Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος στη μεταφραση δυο προτασεων;

Αισθανεσθαι γαρ εφασαν και ως σιτον εξεπεμπον τοις Αργειοις σφων αυτοις πολεμουντωνκαι ως εστιν μεν οτε ουδεν συστρατευοιεν εκεχειριαν προφασιζομενοι, οποτε δε ακολουθοιεν, ως κακως συστρατευοιεν

και η αλλη
ελεγοντο δε και οι σπονδαι εξεληλυθεναι τοις Μαντινευσι τουτω τω ετει αι μετα τη εν Μαντινει μαχην τριακονταετεις γενομεναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος στη μεταφραση δυο προτασεων;

Αισθανεσθαι γαρ εφασαν και ως σιτον εξεπεμπον τοις Αργειοις σφων αυτοις πολεμουντωνκαι ως εστιν μεν οτε ουδεν συστρατευοιεν εκεχειριαν προφασιζομενοι, οποτε δε ακολουθοιεν, ως κακως συστρατευοιεν

και η αλλη
ελεγοντο δε και οι σπονδαι εξεληλυθεναι τοις Μαντινευσι τουτω τω ετει αι μετα τη εν Μαντινει μαχην τριακονταετεις γενομεναι..

any ideas;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ειρηνικέ νομίζω πως δημοσιεύεις ερωτήσεις σε λάθος θέμα.
Το συγκεκριμένο θέμα αφορά, γενικά, τις Πανελλήνιες 2014 (χρονοδιάγραμμα, πρόγραμμα, ύλη κλπ κλπ κλπ)
Απορίες επι συγκεκριμένων μαθημάτων μπορείς να υποβάλλεις σε αντίστοιχα θέματα (π.χ. "Απορίες στα Αρχαία Κατεύθυνσης")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Με κάθε επιφύλαξη:

1) Γιατί αυτοί ισχυρίστηκαν ότι πληροφορήθηκαν και ότι τάχα έστελναν τρόφιμα στους Αργείους όταν αυτοί οι ίδιοι τους πολεμούσαν και ότι τάχα κάποιες φορές δεν έκαναν εκστρατεία μαζί τους επειδή προφασίζονταν ανακωχή, όταν όμως τους ακολουθούσαν (είπαν ότι) έκαναν εκστρατεία με κακή διάθεση / χωρίς τη θέληση τους

2) Έλεγαν όμως ότι οι συνθήκες είχαν λήξει για τους Μαντινείς αυτό το έτος που (: οι οποίες) είχαν γίνει (: συναφθεί) για 30 χρόνια μετά την μάχη στη Μαντινεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Με κάθε επιφύλαξη:

1) Γιατί αυτοί ισχυρίστηκαν ότι πληροφορήθηκαν και ότι τάχα έστελναν τρόφιμα στους Αργείους αν και αυτοί οι ίδιοι τους πολεμούσαν και ότι τάχα κάποιες φορές δεν έκαναν εκστρατεία μαζί τους επειδή προφασίζονταν ανακωχή, όταν όμως τους ακολουθούσαν (έλεγαν ότι) έκαναν εκστρατεία με κακή διάθεση / χωρίς τη θέληση τους

2) Έλεγαν όμως ότι οι συνθήκες είχαν λήξει για τους Μαντινείς αυτό το έτος που (: οι οποίες) είχαν γίνει (: συναφθεί) 30 χρόνια μετά την μάχη στη Μαντινεία.

Μου αρέσει που μετέφρασες το "γάρ" χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου τι προηγείται... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μου ταίριαζε έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Μου ταίριαζε έτσι :P

Αν είναι αιτιολογικός, τότε τί αιτιολογεί;
Δεν έχουμε το χωρίο που προηγείται για να μπορέσουμε τον μεταφράσουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
το 1ο κειμενο το ειχα κανει κ εγω μεταφραση! αλλα σορρυ δεν θυμαμαι καθολου :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Linda123

Νεοφερμένος

Η Linda123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει πιο είναι το καλύτερο βοήθημα για τα λατινικά κατεύθυνσης, για τα κείμενα και για την έκθεση;Και κάτι άλλο...επειδή δεν έχω ξεκινήσει φροντιστήριο και σκέφτομαι να κάνω μόνο τους δύο τελευταίους μήνες,έχω καμία ελπίδα να περάσω στη σχολή που θέλω(αγγλικά φιλολογία);Μου είπαν ότι χωρίς φροντιστήριο δεν έχω ελπίδα για καμία σχολή... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει πιο είναι το καλύτερο βοήθημα για τα λατινικά κατεύθυνσης, για τα κείμενα και για την έκθεση;Και κάτι άλλο...επειδή δεν έχω ξεκινήσει φροντιστήριο και σκέφτομαι να κάνω μόνο τους δύο τελευταίους μήνες,έχω καμία ελπίδα να περάσω στη σχολή που θέλω(αγγλικά φιλολογία);Μου είπαν ότι χωρίς φροντιστήριο δεν έχω ελπίδα για καμία σχολή... :(

