Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά άλλο βαθμό δυσκολίας έχουν τα θέματα του 2004 και άλλο του 2013! :P
Χωρίς παρεξήγηση, λέω όσα είπε. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά πώς σας φάνηκαν τα θέματα της φυσικης; Εμενα μου φανηκαν σχετικα ευκολα. Ισως ειναι και επειδη δινω και δευτερη χρονια. ομως ειχα τελειώσει στην 1 μιση ωρα και την υπολοιπη μιαμιση καθομουν και σκεφτομουν τι να κανω στο Δ2 (μονο αυτο δεν εκανα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ο αδερφός μου (μανιακός με τη φυσική), που έδωσε το 2004, είπε ότι τα θέματα ήταν βατά και εύκολα για τους καλά προετοιμασμένους. Μάλιστα, δήλωσε ότι ο ίδιος θα έγραφε 20. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται, φυσικά, αλλά οκ:P

(Είχε πάρει 19.4, or something, όταν έδινε)


Αλήθεια λέει, εμένα η παρουσίαση με ένοιαζε, τα είδα πρώτα μια πρώτη ματιά και φάνηκαν νορμαλ.
Δυστυχώς το 100 μου ξέφυγε, αλλά πάλι καλά τα πήγα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα γαμώ το κέρατο μου δηλαδή. Και με λέτε τόσο καιρό περίεργη για τη βιολογία και το σημερινό αίσχος το λένε βατό. Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

balhhh

Νεοφερμένος

Ο balhhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο χρόνια φυσικός μου (από την β γυμνασίου), ο οποίος έχει και γυναίκα φυσικό, μου είπε ότι θεωρεί τα θέματα καλύτερα από πέρυσι, απλώς πολλά.

Ο φίλος μου που έδινε δεύτερη φορά είπε ότι τα θέματα ήταν πιο λογικά και λιγότερο περίεργα, αλλά απαιτητικά. (έγραψε πολύ καλύτερο βαθμό σε σχέση με πέρυσι).

Στο newsit γράφουν απαιτητικά αλλά βατά θέματα.

Ο Dias, είπε ότι δεν του άρεσαν, και η άποψη του μετράει στην φυσική. Θα ήθελα όμως αν μπορεί να κάνει σύγκριση των θεμάτων και των ερωτήσεων ένα προς ένα με αυτά της περσινής χρονιάς. Δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο νόημα αυτό, απλά θα ήθελα να δω πως συμπέραινε ότι δεν ήταν καλά σε σχέση με άλλες χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ρε παιδια ειχαμε σημερα μια συζητηση με κατι παιδια λογω μιας συμμαθητριας μας
εχει ζαχαρωδη διαβητη και δεν εμφανιζεται αυτη δεν γραφει?η γραφει αλλου?3ερεις κανεις τι γινεται μ αυτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deppymall

Νεοφερμένος

Η deppymall αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια θελω να ρωτησω κατι..
ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και στα μαθηματικα γενικης δεν εγραψα καλα,δεν μπορω να δηλωσω σχολες απο το 5ο πεδιο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω κατι..
ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και στα μαθηματικα γενικης δεν εγραψα καλα,δεν μπορω να δηλωσω σχολες απο το 5ο πεδιο????

μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ρε παιδια ειχαμε σημερα μια συζητηση με κατι παιδια λογω μιας συμμαθητριας μας
εχει ζαχαρωδη διαβητη και δεν εμφανιζεται αυτη δεν γραφει?η γραφει αλλου?3ερεις κανεις τι γινεται μ αυτους?

ρε παιδια ειχαμε σημερα μια συζητηση με κατι παιδια λογω μιας συμμαθητριας μας
εχει ζαχαρωδη διαβητη και δεν εμφανιζεται αυτη δεν γραφει?η γραφει αλλου?3ερεις κανεις τι γινεται μ αυτους?

Δινουν ενδοσχολικες.Και με το βαθμο απο κει περνουν σε σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δινουν ενδοσχολικες.Και με το βαθμο απο κει περνουν σε σχολες.

