[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;

[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Κοινωνικές επιστήμες/Ψυχολογία

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Ιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 35 13.4%
  • Φυσική/Χημεία/Βιολογία/Μαθηματικά

    Ψήφοι: 34 13.0%
  • Προσχολική/Δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 3 1.1%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 17 6.5%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • Νομική/Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 12 4.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 43 16.4%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 16 6.1%
  • Δεν είναι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 17.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πολλα ΤΕΙ με 8-9 χιλιαδες εχουν σχετικα ζητηση (αυτοματισμου,ηλεκτρολογια κτλ).
Αλλα αυτη η προκατειλημμενη σταση απεναντι στα ΤΕΙ προφανως θα τους γυρισει μπουμερανγκ
Γενικα τα τεχνολογικα επαγγελματα εχουν δουλεια
:)
Δεν πα να λεμε ο,τι θελουμε, δεν προκειται να αλλαξουν μυαλο. Οι περισσοτεροι προτιμουν χαρτι απο γνωστο πανεπιστημιο κι ας μεινουν ανεργοι. Θα το καταλαβουν μονο οταν κορεστουν τελειως τα επαγγελματα απο τις γνωστες υψηλοβαθμες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αστους να βαζουν τις σχολες μονο και μονο με βαση τα μορια. Οσο δεν κανουν την παραμικρη ερευνα για σχολες και τις βαζουν με αυτον τον τροπο, συνεχιζουν να υπαρχουν σχολες διαμαντια με λιγα μορια.

Γιατι εχω την αισθηση οτι ελαχιστοι εχουν κατσει να διαβασουν εστω εναν οδηγο σπουδων απο σχολη? :whistle:
Τι έρευνa; Να δεις το πρόγραμμα σπουδών π.χ.? και θα καταλάβεις τι πέρα από τα πάρα πολύ βασικά; Ή μήπως θα ψάχνεις να ρωτήσεις οικογενειακούς γνωστούς κτλ.; Εγώ που το κάνα πήρα εξευτελιστικές για αυτούς που τις είπαν απαντήσεις.

ΤΕΙ όπως σλαβικές σπουδές και τα συναφή όπως και σχολές εμποροπλοιάρχων προσφέρουν μέχρι σήμερα απ΄όσο ξέρω σχεδόν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και πολύ καλά λεφτα(δικαιωλογημένα).

Δε θεωρώ πως υπάρχουν τμήματα διαμάντια σε πόλη εκτός των τριών πιο γνωστών(Αθήνα. Θεσσαλονίκη, Πάτρα) απλά μερικά αξιοπρεπή(ημμυ και επιστήμης υπολογιστών στα Χανιά, ιατρική-βιολογικό Ηράκλειο, φιλολογία Γιάννενα).
Πολλα ΤΕΙ με 8-9 χιλιαδες εχουν σχετικα ζητηση (αυτοματισμου,ηλεκτρολογια κτλ).
Αλλα αυτη η προκατειλημμενη σταση απεναντι στα ΤΕΙ προφανως θα τους γυρισει μπουμερανγκ
Γενικα τα τεχνολογικα επαγγελματα εχουν δουλεια
:)
Χωρίς να το έχω κοιτάξει καθόλου αμφιβάλω για αν όντως αυτά τα τμήματα έχουν τόσο πολλή και άμεση αποκατάσταση και κυρίως αν αυτό θα ισχύει μακροπρόθεσμα.

Δεν θα αποκαλύψω ακόμη.
Πάντως είναι υψηλόβαθμη και δεν μετράνε οι προφορικοί μου.. :P

Ντρέπεται το αγκόρι;:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν πα να λεμε ο,τι θελουμε, δεν προκειται να αλλαξουν μυαλο. Οι περισσοτεροι προτιμουν χαρτι απο γνωστο πανεπιστημιο κι ας μεινουν ανεργοι. Θα το καταλαβουν μονο οταν κορεστουν τελειως τα επαγγελματα απο τις γνωστες υψηλοβαθμες σχολες.
Δηλαδη εσυ προτεινεις καποιος να μην παει για παραδειγμα μηχανολογος μηχανικος αλλα να παει σε τει μηχανολογιας γιατι το επαγγελμα θα κορεστει σε λιγο καιρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ προτεινεις καποιος να μην παει για παραδειγμα μηχανολογος μηχανικος αλλα να παει σε τει μηχανολογιας γιατι το επαγγελμα θα κορεστει σε λιγο καιρο...

