[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κι αμα δεν κλατάρω μέχρι τον μάιο να μην με λένε Ναταλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κι αμα δεν κλατάρω μέχρι τον μάιο να μην με λένε Ναταλία.

Επειδή είναι σίγουρο οτι θα κλατάρεις αμα κάνεις απο τώρα μαθήματα, για πες μας απο τώρα πως θες να σε φωνάζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Το ότι έχεις όρεξη είναι πολύ θετικό.:D
Σε πρώτη φάση, είναι το παν.

Λοιπόν, σου βγάζω ένα ενδεικτικό schedule, Ok;

Δευτ: Αγροτικό Ζήτημα (2-3 ώρες το πολύ)
Τετάρτη: Εργατικό Ζήτημα (1-2 ώρες το πολύ)
Παρασκευή: Βενιζελισμός και Βαλκανικοί (2-3 ωρίτσες)
Κυριακή: Α' Παγκόσμιος Πόλεμος (ένα διωράκι)
Δευτέρα: Μεσοπόλεμος, Έργα, Τράπεζα της Ελλάδος (2-3 ώρες)
Τρίτη: Κρίση 1932.
Τετάρτη: Επανάληψη από την αρχή ως τον Α' Παγκόσμιο.
Πέμπτη: Επανάληψη τα υπόλοιπα.

Σε μιάμιση βδομάδα έβγαλες το ένα κεφάλαιο.:) Δεν είναι δύσκολο. Απλώς, το θέμα όλο είναι μέχρι να συνηθίσεις τη διαδικασία της αποστήθισης. Προσπάθησε να είσαι εντός προγράμματος, και να μην την αμελήσεις καθόλου την ιστορία, αφού δεν πας και φροντιστήριο το καλοκαίρι.

Για εμένα, το ιδανικό θα είναι να έχει τελειώσει η ύλη της Ιστορίας μέσα στο Φλεβάρη, ώστε να έχεις καιρό για πολλές επαναλήψεις.
Στην ουσία εγώ στις επαναλήψεις τα έμαθα.:)

Αν θέλεις κάτι άλλο, και μπορώ να βοηθήσω, ρώτα.

Υγ. Εννοείται ότι σε μια ημέρα διαβάζεις και κάποια από τα υπόλοιπα μαθήματα, όπως, επίσης, εννοείται ότι στις «κενές» ημέρες διαβάζεις αντίστοιχα, π.χ., τη βιολογία, ή τις εισαγωγές των αρχαίων.

Ευχαριστώωω πολύυυ. :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Επειδή είναι σίγουρο οτι θα κλατάρεις αμα κάνεις απο τώρα μαθήματα, για πες μας απο τώρα πως θες να σε φωνάζουμε...
Εεεε για να περάσω εκεί που θέλω (ΟΔΕ στην ασοεε) δεν εχω άλλη επιλογή από το να διαβάζω :)
Ταναλια,έτσι με φωνάζουν!:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εεεε για να περάσω εκεί που θέλω (ΟΔΕ στην ασοεε) δεν εχω άλλη επιλογή από το να διαβάζω :)
Ταναλια,έτσι με φωνάζουν!:Ρ

