[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για μενα ειναι απαραδεκτο να λεμε πως η Βιολογια (Θετικη επιστημη) ειναι ενα θεωρητικο μαθημα!
Αυτο ειναι αντιφατικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα απο Σεπτεμβρη και δεν ειχα προβλημα...
Και εγώ έτσι θα το ήθελα για να μην εχω πολλές ώρες το καλοκαίρι αλλα δεν... Ιδιαίτερα έκανες?

Και στα μαθηματικά γ.π μπορείς να το κάνεις αυτό, όμως εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, προτείνω να το ξεκινάτε κι αυτό από το καλοκαίρι.Ούτως ή άλλως, τώρα θα έχετε πολύ χρόνο και τα μαθηματικά γ.π είναι γελοίο μάθημα.
Οικονομική δυνατότητα προς το παρόν υπάρχει! :P Θα τα ξεκινήσω το καλοκαίρι αφόυ έτσι είναι το πρόγραμμα του φροντιστηρίου. Απλά το παράπονο μου έχει να κάνει με τις +2 ώρες που θα΄κάνω σε σύγκριση με τους φίλους μου τώρα το καλοκαίρι. Αλλά ντάξει, που να έκανα και ΑΟΘ! :P
Μακάρι να μου φανούν και εμένα γελοία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lemOnbush

Νεοφερμένος

Η Λεμονιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα σου προτεινα να ξεκινησεις μαθηματικα και φυσικη γιατι ειναι μεγαλη η υλη που πρεπει να βγαλεις...

Θα ήθελα πολύ να κάνω όλα τα μαθήματα, αλλά δεν είναι εύκολο, από οικονομικής φύσεως. Ειδικά αφού ήδη πληρώνω 200 € το μήνα για ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο.. :(
Ελπίζω να τα καταφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Για μενα ειναι απαραδεκτο να λεμε πως η Βιολογια (Θετικη επιστημη) ειναι ενα θεωρητικο μαθημα!
Αυτο ειναι αντιφατικο...
Γενικά, όλα τα μαθήματα είναι θεωρητικά! Δεν υπάρχει καμία επιστήμη (ανθρωπιστική,θετική,τεχνολογική κλπ) που να μην βασίζεται σε κάποια θεωρία. Απλά άλλα μαθήματα βασίζονται κυρίως σε ένα πρακτικό κομμάτι (π.χ Μαθηματικά) και άλλα βασίζονται κυρίως στην θεωρία (π.χ Ιστορία) . Βασικό ατόπημα του εκπαιδευτικού συστήματος είναι ότι ονόμασε την κατέυθυνση των ανθρωπιστικών επιστημών "Θεωρητική" λες και οι άλλες κατευθύνσεις δεν χρειάζονται την θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για μενα ειναι απαραδεκτο να λεμε πως η Βιολογια (Θετικη επιστημη) ειναι ενα θεωρητικο μαθημα!
Αυτο ειναι αντιφατικο...

H Bιολογία Γενικής Παιδείας Γ' Λυκείου, δυστυχώς, είναι άκρως θεωρητική.
Στην πράξη δεν κάνεις τίποτα. Απλώς, μαθαίνεις απ' έξω μια θεωρία 50++ σελίδων.
Είναι σχεδόν ό,τι ακριβώς είναι και η ιστορία, αλλά με κύρια διαφορά ότι είναι η μισή ύλη, και ότι πραγματεύονται -θεωρητικά πάντα- ένα διαφορετικό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πφφφφφ!....

Και επίσημα πλέον 3η Λυκείου!Μανούλα μου!....:mad:

Εγώ ξεκινάω φροντιστήρια την Δευτέρα με 18 ώρες την εβδομαδα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και εγώ έτσι θα το ήθελα για να μην εχω πολλές ώρες το καλοκαίρι αλλα δεν... Ιδιαίτερα έκανες?
Nαι... Αλλα και φιλες μου που πηγαιναν φροντιστηριο ξεκινησαν απο Σεπτεμβρη!

