[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

math57

Νεοφερμένος

Ο math57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν έχω πιάσει κανένα μάθημα για να κάνω. Βασικά δεν ξέρω πως να το διαβάζω κιόλας, εννοώ με ποια τακτική. Αν και κάνω ιδιαίτερα ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει διότι λείπω αυτές τις μέρες, τέσπα. Εσείς οι θεωρητικοί (και γώ με σας είμαι, τι το ήθελα) πως έχετε ξεκινήσει και διαβάζετε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ναι,εγω..,πορει να μη διαβασα πολυ αλλα σημασια εχει που διαβασα με ΄προγραμμα και ετσι καταφερα να βγαλω 15++ μορια!!

Τηρουσες και τα ωραρια?γτ εγω καθομαι και χαζολογαω και μάθημά που θα πρεπε κανονικά να βγει σε ενα δυωρο, το βγαζω σε τέσσερις ώρες και την ανηφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν έχω πιάσει κανένα μάθημα για να κάνω. Βασικά δεν ξέρω πως να το διαβάζω κιόλας, εννοώ με ποια τακτική. Αν και κάνω ιδιαίτερα ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει διότι λείπω αυτές τις μέρες, τέσπα. Εσείς οι θεωρητικοί (και γώ με σας είμαι, τι το ήθελα) πως έχετε ξεκινήσει και διαβάζετε; :P

Εγώ προσωπικά άρχισα σιγά-σιγά να περνάω μια επανάληψη όλη την γραμματική-συντακτικό από χθες στα αρχαία (εστιάζοντας κυρίως σε αυτά που με δυσκολεύουν πιο πολύ). Επανάληψη και στην γραμματική στα Λατινικά (έχουμε κάνει οριστική,υποτακτική,προστακτική και τους ονοματικούς τύπους). Έκθεση και λογοτεχνία μια ανάγνωση τις σημειώσεις που μας δίνουν και τις ασκήσεις που μας ζητάνε. Μετά τα υπόλοιπα διαβάζω ότι μας βάζουν κάθε φορά στο φροντιστήριο, δηλαδή λίγες σελίδες βιολογία, ιστορία και εισαγωγή αρχαίων κάθε εβδομάδα.

Noμίζω με επανάληψη σε γραμματική-συντακτικό για το άγνωστο και σε λατινική γραμματική θα είσαι μια χαρά για να σιγουρευτείς ότι τα ξέρεις. Και στα υπόλοιπα ότι σου βάζoυν κάθε φορά οι καθηγητές σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καθως εβγαλα φετος την 3η Λυκειου και οι μνημες ειναι ακομη νωπες...Φτιαξτε ενα προγραμμα και προσπαθηστε να το διατηρησετε οσο το δυνατον καλυτερα.Σιγουρα θα πεσετε εκτος αρκετες φορες αλλα δεν πειραζει.Μην κανετε κανενα αστειο και χασετε 5ημερη-6ημερη και καλα για να διαβασετε.Η εκδρομη αυτη θα σας δωσει δυναμεις που τωρα δεν μπορειτε να φανταστειτε και δεν παιζει να διαβασετε εαν αποφασιστε να μεινετε στην πολη σας.Μην κανετε υπερβολες με το διαβασμα του στυλ διαβαζω μεχρι τις 5 το βραδυ(εκτος και αν σας βολευουν τετοιες ωρες).Και κυριοτερα...ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ τις βλακειες που θα σας λενε οι φιλοι και οι γνωστοι ακομη και οι καθηγητες για το ποσο θα διαβασετε.Το διαβασμα σας θα πρεπει να ειναι προσωπικο.Αραξτε αυτο το καλοκαιρι παρτε μια ανασα και κρατηθειτε γιατι η αληθεια να λεγεται η χρονια που σας περιμενει ειναι δυσκολη...Αλλα θα τελειωσει και για εσας οπως τελειωσε και για εμενα αλλα και για τοσους αλλους.
Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τηρουσες και τα ωραρια?γτ εγω καθομαι και χαζολογαω και μάθημά που θα πρεπε κανονικά να βγει σε ενα δυωρο, το βγαζω σε τέσσερις ώρες και την ανηφορα...
ου καλα και εγω τα ιδια!! Γ@μησε τα,απλα αφηνα παρα πολυ λιγα για την αλλη μερα..στο τελος αφησα καποια κενακια βεβαια...ΕΛΑΧΙΣΤΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά άρχισα σιγά-σιγά να περνάω μια επανάληψη όλη την γραμματική-συντακτικό από χθες στα αρχαία (εστιάζοντας κυρίως σε αυτά που με δυσκολεύουν πιο πολύ). Επανάληψη και στην γραμματική στα Λατινικά (έχουμε κάνει οριστική,υποτακτική,προστακτική και τους ονοματικούς τύπους). Έκθεση και λογοτεχνία μια ανάγνωση τις σημειώσεις που μας δίνουν και τις ασκήσεις που μας ζητάνε. Μετά τα υπόλοιπα διαβάζω ότι μας βάζουν κάθε φορά στο φροντιστήριο, δηλαδή λίγες σελίδες βιολογία, ιστορία και εισαγωγή αρχαίων κάθε εβδομάδα.