Αν ξεκινήσεις απο 20 Αυγούστου συστηματικό διάβασμα και δεν έχεις κενά, θα περάσεις σίγουρα εκεί που θες.
Φίλοι μου που έγραψαν 18.000 μόρια, ξεκίνησαν απο Σεπτέμβριο. Το να ξεκινήσεις απο Ιούνιο/Ιούλιο είναι υπερβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι πολύ την φυσική(καταλαβαίνω την θεωρία,αλλά δεν μου πολυκόβει στις ασκήσεις)κι αμα τα αφήσω για τέλος αυγούστου θα αρχίσω να αγχώνομαι..συν γράφω τέλος αυγούστου οπότε αναγκαστικά εχω διάβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
πρεπει να κρατησεις καποιες μερες για τον εαυτο σου. αυτο ισχυει για ολες τις διακοπες. η θερινη προετοιμασια (αν την κανεις σωστα) μπορει να αποδειχθει σωτηρια. αλλα τον αυγουστο ξεκουρασου,φορτισε μπαταριες και το σεπτεμβρη ξεκινα παλι δυνατα. οι πανελληνιες χρειαζονται ισορροπια. θελουν υπομονη,επιμονη,συστημα κ πολυ διαβασμα αλλα απαιτουν κ χαλαρωση. κρατα για παραδειγμα το σαββατο το απογευμα για σενα κ μονο για σενα,να κοιμασαι νωρις κ να κανεις κ μια-δυο ωρες την ημερα κατι που σε ευχαριστει....ειναι μαραθωνιος και οχι 100αρι...κρατα δυναμεις,διαβασε,βαλε προγραμμα και ολα θα πανε καλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
εμάς μας είπαν να βγάλουμε όλη την γραμματική μέσα στον αύγουστο στα αρχαία μα και στα λατινικά, έκθεση μας έδωσε 2 κανονικά διαγωνίσματα, κείμενα ένα παράλληλο στα αντικλείδια και βιολογία να αποστηθίσουμε όσο καλύτερα μπορούμε όσα έχουμε κάνει. Στην ιστορία επανάλληψη στο 1ο κεφάλαιο:)
Δεν σας άφησαν και τίποτα που να μην κάνετε κιόλας :P
Πως και δεν σας είπαν στα αρχαία και τα λατινικά, να κάνετε επανάληψη τα κείμενα που έχετε κάνει;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
κρατα τουλαχιστον μια βδομαδα για τον εαυτο σου....δν θα βγαλεις την χρονια αν δν ξεκουραστεις...εδωσα φετος κ εβγαλα 19135 μορια...οι καθηγητες μου παντα μου ελεγαν να ξεκουραζομαι και στις διακοπες απαιτουσαν να κατσω τουλαχιστον 1 βδομαδα ακομα κ το πασχα μου ειπαν να κατσω 4 μερες χωρις να κανω τιποτα...μν ωθεις τον εαυτο σου στα ακρα γιατι η υπερκοπωση θα σου χτυπησει την πορτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Myrtooli συγχαρητηρια και σε ευχαριστουμε πολυ για τις συμβουλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

Δεν σας άφησαν και τίποτα που να μην κάνετε κιόλας :P
Πως και δεν σας είπαν στα αρχαία και τα λατινικά, να κάνετε επανάληψη τα κείμενα που έχετε κάνει;; :P

βασικά μάλλον θεωρούν δεδομένο ότι θα τα διαβάσουμε όλα από λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αδαμντια ευχαριστω πολυ! καλο κουραγιο για φετος! κ οτι χρειαστεις πες το μου για να σε βοηθησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasver

Νεοφερμένος

Η vasver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά κουράγιο. Ο Αύγουστος έφτασε και τα πράγματα θα είναι λίγο πιο χαλαρά για όλους μας (θέλω να πιστεύω) ... :worry::confused::hmm:

Παιδιά, διάβασα ένα μέρος της συζήτησης και νομίζω πως ασχολήθηκα λιγάκι, γιατί νομίζω πως είμαι λίγο πίσω στην ύλη. Είμαι θετική κατεύθυνση και θέλω ιατρική. Έχω αρχίσιε μαθήματα από 3 Ιουλίου, με εξαίρεση την Χημεία, που θα αρχίσω από 1η Σεπτέμβρη. Στα Μαθηματικά Κατ. τελείωσα τους μιγαδικούς, στην Φυσική (εδώ νομίζω πως έχω μείνει πίσω) τώρα ξεκίνησα τα ελατήρια και στη Βιολογία το πρώτο κεφάλαιο. Παρ' όλα αυτά, θέλω να είμαι αισιόδοξη...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά, διάβασα ένα μέρος της συζήτησης και νομίζω πως ασχολήθηκα λιγάκι, γιατί νομίζω πως είμαι λίγο πίσω στην ύλη. Είμαι θετική κατεύθυνση και θέλω ιατρική. Έχω αρχίσιε μαθήματα από 3 Ιουλίου, με εξαίρεση την Χημεία, που θα αρχίσω από 1η Σεπτέμβρη. Στα Μαθηματικά Κατ. τελείωσα τους μιγαδικούς, στην Φυσική (εδώ νομίζω πως έχω μείνει πίσω) τώρα ξεκίνησα τα ελατήρια και στη Βιολογία το πρώτο κεφάλαιο. Παρ' όλα αυτά, θέλω να είμαι αισιόδοξη...:confused:



Μην αγχωνεσαι. Εγω τους μιγαδικους δεν τους εχω βγαλει ακομα. Μας εχουν μεινει καποιες ασκησεις κ μετα θα κανουμε επαναληψη. Ασε που δεν εχω αρχισει ακομα βιολογια γενικης και κατευθυνσης. Θα προλαβεις μην ανησυχεις:) τι να πουν και αλλοι που δεν κανουν καλοκαιρινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kellykost

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τα μαθηματα της Θετικης ειναι ενταξει(για την ωρα)αλλα εκεινη η Χημεια Κατευθυνση πρεπει να σας πω οτι με δυσκολευει(πολυ)τωρα στην αρχη...
Ακουω και απ ολους πως ειναι πολυ ευκολα αυτα και ....τα εχω παιξει...:worry::worry:
Μηπως να το ξανασκεφτω στο μυαλο μου?
Το ξερω θελω πολυ την Κτηνιατρικη αλλα σκεφτομαι τοσους παραγοντες που μου δειχνουν οτι μαλλον εκανα λαθος....
Π.χ==>Σκεφτομαι πως ο ανατγωνισμος ειναι μικροτερος.Δινουν περιπου 700 παιδια Βιοχημεια-Χημεια και Ηλεκτρολογια συμφωνα με τα στατιστικα..

Η Ηλεκτρολογια θεωρειτε πιο ευκολη μαζι με την Βιοχημεια πανε πολλοι για το 90+100...

Επειδη ειναι λιγα παιδια και δυσκολα να τους βαλουν δεν επηρεαζουν τις βασεις..Οποτε αν θελουν να μειωσουν καποιες σχολες δεν θα χτυπησουν εκει....


Πραγματικα σημερα καθομαι και το σκεφτομαι ολη την ημερα...Και ξερετε γτ το σκεφτομαι ?
Γιατι επειτα απο 8 ωρες διαβασματος του ιδιου πραγματος του που**η επρεπε να ειχα καταλαβει τι παιζει με εκεινα τα κυματα :P


Δεν ξερω....Βεβαια εχει και το μεγαλο μειονεκτημα...Δεν εχει μεσα την Κτηνιατρικη..........



