Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
η υπερβολή της υπερβολής είναι αυτό..δεν μπορούν απλώς να καταλάβουν ότι όλα τα παιδιά έγραψαν ακριβώς τα ίδια θέματα!

Σοβαρά τώρα, το μόνο πρόβλημα σε θέμα "αξιοκρατίας" ήταν η διαφορά στο επίπεδο των θεμάτων στα μαθήματα επιλογής.
Ειδικά για τα παιδιά της θεωρητικής που είχαν επιλέξει μαθηματικά γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με συγχωρείτε - Μια μικρή παρένθεση:

(Κάθε χρόνο τέτοια εποχή στο ischool επαναλαμβάνεται η ίδια ακριβώς ιστορία. Αρχίζουν βαθειές φιλοσοφικές συζητήσεις για το πόσο πιο δύσκολα ήταν τα θέματα από άλλες χρονιές, ακολουθούν γκρίνιες, διαφωνίες, ακόμα και καυγάδες. Αν δείτε τα αντίστοιχα παλαιότερα νήματα θα το διαπιστώσετε κι εσείς. Όλα αυτά κόβονται μαχαίρι μόλις ανακοινωθούν οι βαθμολογίες)

Παρακαλώ συνεχίστε...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
γι'αυτο και εγω αναφερθηκα σε ΟΛΟΥΣ,κι οχι μεμονωμενα...

Με συγχωρείτε - Μια μικρή παρένθεση:

(Κάθε χρόνο τέτοια εποχή στο ischool επαναλαμβάνεται η ίδια ακριβώς ιστορία. Αρχίζουν βαθειές φιλοσοφικές συζητήσεις για το πόσο πιο δύσκολα ήταν τα θέματα από άλλες χρονιές, ακολουθούν γκρίνιες, διαφωνίες, ακόμα και καυγάδες. Αν δείτε τα αντίστοιχα παλαιότερα νήματα θα το διαπιστώσετε κι εσείς. Όλα αυτά κόβονται μαχαίρι μόλις ανακοινωθούν οι βαθμολογίες)

Παρακαλώ συνεχίστε...
δία,εννοείς,ότι επειδή θα δούμε παντού εδώ 20άρια θα το γυρίσουμε σε ''πανευκολα θεματα τελικα''; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, το μόνο πρόβλημα σε θέμα "αξιοκρατίας" ήταν η διαφορά στο επίπεδο των θεμάτων στα μαθήματα επιλογής.
Ειδικά για τα παιδιά της θεωρητικής που είχαν επιλέξει μαθηματικά γενικής.

Ακόμα και εκεί υπάρχει μια λογική.Ξέρεις ότι τα μαθηματικά γενικής είναι μάθημα βαρύτητας για το 5o πεδίο.Λογικό να περιμένεις να μπουν πιο δύσκολα θέματα για να ξεχωρίσουν αυτούς που θα περάσουν στα οικονομικά τμήματα.Αν δεν έχεις στόχο το 5o πεδίο δεν μπλέκεις με αυτό το μάθημα.Γι αυτό υπάρχει και η βιολογία γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
γι'αυτο και εγω αναφερθηκα σε ΟΛΟΥΣ,κι οχι μεμονωμενα...


δία,εννοείς,ότι επειδή θα δούμε παντού εδώ 20άρια θα το γυρίσουμε σε ''πανευκολα θεματα τελικα''; :hehe:
οχι ακριβως νομιζω αλλα περιπου... απλως τα πραγματα θα ειναι λιγο πιο απτα και δεν θα υπαρχουν εικασιες και ολοι θα μπουν στην θεση τους...!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ακόμα και εκεί υπάρχει μια λογική.Ξέρεις ότι τα μαθηματικά γενικής είναι μάθημα βαρύτητας για το 5o πεδίο.Λογικό να περιμένεις να μπουν πιο δύσκολα θέματα για να ξεχωρίσουν αυτούς που θα περάσουν στα οικονομικά τμήματα.Αν δεν έχεις στόχο το 5o πεδίο δεν μπλέκεις με αυτό το μάθημα.Γι αυτό υπάρχει και η βιολογία γενικής.
Πολλοι την πατησαν επειδη ηθελαν αστυνομια,μια εξηγηση για ποιο λογο ειναι στο 5ο πεδιο αυτη η σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Πολλοι την πατησαν επειδη ηθελαν αστυνομια,μια εξηγηση για ποιο λογο ειναι στο 5ο πεδιο αυτη η σχολη....

