Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Αυτό ίσως να συμβαίνει επειδή οι διορθωτές δείχνουν λίγη περισσότερη επιείκεια σε δύσκολα θέματα και vice versa.

Εξάλλου, αντικειμενικά κρίνοντας, και αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί αποπλαισιώνοντας τη λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες και (από) τις κατευθύνσεις των βοηθημάτων, είναι εκνευριστικά επίπονο να προσπαθείς να προσεγγίσεις ένα ποίημα, ενώ, αντιθέτως, σχετικά εύκολα μπορείς να κατανοήσεις ένα πεζό, πολλές φορές από την πρώτη κιόλας ανάγνωση. Το ποίημα, ως κατηγορία, κατακλύζεται συχνά από συμβολισμούς και απωσιοποιημένες ιδέες, σκέψεις, μηνύματα και συναισθήματα, τα οποία προκειμένου κανείς να τα εντοπίσει, σίγουρα θα χρειαστεί γνώσεις τόσο του υποβάθρου του ποιητή όσο και ψυχολογίας. Από την άλλη, το πεζογράφημα είναι σαφώς πιο ξεκάθαρο, πάντα συγκρίνοντάς το με ένα ποίημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Tα ιδιαιτερα ειναι πιο αποτελεσματικα, και μπορουν να εκτοξευσουν βαθμολογικα εναν καλο μαθητη. Βεβαια, αν πας σε καλο φροντηστηριο, ισχυει το αναλογο.

Δεν νομίζω οτι ισχύει πάντα. Δε μπορείς εύκολα να εμπιστευτείς καθηγητή για ιδιαίτερα, πόσο μάλλον αυτούς που κολλούν χαρτάκια τύπου «Φιλόλογος παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα...». Ξέρεις αν είναι καλός ή όχι; Αν έχει καλές σημειώσεις, αν έχει εμπειρία;
Ενώ στα φροντιστήρια, όσοι δουλεύουν έχουν εμπειρία και οι υπεύθυνοι πριν τους βάλουν να κάνουν σε 3η λυκείου, τους δοκίμασαν αρκετά (τουλάχιστον αυτό γίνεται σε καλά φροντιστήρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι ισχύει πάντα. Δε μπορείς εύκολα να εμπιστευτείς καθηγητή για ιδιαίτερα, πόσο μάλλον αυτούς που κολλούν χαρτάκια τύπου «Φιλόλογος παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα...». Ξέρεις αν είναι καλός ή όχι; Αν έχει καλές σημειώσεις, αν έχει εμπειρία;
Τα ιδιαίτερα είναι κυρίως θέμα συστάσεων από γνωστούς. Γουρούνι στο σακί θα πάρωμεν τη σήμερον ημέρα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τα ιδιαίτερα είναι κυρίως θέμα συστάσεων από γνωστούς. Γουρούνι στο σακί θα πάρωμεν τη σήμερον ημέρα; :P
Kαι εμένα μου είχαν προτείνει κορυφές και μην πώ τι βγήκαν τελικά.. Δηλαδή ο πατέρας μου με βοήθησε περισσότερο, φαντάσου :P

χαχαχαχαχαχαχα ναι!!!! :P ασε φετος...καλα καβαφη????:clapup:
Μια χαρά ήταν ο Καβάφης, σε κάποιο σημεία άρχισα να στεναχωριέμαι και εγώ για τα γηρατειά:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μια χαρά ήταν ο Καβάφης, σε κάποιο σημεία άρχισα να στεναχωριέμαι και εγώ για τα γηρατειά:hehe:
Εγω με το παραλληλο στεναχωρηθηκα πιο πολυ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγω με το παραλληλο στεναχωρηθηκα πιο πολυ.:P
Πράγματι. Άτιμα γηρατειά, μόνο θλίψη προξενούν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΩΣΤΑΣ-gerom-95

Νεοφερμένος

Ο NICE GUY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ χημεία ξεκινάω από βδομάδα αλλά μπορώ να πω ότι έχω καλύψει ένα ικανοποιητικό μέρος της βιολογίας κατεύθυνσης σαν καμένο θετικούλι που είμαι:PΗ αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ λιγάκι:P

