Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μια παραγραφος μου εμεινε :P εγω λεω να προσπαθησω να την πω απεξω ολη την ιστορια μια φορα κι οπου κολλησω να το ξανακανω αναγνωση...

Πραγματικά γίνεται αυτό;Εγώ πέρσι έγραψα 19.2 (με εκείνα τα απίστευτα θέματα με τις 6 πηγές) και μέχρι τελευταία στιγμή δε μπορούσα να πω ''θα αρχίσω να λέω απ'έξω όλο το βιβλίο'',χωρίς ερωτήσεις,χωρίς τίποτα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε.Είναι αδύνατον(και αν όχι αδύνατον,απλά χαζό) να πεις όλη την ιστορία(ή γενικά οποιοδήποτε θεωρητικό μάθημα) από έξω.Αυτό όμως δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν τα ξέρετε.Μόλις έρθει η ώρα και πάρετε τα θέματα,τη στιγμή που θα διαβάσετε την εκφώνηση ο εγκεφαλός σας θα εστιάσει στο ερώτημα(και όχι πουθενά όταν το λέτε από έξω μόνοι σας) και θα μπορέσετε να απαντήσετε(και πολύ πιθανό είναι να το γράψετε ακριβώς όπως το διαβάσατε τόσες φορές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε.Είναι αδύνατον(και αν όχι αδύνατον,απλά χαζό) να πεις όλη την ιστορία(ή γενικά οποιοδήποτε θεωρητικό μάθημα) από έξω.Αυτό όμως δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν τα ξέρετε.Μόλις έρθει η ώρα και πάρετε τα θέματα,τη στιγμή που διαβάσετε την εκφώνηση ο εγκεφαλός σας θα εστιάσει στο ερώτημα(και όχι πουθενά όταν το λέτε από έξω μόνοι σας) και θα μπορέσετε να απαντήσετε(και πολύ πιθανό είναι να το γράψετε ακριβώς όπως το διαβάσατε).

Ακριβώς!!Ειδικά τώρα που τα παιδιά έχουν συσσωρευμένη κούραση και από τα προηγούμενα μαθήματα,θα είναι πιο δύσκολο.Άμα πάρεις όμως ένα προς ένα τα θέματα,σου έρχονται όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Την ιστορία θα την πω μια τελευταία φορά και μετα το μεσημέρι ανάγνωση στα σημεία που κολλάω..
Στο προσφυγικό φτάνω μετα κρητικό και ποντιακό και τελος!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Πραγματικά γίνεται αυτό;Εγώ πέρσι έγραψα 19.2 (με εκείνα τα απίστευτα θέματα με τις 6 πηγές) και μέχρι τελευταία στιγμή δε μπορούσα να πω ''θα αρχίσω να λέω απ'έξω όλο το βιβλίο'',χωρίς ερωτήσεις,χωρίς τίποτα. :redface:

εχω αλλη μεθοδο :P θα παω στα περιεχομενα και θα διαβαζω τους τιτλους των ενοτητων και θα προσπαθω να λεω το μαθημα απεξω. Συνηθως δεν θυμαμαι πως αρχιζει η παραγραφος αλλα σιγα-σιγα περνω μπρος :P

Μην αγχώνεστε.Είναι αδύνατον(και αν όχι αδύνατον,απλά χαζό) να πεις όλη την ιστορία(ή γενικά οποιοδήποτε θεωρητικό μάθημα) από έξω.Αυτό όμως δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν τα ξέρετε.Μόλις έρθει η ώρα και πάρετε τα θέματα,τη στιγμή που θα διαβάσετε την εκφώνηση ο εγκεφαλός σας θα εστιάσει στο ερώτημα(και όχι πουθενά όταν το λέτε από έξω μόνοι σας) και θα μπορέσετε να απαντήσετε(και πολύ πιθανό είναι να το γράψετε ακριβώς όπως το διαβάσατε τόσες φορές).

δηλαδη εσυ πως διαβαζες/πως θα διαβαζες την ιστορια? υποτιθεται πως πρεπει να ξερουμε το βιβλιο παπαγαλια.Επισης ειπα οτι θα προσπαθησω, οχι οτι θα το καταφερω ντε και καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstastol

Νεοφερμένος

Ο kwstastol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ακριβώς!!Ειδικά τώρα που τα παιδιά έχουν συσσωρευμένη κούραση και από τα προηγούμενα μαθήματα,θα είναι πιο δύσκολο.Άμα πάρεις όμως ένα προς ένα τα θέματα,σου έρχονται όλα!