Ίσως για να μπορείς να πας από όλες τις κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Μια ασχετη με τα προηγουμενα ερωτηση:

Ξερετε γιατι εκλεισε το study4exams και ποτε ενδεχομενως θα ανοιξει παλι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ακόμα και εκεί υπάρχει μια λογική.Ξέρεις ότι τα μαθηματικά γενικής είναι μάθημα βαρύτητας για το 5o πεδίο.Λογικό να περιμένεις να μπουν πιο δύσκολα θέματα για να ξεχωρίσουν αυτούς που θα περάσουν στα οικονομικά τμήματα.Αν δεν έχεις στόχο το 5o πεδίο δεν μπλέκεις με αυτό το μάθημα.Γι αυτό υπάρχει και η βιολογία γενικής.

Αν υπήρχε κάποιος να σε υποχρεώσει να το κάνεις όπως λες, τότε ναι, θα ήταν πολύ σωστό.
Κάποιος που δεν θέλει 5ο πεδίο υποστηρίζεις να μην μπλέξει με αυτό το μάθημα.Κάποιος που π.χ. θέλει νομική γιατί να μπλέξει με βιολογία;
Δεν λέω για την δυσκολία στα μαθηματικά γενικής, σαφώς και πρέπει να είναι απαιτητικά, αλλά υπήρχαν ζητήματα πάνω στα οποία άτομα της θεωρητικής δεν είχαν την πείρα να ανταπεξέλθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αν υπήρχε κάποιος να σε υποχρεώσει να το κάνεις όπως λες, τότε ναι, θα ήταν πολύ σωστό.
Κάποιος που δεν θέλει 5ο πεδίο υποστηρίζεις να μην μπλέξει με αυτό το μάθημα.Κάποιος που π.χ. θέλει νομική γιατί να μπλέξει με βιολογία;
Δεν λέω για την δυσκολία στα μαθηματικά γενικής, σαφώς και πρέπει να είναι απαιτητικά, αλλά υπήρχαν ζητήματα πάνω στα οποία άτομα της θεωρητικής δεν είχαν την πείρα να ανταπεξέλθουν.

Ο υποψήφιος της νομικής μπλέκει με βιολογία γιατί τη θεωρία την μαθαίνει απέξω κι ανακατωτά λόγω τριβής με το άθλημα της παπαγαλίας.Οπότε μπορεί να γράψει άνετα καλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Πιο αξιοκρατικό σύστημα στην Ελλάδα από τις πανελλήνιες δεν υπάρχει.Ίδια θέματα για όλους.Γράφεις καλύτερα περνάς.Δε γράφεις?Δεν τα ήξερες φίλε μου.Απλό.
Η ΜΌΝΗ αδικία που μπορεί κανείς να επικαλεστεί είναι αν δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια όπως είχαν άλλοι.
Προσωπικα μονο την προετοιμασια θεωρω αδικια!(και φυσικα εμενα(:P) και σιγουρα και καποια αλλα παιδια που αρρωστησαν πρις τις πανελληνιες!!:mad:)Αλλιως τι?Θα πεις σε καποιον να μην ειναι εξυπνος και να μην εχει συνδυαστικη σκεψη?:hmm:

Ίσως για να μπορείς να πας από όλες τις κατευθύνσεις.
Προφανως.Αλλα τοτε πως η θεωρητικη συναγωνιζεται τους θετ/τεχν στα μαθηματικα?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Misstzw3