Μην μασας με το πρωτο κεφαλαιο στη χημεια τωρα στην αρχη ! Ολους τους δυσκολευει οταν τα πρωτοακουνε..και μετα μολις καταλαβαινουν οτι απ ολες αυτες τις μαλακιες που λεει το βιβλιο εσυ χρειαζεται να ξερεις μονο πως να λυνεις ασκησεις που δν πολυεχει σχεση με αυτα που διαβασες στη θεωρια και να θυμασαι μερικους ορισμους γιατι φετος (δυστυχως :/ ) επεσαν 2..! Τη θεωρια μην περιμενεις να την καταλαβεις εκει με τα ατομικα τροχιακα και ολα αυτα...ουτε οι καθηγητερς δν τα καταλαβαινουν! Το μονο π χρειαζεται να ξερεις απο 1ο κεφ χημεια ειναι την ηλεκτρονιακη δομη 1s^2 , 2s^2 , 3p^6... και τους τυπους lewis...! Σου φαινονται δυσκολα γιατι νομιζεις (οπως ειναι αλλωστε λογικο) οτι πρεπει να τα κατανοησεις..το μονο π χεις ν ακανεις ειναι λπν να τα μαθεις παπαγαλια...και να μαθεις μηχανικα τελειως να λυνεις ασκησεις...!
Η βιολογια θα σου φανει μεγαλυτερο παλουκι μετα απ λιγο καιρο..μην την αφηνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι. Εγω τους μιγαδικους δεν τους εχω βγαλει ακομα. Μας εχουν μεινει καποιες ασκησεις κ μετα θα κανουμε επαναληψη. Ασε που δεν εχω αρχισει ακομα βιολογια γενικης και κατευθυνσης. Θα προλαβεις μην ανησυχεις:) τι να πουν και αλλοι που δεν κανουν καλοκαιρινα...
Σας λέμε καλό κουράγιο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μην μασας με το πρωτο κεφαλαιο στη χημεια τωρα στην αρχη ! Ολους τους δυσκολευει οταν τα πρωτοακουνε..και μετα μολις καταλαβαινουν οτι απ ολες αυτες τις μαλακιες που λεει το βιβλιο εσυ χρειαζεται να ξερεις μονο πως να λυνεις ασκησεις που δν πολυεχει σχεση με αυτα που διαβασες στη θεωρια και να θυμασαι μερικους ορισμους γιατι φετος (δυστυχως :/ ) επεσαν 2..! Τη θεωρια μην περιμενεις να την καταλαβεις εκει με τα ατομικα τροχιακα και ολα αυτα...ουτε οι καθηγητερς δν τα καταλαβαινουν! Το μονο π χρειαζεται να ξερεις απο 1ο κεφ χημεια ειναι την ηλεκτρονιακη δομη 1s^2 , 2s^2 , 3p^6... και τους τυπους lewis...! Σου φαινονται δυσκολα γιατι νομιζεις (οπως ειναι αλλωστε λογικο) οτι πρεπει να τα κατανοησεις..το μονο π χεις ν ακανεις ειναι λπν να τα μαθεις παπαγαλια...και να μαθεις μηχανικα τελειως να λυνεις ασκησεις...!
1) Προφανώς και κάθε άποψη είναι σεβαστή, όμως κρίνεται και καθένας έχει το δικαίωμα να την αντικρούσει. Διαφωνώ κάθετα με όλα όσα έγραψες.
2) Το 1ο κεφάλαιο της χημείας είναι και το πιο εύκολο. Αυτό το λένε όλοι όσοι έχουν δώσει εξετάσεις τα προηγούμενα χρόνια. Ίσως στην αρχή να φαίνεται λίγο περίεργο, καθώς είναι διαφορετικού πνεύματος από αυτά που ήξεραν οι μαθητές πριν, αλλά πολύ γρήγορα το ξεπερνούν.
3) Το βιβλίο δεν λέει μαλακίες και αυτά που γράφει είναι όσα πρέπει ο υποψήφιος να μελετήσει και να κατανοήσει για να μπορεί να λύνει ασκήσεις. Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις να λύνεις ασκήσεις χωρίς να γνωρίζεις καλά τη θεωρία. Τις πιο πολλές φορές τα θέματα από το 1ο κεφάλαιο απαιτούν κρίση, οπότε χωρίς κατανόηση δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν.
4) Καλά κάνανε και βάλανε ορισμούς. Όποιος προετοιμάζεται για πανελλήνιες πρέπει να είναι πλήρως καταρτισμένος σε ότι γράφει το σχολικό βιβλίο.
5) Τη θεωρία με τα τροχιακά και οι καθηγητές την καταλαβαίνουν, αλλά και οι μαθητές που την έχουν μελετήσει σωστά.
6) Ασφαλώς και ο υποψήφιος πρέπει να κατανοήσει πολύ καλά και τη θεωρία, αλλά και τη λογική με την οποία λύνονται οι ασκήσεις. Η "συμβουλή" σου "το μονο π χεις ν ακανεις ειναι λπν να τα μαθεις παπαγαλια...και να μαθεις μηχανικα τελειως να λυνεις ασκησεις", για μένα είναι εντελώς απαράδεκτη και σίγουρη συνταγή για την αποτυχία.
7) Το μήνυμα στο οποίο απάντησες γράφηκε στις 30/6, δηλαδή όταν η κοπέλα ερχόταν σε πρώτη επαφή με τη χημεία. Είμαι σίγουρος ότι τώρα έχει ξεπεράσει το αρχικό "σοκ" και έχει καταλάβει την πραγματικότητα.
