Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

afrosafros

Νεοφερμένος

Ο afrosafros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...καπως ασχετο αλλα επειδη δινω 2η φορα πανελληνιες (πριν 3 χρονια η πρωτη) η προκυρηξη για την αστυνομια ποτε βγαινει αν ξερει καποιος ?(Τοτε σε μας ειχε βγει ηδη τετοιο καιρο για αυτο ρωταω) Ευχαριστω....:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
18 χρονων ρε πουστη μ κ ψαχνουν τροπο να χωθουν σε ενα παραθυρακι στο οποιο δεν ανηκουν.
Ετσι ο γειτονας επαιρνε μαιμου συνταξη,η αλλη εστελνε το γιο της για φανταρο εξω απο το σπιτι της κ μετα γκρινιαζουμαι για το μελλον μας.
ηθικη ουτε για δειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...καπως ασχετο αλλα επειδη δινω 2η φορα πανελληνιες (πριν 3 χρονια η πρωτη) η προκυρηξη για την αστυνομια ποτε βγαινει αν ξερει καποιος ?(Τοτε σε μας ειχε βγει ηδη τετοιο καιρο για αυτο ρωταω) Ευχαριστω....:P:P:P:P:P:P
Δεν δέχονται εισακτέους οι αστυνομικές σχολές κατά τα σχολικά έτη 2012-2013 και 2013-2014.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν δέχονται εισακτέους οι αστυνομικές σχολές κατά τα σχολικά έτη 2012-2013 και 2013-2014.

Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει δέχονται αλλά θα ξεκινήσουν τη φοίτηση τους το 2014-2015 ή 2015-2016.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει δέχονται αλλά θα ξεκινήσουν τη φοίτηση τους το 2014-2015 ή 2015-2016.
Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κάτι άλλο που μάλλον έχει συζητηθεί αλλά όπως καταλαβαίνετε υπομονή και δύναμη για να το ψάξω καλύτερα το θέμα δεν έχω στη παρούσα φάση της ζωής μου. :Ρ
Για να δώσεις εξετάσεις ως αλλοδαπός ήθελα να ρωτήσω. Ισχύει για φέτος; Αν ναι, τις προϋποθέσεις και τις διαδικασίες δεν τις γνωρίζω. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με το ερώτημά μου. :)
Και καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι.

Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι:P

Ακριβώς... Τρέχα γύρευε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για να δώσεις εξετάσεις ως αλλοδαπός ήθελα να ρωτήσω. Ισχύει για φέτος; Αν ναι, τις προϋποθέσεις και τις διαδικασίες δεν τις γνωρίζω. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;
Τι εννοείς;

Δηλαδή να είσαι Έλληνας στο εξωτερικό και να δώσεις εξετάσεις με τους Έλληνες του εξωτερικού ή να είσαι αλλοδαπός (από άλλη χώρα, εκτός Ελλάδας) και να θέλεις να δώσεις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ή να είσαι έλληνας και να δηλώσεις αλλοδαπός για λαμογιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...καπως ασχετο αλλα επειδη δινω 2η φορα πανελληνιες (πριν 3 χρονια η πρωτη) η προκυρηξη για την αστυνομια ποτε βγαινει αν ξερει καποιος ?(Τοτε σε μας ειχε βγει ηδη τετοιο καιρο για αυτο ρωταω) Ευχαριστω....:P:P:P:P:P:P
Δεν μας ενημερωσαν στο σχολειο οτι βγηκε η προκηρυξη εμας ακομη παντως αλλα οι εισακτεοι θα μπουνε στις σχολες υστερα απο 2 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis207

Νεοφερμένος

Ο Giannis207 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Δίνετε αρκετοί για Αστυνομία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Δίνετε αρκετοί για Αστυνομία?
Αρκετοι απο το σχολειο μου αν και δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τελος παντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αρκετοι απο το σχολειο μου αν και δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τελος παντων

Εχω ενα φίλο που θέλει για αστυνομία. Μέχρι να τους πάρουν το 2015, θα πάει σε ΙΕΚ να πάρει κανένα πτυχίο, και θα κάνει μαθήματα για C2 σε γερμανικά και αγγλικά :)

