Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Φιλτάτη συμφωνώ μαζί σας για τη Φόνισσα. Όμως όχι και ρηχό το Όνειρο. Τόσες αναλύσεις μπορούν να γίνουν. :whistle:

Μολονότι βρίσκομαι ακόμα στην αρχή της ανάλυσης, η καθηγήτρια μού έχει ήδη αναφέρει 11 (αν δεν απατώμαι) διαφορετικές προσεγγίσεις του συγκεκριμένου διηγήματος. Ωστόσο, όσο γοητευτικές και αν φαντάζουν οι ερμηνευτικές αναλύσεις σε ό,τι αφορά την αποκωδικοποίηση ενός έργου, κατ' εμέ, το ίδιο το καλλιτεχνικό δημιούργημα πρέπει να έχει άμεσο αντίκτυπο στο δέκτη του. Κοινώς, οι εκάστοτε αναλύσεις πρέπει να λειτουργούν επικουρικά στην κατάκτηση του και να μην αποτελούν προϋπόθεση για τη συναίσθηση της αξίας του. (Και ναι, επιμένω να προσεγγίζω τα λογοτεχνικά κείμενα ως καλλιτεχνικές δημιουργίες, είτε εξετάζομαι σε αυτά, είτε όχι :))


Ζήλεψα. Θα το κάνω κι εγώ επανάληψη αύριο.
Υποθέτω ότι λειτουργώ ως πηγή έμπνευσης τότε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
μονο εγω εκανα εγγονοπουλο, πολυδουρη και αναγνωστακη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
μονο εγω εκανα εγγονοπουλο, πολυδουρη και αναγνωστακη?

Καλώς τα έκανες. Είναι σχετικά εύκολα διαχειρίσιμα κι εξίσου σημαντικά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ έτσι πιστεύω. :)

Εν τω μεταξύ, τελείωσα επιτέλους τη μαραθώνια επανάληψη του αμαρτήματος στη λογοτεχνία και η αγαλλίαση που ένιωθα με την καταπλάκωση του μωρού (που δεν έλεγε να έρθει και με ταλαιπωρούσε) στην τελευταία ενότητα ήταν απερίγραπτη!:1eye:
Ξέρω. Ντροπή μου.:P

Αμάρτημα απο τώρα; Εμείς τέτοια εποχή πέρσι κάναμε τον Κρητικό ακόμα στο φροντιστήριο :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
αναγνωστακη και εγγονοπουλο τα εγραψα και ολας και για αυριο εχω να κανω αναλυση παυλοπουλο. τι ώρες θα εχετε φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Αμάρτημα απο τώρα; Εμείς τέτοια εποχή πέρσι κάναμε τον Κρητικό ακόμα στο φροντιστήριο :):)

Ο Κρητικός είναι ο αγαπημένος μου. :D:D
(Ξεκίνησα την ύλη από πέρσι, οπότε το καλοκαίρι ολοκλήρωσα το αμάρτημα και ξεκίνησα το Όνειρο στο κύμα.;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εκανα μαθηματα ολο τον ιουλιο,μετα λιγο διακοπουλες και απο δευτερα ξαναξεκιναω κανονικα....εχε γεια καημενε κοσμε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια ερωτηση εδωσα φετος πανελληνιες αλλα δεν ξερω αν με ψηνει πολυ το τμημα που περασα
μπορω να γραφτω, να παρακολουθησω και αν δεν μου αρεσει να κανω μηχανογραφικο παλι με το 10%?

θα το εκτιμουσα αν απαντουσε καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια ερωτηση εδωσα φετος πανελληνιες αλλα δεν ξερω αν με ψηνει πολυ το τμημα που περασα
μπορω να γραφτω, να παρακολουθησω και αν δεν μου αρεσει να κανω μηχανογραφικο παλι με το 10%?

