Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
PhotoFunia Keep Calm Regular 2014-05-16 10 20 22.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Την τελευταία βδομάδα ελπίζω να τα δώσω όλα.
2 Σάββατα και τέλος η αναμονή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ορίστε αδέρφια, τον βρήκα! Αυτόν να προμηθευτούμε και δεν χρειάζεται διόλου διαβασμα! :D

View attachment 56779

via instagram
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ποιοι αισθανεστε ετοιμοι; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

theoGfilis

Νεοφερμένος

Ο theoGfilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά, προφανώς τώρα θα είστε στη φάση που περνάνε τα πάντα απ' το μυαλό σας. "Πώς θα περάσουν αυτές οι 11-12 μέρες, μέχρι να αρχίσουμε;", "Μήπως να μην περάσουν;", "Ας δίναμε κι αύριο να τελειώνουμε", "Αχ, ας είχαμε μια βδομάδα παραπάνω, για να αποστηθίσω καλύτερα το τάδε", "Μετά τις 10 Ιούνη θα γίνει ο χαμός" κι άλλα τέτοια. Και, φυσικά, την πάλη μέσα σας, ώστε να αποδείξετε στον εαυτό σας την ώρα που ξαπλώνετε για να κοιμηθείτε ότι έχετε κάνει αυτό που πρέπει από πλευράς διαβάσματος και ότι δεν χρειάζεται να έχετε τύψεις.

Όλα αυτά είναι λογικά 1-2 βδομάδες πριν τις Πανελλήνιες, αλλά υπερβολικά τραγικοποιημένα. Και θα το συνειδητοποιήσετε, όταν ξεμπερδέψετε. Ή μάλλον όχι. Βγαίνοντας απ' το μάθημα της Έκθεσης, θα καταλάβετε πως οι Πανελλήνιες είναι μυθοποιημένες, περισσότερο απ' όσο τους αξίζει.

Στη φάση που είστε, είναι εύλογο να βλέπετε τις Πανελλήνιες ως το σημαντικότερο πράγμα του κόσμου. Δεν είναι, όμως, δε ζούμε σε ένα κόσμο αξιοκρατίας που οι επιτυχόντες θα επιβιώσουν. Όχι βέβαια πως αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να αράξετε, να μην προσπαθήσετε ποτέ και να σας έρθουν όλα βολικά. Αλλά, κάνοντας μια βόλτα στους δρόμους της Αθήνας, κοιτάζοντας γύρω σας κι αφουγκραζόμενοι το τί πραγματικά συμβαίνει θα δείτε ότι οι Πανελλήνιες δεν μπορεί να λογίζονται ως μεγάλο ζήτημα.

Μ' όλα αυτά, δεν προσπαθώ να σας αποφορτίσω. Και πέρσι, μεγαλύτερα παιδιά έκαναν αντίστοιχα post, αλλά "σιγά μη δώσω σημασία στον τάδε από το ischool 10 μέρες πριν τις Πανελλήνιες." έλεγα. Ξαναδιαβάζοντάς τα, όμως, τον Άυγουστο, όταν όλα είχαν τελειώσει, έβλεπα πόσο δίκιο είχαν τα παιδιά. Αυτό ελπίζω να βλέπετε κι εσείς, σε ένα δυο μήνες, στο post μου και στο post άλλων αποφοίτων.

Για να κλείσω, θα μιλήσω λίγο για το Θέμη Καίσαρη. Αθλητικογράφος και ραδιοφωνικός παραγωγός. Στις εκπομπές του, κάθε χρόνο μια μέρα πριν τις Πανελλήνιες είχε δημιουργήσει μια παράδοση. Να λέει πολυ λίγα λόγια για τις Πανελλήνιες και να υπενθυμίζει με ένα μελοποιημένο κείμενο, το πόσο λανθασμένο είναι να αντιμετωπίζονται οι Πανελλήνιες με τον τρόπο που αντιμετωπίζονται.



ΥΓ. Είμαι μόλις 19, με ελάχιστη πείρα απ' τη ζωή, αλλά αν μπορώ, μετά βεβαιότητας, να δώσω μια συμβουλή, είνα -όταν με το καλό θα συμπληρώνετε το μηχανογραφικό σας- να μην ακούσετε κανέναν, είτε πατέρα, είτε μητέρα, είτε θείο, είτε καθηγητή του φροντιστηρίου. Μην αφήσετε, στην καλύτερη, να χάσετε 1 χρόνο και, στη χειρότερη, να υποθηκευτεί το μέλλον σας, επειδή δεν βρήκατε τη δύναμη να επιλέξετε αυτό που πραγματικά θέλετε.