Κάτι άλλο. Στο γνωστό εκείνο το κομμάτι στην εισαγωγή του Σωκράτη το αρχαίο "Τάδε εγράψατο και αντωμόσατο Μέλητος Μελήτου Πιτθεύς..." σαν είπαν να το μάθετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Εχω ενα φίλο που θέλει για αστυνομία. Μέχρι να τους πάρουν το 2015, θα πάει σε ΙΕΚ να πάρει κανένα πτυχίο, και θα κάνει μαθήματα για C2 σε γερμανικά και αγγλικά :)

Κάτι άλλο. Στο γνωστό εκείνο το κομμάτι στην εισαγωγή του Σωκράτη το αρχαίο "Τάδε εγράψατο και αντωμόσατο Μέλητος Μελήτου Πιτθεύς..." σαν είπαν να το μάθετε;
οχι φιλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
3 σειρες ειναι σιγα...εγω ακομη το θυμαμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
«Ταδε εγραψατο και αντωμοσατο μελητος μελητου πιτθευς σωκρατει σωφρονισκου αλωπεκηθεν: αδικει σωκρατης, ους μεν η πολις νομιζει θεους ου νομιζων, ετερα δε δαιμονια καινα εισηγουμενος. αδικει δε και τους νεους διαφθειρων. τιμημα θανατος.»

Σιγά το πράγμα! :P Δίνεις δεύτερη χρονιά Πανελλήνιες και σκέφτεσαι να το διακινδυνεύσεις; Την ύλη δεν τήν βγάζουν τα φροντιστήρια, το Υπουργείο τήν βγάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariossch

Νεοφερμένος

Ο mariossch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για τον ίδιο λόγο που έχουν και οι μουσουλμάνοι της θράκης...

Εγώ δηλαδή που είμαι άθεος,γιατί να μήν έχω ειδική μεταχείριση ε;;

παιδια σκεφτειτε λιγο πριν αρχισετε να λετε διαφορα! υπαρχουν οικογενειες που ουτε το ενα παιδι δεν μπορουν να στειλουν σε αλλη πολη για να σπουδασει φανταστειτε να ειναι και δυο ! να πληρωνεις τα παντα δυο φορες! μεταφορικα μεσα , το σπιτι , το ρευμα τα παντα! αν εσεις δεν εχετε οικονομικο προβλημα δεν σημαινει πως δεν εχει κανεις! και για τους μουσουλμανους που αναφερατε ψαξτε το πρωτα και μετα αρχιστε να κραζετε (οχι δεν ειμαι μουσουλμανος).. ειναι συμβαση που εχει κανει το ελληνικο κρατος και σε καθε σχολη μπαινει το πολυ ενας μουσουλμανος που δεν παιρνει ουτε επηρεαζει σε καμια περιπτωση τις δικιες μας θεσεις! οπως ειναι το ποσοστο του 10% η των ειδικων κατηγοριων ειναι και αυτο! ξεσπαστε αλλου οχι με τους συνομιληκους σας λες και ειναι εχθροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
παιδια σκεφτειτε λιγο πριν αρχισετε να λετε διαφορα! υπαρχουν οικογενειες που ουτε το ενα παιδι δεν μπορουν να στειλουν σε αλλη πολη για να σπουδασει φανταστειτε να ειναι και δυο ! να πληρωνεις τα παντα δυο φορες! μεταφορικα μεσα , το σπιτι , το ρευμα τα παντα! αν εσεις δεν εχετε οικονομικο προβλημα δεν σημαινει πως δεν εχει κανεις! και για τους μουσουλμανους που αναφερατε ψαξτε το πρωτα και μετα αρχιστε να κραζετε (οχι δεν ειμαι μουσουλμανος).. ειναι συμβαση που εχει κανει το ελληνικο κρατος και σε καθε σχολη μπαινει το πολυ ενας μουσουλμανος που δεν παιρνει ουτε επηρεαζει σε καμια περιπτωση τις δικιες μας θεσεις! οπως ειναι το ποσοστο του 10% η των ειδικων κατηγοριων ειναι και αυτο! ξεσπαστε αλλου οχι με τους συνομιληκους σας λες και ειναι εχθροι!
παντως,πολλοι μουσουλμανοι φευγουν για να σπουδασαν στη τουρκια και αυτος λοιπον ειναι ενας λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το θέμα των μουσουλμάνων της Θράκης είναι από τα πιο περίεργα των πανελληνίων.

