[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
γεια σας και καλη μας αρχη!:D παιδια οσοι θα πατε φροντιστηριο(θερινα) σας ειπαν να αγορασετε βοηθηματα ή θα σας δινουν οι φροντιστες φωτοτυπιες?

Μου είπαν να πάρω τα βιβλία από τους περσινούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Αληθεια τι βοηθηματα θα παρετε ; Εγω εψαξα και κατεληξα στα παρακατω :
Βιολογια κατ : Συγγελακης
Χημεια : Σαλτερης και για καμια πιο περιεργη Νιωτης
Φυσικη κατ : Σαββαλας, για επαναληψη Κατσικας ή/και Τσουνης
Μαθηματικα κατ : Μπαρλας ή Τουμασης
Εκθεση εκτος απο το φροντιστηριο θα κανω και ιδιαιτερα οποτε θα αρκεστω στα δοκιμια. Για το επιλογης θα δειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αληθεια τι βοηθηματα θα παρετε ; Εγω εψαξα και κατεληξα στα παρακατω :
Βιολογια κατ : Συγγελακης
Χημεια : Σαλτερης και για καμια πιο περιεργη Νιωτης
Φυσικη κατ : Σαββαλας, για επαναληψη Κατσικας ή/και Τσουνης
Μαθηματικα κατ : Μπαρλας ή Τουμασης
Εκθεση εκτος απο το φροντιστηριο θα κανω και ιδιαιτερα οποτε θα αρκεστω στα δοκιμια. Για το επιλογης θα δειξει.


εγω του μπάρλα και ειναι αψογο με πολυ ζουμι
για φυσικη δεν μπορω να αποφασίσω, αμα μπορεί κάποιος 'παλιος' να μας πει καλο θα ηταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Γενικα για φυσικη πιο ειναι το καλυτερο... δυσκολα θεματα κιολας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Για φυσική ψάξτε Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο (Σαββάλας). Είναι πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Για τσιμπημενα λενε του Τσουνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Λοιπόν, καλή αρχή και από εμένα, όλα καλά να πάνε μας εύχομαι. Και δεν είναι τίποτα, χωρίς άγχος και γεμάτοι αυτοπεποίθηση πρέπει να είμαστε, και θα περάσει η χρονιά.
Εγώ είμαι Τεχνολογική με μάθημα επιλογής Βιολογία, ξεκινάω τα μαθήματα 30/06. Θα κάνω Μαθηματικά, Φυσική και Προγραμματισμό, με τα υπόλοιπα θα τα βγάλω πέρα μόνη μου.
Επιτέλους ήρθε και η σειρά μας. :)

Ερώτηση:
Για Βιολογία και ΑΟΔΕ, που θα διαβάσω μόνη μου, αν έχω το βοήθημα, μπορώ να τα μαθαίνω και από εκεί, ή πρέπει αν έχω και βιβλίο, τώρα το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παιδια προσωπικα φυσικη γενικης δεν πηρα,γιατι ηθελα να παρω μαθ γεν και αοθ,να ανοιξω για καβατζα και 5ο πεδιο..απο οσα παιδια πηρανε,ακουσα οτι ηταν απ τις καλυτερες επιλογες.Στο φροντηστηριο που πηγαινα,ο φυσικος μας ή αγαπαει πολυ τη φυσικη ή τουλαχιστον καταφερνει να περασει τη νεντυπωση αυτη στους παντες.Ηταν απο τους πρωτους που ετρεξαν ηδη απο τα καλοκαιρινα μαθηματα να ενθαρρυνουν παιδια να παρουν το μαθημα αυτο ως επιλογη.Η υλη τους βγηκε υπερβολικα γρηγορα,και ειχε πολυ χρονο να τους εξηγησει πολλα αλλα φυσικα φαινομενα,τα οποια το συστημα "δεν αφηνει" να μας διδαξουν.Προσωπικη αποψη?Αμα σου αρεσει,να το επιλεξεις.Και εμενα μου λεγανε "παρε βιολογια,ειναι σιγουρο 100" και αλλες μπουρδες.Η επιλογη που εκανα με τα μαθηματικα γενικης ηταν πολυ καλη αν κρινω εκ του αποτελεσματος,μιας και τελειωσαμε την υλη τον Οκτωβριο (και πηγαιναμε σχετικα χαλαρα),και απλα λυναμε κανα διαγωνισμα πανελλαδικων απο βδομαδα σε βδομαδα,για να μην χανουμε την επαφη.