ΥΓ2. Ένα μήνα μετά το τέλος των περσινών Πανελληνίων, η μάνα μου μού είπε "Ρε Γιάννη, ξενοδοχείο το 'χεις το σπίτι; Μόνο για να κοιμάσαι έρχεσαι." Μην ξεχάσετε να ευχαριστήσετε τους γονείς σας για τη στήριξη -ψυχολογική κι οικονομική-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η συμβουλή μου ειναι να κάτσεις όλο το 3ωρο (ή σχεδόν) ακόμη κ αν έχεις τελειώσει στις 2 πρώτες ωρες κ με ηρεμία να τα ελεγχεις ξανά κ ξανά ίσως κ να τα ξαναλυνεις αν έχεις χρόνο. Εγω κ 6 φορές να το δω πάλι μπορει να διόρθωσω κάτι κ ετσι έχω σώσει απίστευτα λάθη. Κ απ την ώρα που σου δίνουν το γραπτό ψυχραιμία. Δεν μπορείς να μάθεις κάτι παραπάνω ;)

Ναι, φυσικά αυτό θα κάνω. Αν δεν βεβαιωθώ ότι είμαι είμαι εντάξει δεν φεύγω αν δεν πριν τελειώσει ο χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Kαλή επιτυχία σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ η αναίσθητη βγήκα για καφέ το πρωί :hehe: τώρα όμως έχει διάβασμα μαθηματικά γενικής
Ναι, φυσικά αυτό θα κάνω. Αν δεν βεβαιωθώ ότι είμαι είμαι εντάξει δεν φεύγω αν δεν πριν τελειώσει ο χρόνος.
Και εγώ, δεν θα βγω αν δεν τελειώσει το τρίωρο. Έχω το κακό, όσες φορές και να τα ελέγξω, να νομίζω ότι κάτι μου έχει ξεφύγει, οπότε θα περιμένω μέχρι να μας πάρουν αυτοί τα γραπτά. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά στη φυσική κάνω απίστευτα αριθμητικά λάθη. 80+160=140 αντί για 240 και σε ένα διαγώνισμα στα μαθ. γεν. έγραψα 60*40=100 :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
εγω αν δεν ερθουν με τα γκλομπ να μου παρουν το γραπτο δεν το δινω, δεν το δινω !!!! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ η αναίσθητη βγήκα για καφέ το πρωί :hehe: τώρα όμως έχει διάβασμα μαθηματικά γενικής

Και εγώ, δεν θα βγω αν δεν τελειώσει το τρίωρο. Έχω το κακό, όσες φορές και να τα ελέγξω, να νομίζω ότι κάτι μου έχει ξεφύγει, οπότε θα περιμένω μέχρι να μας πάρουν αυτοί τα γραπτά. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά στη φυσική κάνω απίστευτα αριθμητικά λάθη. 80+160=140 αντί για 240 και σε ένα διαγώνισμα στα μαθ. γεν. έγραψα 60*40=100 :whatever:

Ναι, αλλά σαν το 2/2 = 2 η ρίζα 4 = 4 δεν είναι! Στο πρώτο διαγώνισμα φυσικής στο φροντιστήριο έχασα μισό θέμα γιατί αντί για 1 έβγαλα την περίοδο 2 (2/2 = 2!!!) και χάλασε τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
large-3.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μας είπαν ότι ψηφίστηκε νόμος σήμερα που λέει πως πλέον, όταν βαθμολογεί το γραπτό και τρίτος βαθμολογητής, ο μέσος όρος θα βγαίνει και από τις τρεις βαθμολογίες.Καθηγητής μας το είπε, δεν το άκουσα μέσω διάφορων συμμαθητών. Πείτε μου ότι δεν ισχύει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η αναβαθμολόγηση γραπτού στις πανελλήνιες εξετάσεις γίνεται από ένα τρίτο βαθμολογητή όταν η διαφορά στη βαθμολογία ήταν μεγαλύτερη των δώδεκα μονάδων στην εκατοντάβαθμη κλίμακα. Μέχρι τώρα για να υπολογιστεί ο τελικός βαθμός υπολόγιζαν το μέσο όρο των δύο εκ των τριών μεγαλύτερων βαθμών. Τώρα θα υπολογίζεται ο μέσος όρος και των τριών βαθμών, κάνοντας το σύστημα δικαιότερο για όλους. Το προηγούμενο σύστημα ήταν άδικο γιατί μετρούσαν οι δύο μεγαλύτεροι βαθμοί, αδικώντας τους υποψηφίους που δεν είχαν αναβαθμολόγηση, άρα τη δυνατότητα να επιλέξουν τους δύο από τους τρεις μεγαλύτερους βαθμούς.

Πριν εναν μηνα σκεφτομουν οτι ειναι οντως αδικο αυτο το συστημα για αυτον που το γραπτο του περναει απο 2 ελεγκτες. Για το καλο μας ειναι παιδια μην το περνετε στραβα. Σε ενα γραπτο του 16 εως του 20 η αποκλιση των ελεγκτων δεν ξεπερνα τα 5-6 μορια.

https://www.naftemporiki.gr/story/807459/allages-stis-panellinies-meteggrafes-anabathmologiseis-katigoria-tou-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gary96

Νεοφερμένος

Η gary96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ας ορκιστούμε επίσης " Δε θα αφήσω κανένα /καμία μαλάκα/ισμενη να με αγχώσει λίγο πριν το πρώτο μάθημα."