Νεοφερμένος

Η Misstzw3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ρε στα μαθηματικα και στη φυσικη υπηρχαν θεματα που δεν λυνονταν... :/....... για τη θεωρητικη δν μπορω να πω οτι ηταν δυσκολα.. ο καλα διαβασμενος εγραφε.. μονο αρχαια το αγνωστο ηταν τρελης δυσκολιας ως προς τη μεταφραση .. αλλα σε συγκριση με τα περσινα θεματα ηταν μεγαλυτερης δυσκολιας ( οχι οτι δεν λυνονταν αλλα περισυ βαλαν πιο ευκολα)... πχ περισυ στη λογοτεχνια βαλανε καβαφη... τις ερωτησεις που εβαλαν (με εξαιρεση την 1η ενα σκελος) τις ειχε το βοηθημα μ και οταν εμαθα αργοτερα οτι αυτες επεσαν μου φανηκαν γελοιες.... φετος βαλανε 1 ερωτηση με κατι χαζοεικονες που ηταν μπουρδα και δν πιστευω να τις ειχε κανενα βοηθημα.. ουτε τα σχολια του βιβλιου την ειχε αυτη την ερωτηση αναλυτικα.... εκθεση ενταξει ευκολα ηταν ανεξαρτητα τις βαθμολογιες που βαζουν αυτοι, καθε χρονια το ιδιο γινεται.. τεσπα αυτα :P

και επισης στο σχολειο μ υπηρχαν 2 ατομα του 20 και 19 μισο , θετικη, αριστες μαθητριες απο το γυμνασιο ηδη και δν μπορεσαν να λυσουν νομιζω το β2 στα μαθηματα κατ. κατι τετοιο.. επομενως οντως ηταν δυσκολα τα μαθηματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λογική εξήγηση γιατί η αστυνομια βρισκεται στο 5ο πεδίο.
Τα μαθηματικα των περασμενων ετων δεν ηταν δυσκολα,ομως απο το 2010 παρατηρησα οτι γινονται τσιμπημενα και φετος το εφτασαν στη κορυφωση.Γι αυτο και ο καταποντισμος(οι θεωρητικαριοι που διαλεξαν βιολογια μας γαμ..) και τα παραπονα.

Ευτυχώς απο του χρόνου , οπως είπαν και μακάρι να το κάνουν , θα υπάρχει εκτο πεδιο με στρατο , αστυνομια και πυροσβ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Αν είχα γιο και μου κλαιγόταν για τα θέματα στις πανελλήνιες θα έτρωγε μπάτσα.
Όχι επειδή δεν έγραψε καλά αλλά επειδή οι άντρες πρέπει να αποδέχονται την ήττα τους.
Όχι να κλαίγονται σαν γυναικούλες.

Μετα απο αυτο το μηνυμα νομιζω οτι τα εχω δει ολα πλεον στο αι σκουλ.