Noμίζω με επανάληψη σε γραμματική-συντακτικό για το άγνωστο και σε λατινική γραμματική θα είσαι μια χαρά για να σιγουρευτείς ότι τα ξέρεις. Και στα υπόλοιπα ότι σου βάζoυν κάθε φορά οι καθηγητές σου :)
Όπα τι είναι οι ονοματικοί τύποι, άλλο φρούτο και αυτό; Μα γιατί να είμαστε τόσο αχάριστοι και να θέλουμε και άλλα μέσα στην επίσης μεγάλη ήδη ύλη -που πιστεύω- πως θα ναι; Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Εμ δεν γίνεται αυτό. :lol:
Ναι τις γραμματικές ΄τις είχα βάλει στο πρόγραμμα για να τις μάθω καλά. Αλλά τώρα τι θα κάνω αυτό είναι άλλο θέμα. Επίσης τα βιβλία τα αγοράζετε, που τα βρίσκετε; Πάντως είναι λίγο κουλό ενώ μετά από δυο μήνες θα τα πάρουμε τζάμπα, όμως αν έχεις σκοπό να τα διαβάσεις και να προετοιμαστείς αναγκαστικά τα αγοράζεις, δεν νομίζω να υπάρχει άλλη επιλογή εκτός από το να τα διαβάζεις από τον υπολογιστή αλλά έτσι μόνο τα μάτια θα σου βγουν. Την βιολογία πως την βλέπεις; Και εγώ βιολογία λέω να επιλέξω και ό,τι γίνει έγινε. Ωραία θα περάσουμε και φέτος. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Και κυριοτερα...ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ τις βλακειες που θα σας λενε οι φιλοι και οι γνωστοι ακομη και οι καθηγητες για το ποσο θα διαβασετε.

Και κάτι ακόμα, πιο σημαντικό από αυτό:
ΜΗΝ ακούτε πόσο διαβάζουν οι άλλοι. Κυριολεκτικά, όλοι θα λένε ότι το λιώνουν στο διάβασμα, κλείνουν συνεχόμενα 12ώρα τα ΣΚ, δεν ξεμυτούν από το σπίτι παρά για πάνε σχολείο/φροντιστήριο και τις γνωστές σαχλαμάρες.
Όποτε ακούτε το "σπασικλάκι" να ανοίγει το στόμα του και να παινεύει το διάβασμά του, γνέψτε καταφατικά, πείτε ένα "'σ'ώραιος" και αλλάξτε δρόμο.
Και σε περίπτωση που σας ρωτήσουν "πόσο διάβασες σήμερα?", απαντήστε ποιοτικά, όχι ποσοτικά:
-Έβγαλα τις ασκήσεις στο ΘΜΤ για το φροντιστήριο και διάβασα τα Πρότυπα Ηγετικής Συμπεριφοράς στο ΑΟΔΕ.
αντί για:
-Διάβασα 3 ώρες Μαθηματικά και 1 ώρα ΑΟΔΕ.
Αφήστε τους άλλους να μεταφράσουν (στο δικό τους μετρικό σύστημα) πόσες ώρες διάβασμα ρίξατε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας μου δώσει μια απάντηση, είμαι απόφοιτος και ξαναδίνω πανελλήνιες

