Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλουκάρες; Τέτοια να μας λετε να ανησυχούμε και για τη Βιολογία γενικής.
Το χειρότερο που μπορεί να πέσει είναι κανά σχεδιάκι με ήλιο που θα πρέπει να βρεις πόση ενέργεια πάει στη μαργαρίτα και μετά πόση στην πασχαλίτσα κλπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παλουκάρες; Τέτοια να μας λετε να ανησυχούμε και για τη Βιολογία γενικής.
Κανένα άγχος να μην έχεις. Διάβασε καλά τη θεωρία, κατανόησε την, λύσε ασκήσεις και θα γράψεις πολύ καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω, το ΑΟΔΕ είναι ίσως, μαζί με τα κείμενα της θεωρητικής, το πιο εύκολα μάθημα σε πανελλήνιο επίπεδο.
H Λογοτεχνία μπορεί να γίνει πολύ δύσκολο μάθημα ( το λέω εγώ που πάω θετική )
Ερωτήσεις κρίσεως, άγνωστο παράλληλο, αυστηρή βαθμολόγηση ( αφού δεν υπάρχει μια ΚΟΙΝΗ θεωρία που τη μαθαίνουν όλοι).
Αλλά: Πολλοί μαθητές δεν γραφουν άριστα επειδή απλώς βαριούνται να το διαβάσουν (εγώ καλή ώρα )
Και με το δίκιο τους βέβαια γιατί είναι υπερβολικά ΒΑΡΕΤΟ.
Ε άρα οι μαθητές έχουν το θέμα
αλλά είναι ταυτόχρονα και βαρετό.
Νομίζω ότι αυτό που λες είναι μια γενίκευση. Εσύ και όσοι γνωρίζεις θεωρείτε βαρετό το ΑΟΔΕ, άρα το ΑΟΔΕ είναι βαρετό.
Η βιολογία, όσο ενδιαφέρουσα κι αν είναι, εμφανίζει δυσκολίες. Και πολλές φορές πράγματα που σου φαίνονται ενδιαφέροντα μπορεί να σου φαίνονται ταυτόχρονα και πολύ δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το χειρότερο που μπορεί να πέσει είναι κανά σχεδιάκι με ήλιο που θα πρέπει να βρεις πόση ενέργεια πάει στη μαργαρίτα και μετά πόση στην πασχαλίτσα κλπ :P


Η ροή ενέργειας δεν είναι δύσκολη.
Κάτι ασκήσεις με βιοσυσσώρευση που κάναμε ήθελαν παραπάνω δουλειά.
Το θέμα είναι πως σε όλα τα μαθήματα αν θέλουν μπορούν να βάλουν θέμα που να στερήσει από αρκετούς το άριστα. Όχι από όλους βέβαια,γιατί πάντα υπάρχουν αυτοί που μπορούν να ανταπεξέλθουν σε οποιοδήποτε θέμα.

Φοβάμαι όμως μήπως δω κανένα περίπλοκο διάγραμμα και κολλήσω. Κοιτούσα κάποια θέματα που έπεσαν στις επαναληπτικές και ήταν ένα διάγραμμα για το AIDS που αν μου έπεφτε δε ξέρω κατά πόσο θα έδινα ολοκληρωμένη απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ροή ενέργειας δεν είναι δύσκολη.
Κάτι ασκήσεις με βιοσυσσώρευση που κάναμε ήθελαν παραπάνω δουλειά.
Το θέμα είναι πως σε όλα τα μαθήματα αν θέλουν μπορούν να βάλουν θέμα που να στερήσει από αρκετούς το άριστα. Όχι από όλους βέβαια,γιατί πάντα υπάρχουν αυτοί που μπορούν να ανταπεξέλθουν σε οποιοδήποτε θέμα.