:boxing::vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
ναι ξεραμε και απο χθες στην ελλαδα τι ειναι αξιοκρατια για να το εφαρμοσουμε και στις πανελλαδικες!!! καλα νομιζω οτι η αδικια με τα μαθ γεν ειναι προφανης οποτε θα την αφησω ασχολιαστη..
εγω θα προτιμησω να θιξω ενα αλλο θεμα...
για ποια δικαιοσυνη αξιοκρατια και αντικειμενικοτητα στον τροπο εξετασης μιλαμε οταν διαρρεουν καθε χρονο τα θεματα σε μεγαλα φροντιστηρια της αθηνας και σε μεγαλα ιδιωτικα σχολεια πανελλαδικης φημης?? εχω φιλη απο πασιγνωστο φροντ της αθηνας που το βραδυ πριν της εκθεσης πηρε μηνυμα στο κινητο της το θεμα "οικολογια"..θα μου πεις τι θα σου κανει ενα βραδυ...οκ στην εκθεση μπορει και τιποτα...στα μαθηματικα κατευθυνσης ομως??? επισης απο φιλο μου που πηγαινει σε γνωστο ιδιωτικο σχολειο της θεσσαλονικης ειχε μαθει την προηγουμενη μερα το Β3 (αυτος και αλλα ομολογουμενως πολυ καλα "χαρτια" της θετικης...φυσικα δεν ειναι για ολους οι πληροφοριες...) με αποτελεσμα να εμφανιστους 6 εκατοσταρια στο ιδιο τμημα... ακομα και τυχαιο να μου πειτε.. δεν νομιζω να διαφωνειτε στο γεγονος οτι ενα φροντιστηριο οπως με 20 παραρτηματα μονο σε αθηνα δεν το συμφερει να αγορασει καποιο θεμα! τα χρυσα φροντιστηρια με καθηγητες της επιτροπης ειναι νομιζω γεγονος και να μην ξεχναμε και τα ιδιωτικα σχολεια που κανουν 8 και 9 ωρες μαθημαματικα κατευθυνσης αφου δεν κανουν καθολου μαθηματα γενικης παιδεια οπως κοινωνιολογια, αρχαια κλπ κλπ...
ωραιο και εφησυχαστικο το παραμυθακι με την αξιοκρατια αλλα το μονο που καταφερνουμε με το να συντηρουμε ενα τοσο ψυχοκτονο συστημα εισαγωγης στην τριτοβαθμια εκπαιδευσης μας κατατασσει σε διανοητικο επιπεδο μογγολου και πολυ λεω!!
ειναι αδιανοητο παιδια να εξουθενωνονται σωματικα και ψυχικα, να υποφερουν απο κρισεις πανικου, να γινονται στυγνοι ανταγωνιστες ακομη και με τους ιδιους τους τους φιλους, να απογοητευονται απο τη ζωη την ιδια, να φτανουν σε σημειο να σκοτωνουν, να αυτοκτονουν, να αυτοκατηγορουνται γενικα!!
ειλικρινα δεν το ηξερα ποσο βαθια σκατωμενο ειναι το εκπαιδευτικο συστημα της χωρας... τοσα λεφτα σε φροντιστηρια και το πιο χαρακτηριστικο ειναι τα παιδια των εκαστοτε υπουργων παιδειας που δεν ανεχονται καν να δωσουν πανελλαδικες...
δεν ειναι απλα προβληματικες οι πανελλαδικες...πλεον ειναι ξεφτιλισμενες μεχρι εκει που δεν παει!!

δεν μιλαω ουτε εκ του ασφαλους, ουτε απο οργη επιδη δεν εγραψα...περιμενω και εγω τα αποτελεσματα ως εκπληξη...εχασα αλλωστε πολλα (οχι μονο φετος..12 χρονια διαβαζω!!) δεν με παιρνει να χασω αλλα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ότι διαρρέουν τα θέματα το έχω ακούσει και εγώ από άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος. Στο φροντιστήριο που ήταν ήξεραν θέματα της θεωρητικής και τα ξεσκίζαν πριν γράψουν. Συμβαίνουν αδικίες πάντα αλήθεια είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πιο αξιοκρατικό σύστημα στην Ελλάδα από τις πανελλήνιες δεν υπάρχει.Ίδια θέματα για όλους.Γράφεις καλύτερα περνάς.Δε γράφεις?Δεν τα ήξερες φίλε μου.Απλό.
Η ΜΌΝΗ αδικία που μπορεί κανείς να επικαλεστεί είναι αν δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια όπως είχαν άλλοι.