τα πας καλα με τη θετικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Βιολογία γενικής πως είναι το δεύτερο κεφάλαιο ξέρει κανείς??(Αν είναι το ίδιο ενδιαφέρον με το πρώτο κ εύκολο)Εγώ τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Βιολογία γενικής πως είναι το δεύτερο κεφάλαιο ξέρει κανείς??(Αν είναι το ίδιο ενδιαφέρον με το πρώτο κ εύκολο)Εγώ τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο...
Το δεύτερο είναι κατ'εμέ δυσκολότερο απο το πρώτο. Καλό κουράγιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: To thread είναι και πάλι ανοιχτό. :)

Θα σας παρακαλούσα να μένετε εντός θέματος.
Για απορίες σχετικά με βοηθήματα,ερωτήσεις,ανατρέχετε στην κατηγορία: Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι,
καθώς και στα section που σχετίζονται με αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Βιολογία γενικής πως είναι το δεύτερο κεφάλαιο ξέρει κανείς??(Αν είναι το ίδιο ενδιαφέρον με το πρώτο κ εύκολο)Εγώ τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο...

Το 1ο είναι τέλειο. Το 2ο θα το μισήσεις. Το 3ο είναι τέλειο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Bιολογια Γενικης ειναι απο τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει ποτε μου.Ολα τα κεφαλαια ειναι εξισου ενδιαφερονται και ευκολα στην κατανοηση και στην εκμαθηση τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ξέρει κανείς για αεν μπαίνεις μόνο με απολυτήριο λυκείου και όχι πανελλήνιες και αν ναι πότε κάνεις αίτηση?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metal4fun

Νεοφερμένος

Ο metal4fun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος χρήστης και "παλιός" οσο αφορά το θέμα των παννελαδικών :P
Πέρυσι δεν πήγα καλά (κάτω απο 10) γι αυτο είχα πάρει απόφαση να ξαναδώσω...
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω κυρίως άτομα που το έχουν περάσει αυτό πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσω...
Σαν πλάνο εχω σκεφτεί το εξής:Διάβασμα απο αυτόν τον μήνα και φροντιστήρια μετά τα Χριστούγενα,το διάβασμα που σκέφτομαι να κάνω ειναι 4-5ώρες την μέρα (ανάλογα το μάθημα)
Αυτό ισχύει μέχρι τα Χριστούνενα...Στη συνέχεια θα αφιερώνω πιο πολλές ώρες
Θετική κατ ήμουν
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος χρήστης και "παλιός" οσο αφορά το θέμα των παννελαδικών :P
Πέρυσι δεν πήγα καλά (κάτω απο 10) γι αυτο είχα πάρει απόφαση να ξαναδώσω...
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω κυρίως άτομα που το έχουν περάσει αυτό πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσω...
Σαν πλάνο εχω σκεφτεί το εξής:Διάβασμα απο αυτόν τον μήνα και φροντιστήρια μετά τα Χριστούγενα,το διάβασμα που σκέφτομαι να κάνω ειναι 4-5ώρες την μέρα (ανάλογα το μάθημα)
Αυτό ισχύει μέχρι τα Χριστούνενα...Στη συνέχεια θα αφιερώνω πιο πολλές ώρες
Θετική κατ ήμουν
Ευχαριστώ

4-5 ώρες την ημέρα δεν είναι τίποτα. Είσαι απόφοιτος. Μπορείς να διαβάζεις πάνω απο 5.
Ποια σχολή στοχεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια σε ποια σχολη στοχευει.Οπου κι αν θελει να μπει, παντα πρεπει να διαβαζει για 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχει σημασια σε ποια σχολη στοχευει.Οπου κι αν θελει να μπει, παντα πρεπει να διαβαζει για 20.


Σωστά!! :P Τουλάχιστον μπορεί να το προσπαθήσει... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σωστά!! :P Τουλάχιστον μπορεί να το προσπαθήσει... :Ρ
Ε ναι...αλλα στις πανελληνιες ΔΕ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, να το θυμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Παπαριές σήμερα.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top