Θα ήθελα πολύ να κάνω όλα τα μαθήματα, αλλά δεν είναι εύκολο, από οικονομικής φύσεως. Ειδικά αφού ήδη πληρώνω 200 € το μήνα για ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο.. :(
Ελπίζω να τα καταφέρω.
Εδω ειμαστε εμεις για οοοοοοοοοοοτι χρειαστεις... Ειτε ειναι απορια, ειτε θες ασκησεις... Μπορουμε να σε βοηθησουμε! Και φετος εδωσαν παιδια που διαβαζαν μονα τους και πηγαν αρκετα καλα! Σημαντικο ρολο παιζει η αυτοπεποιθηση (ειδικα στην περιπτωση σου) και το οργανωμενο διαβασμα!
H Bιολογία Γενικής Παιδείας Γ' Λυκείου, δυστυχώς, είναι άκρως θεωρητική.
Στην πράξη δεν κάνεις τίποτα. Απλώς, μαθαίνεις απ' έξω μια θεωρία 50++ σελίδων.
Είναι σχεδόν ό,τι ακριβώς είναι και η ιστορία, αλλά με κύρια διαφορά ότι είναι η μισή ύλη, και ότι πραγματεύονται -θεωρητικά πάντα- ένα διαφορετικό αντικείμενο.
Αυτο ειναι το τραγικο!


Ααα και για καποιο αλλο σχολιο που ειπωθηκε: Δεν ειπα οτι δεν χρειαζεται η θεωρια απλα δεν μπορεις να πεις πως μια επιτημη οπως η Βιολογια πως ειναι ενα θεωρητικο μαθημα! Για μενα ειναι απαραδεκτη η νοοτροπια οτι η Βιολογια ειναι θεωρητικο μαθημα, αρα μπορεις να γραψεις ανετα 100 κατι βεβαια που καταριφθηκε φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Πφφφφφ!....

Και επίσημα πλέον 3η Λυκείου!Μανούλα μου!....:mad:

Εγώ ξεκινάω φροντιστήρια την Δευτέρα με 18 ώρες την εβδομαδα...:(

Ρε συ,
με αγχωσες τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
γιατί youhou;;
:confused:

18 ωρες τη βδομαδα φροντ,
Γ λυκειου μανουλα μου!
Σαν να ετοιμαζομαστε να δωσουμε εξετασης για να μπουμε στη ΝΑΣΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
18 ωρες τη βδομαδα φροντ,
Γ λυκειου μανουλα μου!
Σαν να ετοιμαζομαστε να δωσουμε εξετασης για να μπουμε στη ΝΑΣΑ.

χαχα!δε διαφέρει και πολύ!τις ίδιες πιθανότητες έχομε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
παντως αν το σκεφτειται ακομα και την φυσικη και την χημεια θεωρητικα τις κανουμε! θελω να πω, πως εχουν καποιο νοημα ολα αυτα που κανουμε με τους τυπους και τις αντιδρασεις? αν δεν τα δεις σε εργαστηριο ολα αυτα.......:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Nαι αλλα αλλο η ιστορια και αλλο η φυσικη! Δεν μπορεις να τα συγκρινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αυτο ειναι το τραγικο!


Ααα και για καποιο αλλο σχολιο που ειπωθηκε: Δεν ειπα οτι δεν χρειαζεται η θεωρια απλα δεν μπορεις να πεις πως μια επιτημη οπως η Βιολογια πως ειναι ενα θεωρητικο μαθημα! Για μενα ειναι απαραδεκτη η νοοτροπια οτι η Βιολογια ειναι θεωρητικο μαθημα, αρα μπορεις να γραψεις ανετα 100 κατι βεβαια που καταριφθηκε φετος!