Στα Λατινικά το Μεταιχμιο, κείμενα Ελληνοεκδοτική ή Σαββαλας ή Μεταιχμιο(τα δύο τελευταία είναι τεράστεια,αλλά τα έχουν όλα) έκθεση είναι καλύτερα να πέρεις κάποιο βιβλίο με θέματα αναλυμένα και όχι βοήθημα. Όσο για τη σχολή που στοχεύεις, δεν είναι ακατόρθωτο αν έχεις τις βάσεις και έχεις κάνει και αγγλικά και βρίσκεσαι σε ένα καλό επίπεδο.Γνωρίζω και άτομο που πέρασε χωρίς φροντιστήριο.;)

Εγώ ψάψνω για τα Μαθηματικά Γενικής, πήρα κάποιο αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό(Θέλω ένα με δύσκολες ασκήσεις και παραδείγματα).Αν ξέρει κανείς , ας μου προτείνει κάποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος στη μεταφραση δυο προτασεων;

Αισθανεσθαι γαρ εφασαν και ως σιτον εξεπεμπον τοις Αργειοις σφων αυτοις πολεμουντων και ως εστιν μεν οτε ουδεν συστρατευοιεν εκεχειριαν προφασιζομενοι, οποτε δε ακολουθοιεν, ως κακως συστρατευοιεν

και η αλλη
ελεγοντο δε και οι σπονδαι εξεληλυθεναι τοις Μαντινευσι τουτω τω ετει αι μετα τη εν Μαντινει μαχην τριακονταετεις γενομεναι..

- Διότι ισχυρίστηκαν ότι είχαν πληροφορίες και ότι τάχα έστελναν (αυτοί) έξω σιτάρι / τρόφιμα στους Αργείους, ενώ οι ίδιοι πολεμούσαν εναντίον τους και ότι τάχα μερικές φορές ούτε συμμετείχαν στην εκστρατεία, επειδή προφασίζονταν ανακωχή, όταν όμως τους ακολουθούσαν (ισχυρίστηκαν) ότι έκαναν την κοινή εκστρατεία απρόθυμα.

- Λεγόταν όμως ότι είχαν λήξει και οι συνθήκες για τους Μαντινείς αυτή τη χρονιά, οι οποίες είχαν γίνει / συναφθεί για τριάντα χρόνια μετά τη μάχη στη Μαντινεία.

Αυτά ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
- Διότι ισχυρίστηκαν ότι είχαν πληροφορίες και ότι τάχα έστελναν (αυτοί) έξω σιτάρι / τρόφιμα στους Αργείους, ενώ οι ίδιοι πολεμούσαν εναντίον τους και ότι τάχα μερικές φορές ούτε συμμετείχαν στην εκστρατεία, επειδή προφασίζονταν ανακωχή, όταν όμως τους ακολουθούσαν (ισχυρίστηκαν) ότι έκαναν την κοινή εκστρατεία απρόθυμα.

- Λεγόταν όμως ότι είχαν λήξει και οι συνθήκες για τους Μαντινείς αυτή τη χρονιά, οι οποίες είχαν γίνει / συναφθεί για τριάντα χρόνια μετά τη μάχη στη Μαντινεία.

Αυτά ... ;)

Γιατί είπαν ότι αντιλήφθηκαν όχι μόνο ότι έστελναν
(ενν. οι Μαντινείς)
σιτάρι στους Αργείους όταν οι ίδιοι
(:οι Μαντινείς)
τους
(:τους Αργείους)
πολεμούσαν, αλλά και ότι μερικές φορές δεν εκστράτευαν καθόλου [μαζί με τους Λακεδαιμονίους] προβάλλοντας την ειρήνη ως πρόφαση, και κάθε φορά που έμεναν πίσω στη γραμμή
(μεταφράζω έτσι το "ἀκολουθοῖεν")
, εκστράτευαν [μαζί τους] με κακό τρόπο.