8 ) Ο λόγος που έγραψα αυτή την απάντηση, είναι για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους δεν γνωρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
1) Προφανώς και κάθε άποψη είναι σεβαστή, όμως κρίνεται και καθένας έχει το δικαίωμα να την αντικρούσει. Διαφωνώ κάθετα με όλα όσα έγραψες.
2) Το 1ο κεφάλαιο της χημείας είναι και το πιο εύκολο. Αυτό το λένε όλοι όσοι έχουν δώσει εξετάσεις τα προηγούμενα χρόνια. Ίσως στην αρχή να φαίνεται λίγο περίεργο, καθώς είναι διαφορετικού πνεύματος από αυτά που ήξεραν οι μαθητές πριν, αλλά πολύ γρήγορα το ξεπερνούν.
3) Το βιβλίο δεν λέει μαλακίες και αυτά που γράφει είναι όσα πρέπει ο υποψήφιος να μελετήσει και να κατανοήσει για να μπορεί να λύνει ασκήσεις. Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις να λύνεις ασκήσεις χωρίς να γνωρίζεις καλά τη θεωρία. Τις πιο πολλές φορές τα θέματα από το 1ο κεφάλαιο απαιτούν κρίση, οπότε χωρίς κατανόηση δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν.
4) Καλά κάνανε και βάλανε ορισμούς. Όποιος προετοιμάζεται για πανελλήνιες πρέπει να είναι πλήρως καταρτισμένος σε ότι γράφει το σχολικό βιβλίο.
5) Τη θεωρία με τα τροχιακά και οι καθηγητές την καταλαβαίνουν, αλλά και οι μαθητές που την έχουν μελετήσει σωστά.
6) Ασφαλώς και ο υποψήφιος πρέπει να κατανοήσει πολύ καλά και τη θεωρία, αλλά και τη λογική με την οποία λύνονται οι ασκήσεις. Η "συμβουλή" σου "το μονο π χεις ν ακανεις ειναι λπν να τα μαθεις παπαγαλια...και να μαθεις μηχανικα τελειως να λυνεις ασκησεις", για μένα είναι εντελώς απαράδεκτη και σίγουρη συνταγή για την αποτυχία.
7) Το μήνυμα στο οποίο απάντησες γράφηκε στις 30/6, δηλαδή όταν η κοπέλα ερχόταν σε πρώτη επαφή με τη χημεία. Είμαι σίγουρος ότι τώρα έχει ξεπεράσει το αρχικό "σοκ" και έχει καταλάβει την πραγματικότητα.
8 ) Ο λόγος που έγραψα αυτή την απάντηση, είναι για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους δεν γνωρίζουν.
Σωστος ετσι κι αλλιως στο 2ο θεμα που στηριζεται στο 1ο κεφαλαιο ζηταει αιτιολογηση συνηθως για την οποια απαιτειται κατανοηση. Οταν ο αλλος παει να το δωσει πανελληνιες το τελευταιο που πρεπει να του πεις ειναι να μαθει να τα λυνει μηχανικα. Κατι θα μπει που θα ειναι εξω απ'το ''κουτι'' και δε θα μπορει να το αντιμετωπισει κ θα λεει ''μα ημουν προετοιμασμενος ειχα διαβασει τι κολοθεματα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Τα θέματα 2 και 3 είναι αυτά που θέλουν κατανόηση...Δηλαδή συγγνώμη κιόλας πώς θα λύσεις το θέμα 3 εαν δεν ξέρεις ποιά ουσία αντιδρά με ποια???Πώς θα κάνεις κατανομή σε τροχιακά χωρίς να ξέρεις μέγιστους αριθμούς που μπορεί να λάβει το κάθενα????Προφανώς και χρειάζεται να ξέρεις τη θεωρία στη Χημεία Κατεύθυνσης...Πιστεύω οτι η kellykost εννοει πως το θέμα 4 είναι τυφλοσούρτης....Αν έχεις λύσει ασκήσεις στη χημεία ξέρεις αμέσως να την κατηγοριοποιήσεις έχοντας κάνει κάποιο παρόμοιο ερώτημα....Νομίζω οτι αυτό εννοεί αλλά και γω πιστεω οτι το θέμα 4 αν έχεις λύσει πολλές ασκήσεις τότε το θέμα 4 θα σου φανεί σχετικά εύκολο στο τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Σωστος ετσι κι αλλιως στο 2ο θεμα που στηριζεται στο 1ο κεφαλαιο ζηταει αιτιολογηση συνηθως για την οποια απαιτειται κατανοηση. Οταν ο αλλος παει να το δωσει πανελληνιες το τελευταιο που πρεπει να του πεις ειναι να μαθει να τα λυνει μηχανικα. Κατι θα μπει που θα ειναι εξω απ'το ''κουτι'' και δε θα μπορει να το αντιμετωπισει κ θα λεει ''μα ημουν προετοιμασμενος ειχα διαβασει τι κολοθεματα''.

κανενα μαθημα δεν θελει παπαγαλια. ουτε καν η βιολογια γενικης.
κατανοηση θελει κυριως και αν πας για το 20 και αποστιθηση !
παντως γενικα με τν χημεια δν εινε κατι το ιδιαιτερο απλη επαφη πρεπει να χεις με το μαθημα και γραφεις 20...γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top