Φέτος δεν υπήρξε καμία απόδειξη ότι η Βιολογία Γενικής δεν είναι θεωρητική.
Ερωτήσεις που απαιτούν κριτική ικανότητα και πλήρη κατανόηση της θεωρίας μπορούν να πέσουν και στην ιστορία, και, αν το θέλει η επιτροπή θεμάτων, μπορεί να χαντακώσει κοσμάκη. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι και η ιστορία δεν είναι θεωρητικό μάθημα; ... Όχι.

Έδινες βιολογία Γενικής Παιδείας φέτος;
Σου φάνηκε ότι η ύλη δεν ήθελε αποστήθιση;
Είδες στα θέματα "ασκήσεις"; Εγώ μόνο διαγράμματα είδα που απαιτούσαν να έχει κατανοήσει ο μαθητής άριστα την θεωρία του βιβλίου του.
100ρια θα υπάρξουν και φέτος, αλλά θα είναι σαφώς λιγότερα.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Φέτος δεν υπήρξε καμία απόδειξη ότι η Βιολογία Γενικής δεν είναι θεωρητική.
Ερωτήσεις που απαιτούν κριτική ικανότητα και πλήρη κατανόηση της θεωρίας μπορούν να πέσουν και στην ιστορία, και, αν το θέλει η επιτροπή θεμάτων, μπορεί να χαντακώσει κοσμάκη. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι και η ιστορία δεν είναι θεωρητικό μάθημα; ... Όχι.

Έδινες βιολογία Γενικής Παιδείας φέτος;
Σου φάνηκε ότι η ύλη δεν ήθελε αποστήθιση;
Είδες στα θέματα "ασκήσεις"; Εγώ μόνο διαγράμματα είδα που απαιτούσαν να έχει κατανοήσει ο μαθητής άριστα την θεωρίατου βιβλίου του.
100ρια θα υπάρξουν και φέτος, αλλά θα είναι σαφώς λιγότερα.

:hmm:
Eδω ειναι το θεμα... Αυτος που παπαγαλιζει, δεν εχει και δεν μπορει να αποκτησει (μονο με την παπαγαλία) κριτικη ικανότητα, αρα και δεν μπορει να κατανοησει εις βαθος ενα μαθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Πραγματικά υπέροχη η οργανική της χημείας θετικής... Μετά τους λατρεμένους σ και π δεσμούς και τον υβριδισμό, στις ακόμα καλύτερες αντιδράσεις προσθήκης (αν και γνωρίζαμε κάποια πράγματα σχετικά ήδη από τη Β' λυκείου). Ποντάρω πάρα πολύ στη Χημεία. Θα κάνω ό,τι περάσει από το χέρι μου για να γράψω 19-20... Λιώσιμο Σαλτερή προς το παρόν και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Κοιτα, δεν ειναι απαραιτητο να λυσεις οοοολες αυτες τις ασκησεις! Αν θες, μπορω να σου πω υποδειγματικα ποιες να κανεις...
Τον Σαλτερη τον εχω μεσα στην καρδια μου:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Κοιτα, δεν ειναι απαραιτητο να λυσεις οοοολες αυτες τις ασκησεις! Αν θες, μπορω να σου πω υποδειγματικα ποιες να κανεις...
Τον Σαλτερη τον εχω μεσα στην καρδια μου:kissing:
Καλός είναι, αλλά έχει πάρα πολλά. Χωρίς καθοδήγηση χάνεσαι, εκτός αν λύνεις τις προτεινόμενες μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καλός είναι, αλλά έχει πάρα πολλά. Χωρίς καθοδήγηση χάνεσαι, εκτός αν λύνεις τις προτεινόμενες μπροστά.

Διαβάζω όλη τη θεωρία και τις λυμένες ασκήσεις και έπειτα κάνω όλες τις πολλαπλές επιλογές και τα θέματα εξετάσεων. Από ασκήσεις κάνω τις προτεινόμενες. Πάντως μπορώ να πω ότι τις βγάζω αρκετά γρήγορα. Το Σαλτερή μετά τις εξετάσεις θα του υψώσω άγαλμα δεν το συζητώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για μισο λεπτο, που βρισκεσαι στην υλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top