Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
να ρωτησω κατι τους θεωρητικους,η υλη της Ιστοριας της Γ΄βγαινει σχετικα ανετα ή να ξεκινησω απο τωρα να την διαβαζω?:worry: (ειμαι Β λυκειου)

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξεκινήσεις τόσο νωρίς. Εγώ τον Ιούλιο ξεκίνησα κ είμαι στο τελευταίο κεφάλαιο. Δώσε βάση στο άγνωστο , γιατί στη Γ δε θα έχεις τόσο χρόνο για να καλύψεις κενά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξεκινήσεις τόσο νωρίς. Εγώ τον Ιούλιο ξεκίνησα κ είμαι στο τελευταίο κεφάλαιο. Δώσε βάση στο άγνωστο , γιατί στη Γ δε θα έχεις τόσο χρόνο για να καλύψεις κενά. :)
οταν λες αγνωστο εννοεις γραμματικοσυντακτικα ή μεταφρασεις αγνωστων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
οταν λες αγνωστο εννοεις γραμματικοσυντακτικα ή μεταφρασεις αγνωστων?

Βασικά και τα 3 :P Γραμματική και συντακτικό (το απλό τουλάχιστον ) πρέπει να τα έχεις σίγουρα και να κάνεις εξάσκηση από φέτος. Γενικά να εξοικειωθείς με το άγνωστο κείμενο και να είσαι σε θέση αν οχι ολόκληρη να βγάζεις τα 2/3 της μετάφρασης γιατί πιάνει 4 μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι β λυκείου και του χρόνου θα πάρω ως μαθημα επιλογής τη βιολογία.μαλλον δεν θα κάνω φροντιστήριο σ αυτό το μαθημα γι'αυτό σκεφτομαι να άρχισω από τωρα το διαβασμα 'η το καλοκαιρι.τι προτείνετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
η υλη σε ολα τα γενικης βγαινει πολυ γρηγορα οποτε ο χρονος που θα εχεις το καλοκαιρι ειναι αρκετος αν πας θεωρητικη μαλιστα θα σ φανει πιο ευκολο πιστευω να μαθεις το θεωρητικο της τμημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(ειμαι β λυκείου και θεωρητική) έχω όμως πρόβλημα με τη διαχείρηση του χρόνου και την έλλειψη οργάνωσης στο διάβασμα αν μπορεί κανείς να μου δώσει τίποτα συμβουλες/ tips? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι β λυκείου και του χρόνου θα πάρω ως μαθημα επιλογής τη βιολογία.μαλλον δεν θα κάνω φροντιστήριο σ αυτό το μαθημα γι'αυτό σκεφτομαι να άρχισω από τωρα το διαβασμα 'η το καλοκαιρι.τι προτείνετε??

ειναι πανευκολη και αν σου αρεσει γενικα η βιολογια σαν μαθημα θα τη λατρεψεις :) αν αρχισεις να τη διαβαζεις το καλοκαιρι, με συστηματικο διαβασμα, θα τη βγαλεις ολη μεχρι το σεπτεμβρη :)

Το ειδικό μάθημα των αγγλικών ξέρει κανείς τι επιπέδου είναι/?
δυσκολουτσικο, καλο θα ηταν να εισαι επιπεδου advanced-proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ειναι πανευκολη και αν σου αρεσει γενικα η βιολογια σαν μαθημα θα τη λατρεψεις :) αν αρχισεις να τη διαβαζεις το καλοκαιρι, με συστηματικο διαβασμα, θα τη βγαλεις ολη μεχρι το σεπτεμβρη :)


δυσκολουτσικο, καλο θα ηταν να εισαι επιπεδου advanced-proficiency
Σοβάρα??? Αν αλλάξει ομως η ύλη τι θα κάνω?? μπορω να άρχιζε να διαβάζω χαλαρά από τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Βασικά και τα 3 :P Γραμματική και συντακτικό (το απλό τουλάχιστον ) πρέπει να τα έχεις σίγουρα και να κάνεις εξάσκηση από φέτος. Γενικά να εξοικειωθείς με το άγνωστο κείμενο και να είσαι σε θέση αν οχι ολόκληρη να βγάζεις τα 2/3 της μετάφρασης γιατί πιάνει 4 μονάδες.
Αυτό πονεσε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα λατινικα??? παπαγαλια??? ποιος θα κατσει να μαθει ολες τις μετατροπες απεξω? δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να κλεινεις ενα ουσιαστικο ή να μετατρεψεις τον ευθυ σε πλαγιο λογο και το αντιστροφο? ενταξει, απο εδω και περα ειναι και πως αντιμετωπιζεις το μαθημα. Αν καποιος δεν εχει καταλαβει τη γραμματικη και το συντακτικο φυσικα και παπαγαλιζει ενα βοηθημα.

