Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
... Σ' όσους το χω πει πως πάω για πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο με κοιτάνε σαν εξωγήινο.. Κ αυτό με αγχώνει ακόμη πιο πολύ...

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω καμιά ντουζίνα βοηθήματα (και λίγα λέω) κ να στρωθώ μόνη μου στη δουλειά... Ντάξει είμαι καλή μαθήτρια και απ τους ανθρώπους που άμα βάλω κάτι στόχο αφοσιώνομαι για να το καταφέρω... Αλλά το θέμα είναι φτάνει αυτό??? ...

Μπορείς να τα καταφέρεις το ίδιο καλά και χωρίς φροντιστήρια, αρκεί να προγραμματίσεις το διάβασμά σου.

Στα φροντιστήρια χάνεται πολύς χρόνος από τις απορίες άλλων μαθητών, την επανάληψη των ίδιων βασικών ασκήσεων που μπορεί να ήδη να ξέρεις κ.λπ. Επίσης βρίσκω τις ώρες τους υπερβολικές. Ούτε οι καθηγητές μπορούν να στα βάλουν στο κεφάλι.

Δε χρειάζεται μια ντουζίνα βοηθήματα. Καλύτερα είναι να πάρεις δύο και να να μελετήσεις προσεκτικάΘα πρέπει να καταλαβαίνεις τη θεωρία και τον τρόπο λύσης ασκήσεων και να λύσεις μια ποικιλία ασκήσεων. Εγώ διάβαζα θεωρία από βοηθήματα γιατί εξηγούν και τα λεπτά σημεία, έλυνα τις ερωτήσεις θεωρίας των βοηθημάτων και αν δεν καταλάβαινα κάτι ξαναδιάβαζα την αντίστοιχη θεωρία.

Για τα μαθηματικά: Ξεφτύλισε τις ασκήσεις του σχολικού, αφού και πολλές ασκήσεις των βοηθημάτων τις χρησιμοποιούν. Επειδή είναι εύκολες, εγώ τις έλυνα μετά που διάβαζα τη θεωρία. Μόλις τελειώνεις κάθε κεφάλαιο ξαναλύσε τις ασκήσεις όλων των προηγούμενων κεφαλαίων (για να διατηρείς επαφή και με τα προηγούμενα) ασκήσεις των βοηθημάτων και μετά ασχολήσου με επαναληπτικές.

Αν όμως σε κάποιο μάθημα χρειάζεται φροντιστήριο τότε αυτό πιστεύω είναι η έκθεση.

Εγώ διάβαζα με το δικό μου πρόγραμμα, έγραψα καλύτερα στα τρία μαθήματα που δεν πήγαινα φροντιστήριο (Φυσική Κατ., Φυσική Γεν., ΑΟΔΕ) και πέρασα εκεί που ήθελα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλενα21

Νεοφερμένος

Η Έλενα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...

Υπάρχει το αντίστοιχο θέμα "Βοηθήματα Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης" εδώ: https://ischool.e-steki.gr/θετικ...νσης-3826/

Ομολογώ πως δεν το χα προσέξει πως υπάρχει θέμα σχετικά με βοηθήματα. (καινούρια στο site βλέπετε... :P ) Θα το κοιτάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω....προσωπικα φροντιστηριο το πολυ λατινικα και αρχαια αγνωστο θα παω.καλοκαιρι μονο λατινικα εκανα.και αυτο για οικονομικους λογους περιπου.τι να πω?θα προσπαθησω και ο,τι γινει!τι να κανουμε??εκτος βεβαια αν βρω κανενα φτηνο σχετικα φροντιστηριο και καταφερω να κανω και γνωστο στα αρχαια.ευτυχως ομως....στο σχολειο εχω καλους καθηγητες.με χρονια εμπειριας που ενδιαφερονται.αλλιως...ο θεος βοηθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για όσους διαβάζουν μόνοι τους, ένα εργαλείο είναι αυτή η σελίδα: https://www.study4exams.gr/
Έχει επιπλέον ασκήσεις στη Φυσική Κατεύθυνσης.
Νομίζω πως θα βοηθήσει!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι, ειναι πραγματικα πολυ καλο και εχει πληθωρα ασκησεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω....προσωπικα φροντιστηριο το πολυ λατινικα και αρχαια αγνωστο θα παω.καλοκαιρι μονο λατινικα εκανα.και αυτο για οικονομικους λογους περιπου.τι να πω?θα προσπαθησω και ο,τι γινει!τι να κανουμε??εκτος βεβαια αν βρω κανενα φτηνο σχετικα φροντιστηριο και καταφερω να κανω και γνωστο στα αρχαια.ευτυχως ομως....στο σχολειο εχω καλους καθηγητες.με χρονια εμπειριας που ενδιαφερονται.αλλιως...ο θεος βοηθος!