νομιζω οτι δεν θα θυμηθω τιποτα. η καθηγητρια μου μου λεει οτι μονο αν παθω αμνησια δεν θα μπορω να θυμηθω πραγμα δλδ πρακτικα αδυνατον. αλλα δεν ξερω οπως και για την εισαγωγη στα αρχαια με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας παρολο που την ειχα εσκισει ολη τη χρονια.... καμια συμβουλη για αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν θα θυμηθω τιποτα. η καθηγητρια μου μου λεει οτι μονο αν παθω αμνησια δεν θα μπορω να θυμηθω πραγμα δλδ πρακτικα αδυνατον. αλλα δεν ξερω οπως και για την εισαγωγη στα αρχαια με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας παρολο που την ειχα εσκισει ολη τη χρονια.... καμια συμβουλη για αυτο?

Είχα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα πριν τη Βιολογία και την Ιστορία.

Τίποτα δε μπορείς να κάνεις τώρα (στο πρακτικό κομμάτι),απλώς να διαβάσεις όσο μπορείς.

Ψυχολογικά τώρα,να ηρεμήσεις,γιατί όπως θα είδες και στη Βιολογία,μόλις δεις ένα-ένα ξεχωριστά τα θέματα,το μυαλό θα ''κεντράρει'' εκεί και θα ανακαλέσεις την πληροφορία.Το ανθρώπινο μυαλό δε λειτουργεί ως υπολογιστής,δε μπορεί να ανακαλέσει κάθε γνώση που κατέχει,όποτε θέλει και όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Χρειάζεται ηρεμία,ξεκούραστο μυαλό και συγκέντρωση.Αν έχεις διαβάσει καλά,θα έρθουν. :)

εχω αλλη μεθοδο :P θα παω στα περιεχομενα και θα διαβαζω τους τιτλους των ενοτητων και θα προσπαθω να λεω το μαθημα απεξω. Συνηθως δεν θυμαμαι πως αρχιζει η παραγραφος αλλα σιγα-σιγα περνω μπρος :P

Ωραία μέθοδος,εντοπίζεις εύκολα και την απάντηση στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν αύριο.Είπα κι εγώ,αν ξεκινούσες να λες το βιβλίο από το μηδέν,χωρίς τίποτα,θα ανησυχούσα ότι μιλάω με κάποιο bot. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ βαριέμαι οικτρά να την πω από την αρχή.
Από τη μια φοβάμαι οτι θα κολλήσω αύριο κ από την αλλη σκέφτομαι ότι με τόσο διαβασμα φέτος δεν παίζει να τα ξεχάσω. ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ βαριέμαι οικτρά να την πω από την αρχή.
Από τη μια φοβάμαι οτι θα κολλήσω αύριο κ από την αλλη σκέφτομαι ότι με τόσο διαβασμα φέτος δεν παίζει να τα ξεχάσω. ;/

Πέρα από μεταρρυθμίσεις,άρθρα Συντάγματος,χρονολογίες,ονόματα,οικονομική/πολιτική ορολογία,μπορείς σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του βιβλίου να το γράψεις με λίγο διαφορετικά λόγια,αρκεί να μην αλλάζει το νόημα.Οπότε αν κολλήσεις,ψυχραιμία και σκέψου λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εχω αλλη μεθοδο :P θα παω στα περιεχομενα και θα διαβαζω τους τιτλους των ενοτητων και θα προσπαθω να λεω το μαθημα απεξω. Συνηθως δεν θυμαμαι πως αρχιζει η παραγραφος αλλα σιγα-σιγα περνω μπρος :P



δηλαδη εσυ πως διαβαζες/πως θα διαβαζες την ιστορια? υποτιθεται πως πρεπει να ξερουμε το βιβλιο παπαγαλια.Επισης ειπα οτι θα προσπαθησω, οχι οτι θα το καταφερω ντε και καλα.


Εγώ και στις 2 βιολογίες που είχα απλά διάβαζα το μάθημα.Το διάβαζα πολλές φορές.Προσπαθούσα να καταλάβω το νόημα.Και εκεί που κολλούσα έμενα περισσότερο.Σπανίως,προσπαθούσα να μάθω από έξω καμιά 1-2 σελίδες οι οποίες με δυσκόλευαν,αλλά αυτό άντε να έγινε 2 φορές.Αλλά επειδή διάβαζα τόσες φορές το μάθημα και επειδή το κατάλαβαινα,όποτε συναντούσα κάποια ερώτηση σε ένα διαγώνισμα κατευθείαν μου ερχόταν η απάντηση.Και το ωραίο είναι ότι ήταν ακριβώς η ίδια με αυτή του βιβλίου.Αλλά να μου έλεγες τότε να πω από έξω όλο το βιβλίο λολ ούτε μισή σελίδα δε θα έλεγα.Προσωπικά δεν μου αρέσει η μέθοδος του να μαθαίνω από έξω παράγραφο-παράγραφο.Έτσι αν σού έρθει μια συνδυαστική τέλειωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene_manous

Νεοφερμένος

Η irene_manous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια μη μασατε εγω αυτο εχω να πω πολλα ακουγονται πολλα λεγονται!!!και στο τελος οι βαθμοι θα ειναι αφισοκολλημενοι!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstastol

Νεοφερμένος

Ο kwstastol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Είχα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα πριν τη Βιολογία και την Ιστορία.