Ε ναι,οταν βρισκεσαι συνεχως σε μια κατασταση διψας και θεσμικης λιτοτητας,οπως η ελλαδα,και το κατουρο νερο θα το θεωρησεις,και οταν στο δωσουν θα γλυψεις και τα χερια αυτων που στο εδωσαν.Υπεραπλουστευμενη σκεψη,δυστυχως:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
ναι ξεραμε και απο χθες στην ελλαδα τι ειναι αξιοκρατια για να το εφαρμοσουμε και στις πανελλαδικες!!! καλα νομιζω οτι η αδικια με τα μαθ γεν ειναι προφανης οποτε θα την αφησω ασχολιαστη..
εγω θα προτιμησω να θιξω ενα αλλο θεμα...
για ποια δικαιοσυνη αξιοκρατια και αντικειμενικοτητα στον τροπο εξετασης μιλαμε οταν διαρρεουν καθε χρονο τα θεματα σε μεγαλα φροντιστηρια της αθηνας και σε μεγαλα ιδιωτικα σχολεια πανελλαδικης φημης?? εχω φιλη αποπασιγνωστο φροντ της αθηνας που το βραδυ πριν της εκθεσης πηρε μημυνα στο κινητο της το θεμα "οικολογια"..θα μου πεις τι θα σου κανει ενα βραδυ...οκ στην εκθεση μπορει και τιποτα...στα μαθηματικα κατευθυνσης ομως??? επισης απο φιλο μου που πηγαινει σε γνωστο ιδιωτικο σχολειο της θεσσαλονικης ειχε μαθει την προηγουμενη μερα το Β3 (αυτος και αλλα ομολογουμενως πολυ καλα "χαρτια" της θετικης...φυσικα δεν ειναι για ολους οι πληροφοριες...) με αποτελεσμα να εμφανιστους 6 εκατοσταρια στο ιδιο τμημα... ακομα και τυχαιο να μου πειτε.. δεν νομιζω να διαφωνειτε στο γεγονος οτι ενα φροντιστηριο οπως με 20 παραρτηματα μονο σε αθηνα δεν το συμφερει να αγορασει καποιο θεμα! τα χρυσα φροντιστηρια με καθηγητες της επιτροπης ειναι νομιζω γεγονος και να μην ξεχναμε και τα ιδιωτικα σχολεια που κανουν 8 και 9 ωρες μαθημαματικα κατευθυνσης αφου δεν κανουν καθολου μαθηματα γενικης παιδεια οπως κοινωνιολογια, αρχαια κλπ κλπ...
ωραιο και εφυσηχαστικο το παραμυθακι με την αξιοκρατια αλλα το μονο που καταφερνουμε με το να συντηρουμε ενα τοσο ψυχοκτονο συστημα εισαγωγης στην τριτοβαθμια εκπαιδευσης μας κατατασσει σε διανοητικο επιπεδο μογγολου και πολυ λεω!!
ειναι αδιανοητο παιδια να εξουθενωνονται σωματικα και ψυχικα, να υποφερουν απο κρισεις πανικου, να γινονται στυγνοι ανταγωνιστες ακομη και με τους ιδιους τους τους φιλους, να απογοητευονται απο τη ζωη την ιδια, να φτανουν σε σημειο να σκοτωνουν, να αυτοκτονουν, να αυτοκατηγορουνται γενικα!!
ειλικρινα δεν το ηξερα ποσο βαθια σκατωμενο ειναι το εκπαιδευτικο συστημα της χωρας... τοσα λεφτα σε φροντιστηρια και το πιο χαρακτηριστικο ειναι τα παιδια των εκαστοτε υπουργων παιδειας που δεν ανεχονται καν να δωσουν πανελλαδικες...
δεν ειναι απλα προβληματικες οι πανελλαδικες...πλεον ειναι ξεφτιλισμενες μεχρι εκει που δεν παει!!

δεν μιλαω ουτε εκ του ασφαλους, ουτε απο οργη επιδη δεν εγραψα...περιμενω και εγω τα αποτελεσματα ως εκπληξη...εχασα αλλωστε πολλα (οχι μονο φετος..12 χρονια διαβαζω!!) δεν με παιρνει να χασω αλλα ;)

Δεν ξέρω αν ειναι αλήθεια οι διαρροές ... εχω ακουσει(αρα αυτο που θα αναφερω δεν ειναι σιγουρο) οτι η επιτροπη το βραδυ παραμονη των εξετασεων κλεινεται στην αιθουσα για να βγαλει τα θεματα και δε βγαινει μεχρι αυριο το πρωι οταν αυτα στελνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilispap_27

Νεοφερμένος

Ο Vasilispap_27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
τοσα λεφτα σε φροντιστηρια και το πιο χαρακτηριστικο ειναι τα παιδια των εκαστοτε υπουργων παιδειας που δεν ανεχονται καν να δωσουν πανελλαδικες...