ΥΓ.Το παραδειγμα με τον καθηγητη το ανεφερα γιατι ειδα πιο πανω σχολια του τυπου οτι τα φροντηστηρια παντα χαντακωνουν τη φυσικη.Δεν ειναι ετσι,τουλαχιστον οχι παντου.

Καλη επιτυχια στις επιλογες σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
εγω του μπάρλα και ειναι αψογο με πολυ ζουμι
για φυσικη δεν μπορω να αποφασίσω, αμα μπορεί κάποιος 'παλιος' να μας πει καλο θα ηταν...
Για Φυσική,οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο. Αν ψάχνεις και πιο ιδιαίτερες ασκήσεις, δες και το βοήθημα του Κατσίκα.

Καλή επιτυχία! :clapup: Λοιπόν, δεν χρειάζονται υπερβολές. Μην ξεσκιστείτε στο διάβασμα πιστεύοντας ότι τώρα το καλοκαίρι πρέπει να τα δώσετε όλα κτλ. Να διαβάζετε όσο μπορείτε και όσο πρέπει. Όταν τελειώσετε τα μαθήματα τέλη Ιουλίου, λογικά τα φροντιστήρια θα σας δώσουν ασκήσεις για το καλοκαίρι. Εγώ προτείνω να μην τις παραμελήσετε με το σκεπτικό ότι "χρειάζομαι καλή ξεκούραση για να βγάλω την χρονιά". Μην διαβάζετε τίποτα για δυο εβδομάδες,αν έχετε τόσο χρόνο, αλλά μετά ασχοληθείτε. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πολύ. Τον Αύγουστο θα είστε λιγότερο αγχωμένοι, λιγότερο κουρασμένοι και θα μπορείτε να καταλάβετε καλύτερα κάποια πράγματα και να καλύψετε κενά, καλό θα σας κάνει. Σιγά σιγά όλα, το καλοκαίρι είναι απλά η αρχή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λοιπόν, καλή αρχή και από εμένα, όλα καλά να πάνε μας εύχομαι. Και δεν είναι τίποτα, χωρίς άγχος και γεμάτοι αυτοπεποίθηση πρέπει να είμαστε, και θα περάσει η χρονιά.
Εγώ είμαι Τεχνολογική με μάθημα επιλογής Βιολογία, ξεκινάω τα μαθήματα 30/06. Θα κάνω Μαθηματικά, Φυσική και Προγραμματισμό, με τα υπόλοιπα θα τα βγάλω πέρα μόνη μου.
Επιτέλους ήρθε και η σειρά μας. :)

Ερώτηση:
Για Βιολογία και ΑΟΔΕ, που θα διαβάσω μόνη μου, αν έχω το βοήθημα, μπορώ να τα μαθαίνω και από εκεί, ή πρέπει αν έχω και βιβλίο, τώρα το καλοκαίρι;

πάρε καλύτερα και σχολικό βιβλίο,το βοήθημα γράφει τα σοσ κυρίως....
αμα δεν εχεις ορεξη να πληρωνεις μπες στο ψηφιακό σχολειο και διαβασε απο εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
πάρε καλύτερα και σχολικό βιβλίο,το βοήθημα γράφει τα σοσ κυρίως....
αμα δεν εχεις ορεξη να πληρωνεις μπες στο ψηφιακό σχολειο και διαβασε απο εκει!

Αδυνατώ να διαβάσω από μια οθόνη, θα αγοράσω βιβλίο ή ίσως βρω από κάποιον περυσινό.
Ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα βιβλία περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Και ποιός είναι αυτός ο στόχος εάν επιτρέπεται?

