα λατινικα!!!! Θα προλαβω λες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Θελω να την εχω βγάλει Ιανουάριο !!! Η καθηγήτρια λέει πως προλαβαίνω, γιατι εχω την δυνατότητα να απομνημόνευω μεγαλη υλη σε μικρό διάστημα όπως επίσης προσαρμόζομαι εύκολα στα νεα δεδομένα που καθορίζουν τα λατινικα!!!! Θα προλαβω λες;;


Σε ξαναρωταω: Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να βγαλεις την υλη τον Ιανουαριο εχοντας κανει προχειρη δουλεια ή να την κατανοησεις και σε νορμαλ χρονικα πλαισια να τελειωσεις για να εχεις χρονο και για επαναληψεις? :hmm: Μην βιαζεσαι, με πασαλειμματα δεν θα καταφερεις τιποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Α θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά της θετικής που ακριβώς βρίσκονται στην ύλη. Αν μπορεί κάποιος να μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Θελω να την εχω βγάλει Ιανουάριο !!! Η καθηγήτρια λέει πως προλαβαίνω, γιατι εχω την δυνατότητα να απομνημόνευω μεγαλη υλη σε μικρό διάστημα όπως επίσης προσαρμόζομαι εύκολα στα νεα δεδομένα που καθορίζουν τα λατινικα!!!! Θα προλαβω λες;;

Ιανουάριος είναι πολύ νωρίς....πόσο μάλλον αν ξεκινήσεις Σεπτέμβριο!
Δεν θα προλάβεις πιστεύω! Θα έχεις κενά!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν θεωρω ότι εχω κάνει πρόχειρη δουλειά! Ιστορια εκανα σρξετεφ πηγές και εγραψα κ διαγβνισμα!!! Στη λογοτεχνια διαβάζω απο 3-4 πηγές για να δω όλες τις αναλύσεις που δινονται και κάθε φορά που ολοκληρώνω ενα ποίημα κανω γυρω στα 5-6 παράλληλα και νε το που τελειώνω γράφω διαγωνισμα! Θεωρείς ότι ειναι κάτι πρόχειρο δουλειά ;; Αγχώθηκα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παιδιά, να πηγαίνετε με τον ρυθμό που σας βολεύει. Είτε ειναι αργος, είτε γρήγορος, αν νιώθετε οτι εχετε καταλάβει αυτα που διαβάζετε και γράφετε καλα σε διαγωνίσματα, τότε μην αγχωνεστε. Εσείς ξέρετε καλύτερα τον εαυτό σας, καλές οι συμβουλές των άλλων αλλα μην επηρεαζεστε πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Όχι...! Ιστορία ειλικρινά μπράβο σου! Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να την μάθω έτσι! Σου είπα αυτα τα έβγαλες αρκετά γρήγορα! Απλά αρχαία είναι δυσκολούτσικα...με ερμηνευτικά πολλά και μπλα-μπλα. και το άγνωστο!
Η λογοτεχνία είναι εύκολη (αν γράφεις καλή έκθεση,τοτε θα τα πας καλά και στα κείμενα).
Αλλά προφανώς όπως σε κόβω είσαι μαθητής του 19.8 :P
Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου και τις δυνατότητες σου!
Η καθηγήτρια σου σε έχει χρόνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν θα αναφερθώ στο οικονομικό, αν εχουν οι γονείς σου τη δυνατότητα να πληρώσουν αυτα τα ποσά οκ.
Όμως αυτο που λες για τα ιδιαίτερα ΔΕΝ ισχύει. Δεν ξέρω τι φροντιστήρια υπάρχουν στην περιοχή σου και αν δεν κανει κανένα απο αυτα καλη δουλειά, όπως λες. Εδω σε εμάς όμως, γνωρίζω άτομα που έκαναν ιδιαίτερα και τα πήγαν χάλια. Άλλες φορές ο καθηγητής ήταν αδιάφορος και νοιαζόταν μόνο για τα λεφτά, άλλες φορές δεν επεκτεινόταν στην ύλη οσο έπρεπε (φιλη μου έχασε όλο το τέταρτο θεμα στη φυσικη το 2013 γιατι δεν το είχε ξαναδεί, ενώ ο φυσικός μας στο φροντ μου που ήρθε μετα το είχε διδάξει στα παιδιά) και επισης, όταν εισαι σε τμήμα ακούς απορίες άλλων, γίνεται διάλογος, ακομα και θεματα μπορείτε να πετύχετε. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες, μπορω να σου πω ο,τι θες. Γι αυτο μην εισαι τοσο απόλυτη, οχι οτι δεν υπάρχουν καλοί καθηγητές για ιδιαίτερα, αλλα μην βγάζεις ολα τα φροντιστήρια άχρηστα (και συγκεκριμενα, αναφέρομαι σε μικρότερα φροντιστήρια,οχι σε τεράστιες αλυσίδες που δεν ξέρεις καν ποιος τα διοικεί και ποιος ειναι υπεύθυνος.)

Καλά εννοείται πως υπάρχουν εξαιρέσεις μπλα μπλα μπλα. Εμένα πάντως στον χαρακτήρα μου ταιριάζουν τα ιδιαίτερα και το διαπίστωσα τώρα που ξεκίνησα και λογικά αυτά θα προτιμήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Παιδιά εγώ από το φροντιστήριο δεν ήμουν ευχαριστημένη :mad:
Χίλιες φορές τα ιδιαίτερα...........!!!!!!!!!!!!!!
Καλύτερη δουλειά από όλες τις απόψεις!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
αυτο που διαβασα σημερα ειναι ο ορισμος του εγωισμου....αν πιστευεις ετσι πολυ απλα θα γυρισει ο τροχος ....και ξερεις τι λενε

Ο εγωισμός δεν είναι απαραίτητα αρνητικό χαρακτηριστικό, αν και νομίζω πως με παρεξήγησες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Και όσο για τιμές σε ιδιαίτερα..... εμένα μου έπαιρναν 10 - 15 ευρώ την ώρα! Και ήταν φοβεροί οι καθηγητές μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top