1. Ποιο βοήθημα για Φυσική Κατεύθυνσης θα προτείνατε ώστε να είναι εύκολο και κατανοήσιμο;
2. Για να γίνει το μάθημα της Φυσικής κατανοητό τι προτείνεται; Θα πρέπει να γυρίσει σε βιβλία άλλων τάξεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Όπα τι είναι οι ονοματικοί τύποι, άλλο φρούτο και αυτό; Μα γιατί να είμαστε τόσο αχάριστοι και να θέλουμε και άλλα μέσα στην επίσης μεγάλη ήδη ύλη -που πιστεύω- πως θα ναι; Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Εμ δεν γίνεται αυτό. :lol:
Ναι τις γραμματικές ΄τις είχα βάλει στο πρόγραμμα για να τις μάθω καλά. Αλλά τώρα τι θα κάνω αυτό είναι άλλο θέμα. Επίσης τα βιβλία τα αγοράζετε, που τα βρίσκετε; Πάντως είναι λίγο κουλό ενώ μετά από δυο μήνες θα τα πάρουμε τζάμπα, όμως αν έχεις σκοπό να τα διαβάσεις και να προετοιμαστείς αναγκαστικά τα αγοράζεις, δεν νομίζω να υπάρχει άλλη επιλογή εκτός από το να τα διαβάζεις από τον υπολογιστή αλλά έτσι μόνο τα μάτια θα σου βγουν. Την βιολογία πως την βλέπεις; Και εγώ βιολογία λέω να επιλέξω και ό,τι γίνει έγινε. Ωραία θα περάσουμε και φέτος. :clapup:

οι μετοχές, τα απαρέμφατα (που κάναμε και στην β'), το σουπίνο, το γερούνδιο και το γερουνδιακό. :P Ακούγονται πολλά αλλά εύκολα είναι.
Ιστορία, βιολογία και λογοτεχνία (επειδή κάνουμε μάθημα από το σχολικό) ζήτησα από έναν καθηγητή αν υπήρχαν στην αποθήκη να μου τα δώσει πριν κλείσει το σχολείο. Στα άλλα έχουμε του φροντιστηρίου. Μπορείς να βγάλεις φωτοτυπίες από κάποιον που τα έχει (όσες σελίδες θα κάνετε) ή να τα ζητήσεις από κάποιον γνωστό σου που τελείωσε την Γ'. Δεν είναι ακριβά, αλλά αφού τον Σεπτέμβρη θα τα πάρεις από το σχολείο γιατί να μπεις σε τζάμπα έξοδα; :P
H Bιολογία ως τώρα είναι το αγαπημένο μου, αν και γενικά τόσα χρόνια η βιολογία είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα όποτε δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός. (στην πρώτη λυκείου σκεφτόμουν να πήγαινα θετική για να προσπαθήσω να περάσω Βιολογία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
οι μετοχές, τα απαρέμφατα (που κάναμε και στην β'), το σουπίνο, το γερούνδιο και το γερουνδιακό. :P Ακούγονται πολλά αλλά εύκολα είναι.
Ιστορία, βιολογία και λογοτεχνία (επειδή κάνουμε μάθημα από το σχολικό) ζήτησα από έναν καθηγητή αν υπήρχαν στην αποθήκη να μου τα δώσει πριν κλείσει το σχολείο. Στα άλλα έχουμε του φροντιστηρίου. Μπορείς να βγάλεις φωτοτυπίες από κάποιον που τα έχει (όσες σελίδες θα κάνετε) ή να τα ζητήσεις από κάποιον γνωστό σου που τελείωσε την Γ'. Δεν είναι ακριβά, αλλά αφού τον Σεπτέμβρη θα τα πάρεις από το σχολείο γιατί να μπεις σε τζάμπα έξοδα; :P
H Bιολογία ως τώρα είναι το αγαπημένο μου, αν και γενικά τόσα χρόνια η βιολογία είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα όποτε δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός. (στην πρώτη λυκείου σκεφτόμουν να πήγαινα θετική για να προσπαθήσω να περάσω Βιολογία :P)
Ουφ! Θα έπρεπε να ξέρω πως λέγονται. Μια χαρά τα βρήκες εσύ, μπράβο! Για σένα είναι εύκολα επειδή τα χεις κάνει και λίγο για την γ λυκείου, εγώ ακόμα ιδέα δεν έχω και να σου πω την αλήθεια ούτε θέλω να αποκτήσω, έλα που πρέπει όμως. Ναι απλά μετά θα μου είναι άχρηστα αφού θα τα έχω χ2. Σε κέρδισαν τα "υπέροχα" αρχαία. Τυχερέ. Ισως να ναι καλύτερα έτσι μπορεί να περάσεις κάπου, που να σου αρέσει πιο πολύ από την Βιολογία. Who knows.. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ου καλα και εγω τα ιδια!! Γ@μησε τα,απλα αφηνα παρα πολυ λιγα για την αλλη μερα..στο τελος αφησα καποια κενακια βεβαια...ΕΛΑΧΙΣΤΑ!!