Aγγλική φιλολογία Θεσσαλονίκης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αδυνατώ να διαβάσω από μια οθόνη, θα αγοράσω βιβλίο ή ίσως βρω από κάποιον περυσινό.
Ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα βιβλία περίπου;


κάπου στα 3-4 ευρώ
βρες από περσινό (οτι έκανα και εγώ :hehe: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
κάπου στα 3-4 ευρώ
βρες από περσινό (οτι έκανα και εγώ :hehe: )

Ευχαριστώ. :)
Απλά δεν έχω φίλο από την Γ που να είναι Τεχνολογική. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έτσι, να αυξανώμεθα τα "αγγλάκια" :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Για οσους τεχνολογικους δε το ξερουν υπαρχει αυτο το σαιτ www.aode.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Έτσι, να αυξανώμεθα τα "αγγλάκια" :hehe:

Ωωω, συνάδελφος; Χαίρομαι, μαζί στον αγώνα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλή μας αρχή! Εγώ θα ξεκινήσω γύρω στις 15 Ιουλίου πιθανότατα. Είμαι στη θεωρητική και μάθημα επιλογής θα πάρω ΑΟΘ (οπότε και μαθηματικά γενικής παιδείας). Θα πάρει κανείς από εσάς ΑΟθ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

Έλεος!! Τα έχω γράψει και άλλες φορές. Άντε μια ακόμα:
1) Όταν δόθηκε στους υποψηφίους το δικαίωμα να διαλέγουν ένα από τα 4 μαθήματα γενικής παιδείας, τα φροντιστήρια των μεγάλων πόλεων σε σύσκεψη των εκπροσώπων τους αποφάσισαν να περιορίσουν τα μαθήματα σε 2, θάβοντας τη Φυσική και την Ιστορία, καθώς τα πολλά μαθήματα θα οδηγούσαν σε διάσπαση των τμημάτων και την ανάγκη περισσότερων καθηγητών, με αποτέλεσμα την αύξηση του κόστους τους άρα και τη μείωση των κερδών τους. Με την προπαγάνδα τους (είναι πολύ δύσκολο κλπ) και την άποψη της κοινωνίας ότι "αυτοί ξέρουν" το κατάφεραν (όπως πριν λίγα χρόνια πέτυχαν να "εξαφανίσουν" τον κύκλο 1 της τεχνολογικής κατεύθυνσης).
2) Δεν μπορώ να έχω άποψη για την Ιστορία, αλλά για τη Φυσική έχω: Η ύλη είναι ελάχιστη (30 εικονογραφημένες σελίδες), δεν απαιτείται καθόλου παπαγαλία, πραγματεύεται θέματα που έχουν εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον, κάποιο μέρος της ύλης το πραγματεύεται και η κατεύθυνση, δεν απαιτούνται γνώσεις από προηγούμενες τάξεις, υπάρχουν όλες κι όλες 6-7 κατηγορίες προβλημάτων που καμιά τους δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη δυσκολία.
3) Έδωσα Φυσική γενικής (το 2011). Όλοι με κοίταζαν σαν εξωγήινο ή σαν εξωτικό πτηνό. Δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο, διάβαζα μόνος παρέα με βοηθήματα και το ίντερνετ. Έγραψα καθαρό 100.
4) Μια κοπέλα (το 2012) προετοιμαζόταν για Μαθηματικά γενικής. Το Φεβρουάριο άλλαξε γνώμη και αποφάσισε Φυσική. Άρχισε να τη διαβάζει από το Μάρτιο και με τη δική μου μόνο (μικρή) βοήθεια έγραψε 97 (από αριθμητικό λάθος).
5) Δικαίωμα του καθενός είναι να αποφασίζει ότι θέλει. Καλό όμως είναι να το ψάχνει και να σκέπτεται πριν αποφασίσει και όχι απλά να ακολουθεί το "ποτάμι"...

Έτσι ρε Δία. Πες τα. Φυσική ΓΠ και δεν είμαι καλά. Μικρή και πολύ ενδιαφέρουσα ύλη. Ανυπομονώ να τη μάθω σε βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top