Δεν είπα να μάθει τα πάντα απ'έξω. Νταξ αν δεν ξέρει κάποιος να κλίνει ουσιαστικά και ρήματα σιγά που θα μπει στο κόπο και να παπαγαλίσει. :P Πάντως είναι σπαστικό που δεν το παραδέχεστε ότι τα λατινικά είναι ένα από τα μαθήματα που θέλει αρκετή παπαγαλία. Τέσπα γνώμη μου. Εχω μάθει να σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις. :)

Δε νομίζω από τα μηνύματα μου να φαίνεται πουθενά οτι θίχτηκα. Ούτε ανέφερα τα λατινικά ως δύσκολο μάθημα που απαιτεί ιδιαίτερη κριτική ικανότητα αλλά και πάλι το 20 με μόνο παπαγαλία δε το πιάνεις. Αν κοιτάξεις απλά ανέφερα ότι είναι πιο χαλαρά ως προς τη μελέτη.
Για το γνωστό σχολίασα οχι αν είναι ενδιαφέρον αλλά το γεγονός ότι χρειάζεται αρκετό διαβάσμα για να το τελειοποιήσεις για 12 μονάδες. Λογικό βέβαια ως μάθημα βαρύτητας αλλά δεν είπε κάποιος ότι είναι υποδεέστερο άλλων μαθημάτων.
Η ερώτηση που έκανα ήταν ποιος μαθαίνει ΌΛΕΣ τις μετατροπές απ'έξω. Ξέρω ότι κάποιοι αυτό κάνουν αλλά είναι αδύνατον να τις μάθουν όλες. Εγω προσωπικά το θεωρώ άσκοπο. Θα μπορούσαν απλά να αξιοποιήσουν αυτό το χρόνο στο να μάθουν να τις κάνουν μόνοι τους.

Φιλικά,πάντα. :)

1. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα αλλά πιο γενικάααα.
2. Κάποιος έκανε λόγο για το αν είναι εύκολο/δύσκολο μάθημα και απάντησα. Ούτε έκανα άλλη σχετική αναφορά πάνω σε αυτό το θέμα αλλά ούτε υποστήριξα ότι πιάνεις 20 λατινικά με απλή παπαγαλία. Ενα 10 πιάνεις άνετα όμως που είναι η βάση! Τώρα αν αυτό δε θα σας λέει κάτι, οκ, ίσως εγώ να το βλέπω διαφορετικά.
3. Ναι, το γνωστό έχει την δυσκολία του. Συμφωνούμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι β λυκείου και του χρόνου θα πάρω ως μαθημα επιλογής τη βιολογία.μαλλον δεν θα κάνω φροντιστήριο σ αυτό το μαθημα γι'αυτό σκεφτομαι να άρχισω από τωρα το διαβασμα 'η το καλοκαιρι.τι προτείνετε??
Η βιολογία γενικής είναι πανεύκολο μάθημα και δεν έχει μεγάλη ύλη. Αφού δεν θα πας φροντ το πολύ πολύ πάρε ένα βοήθημα και άρχισε την κατά τον Αύγουστο. Δεν χρειάζεται βιασύνη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Σοβάρα??? Αν αλλάξει ομως η ύλη τι θα κάνω?? μπορω να άρχιζε να διαβάζω χαλαρά από τωρα?

κοιτα και να αλλαξει οι αλλαγες δεν θα ειναι τοσο μεγαλες... συμβουλη μου: μην μπεις σε τετοιο κοπο απο τωρα, χρειαζεσαι δυναμεις απο τωρα. Συγκεντρωσου σε αυτα που εχεις να κανεις φετος. Ολα καλα θα πανε :) κοιτα εγω κανω φροντηστηριο στη βιολογια, ξεκινησα το Σπτεμβρη και σε λιγο τελειωνουμε την υλη! Μια αλλη κοπελα που δεν κανει φροντηστηριο και διαβαζε τη βιολογια το καλοκαιρι την τελειωσε πιο νωρις απο εμενα αλλα και οι δυο το ιδιο καλα την ξερουμε. Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε :)

Δεν είπα να μάθει τα πάντα απ'έξω. Νταξ αν δεν ξέρει κάποιος να κλίνει ουσιαστικά και ρήματα σιγά που θα μπει στο κόπο και να παπαγαλίσει. :P Πάντως είναι σπαστικό που δεν το παραδέχεστε ότι τα λατινικά είναι ένα από τα μαθήματα που θέλει αρκετή παπαγαλία. Τέσπα γνώμη μου. Εχω μάθει να σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις. :)



1. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα αλλά πιο γενικάααα.
2. Κάποιος έκανε λόγο για το αν είναι εύκολο/δύσκολο μάθημα και απάντησα. Ούτε έκανα άλλη σχετική αναφορά πάνω σε αυτό το θέμα αλλά ούτε υποστήριξα ότι πιάνεις 20 λατινικά με απλή παπαγαλία. Ενα 10 πιάνεις άνετα όμως που είναι η βάση! Τώρα αν αυτό δε θα σας λέει κάτι, οκ, ίσως εγώ να το βλέπω διαφορετικά.
3. Ναι, το γνωστό έχει την δυσκολία του. Συμφωνούμε. :P