αα γιατι ακουσα κατι τρελα οτι δεν δινουν καν ε3ετασεις και μετα διαλεγουν οποια σχολη γουσταρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα γαμώ το κέρατο μου δηλαδή. Και με λέτε τόσο καιρό περίεργη για τη βιολογία και το σημερινό αίσχος το λένε βατό. Έλεος.
Δεν είναι περιέργη, απλά είναι κωλοεξέταση η βιο κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
δεν ξέρω για τους υπόλοιπους Τεχνολογικούς πάντως αν την Παρασκευή δω θέμα από 2ο θα τρελαθώ :PP (δεν μαθαίνεται το πούστικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο Dias, είπε ότι δεν του άρεσαν, και η άποψη του μετράει στην φυσική. Θα ήθελα όμως αν μπορεί να κάνει σύγκριση των θεμάτων και των ερωτήσεων ένα προς ένα με αυτά της περσινής χρονιάς. Δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο νόημα αυτό, απλά θα ήθελα να δω πως συμπέραινε ότι δεν ήταν καλά σε σχέση με άλλες χρονιές.
1) Σε ευχαριστώ που θεωρείς ότι η άποψή μου μετράει στη Φυσική.
2) Να τι έγραψα για τα σημερινά θέματα: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3800188&postcount=212
3) Δεν έκανα απολύτως καμία σύγκριση με τα θέματα άλλης χρονιάς. Όπως κι εσύ γράφεις, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.
4) Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά το πώς βλέπει τα θέματα αυτός που εξετάζεται και αυτός που τα βλέπει από απόσταση. Καλό είναι εμείς οι "παλιοί" και οι "βετεράνοι" να θυμηθούμε τα δικά μας. Π.χ.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3111443&postcount=894 και να μην το "παίζουμε" στα "μικρά": https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3117854&postcount=6400
5) Να εξηγήσω γιατί "δεν μου άρεσαν τα θέματα": Για μένα (και φαντάζομαι και για πολλούς άλλους) ο σκοπός των εξετάσεων είναι να κατατάξει τους υποψηφίους σε μια σειρά επιλογής για την εισαγωγή τους στις ανώτατες σχολές. Δεν ισχυρίζομαι ότι το σύστημα είναι τέλειο, όμως μπορεί να ελέγξει το πόσο δούλεψε ένας μαθητής και αν μπορεί να σκέφτεται. Φέτος (και όχι μόνο φέτος) τα θέματα της Φυσικής δεν ήταν (κατά τη γνώμη μου) τα κατάλληλα για το σκοπό αυτό. Πιστεύω (και όχι χωρίς στοιχεία) ότι ένας λόγος είναι ότι στην επιλογή των θεμάτων τον πιο ισχυρό λόγο έχουν οι πανεπιστημιακοί και οι σύμβουλοι οι οποίοι τις πιο πολλές φορές δεν έχουν ιδέα ποιες είναι οι γνώσεις, οι δυνατότητες και η ψυχολογία των μαθητών της Γ λυκείου. Οι πανεπιστημιακοί (σίγουρα το ξέρεις πολύ καλά) ζούνε στον κόσμο τους και οι σύμβουλοι δεν έχουν μπει σε τάξη την τελευταία εικοσαετία. Και τα φετεινά και τα περσινά (και όχι μόνο) θέματα της Φυσικής, ίσως ήταν κατάλληλα για κάποιο διαγωνισμό ταλέντων Φυσικής, αλλά όχι για πανελλήνιες εξετάσεις. Αυτό κυρίως ισχύει για το Δ, καθώς δεν βρίσκω λογικό να περιμένουν από το μαθητή που δεν έχει δει εργαστήριο, να