θα το εκτιμουσα αν απαντουσε καποιος
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Πωω ξεκινησα φροντ και μου φαινεται παρα πολλη η υλη.. Διαβαζω, αλλα νομιζω οτι στις πανεληνιες δε θα θυμαμαι τιποτα και δε θα γραψω :| παρολο που προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Το σημαντικότερο. Φροντίστε να είστε συνεπείς μέσα στην τάξη για να έχετε στα προφορικά 19 και 20. Είναι πολύ σημαντικό να έχετε άριστους βαθμούς στα προφορικά. Πολλά παιδιά έχασαν σχολές επειδή παρόλο που έγραψαν άριστα, το 18 και το 17 στα προφορικά τους κατέβασαν αρκετά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
κοιτα δεν φταινε οι μαθητες αν μερικοι καθηγητες απλως δεν ξερουν τη δουλεια τους

πχ μια καθηγητρια μου εβαλε στα λατινικα 19 και τα χα παρει γιατι ηθελα 20 αλλα τελικα εγραψα 16.6, αρα πηρα τη βοηθεια

ενω μια αλλη καθηγητρια 19 και εγραψα 18.6 (ιστορια) και σιγουρα δεν βοηθηθηκα οσο αξιζα

και στοιχημα οτι τωρα καποιος αλλος εχει μπει στην πρωτη επιλογη μου επειδη τον βοηθουσαν οι καθηγητες...
τι να πεις οτι γινεται για καλο...


κουραγιο παιδια και μην σας νοιαζει τι λενε οι αλλοι
πιστεψτε στον εαυτο σας και θα τα καταφερετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ώρες ώρες νιώθω ότι κάνω υπεράνθρωπες προσπάθειες να λύσω- καταλάβω μια άσκηση και αυτή η σιχαμένη κάθεται, με κοιτάζει περήφανα και μου βγάζει τη γλώσσα και από πάνω. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ώρες ώρες νιώθω ότι κάνω υπεράνθρωπες προσπάθειες να λύσω- καταλάβω μια άσκηση και αυτή η σιχαμένη κάθεται, με κοιτάζει περήφανα και μου βγάζει τη γλώσσα και από πάνω. :whistle:
Οταν δεν μπορεις να λυσεις μια ασκηση.Μια ειναι η λυση.Καθεσαι και την κοιτας την κοιτας την κοιτας με τις ωρες αν χρειαστει.Καποια στιγμη εντελως ξαφνικα θα σου ερθει η λυση στο μυαλο και τοτε ειναι που θα ριχνεις κατι καντηλια και θα γραφεις με τοσο μισος που θα το απολαμβανεις!Σε εμενα πετυχαινε.Αφου ερχοταν η μανα μου μεσα στο δωματιο και μου λεει ''ποιον βριζεις αγορι μου??''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SW-Estel

Νεοφερμένος

Η SW-Estel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πωω ξεκινησα φροντ και μου φαινεται παρα πολλη η υλη.. Διαβαζω, αλλα νομιζω οτι στις πανεληνιες δε θα θυμαμαι τιποτα και δε θα γραψω :| παρολο που προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη:Ρ

Χαλάρωσε και αφοσιώσου στο διάβασμά σου.
Είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα για να αρχίζεις να αγχώνεσαι για το πότε θα βγάλεις την ύλη ή σε πόσο
χρόνο θα τη βγάλεις. Υπάρχει άπλετος χρόνος, μην ανησυχείς.
Κατά την διάρκεια της χρονιάς θα καταλάβεις ότι με συνεχείς επαναλήψεις, το διάβασμά σου θα γίνεται πιο ουσιαστκό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Αγαπώ Πρωταγόρα. Τέλος.8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αγαπώ Πρωταγόρα. Τέλος.8)
Πού και να τον έβλεπες να κάνει στριπτιζ (στον ύπνο σου), όπως η Τσουφού:hehe:

(Τον Πρωταγόρα είχε δει, έτσι; Δεν παίζει να μην το θυμάμαι καλά:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top