Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Στη δυσκολία των θεμάτων αναφερόταν...Αλλά και πάλι το άγχος έχω την εντύπωση ότι φεύγει μόλις δεις τα θέματα.Τώρα οι απροσεξίες είναι απόρροια του άγχους οπότε...



Συγγνώμη αλλά αυτός που ήταν πολύ καλά προετοιμασμένος στα αρχαία και δεν είχε κενά πώς γίνεται να μη μπορούσε να μεταφράσει,έστω σε ένα βαθμό,το άγνωστο κείμενο?Και πώς γίνεται άλλοι μαθητές να μπόρεσαν να το μεταφράσουν?Τι το ιδιαίτερο έκαναν πέρα από το διαβασμα?

νομίζω ότι πήρες τοις μετρητοίς το "ίδιο βαθμό". Σίγουρα κάποια κλιμάκωση θα υπάρχει αλλά όχι αρκετή, αυτός που δεν διάβασε θα πήρε 5 κι αυτός που διάβασε 10. Δεν ξέρω τι κατεύθυνση είσαι, αλλά νομίζω ότι και για τις άλλες κατευθύνσεις ισχύει. Ξέρω πολλούς θετικούς που διάβαζαν τα τελευταία 2 χρόνια κι ενώ έγραφαν πολύ καλά στα διαγωνίσματα κατέληξαν να πέσουν στο 10 με τα μαθηματικά και γενικής και κατεύθυνσης. Δεν σου λέω ότι κι αυτοί που δεν διάβασαν θα πάρουν 10. Θα πάρουν 5 π.χ. Το ίδιο που θα έπαιρναν αν έπεφταν βατά θέματα

Και πάλι. Γράφεις καλύτερα από τον αδαή που νόμιζε πως οι Ερμές ήταν παρακμιακό κέντρο διασκέδασης.

ή από αυτούς που πήραν τον Αλκιβιάδη ρήμα... σωστό κι αυτό :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
. Ξέρω πολλούς θετικούς που διάβαζαν τα τελευταία 2 χρόνια κι ενώ έγραφαν πολύ καλά στα διαγωνίσματα κατέληξαν να πέσουν στο 10 με τα μαθηματικά και γενικής και κατεύθυνσης.

Αν διάβαζαν πολύ και έγραφαν καλά στα διαγωνίσματα, μπορεί να μη πάρουν άριστα, σίγουρα όμως δε θα πάρουν 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εξάλλου πάντοτε αδικούνται κάποιοι. Με τα δύσκολα θέματα αμβλύνεται η απόκλιση μεταξύ των αδιάβαστων και των "μέτρια προετοιμασμένων" -αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος-, με τα εύκολα μεταξύ "μέτρια" και "άριστα" προετοιμασμένων. Είναι το σύστημα τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Και πάλι. Γράφεις καλύτερα από τον αδαή που νόμιζε πως οι Ερμές ήταν παρακμιακό κέντρο διασκέδασης.

τι να πω και εγω οι Ερμες νομιζα οτι ηταν καποια γιορτη!!!!!???:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σταματήστε να το παίζετε ελίτ και ξερόλες. Λες και ήταν όλοι υποχρεωμένοι να ξέρουν τί εστί Ερμαϊκές στήλες. Στις σφαιρικές γνώσεις σου εξετάζεσαι ή στο πόσο καλά αναλύεις γραμματικοσυντακτικά το κείμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
`Πραγματικά αυτό το άγνωστο πως μπορείτε και το μεταφράζετε δε μπορώ να καταλάβω :P Εγώ πάντα στα αρχαία μάθαινα τις μεταφράσεις παπαγαλία και στο συντακτικό έκανα το σταυρό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Στη δυσκολία των θεμάτων αναφερόταν...Αλλά και πάλι το άγχος έχω την εντύπωση ότι φεύγει μόλις δεις τα θέματα.Τώρα οι απροσεξίες είναι απόρροια του άγχους οπότε...

Βασικά το άγχος δεν φεύγει μόλις δεις τα θέματα.Πρώτα απ'όλα αρκετοί μαθητές δεν βλέπουν τα θέματα.Ξεκινούν βλέποντας το πρώτο θέμα το οποίο και λύνουν, συνεχίζουν βλέποντας το δεύτερο θέμα κλπ κλπ.Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που κάθονται να διαβάσουν όλα τα θέματα και μετά να ξεκινήσουν.
Ένας μαθητής δεν έχει άγχος απαραίτητα για το "τι θέματα θα βάλουν".Μπορεί να έχει άγχος επειδή έχει δουλέψει σκληρά και φοβάται μην αποτύχει.Υπάρχουν άπειροι λόγοι για τους οποίους ένας μαθητής μπορεί να έχει άγχος και σε λίγους από αυτούς το άγχος φεύγει μόλις δουν τα θέματα.