Αυτό δυστυχώς ισχύει και προφανώς το πνίγουν :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ναι ξεραμε και απο χθες στην ελλαδα τι ειναι αξιοκρατια για να το εφαρμοσουμε και στις πανελλαδικες!!! καλα νομιζω οτι η αδικια με τα μαθ γεν ειναι προφανης οποτε θα την αφησω ασχολιαστη..
εγω θα προτιμησω να θιξω ενα αλλο θεμα...
για ποια δικαιοσυνη αξιοκρατια και αντικειμενικοτητα στον τροπο εξετασης μιλαμε οταν διαρρεουν καθε χρονο τα θεματα σε μεγαλα φροντιστηρια της αθηνας και σε μεγαλα ιδιωτικα σχολεια πανελλαδικης φημης?? εχω φιλη απο πασιγνωστο φροντ της αθηνας που το βραδυ πριν της εκθεσης πηρε μηνυμα στο κινητο της το θεμα "οικολογια"..θα μου πεις τι θα σου κανει ενα βραδυ...οκ στην εκθεση μπορει και τιποτα...στα μαθηματικα κατευθυνσης ομως??? επισης απο φιλο μου που πηγαινει σε γνωστο ιδιωτικο σχολειο της θεσσαλονικης ειχε μαθει την προηγουμενη μερα το Β3 (αυτος και αλλα ομολογουμενως πολυ καλα "χαρτια" της θετικης...φυσικα δεν ειναι για ολους οι πληροφοριες...) με αποτελεσμα να εμφανιστους 6 εκατοσταρια στο ιδιο τμημα... ακομα και τυχαιο να μου πειτε.. δεν νομιζω να διαφωνειτε στο γεγονος οτι ενα φροντιστηριο οπως με 20 παραρτηματα μονο σε αθηνα δεν το συμφερει να αγορασει καποιο θεμα! τα χρυσα φροντιστηρια με καθηγητες της επιτροπης ειναι νομιζω γεγονος και να μην ξεχναμε και τα ιδιωτικα σχολεια που κανουν 8 και 9 ωρες μαθημαματικα κατευθυνσης αφου δεν κανουν καθολου μαθηματα γενικης παιδεια οπως κοινωνιολογια, αρχαια κλπ κλπ...
ωραιο και εφησυχαστικο το παραμυθακι με την αξιοκρατια αλλα το μονο που καταφερνουμε με το να συντηρουμε ενα τοσο ψυχοκτονο συστημα εισαγωγης στην τριτοβαθμια εκπαιδευσης μας κατατασσει σε διανοητικο επιπεδο μογγολου και πολυ λεω!!
ειναι αδιανοητο παιδια να εξουθενωνονται σωματικα και ψυχικα, να υποφερουν απο κρισεις πανικου, να γινονται στυγνοι ανταγωνιστες ακομη και με τους ιδιους τους τους φιλους, να απογοητευονται απο τη ζωη την ιδια, να φτανουν σε σημειο να σκοτωνουν, να αυτοκτονουν, να αυτοκατηγορουνται γενικα!!
ειλικρινα δεν το ηξερα ποσο βαθια σκατωμενο ειναι το εκπαιδευτικο συστημα της χωρας... τοσα λεφτα σε φροντιστηρια και το πιο χαρακτηριστικο ειναι τα παιδια των εκαστοτε υπουργων παιδειας που δεν ανεχονται καν να δωσουν πανελλαδικες...
δεν ειναι απλα προβληματικες οι πανελλαδικες...πλεον ειναι ξεφτιλισμενες μεχρι εκει που δεν παει!!

δεν μιλαω ουτε εκ του ασφαλους, ουτε απο οργη επιδη δεν εγραψα...περιμενω και εγω τα αποτελεσματα ως εκπληξη...εχασα αλλωστε πολλα (οχι μονο φετος..12 χρονια διαβαζω!!) δεν με παιρνει να χασω αλλα ;)
Πες τα βρε κοπέλα μου,πες τα!
ισχύει απόλυτα αυτό με τις διαρροές. πάρτε το χαμπάρι, τα κορόιδα είμαστε όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top