ΝΑΙ, το κράτος έχει υπογράψει ότι σε κάθε γραπτό διαγωνισμό του δημοσίου υπάρχει η ποσόστωση του 0,5% των θέσεων ειδικά για τους μουσουλμάνους της Θράκης.

Το θέμα είναι, ΓΙΑΤΙ;

Γιατί να υπάρχει μια ποσόστωση που ξεχωρίζει μια ομάδα Ελλήνων Πολιτών (ω ναι, με πλήρη δικαιώματα και υποχρεώσεις με όλους τους υπόλοιπους, κατά τα άλλα) με βάση το θρήσκευμα και τον τόπο κατοικίας τους;

Γιατί να μην γίνεται το ίδιο για τους μουσουλμάνους όλης της χώρας; Ή για τους Καθολικούς Ορθόδοξους; Από που κι ως που, τα μέλη μιας ομάδας Ελλήνων Πολιτών διαγωνίζονται μεταξύ τους, με κοινά μεν θέματα, με δικές τους βάσεις δε;

Λέει ο φίλος από πάνω ότι δίνουν το πολύ μια θέση σε κάθε σχολή. Για την ακρίβεια, δίνουν τουλάχιστον μια θέση, ενίοτε 2, ενίοτε και 18 (βλέπε Παιδαγωγικό Θεσσαλονίκης)...!!! Χαίρω πολύ, αν αναλογιστούμε ότι οι υποψήφιοι που είναι Μουσουλμάνοι της Θράκης είναι συντριπτικά λιγότεροι σε σχέση με το σύνολο των υποψηφίων, δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση αυτό.

Δεν ξεσπάει κανείς ενάντια στα παιδιά. Τα παιδιά, εφόσον έχουν το δικαίωμα, καλά κάνουν και το ασκούν. Αναρωτιέμαι απλώς, γιατί η πολιτική μας τους έχει δώσει αυτό το δικαίωμα.

Η συνηθέστερη αιτιολόγηση είναι ότι αυτά τα παιδιά μειονεκτούν σε σχέση με τα άλλα παιδιά λόγω γλώσσας. Και είναι τόσο γελοίο αυτό το επιχείρημα, αρκεί να αναλογιστούμε ότι:

α) Αυτά τα παιδιά, έχουν προπαππούδες που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα, παππούδες το ίδιο, γονείς το ίδιο, όπως και τα ίδια. Φοίτησαν είτε σε μειονοτικά σχολεία που στο πρόγραμμα σπουδών τους υπήρχαν τα Ελληνικά με πλήρες ωράριο, είτε σε κανονικά, ελληνικά σχολεία, όπως και τα χριστιανόπουλα της Θράκης. Η μειονότητα της Θράκης εδώ και 100 χρόνια, στην πλειοψηφία της, δεν μπορεί να μάθει να μιλάει σωστά ελληνικά. Φταίει το ελληνικό κράτος για αυτό; Οι Αλβανοί δηλαδή πώς σκατά τα μάθανε μέσα στα υποπενταπλάσια χρόνια;

β) Είναι τα μόνα παιδιά στην Ελλάδα που μειονεκτούν λόγω γλώσσας; Οι Αθηναίοι φίλοι του φόρουμ ειδικά, θα έχουν πολλά παραδείγματα να μας δώσουν, φαντάζομαι.



(Αυτά, από κάποιον που ΞΕΡΕΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
παντως,πολλοι μουσουλμανοι φευγουν για να σπουδασαν στη τουρκια και αυτος λοιπον ειναι ενας λογος.

Και που είναι το πρόβλημα με αυτό; Ότι τι, τους κρατάμε στην Ελλάδα με την ποσόστωση; Μα, ούτως ή άλλως, έχουν το δικαίωμα, ακόμη και αν έχουν περάσει κάπου στην Ελλάδα, να φύγουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Και που είναι το πρόβλημα με αυτό; Ότι τι, τους κρατάμε στην Ελλάδα με την ποσόστωση; Μα, ούτως ή άλλως, έχουν το δικαίωμα, ακόμη και αν έχουν περάσει κάπου στην Ελλάδα, να φύγουν!!!
αυτη η "εκπαιδευτικη" μεταναστευση αποτελει ενα πολιτικο προβλημα.Αλλα με την διαθεση θεσεων σχολων με χαμηλες βασεις τους δινουν ενα κινητρο να μην πανε στη τουρκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top