Η απροσεξία είναι απόροια του άγχους;Όχι πάντα. Στα μαθηματικά ειδικά μπορεί να χάσεις θέμα επειδή πρόσεξες την μπροστινή σου να σκύβει να πιάσει την γόμα και έτσι να χάσεις την ροή της σκέψης σου.Όλες οι σκέψεις σου εκείνη την στιγμή να γινονται στάχτη.

Και φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις σε όλα τα μαθήματα που ένας μαθητής το λιώνει στο διάβασμα και γράφει χειρότερα από έναν μαθητή που έμαθε 5 σοσάκια.Απλά οποιος διαβάζει (και δεν είναι κομπλεξάρα) πιστεύω δεν διαβάζει για να γράψει καλύτερα από έναν αδιάβαστο ή για να πάρει βαθμό, αλλά για τον εαυτό του.Άλλωστε η γνώση είναι γνώση.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να το λιώσω και να γράψω χειρότερα από έναν αδιάβαστο.Με ενδιαφέρει όμως αν το λιώσω και ο αδιάβαστος ξέρει περσσότερα από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εγω παλι δεν μπαινω στον κοπο να κανω συνταξη...αν καταλαβω το νοημα κανω και την μεταφραση...σιχαινομαι την συνταξη!!! :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει!Αυτός που διάβασε πολύ θα πάρει σίγουρα καλύτερο βαθμό από αυτόν που διάβασε λίγο.Δεν υπάρχει καμία εξαίρεση.Όποιος ισχυρίζεται ότι διάβασε πολύ,αλλά παρολαυτα έγραψε χειρότερα από κάποιον που διάβασε λίγο έως καθόλου,κοροιδεύει τον εαυτό του.

να σου μιλήσω για το αοθ;
Επειδή δε θυμομουν εναν τυπο χανω το 20 και πεφτω στο 16.Εκει δεν δινουν τις λυσεις στο επομενο ερωτημα,οπως π.χ με τα μαθηματικα γενικης που εδιναν τα f και τα λοιπα.Και ετσι ελυσα τα υπολοιπα ερωτηματα με υποθετικα δεδομενα μονο και μονο για να δουνε οτι ξερω τη μεθοδο.Δεν πιστευω οτι θα μου δωσουν κατι.Και 15-16 θα παρει και ο μετριος μαθητης που δεν εκανε το ιδιο διαβασμα με μενα.Ολα αυτα επειδη φρακαρα εκεινη τη στιγμη.

Χιλιοι δυο παραγοντες μπορει να εμποδισουν τη μεγιστη αποδοση.

Υ.Γ
Ο χειροτερος παραγοντας , που προσωπικα πιστευω οτι υπαρχει , ειναι το οικογενειακο περιβαλλον.Κυριως οι συγκρουσεις στο σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
εγω παλι δεν μπαινω στον κοπο να κανω συνταξη...αν καταλαβω το νοημα κανω και την μεταφραση...σιχαινομαι την συνταξη!!! :( :(

Μα, η συνταξη ειναι για να μας βοηθησει, οχι για να μας βασανισει.
Μεσω αυτης μπορει κανεις να κατανοησει τη δομη της σκεψης μιας γλωσσας και, συνεπως, το περιεχομενο του λογου του εκαστοτε συγγραφεα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Υ.Γ
Ο χειροτερος παραγοντας , που προσωπικα πιστευω οτι υπαρχει , ειναι το οικογενειακο περιβαλλον.Κυριως οι συγκρουσεις στο σπιτι.

Ο χειρότερος παράγοντας είναι η κακή ψυχολογία.Είτε αν αυτή οφείλεται σε συγκρούσεις στο σπίτι, είτε σε θέματα οικογενειακά, είτε σε ερωτική απογοήτευση, είτε,... ,είτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μα, η συνταξη ειναι για να μας βοηθησει, οχι για να μας βασανισει.
Μεσω αυτης μπορει κανεις να κατανοησει τη δομη της σκεψης μιας γλωσσας και, συνεπως, το περιεχομενο του λογου του εκαστοτε συγγραφεα. :)

δεν διαφωνω... η συνταξη ειναι ενα παρα πλ σημαντικο κομματι που σε διευκολυνει στην μεταφραση, αλλα σπανια εκανα συνταξη και παρ ολα αυτα τις μεταφρασεις (κατα ενα περιεργο τροπο !!) τις εβγαζα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ο χειρότερος παράγοντας είναι η κακή ψυχολογία.Είτε αν αυτή οφείλεται σε συγκρούσεις στο σπίτι, είτε σε θέματα οικογενειακά, είτε σε ερωτική απογοήτευση, είτε,... ,είτε.