Κοίτα, και εγώ που κάνω αρχαία γνωστό στο φροντιστήριο πιο πολύ τα ερμηνευτικά από ένα βοήθημα μας εξηγεί ώστε να τα κατανοήσουμε πλήρως και να μας είναι πιο εύκολα μετά, μας εξετάζει στη μετάφραση και κάνουμε και κάνα διαγώνισμα..
Γενικά, πιστεύω πως στο γνωστό μπορείς με ένα καλό βοήθημα να τα πας πολύ καλά.. Ειδικά εφέτος που δεν κάνουμε και συντακτικό στο κείμενο του βιβλίου..
Εγώ σου συνιστώ το βοήθημα του Πρωταγόρα από το Μεταίχμιο.. Έχει πολλά ερμηνευτικά και η μετάφραση είναι πολύ καλή..
Και ο Πατάκης έχει καλό βοήθημα (μας είπαν ότι δεν έχει καλά ερμηνευτικά), αλλά σε σχέση με αυτό από το Μεταίχμιο έχει αρκετές διαφορές και ως προς στη σειρά των λέξεων ,αλλά και ως προς το λεξιλόγιο στο θέμα της μετάφρασης..
Για να σου δώσω να καταλάβεις, εγώ ξεκίνησα με το Μεταίχμιο, αλλά μου είπε η καθηγήτρια αν ήθελα να μου έδινε τη μετάφραση από το βοήθημα του Πατάκης καθώς αυτός το έχει γραμμή και μετάφραση, ενώ το Μεταίχμιο έχει το κείμενο όπως το έχει το βιβλίο και έτσι είναι και η μετάφραση.. Εδέχθην να πάρω και την άλλη μετάφραση, αλλά σε σχέση με αυτή από το Μεταίχμιο μου φάνηκε... "παλούκι" καθώς είχε και πιο.. "περίεργο" λεξιλόγιο.. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady_olgie

Νεοφερμένος

Η lady_olgie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω....προσωπικα φροντιστηριο το πολυ λατινικα και αρχαια αγνωστο θα παω.καλοκαιρι μονο λατινικα εκανα.και αυτο για οικονομικους λογους περιπου.τι να πω?θα προσπαθησω και ο,τι γινει!τι να κανουμε??εκτος βεβαια αν βρω κανενα φτηνο σχετικα φροντιστηριο και καταφερω να κανω και γνωστο στα αρχαια.ευτυχως ομως....στο σχολειο εχω καλους καθηγητες.με χρονια εμπειριας που ενδιαφερονται.αλλιως...ο θεος βοηθος!

Μην ανησυχείς! Το γεγονός ότι έχεις καλούς καθηγητές στο σχολείο είναι πολυ σημαντικό γιατί εκεί θα είμαστε 35 ώρες τη βδομάδα!!!επομένως θα σε βοηθήσουν και θα μπορείς να τους ρωτάς τυχόν απορίες.όσο για το φροντιστήριο είναι καλο που έκανες Λατινικά γιατί θα έχεις ένα σημαντικό προβάδισμα στο σχολείο που θα σου δώσει και αυτοπεποίθηση!τα αλλά μαθήματα θέλουν συστηματικό διάβασμα και θεωρώ πως στα αρχαία στο γνωστό και στην έκθεση ιδιαίτερα πρέπει να έχεις πολυ καλεσ σημειώσεις γιατί αν πας καλά σ αυτά θα πάρεις υψηλό βαθμό... Καλή επιτυχία σ εύχομαι!και αν προσπαθήσεις θα τα καταφέρεις σιγουρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.παντως εχω μεταιχμιο στα αρχαια(γνωστο)αν δεν κανω λαθος..αλλα γενικα εχω σημειωσεις απο μια φιλη μου που μου ειχε δωσει απο προπερσι!θα δωσω τον καλυτερο μου εαυτο(θα προσπαθησω τουλαχιστον).οι καθηγητες ειναι καλοι,και τωρα αν καταφερω και παω και κανενα φροντιστηριο...καλο θα ειναι παντως οταν λεω οτι δεν πολυεκανα μαθηματα το καλοκαιρι..ολοι με κοιτανε σαν εξωγηινο.ειδικα στον νομο μου,υπαρχει μια τετοια νοοτροπια με την παραπαιδεια πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
εγώ παιδιά ουσιαστικά για πρώτη φορά στην ζωή μου θα αρχίσω να διαβάζω,σε όλες τις τάξης δεν άνοιγα βιβλίο έκτος κάτι ελάχιστα από μαθηματικά.Να φανταστείτε Α λυκείου έβγαλα 11.5 και στην Β λυκείου 12.
Φέτος από το καλοκαίρι στρώθηκα και ελπίζω σε 1 χρόνο να βρίσκομαι στο ΑΕΙ Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μην μασας φιλε μου και αν εχεις πιστη,επιμονη και υπομονη,θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.Βεβαια οπως ολοι πρεπει να στρωσεις κωλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Μην μασας φιλε μου και αν εχεις πιστη,επιμονη και υπομονη,θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.Βεβαια οπως ολοι πρεπει να στρωσεις κωλο!
και ειδικα εσυ....αν δεν κανω λαθος...εισαι το τσιρακι της γαλλικης φιλολογιας εδω μεσα...(αστειευομαι:P)και η βαση της εχει φτασει τα υψη.παντως θα ειναι μια δυσκολη χρονια για ολους μας!ειτε στεχευουμε ψηλα ειτε χαμηλοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μην μασας φιλε μου και αν εχεις πιστη,επιμονη και υπομονη,θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.Βεβαια οπως ολοι πρεπει να στρωσεις κωλο!