Φοβάμαι όμως μήπως δω κανένα περίπλοκο διάγραμμα και κολλήσω. Κοιτούσα κάποια θέματα που έπεσαν στις επαναληπτικές και ήταν ένα διάγραμμα για το AIDS που αν μου έπεφτε δε ξέρω κατά πόσο θα έδινα ολοκληρωμένη απάντηση.
Σίγουρα όλα θέλουν δουλειά. Το θέμα είναι να μηνσ ε πιάσει πανικός. Η βιοσυσσώρευση νομίζω δεν έχει πέσει ποτέ οπότε δώσε ιδιαίτερη προσοχή για φέτος. Ασκήσεις λύνεις από βοήθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Σίγουρα όλα θέλουν δουλειά. Το θέμα είναι να μηνσ ε πιάσει πανικός. Η βιοσυσσώρευση νομίζω δεν έχει πέσει ποτέ οπότε δώσε ιδιαίτερη προσοχή για φέτος. Ασκήσεις λύνεις από βοήθημα;

Στο φροντιστήριο λύνουμε από Σαββάλα. Αλλα το θέμα είναι οτι για το σπίτι μας βάζει μόνο θεωρία. Γι' αυτό θέλω να δουλέψω μόνη μου στις ασκήσεις περισσότερο στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο φροντιστήριο λύνουμε από Σαββάλα. Αλλα το θέμα είναι οτι για το σπίτι μας βάζει μόνο θεωρία. Γι' αυτό θέλω να δουλέψω μόνη μου στις ασκήσεις περισσότερο στο σπίτι.
Εγώ που δεν πήγαινα φροντιστήριο στη βιολογία έλυνα από βοήθημα του Μεταίχμιο, και μερικές φορές από αυτά που έχει στο study4exams του υπουργείου. Ρίξε μια ματιά αν θες έχει κάποια καλά ασκησάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Και εγώ έτσι λέω επειδή: Έκαναν τσόντα τα μαθηματικά γενικής και πήραν φέτος το 80% των υποψηφίων βιολογία, και έτσι θα την αγριέψουν για να κοπεί κοσμάκης.
Όντως. Δεν θέλω να σας αγχώσω,αλλά και οι δικοί μας καθηγητές (φροντιστήριο + σχολείο) λένε πως τα θέματα στη βιολογία γενικής φέτος θα είναι πιο δύσκολα από τα μαθηματικά. Και επίσης μας λένε στο σχολείο πως, επειδή τώρα λίγοι διαλέγουν τα μαθηματικά, τα φροντιστήρια χάνουν χρήματα, οπότε τους συμφέρει να βάλουν έυκολα θέματα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Αυτα ειναι ψιλοαρλουμπες βασικα. Δηλαδη τι δυσκολο να υπαρχει απο τη στιγμη που τα μαθεις ολα απ' εξω; Επισης κανεις δεν μπορει να ξερει το επιπεδο δυσκολιας, ο καθενας λεει απλα το δικο του. Καινστο κατω κατω αν οντως το 80% εχει επιλεξει βιολογια, τοτε τα θεματα θα ειναι δυσκολα σχεδον για ολους. Ασε που πανω απο τους μισους που εχουν επιλεξει μαθηματικα πανε αποκλειστικα για οικονομικα. Τα μαθηματικα περσυ για τον λογο αυτο τα ζορισαν. Περνουσε ο αλλος ΑΣΟΕ και δεν ηξερε ουτε μια παραγωγιση να κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δηλαδη τι δυσκολο να υπαρχει απο τη στιγμη που τα μαθεις ολα απ' εξω;

