Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ρε παιδιά, Ευρωπαική Ένωση, ενδοσχολική βία και ανεργία είναι πολύ «ευαίσθητα» και επίκαιρα θέματα για να θίξουν... Τα μνημεία ακούω επίσης πολύ...
Πιστεύω ο,τιδήποτε μπορούν να θίξουν.Εκτός από αυτά που δεν τους συμφέρουν βλέπε :εκπαιδευτικό σύστημα.
Και εγώ ακούω για τα μνημεία.


Αα επίσης στην Έκθεση μιλάτε ανοιχτά για εθνικιστικά κινήματα,ολοκληρωτικά καθεστώτα κτλ. Όποτε τα γράφω μου λένε να τα περιορίσω μην πέσω σε κανα χρυσαυγίτη :P
Αλλά τι; Αν πέσει εθνικισμός τι θα γράψω;:worry:
Με συμβούλεψαν αν είναι εισήγηση, επιστολή να αφήνω να εννοηθεί ότι είμαι αγόρι γιατί λέει θα το αντιμετωπίσουν θετικά αν ένα αγόρι έχει γράψει καλή έκθεση . :confused: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Στην ίδια έκθεση, οπως μπορεις να παρεις 38, μπορεις κάλλιστα να παρεις και 30. Αν και εχω γράψει αρκετές εκθέσεις το επίπεδο μου και η ικανότητα μου να χειρίζομαι την ελληνική, θα αξιολογηθεί βάση αυτής της μιας τη Τετάρτη. Και επειδη με ξέρω, ετσι και δεν ξύπνησω καλά, παει το πουλάκι πέταξε.
Και ναι, την Τετάρτη ενδεχομενως να φτύσω το γραπτό μου για ακομη μια φορα, απο τη στιγμη που ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουμε ουδέτεροι σε ενα θεμα και να γράφουμε οτι θέλουν να βλέπουν οι κύριοι εξεταστές μας. :)
Και μαντέψτε τι γινόταν οταν κάθε φορα σε εκθέσεις του τύπου θανατική ποινή, ευθανασία, εκπαιδευτικό σύστημα, ετοίμαζα μια εκθεση των ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ιδεών... την ξανάγραφα. Σύστημα του :mpinelik:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Συμφώνω μαζί σου Τίμο. Αν σου πει να αξιολογηθεί ο συλλογισμός τότε ή θα σου δώσει "υποθέστε ότι είναι αληθής" ή θα είναι κραυγαλέα αληθής ή κραυγαλέα ψευδής.
Έτσι είναι το λογικό αλλά στο συγκεκριμένο site που έχει καποια τέτοια θέματα έχει και την απάντηση το θεωρεί ορθό ! Τι να πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimVerr

Νεοφερμένος

Ο JimVerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πιστεύω ο,τιδήποτε μπορούν να θίξουν.Εκτός από αυτά που δεν τους συμφέρουν βλέπε :εκπαιδευτικό σύστημα.
Και εγώ ακούω για τα μνημεία.


Αα επίσης στην Έκθεση μιλάτε ανοιχτά για εθνικιστικά κινήματα,ολοκληρωτικά καθεστώτα κτλ. Όποτε τα γράφω μου λένε να τα περιορίσω μην πέσω σε κανα χρυσαυγίτη :P
Αλλά τι; Αν πέσει εθνικισμός τι θα γράψω;:worry:
Με συμβούλεψαν αν είναι εισήγηση, επιστολή να αφήνω να εννοηθεί ότι είμαι αγόρι γιατί λέει θα το αντιμετωπίσουν θετικά αν ένα αγόρι έχει γράψει καλή έκθεση . :confused: :hehe:

Γι' αυτό ακριβώς δεν πρόκειται να πέσει ούτε εθνικισμός ουτε ΕΕ. Ο ευρωσκεπιτικισμός και τα ακροδεξιά κόμματα βρίσκονται σε έξαρση, οπότε δεν πρόκειται να τα «πειράξουν». Φαντάσου αν πέσουν τι θα ειπωθεί στα κανάλια το μεσημέρι των εξετάσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μου φαίνεται έγκυρος, αλλά η δεύτερη προκείμενη (Οι νέοι...εγκλημάτων.) δεν είναι αληθής, άρα ο συλλογισμός δεν είναο ορθός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Γι' αυτό ακριβώς δεν πρόκειται να πέσει ούτε εθνικισμός ουτε ΕΕ. Ο ευρωσκεπιτικισμός και τα ακροδεξιά κόμματα βρίσκονται σε έξαρση, οπότε δεν πρόκειται να τα «πειράξουν». Φαντάσου αν πέσουν τι θα ειπωθεί στα κανάλια το μεσημέρι των εξετάσεων...
Μακάρι να μην πέσει ΕΕ.
Όντως αν το σκεφτούμε έτσι μπορεί να βάλουν κάτι ουδέτερο...Εντελώς άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν πέσει για την ΕΕ, θα είναι κάτι του στυλ "Πώς ονειρευεστε την Ευρώπη" ή κάτι τέτοιο.
Εγώ κάνω ξεκάθαρες αναφορές στον ναζισμο, σε ολιγαρχικα καθεστώτα κτλ. Ο καθηγητής μου με είχε ρωτήσει αν είμαι πολιτικοποιημενη γιατί κάτι τέτοιο του έβγαλα σε μια έκθεση που ειχα γράψει αλλα εγώ δεν έχω καμία σχέση με αυτα. Ελπίζω να μην γράψω τίποτα περίεργο και το πάρει στραβά ο βαθμολογητης :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στην ίδια έκθεση, οπως μπορεις να παρεις 38, μπορεις κάλλιστα να παρεις και 30. Αν και εχω γράψει αρκετές εκθέσεις το επίπεδο μου και η ικανότητα μου να χειρίζομαι την ελληνική, θα αξιολογηθεί βάση αυτής της μιας τη Τετάρτη. Και επειδη με ξέρω, ετσι και δεν ξύπνησω καλά, παει το πουλάκι πέταξε.
Και ναι, την Τετάρτη ενδεχομενως να φτύσω το γραπτό μου για ακομη μια φορα, απο τη στιγμη που ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουμε ουδέτεροι σε ενα θεμα και να γράφουμε οτι θέλουν να βλέπουν οι κύριοι εξεταστές μας. :)
Και μαντέψτε τι γινόταν οταν κάθε φορα σε εκθέσεις του τύπου θανατική ποινή, ευθανασία, εκπαιδευτικό σύστημα, ετοίμαζα μια εκθεση των ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ιδεών... την ξανάγραφα. Σύστημα του :mpinelik:

Καλό θέμα και η ευθανασία. Τον Ιανουάριο είχα διαβάσει ένα βιβλίο και μου είχε κάτσει ότι θα πέσει. :P

Είχα συγκινηθεί πάρα πολύ.Πέθανε τελικά.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ εύχομαι να πέσει κάτι άσχετο με το σκεπτικό ότι δεν θα έχουμε να σκεφτού στο καλό διαβάσαμε στο σχεδιάγραμμα οπότε θα λυθεί το χέρι μας.Άσε που θα κριθεί και η αντίληψη και ο αυτοσχεδιασμός του καθενός και θα είναι πιο αντικειμενικό το αποτέλεσμα.

Αλλά θεωρώ ότι θα βάλουν κάτι από τα ''αναμενόμενα'' θέματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ εύχομαι να πέσει κάτι άσχετο με το σκεπτικό ότι δεν θα έχουμε να σκεφτού στο καλό διαβάσαμε στο σχεδιάγραμμα οπότε θα λυθεί το χέρι μας.Άσε που θα κριθεί και η αντίληψη και ο αυτοσχεδιασμός του καθενός και θα είναι πιο αντικειμενικό το αποτέλεσμα.