σ'ευχαριστώ φιλαράκι...καλή τύχη και σε εσένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
AntonisR21

δεν εχουν σχεση η βαθμοι σου,η θεληση εχει σχεση και το μυαλο!
σε ποια σχολη στοχευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εγραψα σημερα ιστορια στο 1ο κεφαλαιο....πιαστηκε το χερι μου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ξεκίνησα κι εγώ σήμερα με Φυσική κι Έκθεση.......Το 'χω πάρει ζεστά το θέμα!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
εγώ παιδιά ουσιαστικά για πρώτη φορά στην ζωή μου θα αρχίσω να διαβάζω,σε όλες τις τάξης δεν άνοιγα βιβλίο έκτος κάτι ελάχιστα από μαθηματικά.Να φανταστείτε Α λυκείου έβγαλα 11.5 και στην Β λυκείου 12.
Φέτος από το καλοκαίρι στρώθηκα και ελπίζω σε 1 χρόνο να βρίσκομαι στο ΑΕΙ Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο...

Χα και εγω εκει στοχευω μακαρι να μαστε του χρονου μαζι :P.. βασικα ο πρωτος μου στοχος ειναι να πιασω αυτη τη σχολη και ο 2ος ολες τις υπολοιπες πληροφορικες ωστε να εχω ευρεια επιλογων..
Εγω εχω αρχισει να φοβαμαι και λιγο στα μαθηματικα πλεον (φυσικη εκθεση θα την παλεψω αναλογα με τα θεματα..) καθως προσπαθουσα να λυσω μερικα θεματα απο τις επαναληπτικες των πανελληνιων και αλλα τα ελυνα αλλα μου εβγαιναν βουνο..τι πρεπει να κανω αμα θελω να στοχευω κοντα στο αριστα στα μαθηματικα? τι ειδους ασκησεις πρεπει να του λεω να μου βαζει? πχ στα θεωρηματα συνεχειας καναμε αρκετα πραγματα αλλα μετα κοιταξα το βοηθημα του μπαρλα που το βρηκα ονλαιν και ειδα οτι εχει και αλλου ειδους ασκησεις πιο απαιτητικες και διαφορετικες.. μηπως πρεπει να του πω να τι θα γινει μ αυτα? η αυτα πανε στην επαναληψη? μηπως πρεπει να αγορασω το βοηθημα του μπαρλα και να του λεω να τα κανουμε ολα απο κει? η μηπως προσβληθει γιατι αυτος μου δινει απο δικα του φυλλαδια (που εχει ασκησεις διαφορα βοηθηματα συμπεριλαμβανομενου μπαρλα) και εγω τις βρισκω μετριες.. ενω θελω να κανω και τα παλουκια γενικα να τα κανω ολα δεν εχω προβλημα..Τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
AntonisR21

δεν εχουν σχεση η βαθμοι σου,η θεληση εχει σχεση και το μυαλο!
σε ποια σχολη στοχευεις?

ΑΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ στο Ηράκλειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ξεκίνησα κι εγώ σήμερα με Φυσική κι Έκθεση.......Το 'χω πάρει ζεστά το θέμα!!!:clapup:
Καλή αρχή Νατάσα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
stathis απο που εισε φιλε (πολη) αμα δεν μπορεις να πεις η στειλε πμ η γραψε το πρωτο γραμμα της πολης.. (μπορει και να σε ξερω γι αυτο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top