φαντασθεί ότι το έξω γυρίζει αλλά όχι και το μέσα. Δεν ζούμε σε έναν κόσμο χωρίς τριβές, οπότε κάτι τέτοιο θα χρειαζόταν μια νοητική αφαίρεση έξω από την εμπειρία. Προφανώς είναι λάθος να συγκρίνεις σήμερα τους υποψηφίους με μένα ή εσένα που έχουμε στις σχολές μας αποκτήσει εμπειρίες και γνώσεις άλλου επιπέδου. Επίσης, θα το ξαναγράψω, δεν μπορεί ο σκοπός των "εύκολων" ερωτημάτων να είναι να μπερδέψει και να παγιδέψει το μαθητή.
6) Κι εσύ κι εγώ με φόβο, πάθος και άγχος "πήγαμε" στις πανελλήνιες. Θα μας άρεσε τότε να βγαίνανε οι "ξερόλες" και να μας τη λέγανε "Έλα ρε μαλάκα, πανεύκολα ήτανε" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βλέπω είσαι καλός στο να ανακαλείς παλιότερα θέματα. Τουλάχιστον κατάλαβα πως το βλέπεις το θέμα. Έχεις δίκιο βέβαια. Εγώ παρασύρθηκα νομίζοντας ότι έγραψαν τα παιδιά καλά. Τα θέματα γενικά δεν ήταν καλά, και σύγκριση με παλιότερα έτη βλέπω δεν υπάρχει λόγος να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ερώτηση από τα κόμματα στην ιστορία και 1ο κεφάλαιο τι λέτε να πέσει; Ναι ξέρω μετά από ποσά είδαν τα ματάκια μας τί ρωτάς τώρα.. Απλά με τα κόμματα δεν έχω κάνει επανάληψη και θέλω γνώμες :-) ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ερώτηση από τα κόμματα στην ιστορία και 1ο κεφάλαιο τι λέτε να πέσει; Ναι ξέρω μετά από ποσά είδαν τα ματάκια μας τί ρωτάς τώρα.. Απλά με τα κόμματα δεν έχω κάνει επανάληψη και θέλω γνώμες :-) ευχαριστώ
Η αλήθεια ειναι ότι ότι δεν κάνεις επανάληψη θα μπει :Ρ
Πέρυσι δεν ειχα κάνει επανάληψη τη τελευταια μέρα 5,6 Ηθικα κι επεσαν,δεν έκανα Καβάφη,δεν έκανα το κείμενο στα Λατινικά,δεν έκανα τη Τέχνη! χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
δεν ξέρω για τους υπόλοιπους Τεχνολογικούς πάντως αν την Παρασκευή δω θέμα από 2ο θα τρελαθώ :PP (δεν μαθαίνεται το πούστικο)
Προσωπικά έχω ακούσει ότι το 2ο παίζει πάρα πολύ φέτος για αυτό καλύτερα να μην το αφήσεις αδιάβαστο. Πιστεύω κυρίως προγραμματισμό-οργάνωση-κίνημα ανθρ.σχέσεων. Ενα από τα 3 ίσως μπεί. Ετσι μου είπαν δηλαδή κάτι φίλοι που πάνε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Προσωπικά έχω ακούσει ότι το 2ο παίζει πάρα πολύ φέτος για αυτό καλύτερα να μην το αφήσεις αδιάβαστο. Πιστεύω κυρίως προγραμματισμό-οργάνωση-κίνημα ανθρ.σχέσεων. Ενα από τα 3 ίσως μπεί. Ετσι μου είπαν δηλαδή κάτι φίλοι που πάνε φροντιστήριο.

ρεεε προγραμματισμός έπεσε το 2011 (δεν νομίζω να ξαναπέσει) αυτά που μπήκαν ο.ε.φ.ε θα τα διαβάζεις ??

πάντως αν πέσει fayol,gantt,weber,taylor :Pθα σκοτωθώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
το 4ο θεμα προσωπικα μου αρεσε(λιγο τσοντα κατασταση.Λιπαντικο και ετσι :D)
το 3ο ηταν τραβηγμενο για 3ο θεμα
αυτα εχω να πω καλα αποτελεσματα!!!!
τι λετε για βιολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top