Αυτή η άποψη είναι λανθασμένη.
Η Βιολογία γενικής έχει ασκήσεις και ερωτήσεις κρίσεως.
Οι ασκήσεις και οι ερωτήσεις κρίσεως απαιτούν κατανόηση της ύλης.
Η αποστήθιση από μόνη της δεν εξασφαλίζει την κατανόηση.
Άρα το να μάθεις τα πάντα απ' έξω (και μόνο αυτό) δεν αρκεί για να γράψεις 20, γιατί θα χάσεις από τις ασκήσεις. Ίσως να πάρεις ένα 15 ή ένα 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Το να διαβαζεις χωρις να καταλαβαινεις προφανως ειναι ανοησια, δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Οι ασκησεις παντως ειναι τετριμμενες απο οσα βοηθηματα εχω κανει. Η πιο αξιολογη κατ' εμε ειναι τροφικο πλεγμα στο οποιο πρεπει να κατανειμεις την ενεργεια στους διαφορους καταναλωτες. Απλα κατι τετοιο δεν το κοβω να πεφτει επειδη θελει μαθηματικες εξισωσεις και η θεωρητικη θα εχει θεματακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οι ασκησεις παντως ειναι τετριμμενες απο οσα βοηθηματα εχω κανει.
Πιστεύω πάντως πως τα βοηθήματα δεν είναι ικανά να αναδείξουν το εαν ένα μάθημα επιδέχεται δύσκολες ασκήσεις.
Φυσικό είναι οι ασκήσεις που βλέπεις να είναι τετριμμένες, αφού κυκλοφορούν πολλά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το να διαβαζεις χωρις να καταλαβαινεις προφανως ειναι ανοησια, δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Οι ασκησεις παντως ειναι τετριμμενες απο οσα βοηθηματα εχω κανει. Η πιο αξιολογη κατ' εμε ειναι τροφικο πλεγμα στο οποιο πρεπει να κατανειμεις την ενεργεια στους διαφορους καταναλωτες. Απλα κατι τετοιο δεν το κοβω να πεφτει επειδη θελει μαθηματικες εξισωσεις και η θεωρητικη θα εχει θεματακι.

Μα δε χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις. Βασικά μαθηματικά. Για να αντιμετωπίσει κάποιο παιδί θεωρητικής μεγάλη δυσκολία πρέπει να εχει παρατήσει τα μαθηματικά σε όλες τις τάξεις του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eagle09

Νεοφερμένος

Ο eagle09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αντε να τελειώνουμε να σηκωθώ να φύγω εκδρομές κτλ και το σπίτι θα με ξαναδεί σε 3 μήνες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αντε να τελειώνουμε να σηκωθώ να φύγω εκδρομές κτλ και το σπίτι θα με ξαναδεί σε 3 μήνες :P

Αμήν και πότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
η ΟΕΦΕ πότε βγάζει θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
η ΟΕΦΕ πότε βγάζει θέματα?
Φέτος ξεκινάνε από ΚΥ 6 ΑΠΡ και τελειώνουν ΚΥ 4 ΜΑΪ. Δες εδώ για το κάθε μάθημα ξεχωριστά.
Επίσης, για θέματα ΟΕΦΕ παλαιότερων ετών (με τις απαντήσεις τους), εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Τα μαθηματικα γενικης, με τη δυναμικη που απεκτησαν πλεον, στο ιδιο μηκος κυματος θα κυμανθουν και φετος.
Εφοσον το 5ο πεδιο εξακολουθει να ναι ο συνδετικος κρικος των θεωρητικων ΧΩΡΙΣ απωλεια μοριων, φυσικο επακολουθο ειναι να θυσιαστει και ο τεχνολογικος μαζι τους.
Η ουσια του πραγματος ειναι πως ο τεχνολογικος ετσι πως το δομησαν δεν εχει προβαδισμα εναντι του θεωρητικου.Καλλιστα θα μπορουσαν να βαλουν ενα αυτονομο θεμα με συναρτησεις, να πελαγοδρομησει ο θεωρητικος .
Ανταυτου απαιτουν βαθια κατανοηση των εννοιων της στατιστικης και των πιθανοτητων, παραγκωνιζοντας τις συναρτησεις.

PS: Οποιος θελει αποκλειστικα 2ο , 4ο πεδιο και επελεξε μαθηματικα γενικης αντι για φυσικη γεν , ειναι απλα τραγικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε τι είναι ο ΟΕΦΕ? :P πέρσι παντού αυτό άκουγα και δεν ήξερα τι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top