Τίποτα δε μπορείς να κάνεις τώρα (στο πρακτικό κομμάτι),απλώς να διαβάσεις όσο μπορείς.

Ψυχολογικά τώρα,να ηρεμήσεις,γιατί όπως θα είδες και στη Βιολογία,μόλις δεις ένα-ένα ξεχωριστά τα θέματα,το μυαλό θα ''κεντράρει'' εκεί και θα ανακαλέσεις την πληροφορία.Το ανθρώπινο μυαλό δε λειτουργεί ως υπολογιστής,δε μπορεί να ανακαλέσει κάθε γνώση που κατέχει,όποτε θέλει και όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Χρειάζεται ηρεμία,ξεκούραστο μυαλό και συγκέντρωση.Αν έχεις διαβάσει καλά,θα έρθουν. :)


δεν εδινα βιολογια.. ειχα μαθηματικα γεν. κ ετσι ηταν η ψυχρολουσια των αρχαιων. το πρωτο μαθημα παπαγαλιας ας πουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
δεν εδινα βιολογια.. ειχα μαθηματικα γεν. κ ετσι ηταν η ψυχρολουσια των αρχαιων. το πρωτο μαθημα παπαγαλιας ας πουμε..

Θα σου πω τη δική μου ιστορία. :P

Πέρσι,το βράδυ πριν την Ιστορία,γύρω στις 2 το πρωί,αποφάσισα να τα κλείσω επιτέλους.Ξαπλώνοντας να κοιμηθώ προσπαθούσα να ανακαλέσω τυχαία κομμάτια ύλης από το βιβλίο και προφανώς δε μπορούσα,γιατί είχα διαβάσει εκείνη τη μέρα 15 ώρες,γιατί ήμουν πτώμα,αγχωμένος,κλπ.Την άλλη μέρα όμως,όταν είδα τα θέματα,κατευθείαν άρχισα να γράφω.

Έτσι γίνεται πάντα με την παπαγαλία,είναι ο όγκος της ύλης που τρομάζει,αλλά αν έχεις προετοιμαστεί θα τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Ωραία μέθοδος,εντοπίζεις εύκολα και την απάντηση στις ερωτήσεις που θα σου κάνουν αύριο.Είπα κι εγώ,αν ξεκινούσες να λες το βιβλίο από το μηδέν,χωρίς τίποτα,θα ανησυχούσα ότι μιλάω με κάποιο bot. :D

οχι καλε :P αν και πειστηκα τωρα απο τα αλλα παιδια που ειπαν οτι θα την κανουν μια αναγνωση και λεω ενταξει ας το παω κι εγω χαλαρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
οχι καλε :P αν και πειστηκα τωρα απο τα αλλα παιδια που ειπαν οτι θα την κανουν μια αναγνωση και λεω ενταξει ας το παω κι εγω χαλαρα :P

Ανάγνωση και απ'έξω μόνο τα σημεία που σε δυσκολεύουν,έτσι κι αλλιώς δεν προλαβαίνεις σε 10 ώρες να αφομοιώσεις κάτι καινούργιο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Ανάγνωση και απ'έξω μόνο τα σημεία που σε δυσκολεύουν,έτσι κι αλλιώς δεν προλαβαίνεις σε 10 ώρες να αφομοιώσεις κάτι καινούργιο! ;)

ξερω ξερω!! ευχομαι κι εγω του χρονου τετοια μερα να ειμαι στη θεση σου και να δινω συμβουλες στους μικροτερους!:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Τελειωσα πριν καμια ωρα την ιστορια,μου μενει να πω σε καποιον το 4ο κεφαλαιο και ισως ξαναπω το 2ο θακοιταξω λιγο πηγες και μετα ανγνωση ολα τα κεφαλαια μαζι και τους τιτλους και τους πλαγιοτιτλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μην κοιτάξεις πηγές... είναι χάσιμο χρόνου...

εστίασε καλύτερα εκεί που ενδεχομένως υστερείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Μαρτυριο φανταζει να διαβαζεις ιστορια τελευταιο μαθημα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδια μη σκεφτεστε παντως οι περισσοτεροι ποσο ελευθεροι θα ειστε σε 24 ωρες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top