Εχεις δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Σταματήστε να το παίζετε ελίτ και ξερόλες. Λες και ήταν όλοι υποχρεωμένοι να ξέρουν τί εστί Ερμαϊκές στήλες. Στις σφαιρικές γνώσεις σου εξετάζεσαι ή στο πόσο καλά αναλύεις γραμματικοσυντακτικά το κείμενο?

Δε χρειάζεται να είσαι ελιτιστής για να ξέρεις τι ήταν οι Ερμές. Άλλωστε, το έχουμε διδαχθεί. Άλλωστε εξαγόταν ΞΕΚΑΘΑΡΑ από το κείμενο ότι επρόκειτο για αγάλματα (ας μη γράφαμε στηλες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
τωρα δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνειτε?
ο,τι εγινε εγινε ας περιμενουμε λοιπον για τις βαθμολογιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Επίσης η απροσεξία είναι σημαντικός παράγοντας... Ειδικά σε μένα... Στα μαθηματικά κατεύθυνσης έλυσα ολόσωστα το Β3, όμως επειδή στο πρώτο ερώτημα μετέφερα τα δεδομένα με το ένα μέτρο υψωμένο στο τετράγωνο (ενώ δεν είχε τετράγωνο) έβγαλα το σωστό αποτέλεσμα χάνοντας τις μισές μονάδες από το Β1...

Και στο τέλος είπα, αφού έβγαλα τα σωστά απότελέσματα, σωστά θα τα έχω κάνει(κούνια που με κούναγε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Συνοψίζοντας,πώς ενας αριστος μαθητης δεν αποδιδει το μεγιστο:D
1)κακη ψυχολογία
2)απροσεξία
3)ξεχασιαρης ASSHOLE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Συνοψίζοντας,πώς ενας αριστος μαθητης δεν αποδιδει το μεγιστο:D
1)κακη ψυχολογία
2)απροσεξία
3)ξεχασιαρης ASSHOLE
Yeap συμφωνω απολυτα!!!!Επειδη ενας ''καλος'' μαθητης δεν εγραψε και τοσο καλα ή οχι τοσο οσο ηθελε δεν παει να πει οτι κοροιδευε τον εαυτο του και δεν διαβαζε οσο νομιζε και τετοια που λενε καποιοι...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Misstzw3

Νεοφερμένος

Η Misstzw3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εγω τι να πω που φετος εδωσα ΤΑ ΛΕΦΤΑ για αρχαια και στο τελος βλεπω ενα αγνωστο χαοτικο;;;; τσαμπα ολα τα λεφτα.. πραγματικα.. και ενω ηξερα το γνωστο αγχωθηκα τοσο πολυ απο την εκταση τους , με αποτελεσμα να τα κανω βιαστικα και στο αγνωστο να ξοδεψω 1 ωρα να κοιταω το κειμενο.... ΕΛΕΟΣ..

Και αυτα τα λεω επειδη τελικα δεν εχει σημασια μονο το ποσο διαβαζεις.. αλλα να εχεις και λιγο τυχη στο τελος, ψυχραιμια και οχι αγχος.. και φυσικα το περιβαλλον σου σε επηρεαζει καταλυτικα... οχι μονο το οικογενειακο αλλα και το ευρυτερο.. μπορει στα διαγωνισματα σε ολη τη χρονια να τα πηγαινες αψογα αλλα αν αγχωθεις εκεινη τη στιγμη επειδη ειδεσ ενα θεμα που δεν το ξερεις μετα.. τσαμπα ο κοπος 1 χρονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εγω τι να πω που φετος εδωσα ΤΑ ΛΕΦΤΑ για αρχαια και στο τελος βλεπω ενα αγνωστο χαοτικο;;;; τσαμπα ολα τα λεφτα.. πραγματικα.. και ενω ηξερα το γνωστο αγχωθηκα τοσο πολυ απο την εκταση τους , με αποτελεσμα να τα κανω βιαστικα και στο αγνωστο να ξοδεψω 1 ωρα να κοιταω το κειμενο.... ΕΛΕΟΣ

μην στεναχωριεσαι...τουλαχιστον εσυ ξερεις οτι προσπαθησες..και εμενα το γνωστο μου φανηκε αρκετα μεγαλο σε εκταση και μου πηρε 2.5 ωρες να το τελειωσω...φυσικα το αγνωστο δεν προλαβα να το βγαλω σε μιση ωρα...το χειροτερο ειναι ομως οτι τα αρχαια εχουν 1.3 συντελεστη και ριχνουν πολυ το βαθμο.....:worry::(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top