ναι καταλαβαμε που αναφερθηκες :P κι εγω λεω τη γνωμη μου και δεν παραδεχομαι οτι τα λατινικα εχουν παπαγαλια, ισως γιατι εμενα δε μου χρειαστηκε να παπαγαλισω κατι στο συγκεκριμενο μαθημα (χωρις να καυχιεμαι). Μπραβο σου που εχεις μαθει να σεβεσαι δοαφορετικες αποψεις.Μπορεις να το δειξεις και λιγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι καταλαβαμε που αναφερθηκες :P κι εγω λεω τη γνωμη μου και δεν παραδεχομαι οτι τα λατινικα εχουν παπαγαλια, ισως γιατι εμενα δε μου χρειαστηκε να παπαγαλισω κατι στο συγκεκριμενο μαθημα (χωρις να καυχιεμαι). Μπραβο σου που εχεις μαθει να σεβεσαι δοαφορετικες αποψεις.Μπορεις να το δειξεις και λιγο?

Μια χαρά σέβομαι την άποψη σου. Δεν προσπάθησα καν να σου επιβάλλω τη γνώμη μου, απλά απάντησα στο ποστ σου. Τώρα αν εσύ θες να το παίζεις θιγμένη, καχύποπτη (πες το όπως θες) τότε πρόβλημά σου. Και ειλικρινά δε με απασχολεί καθόλου αν με πιστεύεις ή όχι. Τέσπα στο θέμα μας τώρα, ούτε και εγώ έχω παπαγαλίσει κάτι στα λατινικά - όπως και σε κανένα μάθημα - γιατί το βρίσκω περιττό και συνεπώς ανούσιο. :)

Οπως και να έχει, τελείωσα με αυτήν την χαζή παρεξήγηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Koπελιές χαλαρώστε. Νομίζω ότι στη φάση που είστε περισσότερο πρέπει να σας απασχολεί αν θα είστε σε φόρμα εκείνο το 3ωράκι που θα κληθείτε να απαντήσετε κάποια θέματα, παρά αν θα προσπαθήσει η μια να την πει στην άλλη. Παρεξηγήσεις γίνονται αλλά να ξέρετε ότι περισσότερα σας ενώνουν παρά σας χωρίζουν. Εκμεταλλευτείτε το για δικό σας όφελος. Καλό διάβασμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω κάτι προσωπικό με την meetmeinmontauk. :P Απλά εξηγήθηκα για να μην παρεξηγούμαι. Δεν μπήκα στη διαδικασία να της την πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μιλάμε για το μάθημα ως εξεταζόμενο στις Πανελλαδικές εξετάσεις. Δεν ειπώθηκε τίποτα άλλο! Όποιος θέλει κάτι περισσότερο, ας εισαχθεί στο αντίστοιχο τμήμα που θα του προσφέρει αυτή τη δυνατότητα. Μην λέμε απλά κάτι για να το πούμε. Αν ήθελα να μάθω Λατινικά, θα σπούδαζα φιλολογία. Σαν εξεταζόμενο μάθημα με την ύλη που έχει δεν με δυσκόλεψε γιατί είναι σαν να μαθαίνεις μία γλώσσα με περισσότερες ευκολίες.
Δεν κατάλαβες αυτό που είπα.
Δεν ανέφερα πως πρέπει να εξετάζεστε σε άγνωστο κείμενο στα λατινικά.
Ανέφερα πως οι περισσότεροι φιλόλογοι (πτυχιούχοι δηλαδή), που διδάσκουν λατινικά στη Γ ή Β Λυκείου δε ξέρουν να μεταφράζουν κείμενα λατινικών που βρίσκονται εκτός σχολικού βιβλίου.

Παρ' όλα αυτά , και τα όσα διατυπώνεις τα θεωρώ λανθασμένα.
Στο σχολείο (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο) δε μπορείς να μαθαίνεις μόνο αυτά που σου αρέσουν ή εσύ θεωρείς " απαραίτητα και βασικά " .
Μπορεί να μη θες να διεισδύσεις στα λατινικά, στη γραμματική και στο συντακτικό τους. Μπορεί να το θεωρείς βαρετό και ανούσιο. Όμως, αφενός τα όρια της διδασκαλίας ενός αντικειμένου (το τι θεωρείται γενικό και τι πιο ειδικό) δεν είναι συγκεκριμένα, αφετέρου το σχολείο δε μπορεί και δεν πρέπει να κινείται βάσει του τι θεωρείς εσύ καλό για τον εαυτό σου, μιας και θεωρείσαι ακόμα ανήλικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Trolling Stones

Νεοφερμένος

Ο Trolling Stones αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανείς αν θα είναι η Πυροσβεστική φέτος στο μηχανογραφικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Νομίζω πως φέτος πρέπει να είναι στο μηχανογραφικό, μόνο οι αστυνομικές δεν θα πάρουν από ιδιώτες φέτος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι...σε ποσο καιρο βγαίνει η ύλη των λατινικών της τρίτης? ? :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.

Όλα θα πάνε καλά παίδες! Σκεφτείτε το καλοκαίρι. Θα περάσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top