Τι κατευθυνση ησουν? Και επισης οταν λες στο τελος εννοεις στις πανελλήνιες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τι κατευθυνση ησουν? Και επισης οταν λες στο τελος εννοεις στις πανελλήνιες? :P

Ναι αλλά ελάχιστα! Θεωρητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδες λογοτεχνία τι ακριβως πρεπει να μαθουμε απέξω από θεωρια? (του στυλ ρευματα κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Παιδες λογοτεχνία τι ακριβως πρεπει να μαθουμε απέξω από θεωρια? (του στυλ ρευματα κλπ)

Στη λογοτεχνια τιποτα απεξω. Πολλη καλη αναγνωση σε ολα και μεχρι το τελος θα τα θυμασαι νερακι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Λέτε να πιάσω κανένα αρχαίο; :P

(δεν έχω ξεκινήσει καν προετοιμασία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Λέτε να πιάσω κανένα αρχαίο; :P

(δεν έχω ξεκινήσει καν προετοιμασία :P)

λεμε να τα πιασεις ολα σιγα-σιγα απο την αρχη, χωρις αγχος και με καθαρο μυαλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Στη λογοτεχνια τιποτα απεξω. Πολλη καλη αναγνωση σε ολα και μεχρι το τελος θα τα θυμασαι νερακι :)

Ουτε αυτα που λεει επατανησιακη σχολη, γενικα χαρακτήρηστηκα της ποιητικης παραγωγης? Γιατι ακουσα οτι σε μια χρονια (μπορει και την δικια σας, θα σε γελασω :P) επεσε να βρειτε στοιχεια επτανησιακης σχολης μεσα απο το κειμενο (ή αλλης σχολης, και παλι θα σε γελάσω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Ουτε αυτα που λεει επατανησιακη σχολη, γενικα χαρακτήρηστηκα της ποιητικης παραγωγης? Γιατι ακουσα οτι σε μια χρονια (μπορει και την δικια σας, θα σε γελασω :P) επεσε να βρειτε στοιχεια επτανησιακης σχολης μεσα απο το κειμενο (ή αλλης σχολης, και παλι θα σε γελάσω )

Αυτο ηταν στις πανελ του '13 που ξαναπεσε ο Κρητικος. Μα και που το ζητησε τι? Θυμασαι ονομαστικα το καθε γνωρισμα κι επειτα διαβαζεις πολλες φορες λεπτομερειες για το καθε ενα απο αυτα :)
Μη μασας, θα δεις με τον καιρο οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top