Κ γω πιστεύω ότι ο καθένας εχει τους ρυθμούς του στο διαβασμα. Τώρα προσπαθω να μην νιώθω τύψεις αλλά αν δε γράψω όσο θέλω θα έχω. Το πήρα πολύ χαλαρά το όλο θέμα φέτος. Ναι μεν έχω βαρεθεί κ κουραστεί αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξεσκιστηκα και στο διαβασμα .1 φορά τη βδομάδα έβγαινα κ δεν το μετανιώνω. Παρόλ' αυτα ευχαριστημένη ειμαι με την απόδοσή μου. Ελπίζω να μην μουτζώνομαι στο τέλος....

κι εγω το ιδιο σκεφτομαι!γενικα εβγαινα αρκετα συχνα δεν μπορω να πω πως ημουν απο τα παιδια που βγηκαν 3 φορες ολη τη χρονια(μου φαινεται απιστευτο!) ωστοσο τωρα νιωθω λιγες τυψεις που γενικα ημουν αρκετα χαλαρη ολη τη χρονια....ξερω οτι αν δεν πετυχω αυτα που εχω στο μυαλο μου θα απογοητευτω....ομως λεω θα φορτσαρω αυτη την τελευταια εβδομαδα και κατα τη διαρκεια των πανελληνιων και δεν μπορει κατι θα βγει....γιατι εχω διαβασει ολη τη χρονια αρκετα καλα αλλα οχι οπως θα ηθελα....μακαρι να μας πανε ολα κατ'ευχη!!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σκεφτείτε ότι άλλες χρονιές, αυτόν τον καιρό είχαν ήδη αρχίσει οι πανελληνιες (το 2011 έγραφαν μαθ κατ σαν σημερα, το πρόσεξα καθώς κοιτούσα τα θέματα) και εμείς έχουμε άλλη μια εβδομάδα ακόμα.. Δεν το πιστεύω ότι φτάνουμε στο τέλος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
κι εγω το ιδιο σκεφτομαι!γενικα εβγαινα αρκετα συχνα δεν μπορω να πω πως ημουν απο τα παιδια που βγηκαν 3 φορες ολη τη χρονια(μου φαινεται απιστευτο!) ωστοσο τωρα νιωθω λιγες τυψεις που γενικα ημουν αρκετα χαλαρη ολη τη χρονια....ξερω οτι αν δεν πετυχω αυτα που εχω στο μυαλο μου θα απογοητευτω....ομως λεω θα φορτσαρω αυτη την τελευταια εβδομαδα και κατα τη διαρκεια των πανελληνιων και δεν μπορει κατι θα βγει....γιατι εχω διαβασει ολη τη χρονια αρκετα καλα αλλα οχι οπως θα ηθελα....μακαρι να μας πανε ολα κατ'ευχη!!!!!! :)

Ας πάμε με ανεβασμένο ηθικό :) Κ ο, τι βγει. Δεν νομίζω να έχουμε πολύ άσχημα αποτέλεσματα. Θέλω να πιστεύω πως θα είναι τα επιθυμητά!:)

Σκεφτείτε ότι άλλες χρονιές, αυτόν τον καιρό είχαν ήδη αρχίσει οι πανελληνιες (το 2011 έγραφαν μαθ κατ σαν σημερα, το πρόσεξα καθώς κοιτούσα τα θέματα) και εμείς έχουμε άλλη μια εβδομάδα ακόμα.. Δεν το πιστεύω ότι φτάνουμε στο τέλος!!

Ούτε εγώ. Σαν χθες μου φαίνεται που είχα μπει εδω κ μιλούσαμε για την καλοκαιρινη προετοιμασία.


Εν τω μεταξυ με εχει πιάσει απίστευτη λαιμαργία. Τί παραλίες... Μεχρι το γυμναστήριο και πολύ μου 'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ με εχει πιάσει απίστευτη λαιμαργία. Τί παραλίες... Μεχρι το γυμναστήριο και πολύ μου 'ναι.

Εμενα δε με βλεπω να πηγαινω παραλια,αν δε χασω πρωτα μερικα κιλακια. 'Η το πολυ-πολυ σε απομονωμενες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Good luck buddies, see u around, ξέρετε σε καμία παραλία! :yahoo:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εμενα δε με βλεπω να πηγαινω παραλια,αν δε χασω πρωτα μερικα κιλακια. 'Η το πολυ-πολυ σε απομονωμενες:P

Και γω. :Ρ κατά τον Αύγουστο θα σκάσω μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top