Αλλά θεωρώ ότι θα βάλουν κάτι από τα ''αναμενόμενα'' θέματα .
Θα έκλαιγε κόσμος αν έπεφτε θέμα άσχετο και κρινόταν καθαρά ο αυτοσχεδιασμός και η κριτική σκέψη.Φαντάσου και τώρα στα αναμενόμενα λίγοι είναι οι χτυπητοί βαθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μην παρεξηγήσετε αλλά στην έκθεση για θέμα θα θελα κατι απρόβλεπτο που δεν έχει διδαχθεί στα σχολεία και φροντιστήρια. Θα ήθελα να είναι κάτι ενδιαφέρον που να απαιτεί καθαρά κριτική σκέψη και αυτοσχεδιασμό. Βέβαια αυτό θα έχει συνέπειες σε όσους έχουν μάθει (σχεδον παπαγαλία) να αρχίζουν, να αναπτύσσουν και να τελειώνουν με στανταρ τρόπο, χωνοντας κάθε λίγο τις πασίγνωστες διαθρωτικές, συνδετικές λέξεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Φανταστείτε να βάλουν θέμα για την παιδεία στις μέρες μας. Εκει οδικά γράφεις αυτο που θέλουν να ακούσουν :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Θα έκλαιγε κόσμος αν έπεφτε θέμα άσχετο και κρινόταν καθαρά ο αυτοσχεδιασμός και η κριτική σκέψη.Φαντάσου και τώρα στα αναμενόμενα λίγοι είναι οι χτυπητοί βαθμοί.


Ισχύει αυτό που λες αλλά έτσι κι αλλιώς γίνεται πανικός στις βαθμολογίες με την έκθεση,γιατί να μην γίνει χαμός με γραπτά που θα είναι αυθεντικά με ιδέες των μαθητών και όχι των βοηθημάτων.Είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου που αναγκαζόμαστε να αναπαράγουμε θέσεις και ιδέες που διαβάζουμε στα διάφορα εξωσχολικά βιβλία αντί να συντάσουμε ένα αποκλειστικά δικό μας κείμενο.

Έτσι είναι όμως το σύστημα των εξετάσεων,καλουπωμένο από παντού.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Φανταστείτε να βάλουν θέμα για την παιδεία στις μέρες μας. Εκει οδικά γράφεις αυτο που θέλουν να ακούσουν :whistle:
Πρέπει να μας βάλουν Έκθεση για το θεσμό των Πανελληνίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
εγω αν γραψω γυρω στις 17.000 και ελπιζω σε ενα καλο βαθμο λατινικα και ιστορια οσο μπορω θα ειμαι ευχαριστημενη αν και δεν εβαλα τα δυνατα μου οπως επρεπε τον μαιο ... σε ποια σχολη στοχευεται :)?

Κι εγώ περίπου τόσο θέλω να γράψω..αξιωματικών αστυνομίας θέλω να περάσω..εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λες αλλά έτσι κι αλλιώς γίνεται πανικός στις βαθμολογίες με την έκθεση,γιατί να μην γίνει χαμός με γραπτά που θα είναι αυθεντικά με ιδέες των μαθητών και όχι των βοηθημάτων.Είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου που αναγκαζόμαστε να αναπαράγουμε θέσεις και ιδέες που διαβάζουμε στα διάφορα εξωσχολικά βιβλία αντί να συντάσουμε ένα αποκλειστικά δικό μας κείμενο.

Έτσι είναι όμως το σύστημα των εξετάσεων,καλουπωμένο από παντού.:/:
Η αναπαραγωγη ιδεών δεν είναι τίποτα.Υπάρχουν άτομα που αποστηθίζουν προλόγους ,επιλόγους ακόμα και ολόκληρες εκθέσεις.
Όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο όσον αφορά τις ιδέες.Ο,τιδήποτε υποκειμενικό πλέον βαθμολογείται αρνητικά.Αναγκαστικά πρέπει να ακολουθήσουμε την πεπατημένη οδό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Κι εγώ περίπου τόσο θέλω να γράψω..αξιωματικών αστυνομίας θέλω να περάσω..εσύ?
δημοσιογραφια η παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
δημοσιογραφια η παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης :)

Καλή επιτυχία σου εύχομαι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για τα γηρατειά ή για τα παραμύθια έχετε κανει; Ασυνήθιστα θέματα αλλά θα μπορούσε.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ενα απρόβλεπτο θέμα θα ηταν η ζωή μετα το θάνατο ή κατι παραφυσικό :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top