Δεν εστιαζω ιδαιτερα σε σχολες που υπαρχουν σε πολυτεχνεια και αντιστοιχα σε τει. Αυτο που λεω ειναι οτι πολλοι αποφευγουν ορισμενες σχολες το δειχνουν αλλωστε τα μορια εισαγωγης, οπως αυτες που ειπωθηκαν παραπανω, αλλα κι αλλες π.χ τεχνολογια ξυλου κι επιπλου, ιχθυοκομεια, κλοστουφαντουργεια κτλ, που προσφερουν επαγγελματικη αποκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν εστιαζω ιδαιτερα σε σχολες που υπαρχουν σε πολυτεχνεια και αντιστοιχα σε τει. Αυτο που λεω ειναι οτι πολλοι αποφευγουν ορισμενες σχολες το δειχνουν αλλωστε τα μορια εισαγωγης, οπως αυτες που ειπωθηκαν παραπανω, αλλα κι αλλες π.χ τεχνολογια ξυλου κι επιπλου, ιχθυοκομεια, κλοστουφαντουργεια κτλ, που προσφερουν επαγγελματικη αποκατασταση.
Aααα, ετσι ναι...Συμφωνω....Οντως ειναι υποτιμημενες σχολες...
Αλλα τι εννοεις τις αποφευγουν?? Μπορει απλα να μην τους ενδιαφερουν....
Ας πουμε εγω δε θα πηγαινα ιχθυοκομια ή κλωστουφαντουργεια, γιατι πολυ απλα δε με συγκινει καθολου το αντικειμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Aααα, ετσι ναι...Συμφωνω....Οντως ειναι υποτιμημενες σχολες...
Αλλα τι εννοεις τις αποφευγουν?? Μπορει απλα να μην τους ενδιαφερουν....
Ας πουμε εγω δε θα πηγαινα ιχθυοκομια ή κλωστουφαντουργεια, γιατι πολυ απλα δε με συγκινει καθολου το αντικειμενο

Κοιτα αμα δεν σ ενδιαφερει ενα αντικειμενο οκ...Απλα καποιες σχολες καθε τοσο κατα καποιο τροπο σνομπαρονται... Πχ εχω ακουσει ατομα να λενε: Δεν εχω διαβασει τιποτα ολη τη χρονια, ουτε για ιχθυοκομεια δεν κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Eκει πεφτει το πιο αραλικι απο ολες τις στρατιωτικες σχολες....
Μπορείς να μιλήσεις πιο συγκεκριμένα?(δηλαδή για την σχολή, την ειδικότητα, κτ.λ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αλλα νταλα και της Παρασκευης το γαλα
Κοινως η :whatever: παει συννεφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλιάνα Σ.

Νεοφερμένος

Η Ηλιάνα Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κανείς για Νομική Αθηνών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλα νταλα και της Παρασκευης το γαλα
Κοινως η :whatever: παει συννεφο

Πάλι καλά που το εξήγησες γιατί δεν το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ειμαι σιγουρος.. λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δεν θα αποκαλύψω ακόμη.
Πάντως είναι υψηλόβαθμη και δεν μετράνε οι προφορικοί μου.. :P
So what? Mαγκιά σου που ξαναδίνεις,δε δίνεις λογαριασμό σε κανέναν για τα όνειρα-στόχους.:)

E ρε κόλλημα με το ΗΜΜΥ ΕΜΠ.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά φέτος όπως και εσείς δίνω πανελλήνιες και είμαι τεχνολογική.Σαν πρώτη επιλογή έχω την Σχολή Ικάρων αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα στο Δ.Μ.Σ όπου έχω 28,3 ενώ το όριο είναι 26 μετά δεύτερη επιλογή έχω την σχολή ναυπηγών μηχανικών στο ΕΜΠ αν δεν καταφέρω κάτι από αυτά τα 2 δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
οποιος δε ξερει τι να επιλεξει , ή νομιζει οτι ξέρει
https://discrete.gr/why/
8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τρομεροι οσοι βαζουν ιατρικη και μετα ημμυ :D χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Πολυτεχνείο με τα χίλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ΣΥΔ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά φέτος όπως και εσείς δίνω πανελλήνιες και είμαι τεχνολογική.Σαν πρώτη επιλογή έχω την Σχολή Ικάρων αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα στο Δ.Μ.Σ όπου έχω 28,3 ενώ το όριο είναι 26 μετά δεύτερη επιλογή έχω την σχολή ναυπηγών μηχανικών στο ΕΜΠ αν δεν καταφέρω κάτι από αυτά τα 2 δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου

Το Δ.Μ.Σ είναι συνάρτηση του ύψους και του βάρους.
Οπότε για πιάσε το 2ο. (=χάσε κιλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top