Υπήρχε φήμη ότι οι τριακονταετείς συνθήκες ειρήνης, οι οποίες είχαν συναφθεί μετά τη μάχη της Μαντίνειας, είχαν λήξει για τους Μαντινείς αυτό το έτος.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
υπαρχει κανεις που εδωσε το 13 και αποφασισε να ξαναδωσει το 14?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Linda123

Νεοφερμένος

Η Linda123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στα Λατινικά το Μεταιχμιο, κείμενα Ελληνοεκδοτική ή Σαββαλας ή Μεταιχμιο(τα δύο τελευταία είναι τεράστεια,αλλά τα έχουν όλα) έκθεση είναι καλύτερα να πέρεις κάποιο βιβλίο με θέματα αναλυμένα και όχι βοήθημα. Όσο για τη σχολή που στοχεύεις, δεν είναι ακατόρθωτο αν έχεις τις βάσεις και έχεις κάνει και αγγλικά και βρίσκεσαι σε ένα καλό επίπεδο.Γνωρίζω και άτομο που πέρασε χωρίς φροντιστήριο.;)

Εγώ ψάψνω για τα Μαθηματικά Γενικής, πήρα κάποιο αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό(Θέλω ένα με δύσκολες ασκήσεις και παραδείγματα).Αν ξέρει κανείς , ας μου προτείνει κάποιο.

Πιο εχεις για τα μαθηματικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μπάρλας ή Παπαδάκης; Οεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Μπάρλας ή Παπαδάκης; Οεο;

1ο τευχος Στεργιου Νακης
2ο Παπαδακης
επαναληψη παπαδακης
(αυτο εχω σκοπο να κανω φετος που ξαναδινω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει πιο είναι το καλύτερο βοήθημα για τα λατινικά κατεύθυνσης, για τα κείμενα και για την έκθεση;Και κάτι άλλο...επειδή δεν έχω ξεκινήσει φροντιστήριο και σκέφτομαι να κάνω μόνο τους δύο τελευταίους μήνες,έχω καμία ελπίδα να περάσω στη σχολή που θέλω(αγγλικά φιλολογία);Μου είπαν ότι χωρίς φροντιστήριο δεν έχω ελπίδα για καμία σχολή... :(

Λατινικα: Μεταιχμιο
Λογοτεχνια: Εγω ειχα του Μπαχαρακη που τα εχει ολα σε ενα τομο...ηταν πολυ καλο.
Εκθεση: Ειχα του Σαββαλα, αλλα βρηκα και αρκετα blogs στο internet με πληροφοριες και λυμενα θεματα.

Δεν εκανα καθολου φροντιστηριο ολη τη χρονια. Παρ' ολα αυτα εβγαλα 18.900+ μορια (με αγγλικα τοσα...επειδη ειπες οτι σε ενδιαφερει η αγγλικη φιλολογια). Σιγουρα δε ειχα πιθανοτητες για αγγλικη (βασει των φετινων βασεων) αλλα εκανα πολλες απροσεξιες στα γραπτα μου.
Οποτε μην ακους αυτα περι φροντηστηριων, γιατι κι εγω τα ιδια ακουγα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Λατινικα: Μεταιχμιο
Λογοτεχνια: Εγω ειχα του Μπαχαρακη που τα εχει ολα σε ενα τομο...ηταν πολυ καλο.
Εκθεση: Ειχα του Σαββαλα, αλλα βρηκα και αρκετα blogs στο internet με πληροφοριες και λυμενα θεματα.

Δεν εκανα καθολου φροντιστηριο ολη τη χρονια. Παρ' ολα αυτα εβγαλα 18.900+ μορια (με αγγλικα τοσα...επειδη ειπες οτι σε ενδιαφερει η αγγλικη φιλολογια). Σιγουρα δε ειχα πιθανοτητες για αγγλικη (βασει των φετινων βασεων) αλλα εκανα πολλες απροσεξιες στα γραπτα μου.
Οποτε μην ακους αυτα περι φροντηστηριων, γιατι κι εγω τα ιδια ακουγα.;)

Bασικά εγώ πάω φροντιστήριο αλλά δεν πιστεύω ότι είναι σημαντικό αν διαβάσεις και έχεις και λίγη βάση από τις προηγούμενες χρονιές.Εμένα αυτό που μου προσφέρει το φροντιστήριο είναι πρόγραμμα.Μόνη μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να έχω συναίσθηση και να καθίσω να διαβάσω.Γιατί τα αφήνω όλα για την τελευταία στιγμή.Νομίζω ότι είμαι Superman και ότι όλα βγαίνουν σε μικρό χρονικό διάστημα.
Αν κάποιος μπορεί και έχει πείσμα μπορεί να τα καταφέρει και μόνος του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Aυριο γραφω εκθεση στο φροντηστηριο.(το πιο μισητο μου μαθημα :P )
Τι ακριβως να κατσω να διαβασω; την θεωρια της β΄ και γ'λυκειου (μεχρι εκει που φτασαμε);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top